Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 14 минути , Topfly каза:

Ако беше станало на друго място, нямаше да могат да крият толкова време информацията и можеха да бъдат изолирани доста по рано. 

 

 

Ако беше станало в Бъгария, мислиш ли че има възможност за спешни и адекватни мерки ? Не вярвам ! Те термокамерите ги пуснаха само за пред журналистите, а за други мерки да не говорим ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Topfly каза:

Нали знаеш, че листата Форбс не лекува, а според СЗО ефективно лечение за сега няма! Само изолация и смъкването на температурата имат ефект, а Китай се провали с това, че 1-2 месеца криеха информацията и закъснях с ефективните мерки! 

 

Ако беше станало на друго място, нямаше да могат да крият толкова време информацията. 

 

 

Аз ако си спомням добре началото на тази тема, се обсъждаше дали да не пием лекарства за смъкване на температура и избягване на проверките. Хората са безотговорни към здравето си и още повече към здравето на останалите. И това се проявява по отношението на пътуване до работа, в работно време, а и извън него. Освен това никой не обича извънредни разходи - дали от намалена заплата при болничен, дали отмяна на пътуване. 

Та криенето на информация е само 1 мъничка част от причините за разпространението.

Дори да не беше в Китай правилна и бърза оценка на ситуацията не е лесно да се направи и чак да се и изпълни. Независимо дали ще наблюдаваме действията на отделен индивид, институция или цяла държава. 

Проверките в Европа според много хора са повече, за да не мрънка населението, а не за да ни предпазват от нещо. Според Вас населението на Китай би ли реагирало супер добре, ако ги затвориш по време на отпуска им? И би ли отишло навреме на лекар непосредствено преди или по време на национални празници? И лекарите биха ли действали бързо и адекватно при изцяло нова и непозната задача? И тези, които получат предупрежденията им, биха ли предприели мерки с толкова отражения върху всичко? 

Да блокираш един район води до огромни щети в икономическо отношение. И не е лесно решение. Спомням си, че един проклет дрон предизвика ситуация извън обичайните процедури и блокира летищата на Лондон за неадекватно дълъг период.

 

Спирам да пиша свои размисли, защото не съм компетентна по темата 😊

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
2 minutes ago, 🐇 Banned Bunny said:

Ако беше станало в Бъгария, мислиш ли че има възможност за спешни и адекватни мерки ? Не вярвам ! Те термокамерите ги пуснаха само за пред журналистите, а за други мерки да не говорим ...

Информацията щеше да излезе на време и ако българските власти не бяха взели адекватни мерки, другите държави щяха да имат възможност на време да забранят пътуването на българи. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , Lindt каза:

Да блокираш един район води до огромни щети в икономическо отношение.

Да блокираш един район със закъснение води до поне двойни щети в икономическо отношение и още по-големи - в имиджово.

Много ми е интересно какви очила носят хората, които виждат как Китай се справя с COVID-19. Ако китайците се справяха, нямаше да се молят за помощ, вкл. на САЩ. Вчерашният трус в графиката на заболелите и починалите показа достатъчно ясно, че ситуацията не е много ясна на тия, дето уж ще я овладяват. Не се знае дали няма да последват и други подобни трусове, включително и с по-големи амплитуди.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 53 минути , Topfly каза:

Ако беше станало на друго място, нямаше да могат да крият толкова време информацията и можеха да бъдат изолирани доста по рано. 

Да ти кажа, моето впечатление е, че сякаш навсякъде има прикриване на информация. Аз лично бях поразена от огромното количество скандали във връзка с NHS (английският тръст за здравеопазване), които излизаха наяве след години. А да се вкара армията в действие - изобщо не ми изглежда реално. Надявам се никога да не разбера... 

 

преди 50 минути , 🐇 Banned Bunny каза:

Ако беше станало в Бъгария, мислиш ли че има възможност за спешни и адекватни мерки ? Не вярвам ! Те термокамерите ги пуснаха само за пред журналистите, а за други мерки да не говорим ...

Не е само в България. Аз бях останала с впечатлението, че на английските летища - притежаващи огромен трафик от целия свят - контролът поне с термокамери е съществен, защото проверка на паспортите къде си скитосвал нямаше - и нищо такова не видях. След това се разрових и Хийтроу предупреждава за такива проверки само на терминал 4 за полети директно от Wuhan. 

