Прескочи до съдържание

Космос - космически полети, кораби, ракети и всичко свързано ...


Препоръчани мнения

На 8.11.2020 г. в 22:17, Георги каза:

Малко предистория. При последното ходене в Лондон, май беше някъде 2017, имахме малко време за губене и се забихме в магазина на Лего. Там веднага залепнах за един модел на Сатурн V, ракетата от Аполо, която прати хора на Луната за тези, които случайно попадат на темата 🙂 Бяхме с ръчен багаж, цената от 110 паунда ми се стори височка за импулсивна покупка и в крайна сметка нищо не стана. 

 

Периодично мятах погледи по сайтовете за този Лего модел, да видя дали няма да е намален, но се оказа че дори намирането му е рядкост - на повечето места беше изчерпан, а там където беше наличен беше от някакви прекупвачи тип ибей, които не ми вдъхваха доверие. 1-2 пъти го бях засичал из Амазон на същата цена като в лондонския магазин и продаван от тях, но все чаках или добра промоция, или детето да поотрасне за да можем заедно да сглобяваме. 

 

И така до полета на Crew Dragon по-рано през годината. Тогава реших, че майната им на 100-те паунда, космическия ми адреналин бушува и купувам модела сега! Почнах да ровичкам по сайтовете, влезнах и в събредита на Лего и там видях новината, че моделът е спрян от производство преди няколко месеца. Намираха се само някакви епизодични бройки из ибеите на тройна цена, спекулантите бяха налазили здраво. Толкова тъпо не се бях чувствал никога.

 

Съмтаймс люн. 

 

До тази сутрин, когато шпионските алгоритми на гугъл, които ме познават по-добре, от колкото аз се познавам, не ми вкараха следната статия в Google News фийда:

 

image.png

 

Ъъъъ?Цъкам веднага и чета следното:

 

Психопатските детайли как една плочица в стария модел била двойна, а при повторното пускане тройна, не ме интересуваха особено. Заравям се в amazon.de, виждам че е налично на онази цена от едно време (112 евро за да сме точни) и директно поръчах. Ранен коледен подарък за мен!

 

Slu4aenos или не, но домашната ми тениска в момента е точно тази, която си купих от гифтшопа на NASA при посещението ми в Kennedy Space Center преди няколко години. Вече е прилично захабена, а и откакто H&M пуснаха подобна колекция, вече всичко живо има подобни тениски. Ама на мен си ми е много мила и трудно ще се разделя с нея, нещо категорично заявено и днес пред половинката, която много държи да се отърве от мои дрехи при най-лекия демонстриран структурен проблем (сиреч дупка). Но това е друга тема...

 

Чакам си легото да дойде, живот и здраве до 2 седмици. 

За това ли става дума?

И не че нещо, но преди няколко дни имаше и намаление за марката 🙂

И пак не че нещо, ама от emag можеш да си купиш няколко от тия, да ги пуснеш в ebay и твоят конструктор да ти излезе безпУатно 😉 А ако изчакаш година-две-три, може да останат стотинки и за билет до някъде.

Връзка към мнение
преди 43 минути , Goal & Boss каза:

За това ли става дума?

И не че нещо, но преди няколко дни имаше и намаление за марката 🙂

И пак не че нещо, ама от emag можеш да си купиш няколко от тия, да ги пуснеш в ebay и твоят конструктор да ти излезе безпУатно 😉 А ако изчакаш година-две-три, може да останат стотинки и за билет до някъде.

За това става дума, да. И не, не съм в играта с прекупвачите, не е моята сцена това 🙂 Трето, емаг съм ги баннал за себе си. Четвърто, Ideas серията рядко е с отстъпка, аз нали за това се наиграх първоначално, от чакане да излезе отстъпка. 

 

Иначе, да, за същото нещо става въпрос 🙂 3 дни чиста забава беше, сега не ми се разглобява и ще търся къде да стои перманентно в апартамента. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , Goal & Boss каза:

За това ли става дума?

И не че нещо, но преди няколко дни имаше и намаление за марката 🙂

И пак не че нещо, ама от emag можеш да си купиш няколко от тия, да ги пуснеш в ebay и твоят конструктор да ти излезе безпУатно 😉 А ако изчакаш година-две-три, може да останат стотинки и за билет до някъде.

