Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Круизните кораби почват да се превръщат в следващия враг 😞

 

Тайван съобщи, че затваря пристанищата си за международните круизни кораби

https://www.kaldata.com/it-новини/коронавирусът-28-289-заразени-565-починали-с-328742.html

 

S. Korea to Temporarily Suspend Entry of Cruise Ships Amid Coronavirus Outbreak

http://world.kbs.co.kr/service/news_view.htm?lang=e&Seq_Code=151213

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

Ако теоритетично в България те сложат под карантина и не дай си боже пипнеш коронавирус здравната каса покрива ли ги тея неща или ще се налага да си плащаш всичко. Също ми е въпроса ако в чужбина те сложат под карантина (извън Китай)  ще трябвали да плащаш нещо като  те освободят. А Ако при качване в самолет имаш темепература и те задържат 24 часа докат излязат резултатите и си изпуснеш полета и се окаже че нямаш коронавирус сам ли трябва да си взимаш билети за връщане или застраховка 'отмяна от пътуването' би го покрила. Знам че съм голям параноик но за всеки случай да знам тези неща

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, mililia каза:

Най-лесното е да питаш авиокомпанията. Вероятно ще зависи от тарифата на билета. Аз проучвах за нашата компания и отговорът им беше, че дали и какво ще връщат зависи от тарифата на билета. 

Ние също трябва да летим с катарците. Проверих, при нас глобата за анулиране е по-висока от закупените билети. Явно трябва да си доплатя, за да ги анулират. 🙂 Промяна на дата/дестинация също е с висока глоба, т.е парите ми изгарят, ако не ги ползвам сега.

 

Връзка към коментар
преди 41 минути , ivelin1012 каза:

Ако теоритетично в България те сложат под карантина и не дай си боже пипнеш коронавирус здравната каса покрива ли ги тея неща или ще се налага да си плащаш всичко. 

Зависи от карантината и зависи какво имаш предвид под "всичко". Ако си в болница ще ти го платят според това с какви лекарства ще те лекуват, дали здравна каса, дали от републиканския бюджет за теб няма да има разлика. 

 

преди 41 минути , ivelin1012 каза:

 Също ми е въпроса ако в чужбина те сложат под карантина (извън Китай)  ще трябвали да плащаш нещо като  те освободят. 

Не смятам, че има разлика от всяко друго лечение в чужбина. Плащаш си пък дали лично, дали застрахователя - все тая. При нас спешната животоспасяваща помощ се оказва на всички, дали и в съответната страна е така, нямам идея. 

 

преди 41 минути , ivelin1012 каза:

 А Ако при качване в самолет имаш темепература и те задържат 24 часа докат излязат резултатите и си изпуснеш полета и се окаже че нямаш коронавирус сам ли трябва да си взимаш билети за връщане или застраховка 'отмяна от пътуването' би го покрила. Знам че съм голям параноик но за всеки случай да знам тези неща

Май си зависи от застрахователя - покрити рискове, изключени рискове и т.н. 

 

В тая ситуация едва ли някой може да ти гарантира нещо и всички действат според случая. Не се вкарвай във филми.

преди 32 минути , bonboneva каза:

Ние също трябва да летим с катарците. Проверих, при нас глобата за анулиране е по-висока от закупените билети. Явно трябва да си доплатя, за да ги анулират. 🙂 Промяна на дата/дестинация също е с висока глоба, т.е парите ми изгарят, ако не ги ползвам сега.

 

Ние летим с Gulf air, не с катарците. Обаче да си кажа честно не виждам причина да отменят билетите и д връщат пари според това на кой каквото му е кеф. Тези до Китай е нормално да ги отменят, ама на другите за какво да ги отменят? Иначе да последно няма да се знае ще има ли полет или не и ще стане голяма бъркотия.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Хипотетично едно лечение на вирусна пневмония/усложнението на Короната/ ще включва противовирусни препарати+ кислород+ евентуална апаратна вентилация+ симптоматично лечение, антибиотик не знам дали правят+ леглоден, това ще струва доста пари. За България за здравно осигурен смятам ще е безплатно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, luba_rizova каза:

Още 60 човека са намерили с вируса на кораба в Япония, станали са 130 https://news.bg/world/oshte-60-dushi-s-koronavirus-na-kruizniya-korab-pod-karantina-v-yaponiya.html. Моля, @samuraika да коментира дали е вярно. Ако е вярно, че може да циркулира през климатичната инсталация (не знам дали е възможно), означава, че хората са се заразили заради карантината според мен. Ама... 