 

Иначе случаите в UK се увеличават. Това са  мерките, които се взимат (това е залепено на вратата на моето GP). Личният самоконтрол ще се окаже най-важен както винаги май. Иначе всичко е на границата на теорията и цифрите са статистика до момента, в който човек и неговото семейство не са лично засегнати...

 

IMG_6407.thumb.jpg.7bd18a16db34ea93e7e808ef1c7dfa6e.jpg

 

 

 

 

 

Връзка към коментар
преди 3 часа, Topfly каза:

С какво точно съм си вкарал автогол? Темата е пътуване извън Китай! Там даннните вероятно са горе долу ок! Що се отнася до SARS и коронавирус, абсолютните жертви са несравнимо по малко от един обикновен грип...

 

преди 11 часа, Topfly каза:

За данните от Китай си имай едно на ум,

 

С изразяването на съмнението, че данните са от Китай, според мене си вкарваш автогол, защото ако има някаква разлика в достоверността им, тя със сигурност ще е, че Китайските "официални" данни са смекчени.

 

Колкото за пътуване, аз също не бих го отложил, но рисковете са доста по-големи, отколкото ги описваш, защото и заради една обикновена хрема, може да си отвисиш в някоя болница.

Връзка към коментар
преди 27 минути , Goal & Boss каза:

Да блокираш един район със закъснение води до поне двойни щети в икономическо отношение и още по-големи - в имиджово.

Много ми е интересно какви очила носят хората, които виждат как Китай се справя с COVID-19. Ако китайците се справяха, нямаше да се молят за помощ, вкл. на САЩ. Вчерашният трус в графиката на заболелите и починалите показа достатъчно ясно, че ситуацията не е много ясна на тия, дето уж ще я овладяват. Не се знае дали няма да последват и други подобни трусове, включително и с по-големи амплитуди.

Аз лично виждам как не се справят, въпреки огромно мобилизиране на ресурси. И си мисля как ако (като) стигне на други места, други биха се справяли много по-малко. Ако щеш дори поради способността на ККП да наднича в д.то на всеки гражданин и да ограничат личната му свобода както си поискат.

 

На мен пък ми е чудно колко много вълнение влагат някои хора в това колко точно са заболелите в Китай , а не се притесняват грам от това, че на други места има съмнително малко отктрити случаи. Като например 0 заразени в Индонезия, макар да имат 280 евакуирани от Ухан, да са на 6то място в света по директни полети от Ухан и да са една от предпочитаните дестинации за китайски туристи.

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към коментар
2 hours ago, Lindt said:

Та криенето на информация е само 1 мъничка част от причините за разпространението.

Дори да не беше в Китай правилна и бърза оценка на ситуацията не е лесно да се направи и чак да се и изпълни. Независимо дали ще наблюдаваме действията на отделен индивид, институция или цяла държава. 

 

Да блокираш един район води до огромни щети в икономическо отношение. И не е лесно решение. Спомням си, че един проклет дрон предизвика ситуация извън обичайните процедури и блокира летищата на Лондон за неадекватно дълъг период.

 

Криенето на информацията изобщо не е мъничка причина, а вероятно е сред основните причини да има вече 24 заразени държави. Властите в Китай са знаели поне от един месец за кризата, когато пътниците на Diamond Princess без никакви проверки и мерки за сигурност са се качили на круизния си кораб! Буквално дни след като китайците си признаха за кризата круизните кораби в региона спряха. Ако китайците си бяха признали още в края на декември, този круизен кораб изобщо нямаше да тръгнал и сега край бреговете на япония нямаше да има криза!

В края на януари само за няколко дни спряха 90% от полетите към Китай. Това можеше да се случи и един месец по рано и сега може би щяхме да имаме заразени в максимум 2-3 държави, а не в 24, а вторичното заразяване извън Китай щеше да е почти непознато...При този случаи и икономическите ефекти от кризата щяха да са значително по малки!

 

1 hour ago, Rainy said:

Да ти кажа, моето впечатление е, че сякаш навсякъде има прикриване на информация. Аз лично бях поразена от огромното количество скандали във връзка с NHS (английският тръст за здравеопазване), които излизаха наяве след години. А да се вкара армията в действие - изобщо не ми изглежда реално. Надявам се никога да не разбера...

