Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 11 часа, Topfly каза:

Индия спира да издава елекронни визи за китайци и чужденци пребиваващи в Китай, а Air India спира полетите до Хонг Конг.

 

Air India suspends Hong Kong flights over coronavirus fears

https://www.businesstoday.in/sectors/aviation/air-india-suspends-hong-kong-flights-over-coronavirus-fears/story/395414.html

 

Проблеми има обаче не само за пътуващите...

 

"Български пощи" временно спират приемането на пратки за Китай

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/02/04/4025218_bulgarski_poshti_vremenno_spirat_priemaneto_na_pratki/?ref=home_main_news

 

 

Разхилих се от  коментар под статията:

”Със скоростта, с която се обработват пратките, всеки вирус, би умрял отдавна.”:)))

Въпреки, че те спират заради липсата на полети, а не - заради самия вирус. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, samuraika каза:

 

 

Тъкмо тече по новините, до довечера ще е в световните - вече има над 10 потвърдени случая на корона вирус от круизния кораб в Йокохама...

 

Историта накратко - 80 годишен мъж от Хонг Конг, който не е стъпвал в Ухан, каца в Токио на 17 януари с двете си дъщери и се качва на круизен кораб. Става му зле, и когато кораба спира в Хонг Конг - слиза. Корабът продължава по пътя си като обикаля Сингапур, Тайван, Окинава и пристига в Йокохама.

Сега е под карантина и всички пътници и екипаж се изследват и са под карантина.

 

Открай време круизите са известни с лесното разпространение на болести по тях - като норовирус и т.н. Не мисля че 2020 ще е добра година да се ходи на круиз. Лично мое мнение, не искам да звуча алармистки. Просто ако се опасявате, че по летищата има трафик от всякакви хора и повишен риск - представете си да живеете на едно летище 5-6 дена.

Може и да не съм права...

Хм, Това означава, че и из Европа може някой круизър, като се върне, да се окаже заразоносител. А то на тези спирки, ако е имало слизане, нещата съвсем съвсем отичат. Ние бяхме на круиз в района (без Япония) една идея по-рано и мъж ми се разболя, беше болен 3 дни,с висока температура. На 2 места по спирките (в Малайзия) бяха извадили термокамери да проверяват за болни хора (явно е имало сезонен грип, за който, между другото мъжа ми се ваксинира всяка година). Представям си какво щеше да бъде, ако круиза се беше случил вместо в началото на януари, в средата. Обаче, факт е, за първи път кашляха адски много хора, където и да идеш - в рейсовете, в асансьора, в баровете, всеки втори бухаше. Не бях виждала такова нещо и се чудех и маех на какво се дължи. Решихме, че е от климатиците. Кой знае... Иначе, си права, но дали на круиз ще се заразиш или на хотела в Анталия или в Гърция, горе долу е еднакво. Мен много ме притеснява влиянието върху Олимпийските игри на тази ситуация, дано отмине до тогава. А и планирам Япония есента, не че ме е страх, ама кой знае какви безумия ще се измислят междувременно. 

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Почва нова вълна за спиране на полети към Хонг Конг...

 

Coronavirus outbreak: United, American suspend flights to and from Hong Kong

https://eu.usatoday.com/story/travel/2020/02/04/coronavirus-outbreak-united-american-suspend-hong-kong-flights/4659726002/

 

Air India on Tuesday said it is suspending its Delhi-Hong Kong flight from February 8, hours after the authorities there confirmed the death of a patient with the new coronavirus.

https://economictimes.indiatimes.com/industry/transportation/airlines-/-aviation/coronavirus-outbreak-air-india-to-suspend-delhi-hong-kong-flights-from-feb-8/articleshow/73929628.cms

 

Royal Caribbean няма да допуска до борда на круизите си всеки, която последните 15 дни е бил в Китай...