Здравейте, живо се интересувам от темата, защото и на мен ми предстоят пътувания, а както е тръгнало, не му се вижда края в скоро време.

Аз следя информацията за коронавируса от този сайт: https://www.worldometers.info/coronavirus/ , където информацията е доста актуална, например за днес вече 65 са новите случаи за круизния кораб (сутринта бяха обявили 60).

Също споделят информация , която се появява около вируса:

Цитат

alert.png UK risks a ‘major’ coronavirus outbreak, warns world expert who co-discovered Ebola. Compared to Ebola, coronavirus is a “greater threat because of the mode of transmission. The potential for spread is much, much higher.” (The Times)

alert-plus.png Updated section: Coronavirus Mortality Rate.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
48 minutes ago, mililia said:

Зависи от карантината и зависи какво имаш предвид под "всичко". Ако си в болница ще ти го платят според това с какви лекарства ще те лекуват, дали здравна каса, дали от републиканския бюджет за теб няма да има разлика.

Карантината е един вид затвор, а не лекуване. В този “затвор“ подобно на класическите затвори те затварят за да те изолират от обществото и за да не му вредиш. От такава гледна точка логично е разходите за карантината да ги поеме този, който те затваря в карантина. Малко по специален случай е, ако по време на карантина имаш нужда от лечение или в карантина е затворен цял град от 10 милиона души. В последните случаи вероятно и ти трябва да поемеш някакви или всички разходи..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За чужбина е по-добре да имаш здравна застраховка, покриваща лечението, независимо дали го плащаш там и тук ти го възстановяват. При един конюктивит в Банкок например отиваш на очен лекар и ти дават бележка за стойността, която ще покрие застрахователя и е около 200 лв. Болниците са супер  модерни и луксозни и те гледат на някви свръх модерни уреди. Казват ти абсолютно всичко, не само за това, за което си отишъл, а и какво се очаква да се развие до няколко години и какво може да се направи. Не ти казват имаш конюктивит, вземи тия капки и толкова. С някакъв уред в ухото за секунди ти казват и колко ти е кръвното, освен температурата. 
в Камбоджа при грип на мъжа ми му взеха около 1000 долара и лечението включваше идване на доктора до хотела 4 пъти, взимане на кръв и три пъти включване на система с физиологичен разтвор.

Та цените на лечение са несъпоставими с тези тук, затова е много хубаво да има застраховка. 

катарците сменят посока и място за около 240-250 лв минимум в посока, т.с за около 500 лв допълнително може да се сменят и датите и мястото в двете посоки, но трябва да се провери на кои дати доплащането е най-ниско. И макар че, казват, че не могат да гарантират каква ще е цената във времето, най-ниска беше няколко часа преди полета, който избрах. Тс в петък беше 350 лв за идната сряда, ама във вторник около 6 часа преди полета беше 240 лв.

 
 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ivelin1012 каза:

Ако теоритетично в България те сложат под карантина и не дай си боже пипнеш коронавирус здравната каса покрива ли ги тея неща или ще се налага да си плащаш всичко. 

 

преди 58 минути , mililia каза:

Зависи от карантината и зависи какво имаш предвид под "всичко". Ако си в болница ще ти го платят според това с какви лекарства ще те лекуват, дали здравна каса, дали от републиканския бюджет за теб няма да има разлика. 

 

 

преди 5 минути , Topfly каза:

Карантината е един вид затвор, а не лекуване. В този “затвор“ подобно на класическите затвори те затварят за да те изолират от обществото и за да не му вредиш. 