 

Политиците във всички държави се опитват да монополизират и контролират информацията, но в държавите със свободна преса, това трудно им се случава, а когато се случи става скандал до небесата... В Китай криенето, цензурирането и контролирането на информацията не е отклонение от нормата, а е част от нормата... Криенето на информацията във връзка с вируса обаче изобщо не е приключило, защото постоянно изчезват разни влогъри, журналисти, лекари и т.н., които си позволяват да публикуват нещо неодобрено от властите..

 

Coronavirus: Why have two reporters in Wuhan disappeared?

https://www.bbc.com/news/world-asia-china-51486106?ocid=socialflow_twitter

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
20 minutes ago, Боян Димитров said:

С изразяването на съмнението, че данните са от Китай, според мене си вкарваш автогол, защото ако има някаква разлика в достоверността им, тя със сигурност ще е, че Китайските "официални" данни са смекчени.

 

Това е така, но дори и най-мрачните прогнози не предвиждат дори в Китай смъртните случаи дори да доближат до бройката на смъртните случаи предизвикани от нормалния грип! Извън Китай подобно сравнение е още по абсурдно при 1-2 души починали до сега..

 

24 minutes ago, Боян Димитров said:

Колкото за пътуване, аз също не бих го отложил, но рисковете са доста по-големи, отколкото ги описваш, защото и заради една обикновена хрема, може да си отвисиш в някоя болница.

Точно това е и моята теза, че рискът да се разболеееш извън Китай е изключително малък, но рискът да попаднеш дори здрав или с обикновенна настинка в карантина, да ти анулират полета и т.н. изобщо не е малък.

 

9 minutes ago, samuraika said:

Аз лично виждам как не се справят, въпреки огромно мобилизиране на ресурси. И си мисля как ако (като) стигне на други места, други биха се справяли много по-малко. Ако щеш дори поради способността на ККП да наднича в д.то на всеки гражданин и да ограничат личната му свобода както си поискат.

Справянето със заразите не е въпрос на много ресурси, а на бързи и адекватни мерки! Изпуснеш ли положението парите и ресурсите на цял свят няма да стигнат за справяне с положението! Знам, че са атрактивни кадрите за изграждане от нищо на болници в Китай и т.н., но това не е нищо повече от добре режисирана пропаганда. Адекватните мерки изискат бърза, прозрачна, честна и двустранна комуникация при възникване на огнище на зараза и моменталното изолиране на засегнатите хора или район. Изискват публична и честна комуникация с лекарите, населението и т.н. за да може всеки съмнителен случай извън огнището на заразата да се изледва адекватно. Ако това беше станало вероятно в Европа, Япония и т.н. нямаше и да сме чули какво е това коронавирус и без сериозни икономически последствия, заразата щеше да е спряна...Сега обаче положението в Китай е изпуснато, а последиците от икономическа гледна точка ще бъдат крайно тежки...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Topfly каза:

Сега обаче положението в Китай е изпуснато, а последиците от икономическа гледна точка ще бъдат крайно тежки...

Те вече са сериозни. За мен лично има една добра новина - ситуацията демонстрира колко много сме зависими - особено в производствени мощности (ех, тези ниски цени!) от Китай, което изобщо не е ок. Надявам се да се самокоригираме поне малко...

Връзка към коментар
45 minutes ago, samuraika said:

На мен пък ми е чудно колко много вълнение влагат някои хора в това колко точно са заболелите в Китай , а не се притесняват грам от това, че на други места има съмнително малко отктрити случаи. Като например 0 заразени в Индонезия, макар да имат 280 евакуирани от Ухан, да са на 6то място в света по директни полети от Ухан и да са една от предпочитаните дестинации за китайски туристи.

Този въпрос вече го обсъждахме! Полетите до колкото знам вече са спряли и скоро ще мине инкубационния период след ситуацията ще стане ясна. Като цяло до Европа или Япония вероятно е имало много повече полети.. Що се отнася до туристите изобщо не е сигурно, че те са пренесли заразата дори и да са били десетки или стотици хиляди, защото за да я пренесат е трябвало да са точно в инкубационния период, а такива хора са много по малко от общо заразените и болните. Ако погледнем дори и най-черните прогнози за Китай твърдят, че има заразени милиони. Реално в Китай има близо 1,4 милиарда абсолютно здрави хора и в момента! Ако пътуващите са излязли между тя, няма причина за притеснение...

Връзка към коментар
преди 59 минути , samuraika каза:

Като например 0 заразени в Индонезия, макар да имат 280 евакуирани от Ухан, да са на 6то място в света по директни полети от Ухан и да са една от предпочитаните дестинации за китайски туристи.