 

10:10 am: Royal Caribbean Cruises says it expects earnings hit

Royal Caribbean Cruises said it expects to take an earnings hit of 25 cents per share after canceling eight cruises out of China and changing other itineraries in the region because of the outbreak. The cruise line also implemented multiple measures to protect passengers against the illness. Boarding will be denied to anyone who has traveled through mainland China or Hong Kong in the past 15 days. Mandatory health screenings will also be performed on guests who have a China or Hong Kong passport.

https://www.cnbc.com/2020/02/04/coronavirus-latest-updates.html

 

 

Аз лично за сега нямам притеснения за круизът ни на Карибите и продължавам с организацията...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 31 минути , Topfly каза:

 

 

Аз лично за сега нямам притеснения за круизът ни на Карибите и продължавам с организацията...

 

Нашият круиз на Карибите е в началото на април. Започнах да се замислям.

Една карантина на нашия, или на предходни круизи, биха променили графика на кораба и нашите планове.

Връзка към коментар

Истерията около пандемията придобива критични измерения откакто излезе информацията за спрените от Руанда Ер полети до Гуанджоу:

 

1. Моя колежка от два дни измива банани и портокали с вода, сапун и веро. Търка като обезумяла 10мин, сигурно последните два дни е изхабила 1кубик вода за измиването им; Отделно, вчера климатика в стаята ни (8човека сме) беше на над 30С , тъй като прочела, че вируса не вирее на топло и влажно. Отделно от това - освен маските, всичко се дезинфекцира съм спирт, така че само казани за ракия ни трябват и почваме производство. Очаквам, ако не днес, в четвъртък да дойде със скафандър.

 

2. Тъй като ми предстои пътуване в тази част на света, даже не скоро , а много скоро - баща ми се обажда вчера да ме пита дали не мога да се откажа, и ако не  да избягвам контакти с хора, тълпи и др. - става дума за 9млн град, в който е трудно да не си заобиколен от хора.

 

3. Няколко дни след като се върна, с мои приятели ще ходим на театър - от тях 3ма вчера ми звъняха да ме молят да не ходя а да изчакам поне 10ина дена, тъй като толкова е инкубационния период. Отделно, тъй като имам няколко дни по плажовете на Южно Китайско море - а според информацията , короната се предава по въздушно капков път (по дедуктивен път ; корона - вода - море - зараза), и тн

 

🙂

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 21
Връзка към коментар
преди 17 минути , Радо каза:

Истерията около пандемията придобива критични измерения откакто излезе информацията за спрените от Руанда Ер полети до Гуанджоу:

 

1. Моя колежка от два дни измива банани и портокали с вода, сапун и веро. Търка като обезумяла 10мин, сигурно последните два дни е изхабила 1кубик вода за измиването им; Отделно, вчера климатика в стаята ни (8човека сме) беше на над 30С , тъй като прочела, че вируса не вирее на топло и влажно. Отделно от това - освен маските, всичко се дезинфекцира съм спирт, така че само казани за ракия ни трябват и почваме производство. Очаквам, ако не днес, в четвъртък да дойде със скафандър.

 

2. Тъй като ми предстои пътуване в тази част на света, даже не скоро , а много скоро - баща ми се обажда вчера да ме пита дали не мога да се откажа, и ако не  да избягвам контакти с хора, тълпи и др. - става дума за 9млн град, в който е трудно да не си заобиколен от хора.

 

3. Няколко дни след като се върна, с мои приятели ще ходим на театър - от тях 3ма вчера ми звъняха да ме молят да не ходя а да изчакам поне 10ина дена, тъй като толкова е инкубационния период. Отделно, тъй като имам няколко дни по плажовете на Южно Китайско море - а според информацията , короната се предава по въздушно капков път (по дедуктивен път ; корона - вода - море - зараза), и тн

 

🙂

 

 

 

Не е само при теб. Наша колежка се разболя от гледане на репортажи за вируса и сега е в болничен.

  • Харесвам 2
  • Смея се 12
Връзка към коментар
46 minutes ago, Дани Магелани said:

Нашият круиз на Карибите е в началото на април. Започнах да се замислям.

Една карантина на нашия, или на предходни круизи, биха променили графика на кораба и нашите планове.