В момента ги има в ebay на подобна цена NASA Apollo Saturn V 92176

Връзка към мнение

181453028_.jpg.b31d01867416e42ac1b6ebdbdbfa450d.jpg

 

Китайците

На 1 декември китайската роботизирана сонда "Чанг'e 5" кацна успешно на Луната. През следващите дни сондата събра проби от лунната повърхност на дълбочина от 2 метра и на 3 декември излетя, за да върне пробите на Земята. Интересното при китайската мисия е, че както при американските и при съветските, спускаемият апарат се състои от степен за прилуняване и степен за отлитане, но за разлика от съветските, при излитане от лунната повърхност този апарат не се отправя директно към Земята, а първо се скачва с орбиталния модул, който чака там. Използваната от китайците и американците система е доста по-сложна за изпълнение, но осигурява по-голямо количество събран камънак 🙂

 

 

Hayabusa2_Ion_thruster.jpg.5b669bd0859672d60d24202732ff2802.jpg

 

Японците

На 5 декември японската роботизирана сонда "Хаябуса 2" се завърна в близост до Земята и спусна от орбита капсула с проби от астероида Рюгу, който беше прибран. Сондата бе изстреляна от Земята преди 6 години, през 2018 година кацна на повърхността на астероида и спусна там малките машинки "Минерва 2" и "Маскот". Самата "Хаябуса 2", след като върна капсулата на Земята, продължи със следващия етап на мисията си, който е да посети астероида 1998KY26. Очаква се това да се случи през 2031 г. и да се направи опит за кацане на повърхността му.


 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

След около час (ако не се отложи) се очаква тестовият полет на Starship SN8, като ракетата би трябвало да се издигне до 12.5км. и после да се приземи обратно, макар очакванията всичко да мине по план да не са много високи, предвид експерименталния стадий на проекта. 

Ето къде може да се проследи  наживо 
 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

След отлагане от един ден, днес, в 0:45 сутринта българско време, прототипът SN8 на Starship полетя. За съжаление кацна не по най-добрия начин, с две думи: взриви се 🙂 Но всички останали цели на мисията бяха изпълнени: огромната машина от неръждаема стомана с височина 50 метра излетя без проблем с трите си мотора от ново поколение Raptor, достигна планираните 12.5 километра височина, изпълни и всички планирани маневри, най-сложната от която беше завъртането му от хоризонтално във вертикално положение преди кацане. Според SpaceX причината за неуспешното кацане е ниско налягане в резервоара, което не е позволило включването на двигателя при кацане (landing burn) да продължи достатъчно дълго, за да намали скоростта и омекоти кацането.
 

 

Но следващият прототип, SN9, е почти готов, и го очаква подобна мисия, да се надяваме, напълно успешна.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Много интересен тестов полет! Ключовите маневри минаха учудващо (за мен) гладко - преминаването от издигане към планиране (или може би е по-правилно да се каже контролирано падане, доколкото изглежда движението почти нямаше хоризонтална компонента, както например беше при снижение за кацане на совалката), а после и завъртането до вертикално положение за приземяване. Явно с многократните успешни кацания на първите степени на Фалконите са натрупали ценен опит в използването и управлението на обратна тяга при приземяване. Преполагам, че и проблемите при кацането и последвалото взривяване на ракетата също ще им бъде полезно да си съберат информация и анализират причините къде може да има проблеми, за да направят необходимите корекции и усъвършенствания на машината.

И една снимка с шефа, който е дошъл на инспекция на площадката при взривената ракета.  В Туитър вече му подхъврлят идеи да нареже останките и да ги пусне на търг като сувенири.  :smile3: 


image.png.dc7b20264c820fe08da13dced5e41a53.png

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

И една снимка с шефа, който е дошъл на инспекция на площадката при вризвената ракета.  В Туитър вече му подхъврлят идеи да нареже останките и да ги пусне на търг като сувенири.  :smile3:

Много добре става ясна големината на тая чудесия, когато в снимката има и хора за мащаб 🙂

Иначе ето и още една от преди старта, пак за мащаб:

scale.jpg.995a79f1032da38328e015d20ba80e33.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , Брани каза:

Много добре става ясна големината на тая чудесия

Аз я наричам "Дебелата Берта" :wink:

  • Смея се 3
Връзка към мнение

След  около час (в 14:26 българско време)   компанията Arianaspace ще трябва да изведе в ниска околоземна орбита пакет от 36 спътника на английската телекомуникационна компания OneWeb с помощта на ракета носител Съюз 2.1б от космодрума "Восточный". 
Изстрелването може да се проследи наживо тук, а предаването вече започна.
Това ще е шестото изстрелване на ракета от новия космодрум, след откриването му и първото изтрелване през април 2016 г. 
А между другото, в момента на космодрума температурата е -21C°

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На 19 декември СпейсЕкс изстреляха явно секретен спътник за американското разузнаване. Мисията е рутинно-скучновата, но клипчето от борда на първата степен, проследяващо обратния и полет до Земята и кацането и на твърда земя в Космическия Център Кенеди, е доста готино и затова го споделям тук 🙂

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Starship SN9 e готов на стартовата площадка в Бока Чика, ето инфографика на Тони Бела за предстощия тестов полет.
(може да натиснете картинката за изглед с висока резолюция)

ErdBUodVEAE8l4S?format=jpg&name=large

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 8.11.2020 г. в 22:17, Георги каза:

Чакам си легото

Аве я ги зарежи тия датчани и си вземи един 3d-принтер! :wink::grin:


https://morethan3d.com/our-projects/

image.png.92c0a6ea6f0991d5b146d2a199ff3ccd.png

  • Шок 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Starship SN9 e готов на стартовата площадка в Бока Чика, ето инфографика на Тони Бела за предстощия тестов полет.
(може да натиснете картинката за изглед с висока резолюция)

ErdBUodVEAE8l4S?format=jpg&name=large

Много яка графика 🙂

Връзка към мнение
преди 12 часа, Фил каза:

Аве я ги зарежи тия датчани и си вземи един 3d-принтер! :wink::grin:


https://morethan3d.com/our-projects/

image.png.92c0a6ea6f0991d5b146d2a199ff3ccd.png

Мислил съм го, ама засега трудно мога да го прокарам в семейния бюджет. Като стана по-добър с жичките и лампичките, ще пробвам 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Virgin Orbit - една от компаниите на Ричард Брансън за пръв път успешно е извела малки спътници в орбита.

За разлика от останалите, Върджин Орбит използва самолет Боинг 747, който качва ракетата на височина 10500м и я изстрелва оттам. Естествено ракетата е много по-малка, отколкото ако се изстрелваше от земята. Подобна концепция е и кораба за космически туризъм на Върджин Галактик, само че той използва специално конструиран самолет.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А междувременно тези дни и Blue Origin (Джеф Безос)  направиха  сериозна стъпка за включване в космическата надпревара ...

Blue Origin tests passenger accommodations on suborbital launch

Blue Origin says it is “very, very close” to flying humans on suborbital launches to the edge of space after a successful test flight of a human-capable rocket and capsule Thursday.
 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Когато спукаш гума, а най-близкият сервиз е на повече от 60 милиона километра ...

 

The Curiosity rover's wheel has some damage in this image from July 7, 2019.

NASA/JPL-Caltech/MSSS
image.png.6d2cb30d7bf3979f89a1cbdaf3218d9e.png
 

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Рекорд за едновременно изстреляни сателити постигнат с Falcon 9, 

Общо 143 сателита са качени успешно в околоземна орбита от тях 10 са starlink, другите са на външни възложители.

Първата степен сe ползва за 5ти път и е кацнала успешно

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Вчера в Бока Чика пак е имало фойерверки. :smile3:
Тестовият полет на Starship SN9 завърши с неуспешна кацане, вероятно защото единият двигател Raptor не успя да се включи при маневрата за приземяване. 
 


Нищо де, те затова са тестовете,  след някой и друг полет ще се научат  да ги приземяват и тези ракети, като се научиха с първата степен на Фалконите. :yes: А SN10 вече е на стартовата площадка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Специално за @Брани , понеже обича инфографики - още една на Тони Бела за мисията на НАСА МАРС 2020, за която съвсем скоро ще очакваме новини и ще бъде много интересна, ако всичко върви по план:

vmknmxb9tyb51.jpg

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , marycap каза:

Ето това вече е календар, който конкурира по величие магеланския 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.