Карантините могат да са най различни видове, зависи от заболяването. Децата със шарка и скарлатина също се слагат под карантина, а не ги пращат в затвор. Доколкото се съобщава из медиите, доста хора ги оставят да си бъдат в къщи, като се самоизолират, докато не покажат симптноми. И човекът питаше, ако е под карантина и е болен, което означава да е в инфекциозна болница поне в България. И да, да си под карантина означава да търпиш известни ограничения. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Zai-1 каза:

За чужбина е по-добре да имаш здравна застраховка, покриваща лечението, независимо дали го плащаш там и тук ти го възстановяват. 

 

да но май коронавируса се води изключително обстоятелство и може и да не го покрие медицинската застраховка. За другите случаи е ясно че се покрива.

Връзка към коментар
3 minutes ago, mililia said:

Карантините могат да са най различни видове, зависи от заболяването. Децата със шарка и скарлатина също се слагат под карантина, а не ги пращат в затвор. Доколкото се съобщава из медиите, доста хора ги оставят да си бъдат в къщи, като се самоизолират, докато не покажат симптноми. И човекът питаше, ако е под карантина и е болен, което означава да е в инфекциозна болница поне в България. И да, да си под карантина означава да търпиш известни ограничения. 

Домашната карантина е като домашния арест. Там не ти плащат разходите, но ако те задължат да стоиш на някакво чуждо място против твоята воля, би трябвало този да плаща, който ти ограничава свободата! Ако нямаш пари, застраховка и т.н. няма вариант да те изхвърлят от карантината...

Връзка към коментар
1 minute ago, ivelin1012 said:

да но май коронавируса се води изключително обстоятелство и може и да не го покрие медицинската застраховка. За другите случаи е ясно че се покрива.

Аз публикувах тук условията на Армеец и нямаше включено епидемия и пандемия, че не покриват. Но всъщност никъде извън Китай няма епидемия, та ако някой се разболее би трябвало да му поемат разходите, дори да пише, че не важи при епидемия. За отмяна на пътуване ми казаха, че ще ми платят обратно по-ранно пътуване само ако се обяви пандемия. Така, че нямаше изключени епидемия и пандемия, освен ако няма съвсем скорошни промени предвид  обстановката. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , Topfly каза:

Домашната карантина е като домашния арест. Там не ти плащат разходите, но ако те задължат да стоиш на някакво чуждо място против твоята воля, би трябвало този да плаща, който ти ограничава свободата! Ако нямаш пари, застраховка и т.н. няма вариант да те изхвърлят от карантината...

Естествено, че няма да те изхвърлят. Приемам, че е нещо като затвор - хранят те и те държат на санитарния минимум, а ако искаш нещо повече си го плащаш. И в затворите има лавки, от които си пазаруваш, в болниците също. И си го плащаш по"пазарни цени" с оглед създадената ситуация. А и в извънредна ситуация като тази кой точно е този който ти ограничава свободата? Дали властите, който имат за задача да запазят собственото си население, да спазват някакви общоприети карантинни мерки или някой друг. Целта е да се ограничи вируса, а на отделния индивид колко ще му струва тази ситуация, това въобще не влиза в сметката. И всяка свобода свършва там, където започват правата на другите. Не мисля, че където и да си някой ще ти поеме разходите, ако поради карантина, та било то и ненужна, си изпуснеш полета. Ако нямаш застраховка, която да ти покрива нещо подобно, вероятно ще се наложи да си го плащаш.  Но просто размишлявам, надявам се, да не ми се случва да го узная от личен опит😀.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Topfly каза:

Не всички са съгласни с числата, които привеждат китайските власти. Според британски епидемиолози новият вирус, на който китайската национална здравна комисия вчера даде името Novel Coronavirus Pneumonia (NCP), може да е заразил 500 хил. души.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/02/10/4027159_koronavirusut_vze_rekorden_broi_jertvi_za_den_no/?ref=home_mainStory

Ох...да се смееш ли, да плачеш ли...

Четеш бг. версията - британски епидемолози казват, че болните са половин милион!!!

Отваряш оригинала на статията и се оказва, че :

  Recent trends in reported cases in Wuhan broadly support the preliminary mathematical modeling the London School of Hygiene & Tropical Medicine is using to predict the epidemic’s transmission dynamics.