Да не сме на един и същи круиз? 🙂  На теория има шанс, но на практика според мен не е много вероятно. Вече достатъчно силно изолираха Китай и до 2-3 седмици всички извън Китай ще си минат икубационния период. Ако не тръгне някъде извън Китай епидемия, положението ще е под контрол,

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Topfly каза:

Да не сме на един и същи круиз? 🙂  На теория има шанс, но на практика според мен не е много вероятно. Вече достатъчно силно изолираха Китай и до 2-3 седмици всички извън Китай ще си минат икубационния период. Ако не тръгне някъде извън Китай епидемия, положението ще е под контрол,

5-12 април от Маями  с MSC

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Коронавирус, не е обаче само проблем, а и възможност 🙂 Една новина от преди няколко дни 🙂

 

There's now a $186 flight from Hong Kong to New York – with a 6-hour stopover in Wuhan

https://www.cbsnews.com/news/china-southern-airlines-flight-hong-kong-new-york-wuhan-coronavirus-01-31-2020/

 

Аз лично се надявам на безплатен ъпгрейд в каюта с балкон, ако поради паниката много хора се откажат да пътуват с нашия круиз 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Не знам колко много са ограничили Китай, ама в Мюнхен продължават да си кацат Еър Чайна по два пъти на ден. Един полет от Пекин и един от Шанхай. До преди три дни и във Франкфурт имаше по два полета на Еър Чайна, сега не съм гледала. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар
9 minutes ago, DaBo said:

Не знам колко много са ограничили Китай, ама в Мюнхен продължават да си кацат Еър Чайна по два пъти на ден. Един полет от Пекин и един от Шанхай. До преди три дни и във Франкфурт имаше по два полета на Еър Чайна, сега не съм гледала. 

Европа в момента е рисков регион от такава гледна точка, защото не успяха да достигнат до консенсус да забранят пътуването на китайци. Някои държави наложиха ограничение, но това не пречи още до много места да има полети от Китай 😞 Вчера хванаха една китайка пристигаща от Пекин, но живееща в Унгария с 39 градуса температура на летището в Будапеща. Подобни пътници представляват сериозен риск за излизането на заразата извън Китай 😞 

 

Не ни остава нищо друго освен да се надяваме в бялата магия 🙂

 

83915605_623517871740984_554160552387647

  • Харесвам 2
  • Смея се 14
Връзка към коментар
преди 4 часа, luba_rizova каза:

Мен много ме притеснява влиянието върху Олимпийските игри на тази ситуация, дано отмине до тогава.

Не само теб те притеснява. Всички тук се притесняват за това, но най-голямото притеснение е да не би олимпийския комитет да настоява игрите да се проведат въпреки всичко и накря да има едни полу-игри. Скоро ще се разбере, но ако графиката с предвиждането на експертите тук се окаже вярна и пикът на заразата е април...пиши ги бЕгали игрите през 2020...

 

Уви само с изолиране на Китай няма да стане - ето Хонг Конг вече е от рисковите, а се очерава че и Тайланд ще се окаже огнище. Южно корейка е диагностицирана с вируса след екскурзия в Тайланд. Това е първи случай на зараза в трета страна. Върнала се е на 19ти януари и на 25ти е развила симптоми. Аз и малката се върнахме на 19ти от Бангкок, даже може и от едно летище да сме летяли с нея - DMK - азиатските нискотарифки от там летят. 😟

 

Тази година едва почна, а вече нямам търпение да свършва...

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар

 

@samuraika не се притеснявай за Вас с Принцесата - изтекъл е 14 дневния кризисен срок :girl_in_love:. Благодаря ти, че  ни даваш достоверна информация за различните аспекти на тази криза, защото ние тук не можем да я разберем правилно от нашите източници. Даже , тук , във форума, поназнайващите , пък сигурни има и хора с много знания, избягват темата. 

Още в края на януари експерти казаха, че е реалистично да говорим за справяне след 6 месеца. Не ми се вярваше, да е нужно толкова време - грип все пак, но с новите си знания за организацията  на болничното лечение в Китай, как да е иначе ? Пък и с огромното количество мое незнание !

В Хон Конг от онзи ден стачкуват медици - искат затваряне на сухопътната граница с Китай ... 

Обмисля се затваряне на 15 големи града, по подобие на Ухан - мерната информация, като онази за спирането на полетите . 