В момета в Джакарта е 28-30 градуса, а поне първоначалните предположения и изследвания бяха, че вируса доста бързо умира в такава среда, затова и очакванията са към лятото и в Китай да затихне епидемията. Или се бъркам?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 14 минути , 🐇 Banned Bunny каза:

В момета в Джакарта е 28-30 градуса, а поне първоначалните предположения и изследвания бяха, че вируса доста бързо умира в такава среда, затова и очакванията са към лятото и в Китай да затихне епидемията. Или се бъркам?

В Сингапур целогодишно е между 27 и 33 градуса...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
11 minutes ago, 🐇 Banned Bunny said:

В момета в Джакарта е 28-30 градуса, а поне първоначалните предположения и изследвания бяха, че вируса доста бързо умира в такава среда, затова и очакванията са към лятото и в Китай да затихне епидемията. Или се бъркам?

Това го изпуснах! Вероятно причината епидемията в Китай да тръгне от северните и по студени райони, че там има по благоприятни условия за разпространение...Това разбира се не обяснява защо в Индонезия случаите са нула. Условия за епидемия няма, но отделни случаи е възможно да има, които не са открити...

Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

Хората са безотговорни към здравето си и още повече към здравето на останалите

И точно затова вирусчето се разпространява, а не е удушено в зародиш. Не защото е някакъв много специален, смъртоносен, лесен за предаване и други подобни глупости, а щото хората са небрежни.

Родителите ми, които са в медицинските среди, още споменават смъртноносния грип в края на 50-те. Едно време какви вируси е имало, ехе, тия сега са някакви китайски ментета.

Не е случило нищо неочаквано, нищо изненадващо. Има някаква цикличност в подобни епидемии и на всеки около 10 години избухва по нещо локално, а пандемиите са на по-големи периоди. Честно казано не виждам смисъл да се пуска всяка новина, излязла някъде по света за корона вируса. Умират си хората да си намират поводи за паника.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
8 minutes ago, bonboneva said:

В Сингапур целогодишно е между 27 и 33 градуса...

В Сингапур епидемия няма, но целият град е пълен с климатизирани сгради и вероятно това създава малко по благоприятни за вируса условия...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Topfly каза:

В Сингапур епидемия няма, но целият град е пълен с климатизирани сгради и вероятно това създава малко малко по благоприятни за вируса условия...

Мисля да стоим само отвън на летището, докато си чакаме полета :))))

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Хайде да изкараме още един приятен валентински/трифонски петъчен следобед без корони. Ако на някой темата му трябва спешно да е отключена, нека остави един доклад и ще преценим. 

 

Темата ще бъде отключена пак утре или в неделя. 

  • Харесвам 9
  • Шок 1
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Китай дезинфекцират и поставят под карантина банкноти, което малко противоречи на това, че извън човешкия организъм вирусът умира много бързо. Това или е някаква пресилена мярка или има нещо ново във връзка с вируса...

 

Китай постави под карантина и банкнотите

https://dariknews.bg/novini/sviat/kitaj-postavi-pod-karantina-i-banknotite-2211995

 

Банките използва ултравиолетови лъчи, за да дезинфектират банкнотите, преди да ги заключат и "изолират" за седем или 14 дни, обясни Фан Ифей, заместник-управител на китайската централна банка.

 

Ако наистина има нужда от дезинфекция плюс 14 дни карантина, това реално може да постви под въпрос безопасността на пратките от Китай. Официалната позиция на СЗО е, че няма риск, но мярката е доста странна...

 

Допълнително объркване и несигурност в китайските данни внесе, че официално са намалили умрелите от вируса, защото 108 души са ги сметнали два пъти за умрели...

 

108 deaths were double-counted, as US criticises lack of transparency

An explanation here for shifting numbers.

China’s National Health Commission has said it removed 108 deaths from its national total because it made a statistical error, according to Agence France-Presse.

On Friday, Hubei’s health commission said an extra 116 people had died in the province overnight, and more than 4,800 new cases were reported. However, it also removed 108 deaths from the running total, saying they had been double counted.

That leaves the total number of deaths so far, in mainland China, at 1,380.

https://www.theguardian.com/world/live/2020/feb/14/coronavirus-latest-updates-wuhan-hubei-china-deaths-cruise-ship-sydney-cases-covid19-live-news?page=with:block-5e4630708f08e133247431bb#block-5e4630708f08e133247431bb

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.