"Тенденцията, която описват докладваните случаи от Ухан широко подкрепят математическия модел, който Лондонското Училище по Хигиена и Тропическа Медицина исползва за да предвиди динамиката на заразяване на епидемията." Т.е. не само не опровергава докладваните случаи, а докладваните случаи много точно следват тренда, който те са изчислили с моделиране на епидемията. Та в този модел, епидемията ще достигне пикът си към края на февруари, когато се очаква случаите да са около 500К, но голяма част от тях да са асимптоматични - т.е. дори самите болни няма да знаят, че са болни.

Нерде Ямбол, нерде Стамбул...

 

И за круизния кораб същата работа...

"Още 60 души", но от статията не става ясно, че просто тестват хората поетапно - не всички 3700 наведнъж (което би био невъзможно), а са направили предварителна преценка - тестват 300 човека с оплаквания или имали близък контакт. Резултатите излизат бавно и дотук от тези рискови 300 са дали положителен резултат 130. А не че седят под карантина и се самозаразяват , като всеки ден се появяват нови случаи - просто резулатите излизат бавно.

Японците нещо не вярват на тестаи правят ДНК анализ. И резултатите са ...Честно, още самите специалисти не знаят какво и как да ги тълкуват. Най-малкото аз се наемам да коментирам.

 

В същото време, в Хонконг стана ясно, че круизен кораб, на който е имало 8 (осем) потвърдено болни е направил още 4 пътувания със същия кораб и същия екипаж...За сравнение, на японския кораб е имало само един болен, който е слязал още в началото на круиза.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@samuraika В последните няколко дена диванните БГ политици и БГ спортисти станаха диванни вирусолози и епидемиолози, та четеното на български преводи и форуми в голямата си част трябва да се третира в най-най-добрия случай като художествена литература 🙂  

Връзка към коментар

Сингапур са открили оня ден седем , вчера три, днес два нови случея. Вече 45. Как пък в Индия, Шри Ланка или Непал никой не се зарази от единия или двамата потвърдени!?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , Zai-1 каза:

Сингапур са открили оня ден седем , вчера три, днес два нови случея. Вече 45. Как пък в Индия, Шри Ланка или Непал никой не се зарази от единия или двамата потвърдени!?

Просто Сингапур и Япония имат потенциала в лабораториите си да откриват вирусите навреме. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 часа, Zai-1 каза:

Как пък в Индия, Шри Ланка или Непал никой не се зарази от единия или двамата потвърдени!?

Един от много ефикасните начини да не откриеш заразен е, ако не го търсиш. 😉

 

  • Харесвам 8
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Круиз на ужасите! Вече пета държава отказва акостирането на круизния кораб MS Westerdam, въпреки че на борда няма заразен със съмнения за коронавирус!

 

Four countries have turned away a cruise ship carrying more than 2,000 people over coronavirus fears — even though the crew insists no one on board is infected, according to new reports.

Holland America’s MS Westerdam has been prohibited from docking in Japan, Taiwan, the Philippines and the US territory of Guam, the Daily Mail reported.

https://nypost.com/2020/02/07/ms-westerdam-cruise-ship-with-2000-aboard-blocked-from-docking-amid-coronavirus-fears/

 

Сега корабът се е насочил към Тайланд, но и от там е получил отказ...

 

Thailand bars cruise ship amid coronavirus fears

https://www.reuters.com/article/us-china-health-thailand-cruiseship/thailand-bars-cruise-ship-amid-coronavirus-fears-idUSKBN20503T

 

Круизът е тръгнал на 1-ви февруари от Хонг Конг и вероятно това е причината за отказа, но за сега няма индикация, че и след 14-ти някой ще им позволи да акостират в региона..

  • Харесвам 1
  • Шок 7
Връзка към коментар

За съжаление още един туристически сектор ще претърпи огромни загуби. Доста хора ще спрат да ползват круизни пътувания за известно време. Жалко! И то пледимно заради медийни истерии. Но разбирам и властите в страните отказали достъп - нали си представяте истерични граждани, които се страхуват от неизвестното!