Най - много ме притеснява това, че едни пословични мълчаливци, не просто се разприказваха, ами и не се възпротивиха  на помощ от доскорошните опоненти. Очаквам скоро да се обърнат към "Лекари без граници ".

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Публикация в едно от най-престижните научни списания, докладваща за безсимптомно предаване на коронавируса от Ухан 2019-nCoV, изглежда е сгрешена, което води учените към въпроса дали наистина новият вирус се предава толкова лесно, колкото са опасенията.

 

Твърдението, че коронавирусът може да се предава преди проявата на симптоми, засега е опровергано

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Tvardenieto-che-koronavirusat-mozhe-da-se-predava-predi-proiavata-na_144125.html

 

Успоредно с коронавирус в Китай обаче почва да се завръща и и вирусът H5N1

 

Bird Flu: China’s Ticking Time Bomb of Infectious Disease

As the world grapples with the Wuhan coronavirus outbreak, a new disease emerges: a highly-fatal bird-flu known as H5N1.

https://www.ccn.com/bird-flu-chinas-ticking-time-bomb-of-infectious-disease/

 

На мен лично проблемите с вирусите в Китай все повече ми приличат на Чернобил. Има система с централно управление, където никой на по ниско ниво не може да съобщи за проблем, защото ще бъде обявен за враг на системата, разпространител на слухове и т.н. Така дори очевадни проблеми и опасности се прикриват, докато изведнъж не стане катастрофа. От такава гледна точка опасността за държавите извън Китай вероятно е по малка, защото там се взимат адекватни мерки, а в самият Китай е възможно и сега да се прикриват данните за размера на кризата, както предполагат учените от Хонг конг.

 

В Китай осем души са арестувани за "разпространение на слухове" онлайн за епидемията от новия коронавирус, потвърждава държавно издание. Според непотвърдени данни, броят на хората, попаднали зад решетките по същото обвинение може би е много по-голям. 

И докато спирането на разпространението на фалшива информация за коронавируса е ключова стъпка за овладяване на епидемията, не е ясно дали арестуваните наистина са разпространявали фалшиви новини или просто са споделили неща, които китайското правителство не одобрява.

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Kitaj-opitva-da-tcenzurira-informatciiata-za-koronavirusa-publikuvana_143841.html

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Topfly каза:

Твърдението, че коронавирусът може да се предава преди проявата на симптоми, засега е опровергано

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Tvardenieto-che-koronavirusat-mozhe-da-se-predava-predi-proiavata-na_144125.html

тея не бяха ли фейк нюус сайт

Връзка към коментар
Just now, ivelin1012 said:

тея не бяха ли фейк нюус сайт

Рубриката Наука Оффнюз по принцип е доста сериозна, като винаги си публикува източниците. Ето оригиналният източник от The New England Journal of Medicine

 

Transmission of 2019-nCoV Infection from an Asymptomatic Contact in Germany

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2001468

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Topfly каза:

На мен лично проблемите с вирусите в Китай все повече ми приличат на Чернобил. Има система с централно управление, където никой на по ниско ниво не може да съобщи за проблем, защото ще бъде обявен за враг на системата, разпространител на слухове и т.н. Така дори очевадни проблеми и опасности се прикриват, докато изведнъж не стане катастрофа. От такава гледна точка опасността за държавите извън Китай вероятно е по малка, защото там се взимат адекватни мерки, а в самият Китай е възможно и сега да се прикриват данните за размера на кризата, както предполагат учените от Хонг конг.

 

Моето мнение е малко по-различно (но си е мое лично, което не го прави грам меродавно).

 

Според мен Ухан прилича на Чернобил по това, че е поредното упражнение в свръхсамочувствие. Докато се завърти бюрократичната машина и нещата са изпуснати. И се тича след събитието, а не се изпреварва. Много добре си спомням 19ти януари, когато се върнах от Тайланд - тогава беше потвърден първи случай на корона вирус там, един от първите извън Китай. И товага още се дъвчеше дали вирусът се предава от човек на човек. А се оказа, че не само че се предава, но се и предава в асимптоматична фаза, което го прави много по-коварен.

Така властите се оказват с хиляди болни пред прага на вече препълнени болници. И не ми обяснявайте за партията, комунизма, режима и прочее - не че това не е фактор - но в която и да е страна ако изведнъж избухне подобна епидемия няма да е много по-розово. И не е само въпрос на пари (то това най-лесното). Господ, ако не друго, то тъпи политици е наспорил доволно по цялата планета!

Аз се чудя защо не са намесили военните досега - би трябвало да има няколко полеви болници, военни лекари, спешни екипи...Така де, в началото, то вече цял Китай е пламнал явно - къде по-напред.

 

Вече се нарушават световните вериги на търговия. Хюндай ще трябва да спрат производство другата седмица поради недостиг на части от Китай. Мазда също имат затруднения, но казаха че спада рязко и търсенето, така че ... Медицински доставки също са прекъснати, тепърва ще се усеща по-сериозно по света. Ще има недостиг на много други неща поради транспортни и производствени затруднения във връзка с епидемията.

 

Онези на крузния кораб ще са в карантина 14 дни. Ще им врнат парите за круиза, ще им дадат круизни кредити и ще ги разхождат из открито море още две седмици. И казаха, че пиното им е добро. На онези на рождественските острови не им завидях, но на тия им завиждам!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
39 minutes ago, Topfly said:

Рубриката Наука Оффнюз по принцип е доста сериозна, като винаги си публикува източниците. Ето оригиналният източник от The New England Journal of Medicine

 

Transmission of 2019-nCoV Infection from an Asymptomatic Contact in Germany

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2001468

Има и други публикации по темата:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2001316 и съвсем не е ясно, за да се  отрича асимптоматичното предаване на вируса.

Интересен факт е че май няма заболяли под 15 г. възраст ?

Връзка към коментар
преди 14 минути , samuraika каза:

Според мен Ухан прилича на Чернобил по това, че е поредното упражнение в свръхсамочувствие. Докато се завърти бюрократичната машина и нещата са изпуснати.

чист чернобил си е имало е данни за нов заразен коронавирус, имало е много опити да се потулят нещата от местните власти, Има репортнат случай на доктор който споделил на свои колеги че има нов коронавирус в Ухан и веднага е бил привикан за опандизване заради разпространяване на слухове, поне един месец са запушвали всички дето са се мъчили да репортнат нещо и не са предупредили населението. След опита им със SARS щом са засекли нов вирус от същия вид е трябвало директно да отцепят града още тогава и да не допуснат никой да излиза. Те са си мълчали и когато вече не е можело да се прикрият предприеха мерките, но вече късно хиляди хора от Ухан са се разпространили извън Китай. Съмнява ме Си Дзипин да е бил информиран в началото за този вирус, местните власти са се мъчили да потулят нещата да не се излагат пред партията, все пак тази година пак ще има партиен конгрес. Ситуацията е 1 към 1 с Чернобил.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
20 minutes ago, georgebg said:

Има и други публикации по темата:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2001316 и съвсем не е ясно, за да се  отрича асимптоматичното предаване на вируса.

Интересен факт е че май няма заболяли под 15 г. възраст ?

Публикацията която цитираш е с по ранна дата, като идеята на следващата статия е, че предишните заключения за асимптоматичното предаване на вируса не са доказани и заключенията са взети въз основа на не достатъчно добре проверени факти.

Това за децата е доста успокоително. Ощо взето жертвите са сред по възрасното население, което е характерно и за обикновенния грип.

6 minutes ago, samuraika said:

Така властите се оказват с хиляди болни пред прага на вече препълнени болници. И не ми обяснявайте за партията, комунизма, режима и прочее - не че това не е фактор - но в която и да е страна ако изведнъж избухне подобна епидемия няма да е много по-розово.

Няма такъв филм, a и в случая не е била такава ситуацията. Има доста информация в пресата, как целта на партийната машина още миналата година е била да спре разпространението на слуховете, а не да вземе адекватни мерки срещу вируса. Прочете ли горната статия, която публикувах?

 

Оказва се обаче, че осмината първоначално задържани са лекари, работещи по овладяването на коронавируса, което навежда на мисълта, че е по-вероятно Китай да опитва да спре разпространението на всякаква информация, непреминала одобрение, а не само фалшиви новини.