  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Оф, единственото положително но е ветоятността от падане на цените. Аз лятото В Европа не бих отказала круиз  дори с децата, ако ми го продадат евтино. За сега цените не са се повлияли драстично, да видим. Иначе, е някакъв ад да си на този кораб, а Холанд американ са висок клас компания и хората са си платили голяма сума за нищо, в крайна сметка. Много неприятно. Но, разбирам и опасенията, просто Хонг Конг си е заплаха в момента явно. Пху. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 25 минути , luba_rizova каза:

Оф, единственото положително но е ветоятността от падане на цените. Аз лятото В Европа не бих отказала круиз  дори с децата, ако ми го продадат евтино. За сега цените не са се повлияли драстично, да видим. Иначе, е някакъв ад да си на този кораб, а Холанд американ са висок клас компания и хората са си платили голяма сума за нищо, в крайна сметка. Много неприятно. Но, разбирам и опасенията, просто Хонг Конг си е заплаха в момента явно. Пху. 

Като спец по круизите, какво би ни посъветвала за карибския ни круиз 5-12 април от Маями?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Роми каза:

За съжаление още един туристически сектор ще претърпи огромни загуби. Доста хора ще спрат да ползват круизни пътувания за известно време. Жалко! И то пледимно заради медийни истерии. Но разбирам и властите в страните отказали достъп - нали си представяте истерични граждани, които се страхуват от неизвестното!

Не е само истерията (макар тя да е определено фактор). Корабът в Япония в момента има по-висока концентрация на заразени , отколкото в Ухан. Ще разследват детайлно защо - дали е имало т.нар. super spreader, дали вирусът е по-силно заразен от предполаганото, дали има нещо в корабите, което предразполага към разпространяване (вентилация, отходни тръби, водопровод, парапети...) и въобще каквито и да е грешки, които биха могли да са причина.

 

След като вирусът е заразен без да имаш симптоми и вече има предаване на заразата в трети страни, то рискът да се случи един болен на кораб с 3-4К хора на борда е кошмарен сценарий за всяка круизна компания. Длъжни са да издирят и контактуват всички после (слизали където и да е по спирките) и навсякъде могат да им откажат порт. Карантина, блокиране на кораба и да не говорим колко е зле за индустрията хората с дни да гледат по новините кадри на блокирани по круизи пътници...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
1 hour ago, Роми said:

За съжаление още един туристически сектор ще претърпи огромни загуби. Доста хора ще спрат да ползват круизни пътувания за известно време. Жалко! И то пледимно заради медийни истерии. Но разбирам и властите в страните отказали достъп - нали си представяте истерични граждани, които се страхуват от неизвестното!

Освен случая с круизите в Япония и Италия аз изобщо не усещам медийна истерия, а напротив. Останалите сериозни инциденти свързани с круизите и коронавирус са доста слабо отразени, като доста трябва да се рови човек за да добие реална представа за положението. Аз до сега намерих инциденти с 5 круизни кораба, но изобщо не е сигурно, че това е пълният списък. Круизните кораби с над 120 000 бруто регистър тона са около 70 броя цък MS Westerdam обаче е под този размер, но вероятно общо относително глемите круизни кораби не са много над 100 броя. От тях сериозен инцидент с 5 броя е 5%, което си е много сериозен процент. Като към този процент добавиш и случаите на анулирани круизи, където няма блокирани пътници, но има объркани планове, вече прилича малко на руска рулетка да букнеш круиз...

 

Що се отнася до властите не мисля, че тях ги е страх основно от истерията на гражданите. В Европа все още има доста директни полети до Китай и няма истерия, а здравните министри доста мудно чак в четвъртък ще се срещнат цък и изобщо не е сигурно, че ще вземат толкова сериозни мерки, като САЩ, Австралия. Канада, Нова Зеландия, Южна Корея и т.н. Там където са взели сериозни мерки вероятно не ги е страх основно от истерията, а от това да не стане огнище на заразата и в тяхната държава...Достатъчно е един заразен да пусне вируса в некотролирана среда и това може да доведе до епидемия с огромни икономически вреди..Не са и случайни мерките за слагане на видимо здрави хора в две седмична карантина...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мащабите на карантините извън Китай стават все по големи... Според Интерфакс в Русия над 20 000 души са в карантина с подозрение за короновирус..

 

Более 20 тыс. человек поместили под меднаблюдение в РФ из-за коронавируса

https://www.interfax.ru/russia/694779

 

 

 

  • Шок 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.