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Kitaj-opitva-da-tcenzurira-informatciiata-za-koronavirusa-publikuvana_143841.html

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 24 минути , samuraika каза:

Според мен Ухан прилича на Чернобил по това, че е поредното упражнение в свръхсамочувствие. Докато се завърти бюрократичната машина и нещата са изпуснати. И се тича след събитието, а не се изпреварва.

Навсякъде, където човешкият живот се оценява на пукната стотинка, обикновено се случва така.

Тези се хвалеха колко бързо щели да построят болница за 1000 души. Е, построиха я. Само дето болните вече бяха 10 000.

 

преди 24 минути , samuraika каза:

Аз се чудя защо не са намесили военните досега - би трябвало да има няколко полеви болници, военни лекари, спешни екипи...Така де, в началото, то вече цял Китай е пламнал явно - къде по-напред.

Аз пък въобще не се чудя. Военните сигурно отдавна са налазили, но те гонят свои собствени цели.

 

При нас нещата не са по-розови. Медиите вдигнаха шум, че имало термокамери по летищата, а от очевидец научихме, че наистина има, но не работят. Междувременно фалшивите новини и абсолютно смахнатите конспиративни теории вече набраха скорост - прокраднаха се даже и тук.

Разбирам желанието на властите да не тръбят много при подобни случаи и за да не всяват паника сред населението, но този подход не е панацея. Той работи добре в комплект с активни действия на експертно ниво, а такива май не е имало. Искрено вярвах, че китайците са си научили урока след епидемията със SARS, но все повече изглежда, че не са. От друга страна очевидният факт, че толкова много авиокомпании (на пръв поглед) доброволно спряха полетите до Китай и по този начин си причиниха огромни загуби, за мен е показателен. В случая като че ли CEO-тата реагираха по-адекватно от политиците.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
29 minutes ago, Goal & Boss said:

Разбирам желанието на властите да не тръбят много при подобни случаи и за да не всяват паника сред населението, но този подход не е панацея. Той работи добре в комплект с активни действия на експертно ниво, а такива май не е имало.

Аз лично изобщо не одобрявам да не се тръби много в подобни случаи, защото липсата на информация и взимане на мерки без да се обяснява публично и открито защо се взимат тези мерки е най-добрата почва за разпространение на фалшиви новини! Срещу фалшивите новини най-добрият подход публикуване на всики данни и изграждането на иституции с широко обществено доверие, които научно обосновано да опровергават слуховете, а не да се арестува всеки, който посмее да коментира или публикува нещо по случая. Никоя власт до сега е е успяла да спре хората да си говорят...

 

WHO например публикува всеки ден данните за заразените и опровергава слуховете с цел всеки гражданин да има въможност да се информира без излишна паника и относително обективно. Това е коректният и добър подход!

 

83490390_2892982727413758_69205272755909

 

 

Връзка към коментар
48 minutes ago, Goal & Boss said:

 От друга страна очевидният факт, че толкова много авиокомпании (на пръв поглед) доброволно спряха полетите до Китай и по този начин си причиниха огромни загуби, за мен е показателен. В случая като че ли CEO-тата реагираха по-адекватно от политиците.

Една част от авиокомпаниите съвсем открито си заявиха, че спирането е по търговски причини, поради резкият спад на резервациите, други авиокомпании пряко или косвено правителствата ги принудиха да спрят оперциите си и само малка част взеха решението главно от подбуди за сигурност и отговорност към пътниците. Трудно е в случая много обективно да се каже, коя е основната причина за масовото спиране на полетите. Положението с някои авиокомпании е много сериозно, защото загубите от спирането ще са наистина огромни...Catay pacific например се моли на служителите да излязат в неплатен отпуск за да си ограничат загубите...

 

Coronavirus: Cathay Pacific asks staff to take unpaid leave

https://www.bbc.com/news/business-51383284

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Току-що от МВнР:

 

1. Какво представлява новият коронавирус 2019-nCov?

Новият коронавирус, временно наричан 2019-nCoV, е идентифициран в Китай в края на 2019 г. и е нов щам на коронавирус, който досега не е бил откриван при човека.

2. Откъде идват коронавирусите?

Коронавирусите са вируси, които циркулират средживотните, но за някои от тях се знае, че засягат хората. След като заразят хората, те могат евентуално да се предаватот човек на човек. Известен е широк кръг от животни, които са източник на коронавируси. Например, вирусът, причиняващ Близкоизточен респираторен синдром (MERS-CoV) е коронавирус,   произхождащ от камили, а тежкиятостър респираторен синдром (ТОРС) произхожда от котки - циветки.

3. Този вирус сравним ли е със SARS (ТОРС) или със сезонния грип?

Новият коронавирус, открит в Китай, е генетично тясносвързан с вируса на SARS (ТОРС) от 2003 г. и изглежда има подобни характеристики, въпреки че все още данните за него са ограничени. ТОРС се появи в края на 2002 г. в Китай и в продължение на осем месеца са докладвани над 8 000 случая от 33 държави. Тогава един от всеки десет души, които са заразени с ТОРС, почина. На този етап има твърдемалко налични данни, за да се каже със сигурност колкосмъртоносен е 2019-nCoV, но предварителни данни сочат, че той е по-малко фатален от SARS-CoV (ТОРС).

4. Как се предава вирусът? Колко лесно се разпространява?

Въпреки че източник на инфекцията са животни, вирусът се предава от човек на човек. Към момента няма достатъчноепидемиологична информация, която да потвърди колколесно и устойчиво вирусът се предава между хората. Изглежда вирусът се предава главно чрез въздушни капчици, когато хората кихат, кашлят или издишат. Инкубационниятпериод за коронавирус 2019-nCoV (т.е. времето от контакта с болен и появата на симптоми) понастоящем се изчислява на между 2 до 12 дни. Докато хората са предимно заразни, когато проявяват (грипоподобни) симптоми, има индикации, че някои хора могат да предават вируса без да са налиценякакви симптоми или преди симптомите да се появят. Ако това бъде потвърдено, ранното откриване на инфекциите с коронавирус  2019-nCoV ще е по-трудно. Това обаче не е необичайно за вирусни инфекции от този тип, както се вижда и при морбили, например. Ако хората с коронавирус 2019-nCoV са изследвани и диагностицирани своевременнои се прилагат строги мерки за контрол на инфекциите, вероятността за трайно предаване на вируса от човек към човек в обществото в ЕС/ЕИП е ниска. Системнотоприлагане на мерки за профилактика и контрол на инфекциите бяха ефективни при контролирането на SARS-CoV и MERS-CoV.

МЕДИЦИНСКА ИНФОРМАЦИЯ

1. Какви са симптомите на 2019-nCoV?

От известното досега, вирусът може да причини умеренигрипоподобни симптоми като: треска, кашлица, затрудненодишане, мускулни болки и отпадналост. По-сериознитеслучаи развиват тежка пневмония, остър респираторендистрес синдром, сепсис и септичен шок, които могат да доведат до смърт. Хората със съществуващи хроничнизаболявания изглежда са по-предразположени към тежкопротичане на заболяването.

2. Някои хора по-предразположени ли са към вируса?

Обикновено малките деца, възрастните хора и тези със съпътстващи заболявания (например артериалнахипертония, сърдечни заболявания, диабет, чернодробнизаболявания и респираторни заболявания) се очаква да бъдат изложени на по-голям риск от развитие на тежки симптоми. Тъй като това е нововъзникващо заболяване и има само ограничени данни, все още не знаем кои групи от хора може да са предразположени към по-тежък изход след заразяванес 2019-nCoV.

3. Има ли лечение за заболяването, причинено от вируса2019-nCoV?

Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничнитесимптоми (например треска). Поддържащата грижа(например поддържаща терапия и мониторинг - кислороднатерапия, поддържане на телесен баланс на течностите и антивирусни лекарства) може да бъде много ефективна за заболелите.

ПРЕВЕНЦИЯ

1. Как мога да се предпазя от заразяване?

При посещение в Китай: избягвайте контакт с болни хора, особено такива с кашлица, избягвайте посещения на пазари и места, където има живи или мъртви животни, прилагайтеобщите хигиенни правила по отношение на хигиена ръцетеи хигиена на храната, измивайте ръцете си със сапун и водаИЛИ използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолнаоснова преди хранене, след използване на тоалетната и след всеки контакт с животни, избягвайте контакт с животни, техните екскременти или изпражнения. Където и да пътувате, прилагайте общите правила за хигиена на ръцете и храната.

2. Какво трябва да направя ако съм имал контакт с някого с коронавирус 2019-nCoV?

Наблюдавайте се от времето на контакта с този човек и ако развиете някакви симптоми, свържете се с личния си лекарза съвет, като посочите, че сте били в Китай.

3. Какви са правилата за инфекцията/миенето на ръцете?

Миенето и дезинфекцията на ръцете са ключът към предотвратяване на инфекция. Трябва да миете ръцете си често и обилно със сапун и вода за най-малко 20 секунди. Ако сапун и вода не са налични, можете да използвате и дезинфекциращ препарат за ръце на алкохолна основа с поне 60% алкохол. Вирусът навлиза в тялото ви през очите, носа и устата, така че избягвайте да ги докосвате с немити ръце.

4. Маските за лице ефективни ли са в предпазването от коронавирус 2019-nCoV?

Маските за лице помагат да се предотврати по-нататъшноторазпространение на инфекция от тези, които са болни към други хора около тях. Маските за лице изглежда не са толкова ефективни за защита на тези, които не са заразени.

6. Защитен ли съм от вируса 2019-nCoV, ако съм се ваксинирал срещу грип тази година?

Грипът и 2019-nCoV са два много различни вируса и сезонната грипна ваксина не би защитила от болести, причинени от 2019-nCoV.

 

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПЪТУВАЩИТЕ

1. Трябва ли да преразгледам пътуването си до Азия в момента, частно или служебно?

Понастоящем повечето случаи се съобщават в Китай, а само спорадични случаи са регистрирани извън Китай. Вероятността да се заразите в други страни в Азия в момента е малка. Въпреки това, ситуацията се развива много бързо и рискът от инфекция се променя. Вижте списък с предполагаеми общности със зараза list of areas with presumed community transmission. Следвайте съветите за пътуване, предоставени от органите на обществено здравевъв вашата страна на пребиваване.

2. За какво трябва да внимавам най-много при пътуване зад граница, включително до Китай?

При посещение в Китай: избягвайте контакт с болни хора, особено такива с кашлица, избягвайте посещения на пазари и места, където има живи или мъртви животни, прилагайтeобщите хигиенни правила по отношение на ръцете и храната, измивайте ръцете си със сапун и вода ИЛИ използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолна основа преди хранене, след използване на тоалетната и след всекиконтакт с животни, избягвайте контакт с животни, техните екскременти или изпражнения. Където и да пътувате, прилагайте общите правила за хигиена на ръцете и храната.

3. Какво да правя, ако скоро съм бил в Китай и съм се разболял?

Ако сте били в Китай и в срок от 14 дни от завръщането ви се почувствате неразположен или имате треска, кашлица или затруднено дишане, тогава: Потърсете незабавно медицинска помощ. Преди да отидете в лекарския кабинет или спешното отделение, се обадете и им кажете за скорошното си пътуване и вашите симптоми. Избягвайтеконтакт с други хора. Вземете мерки да не пътувате, докато сте болни. Покрийте устата и носа си с тъкан или ръкав (не с ръце), когато кашляте или кихате. Ако имате достъп до хирургични маски за лице, използвайте такава и я изхвърлете след  това безопасно. Не забравяйте да миетеръцете си след изхвърляне на маска. Следвайте подходящиправила за дезинфекция / измиване на ръцете, за да избегнете разпространението на вируса на други хора.

 

ЦЯЛАТА ИНФОРМАЦИЯ ПО ТЕМАТА МОЖЕ ДА БЪДЕ ОТКРИТА НА СТРАНИЦАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗАДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА СЛЕДНИЯ ЛИНК: 2019-nCoV – ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ.

Виж още:

Австралия

Виетнам

Камбоджа

Китай

Малайзия

Сингапур

Тайланд

Филипини

Република Корея

Япония

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.