Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Здравейте! Да споделя, че при влизане в Полша може да се мине и със сертификат за преболедували. 🙂 Относно необходимите документи - ние си ги бяхме попълнили предварително, но наистина в самолета също ги раздават и после ги събират. Като цяло не ни провериха много щателно.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 9 минути , bad kid каза:

Испанците не ъпдейтват ли списъка седмично? Последно има от 27 юни.

До края на седмицата сме без тестове-после не се знае. Информацията ми е от преди 1 час от консулството им в София.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 3
Връзка към коментар

Във Виена искат да видят тест или ваксинационен сертификат в кафенета и ресторанти. При първото ни сядане в кафене, не обърнахме внимание, показахме сертификатите на телефона и си продължихме приказката. След нас обаче влязоха 4 момичета, туристи като нас. Поискаха им и на тях. Оказа се, че три от тях са ваксинирани, а четвъртото момиче е с тест, който е отпреди няколко дни, когато са влезли в Австрия. Собственичката на кафенето забеляза датата и и каза, че  тя не може да остане. Разбираемо, всички момиче си тръгнаха...

Иначе маски се искат само на открито и в гр. транспорт.

  • Харесвам 7
  • Шок 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Яничка каза:

Във Виена искат да видят тест или ваксинационен сертификат в кафенета и ресторанти. При първото ни сядане в кафене, не обърнахме внимание, показахме сертификатите на телефона и си продължихме приказката. След нас обаче влязоха 4 момичета, туристи като нас. Поискаха им и на тях. Оказа се, че три от тях са ваксинирани, а четвъртото момиче е с тест, който е отпреди няколко дни, когато са влезли в Австрия. Собственичката на кафенето забеляза датата и и каза, че  тя не може да остане. Разбираемо, всички момиче си тръгнаха...

Иначе маски се искат само на открито и в гр. транспорт.

Видях, че и гърците планират такива ограничения от 15.07.21 г. Дали има значение заведението дали е открито или закрито?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

и на мен ми е любопитно доколко гърците ще го спазват, ще видим

другото, за което и тук се спомена назад, е че ако си имаш сертификата в приложение за по-удобно съхранение и показване в ей такива места (а не просто като запазен pdf), имената ни излизат на кирилица; днес се разправям (за пореден път) с Информационно обслужване точно по този въпрос, те твърдят, че това е изискване на регламента на Европейската комисия имената да излизали на "родния език", аз пък им пратих самия регламент и техническата спесификация за цифровия сертификат с молба да ми посочат точния текст по този повод, за да може да се цитира в държави, които не ползват кирилица, защото аз лично такова изискване не успявам да открия

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , DGTG каза:

Видях, че и гърците планират такива ограничения от 15.07.21 г. Дали има значение заведението дали е открито или закрито?

В момента сме в градината на ресторанта, вътрешна е. За Гърция не мога да коментирам (допускам, че там няма да са така стриктни), за Австрия питахме сервитьора - за всякакви заведения ги искат. 

20210705_162718.jpg.a5142020d44531d8d31c1173d4f6cd33.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Ще пътувам до Франция в началото на другата седмица, полетът е с WizzAir . Имам зелен сертификат за преболедували с валидност 6 месеца. Доста четох изискванията за влизане във Франция, но не ми стана ясно дали признават сертификата за преболедували, защото са написали само случаите за ваксинирани и ПСР/антигенен тест. Много моля, който е запознат дали ще признаят сертификата за преболедували или ще трябва да правя допълнително антигенен тест за 72 часа да сподели.
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 57 минути , antea каза:

и на мен ми е любопитно доколко гърците ще го спазват, ще видим

другото, за което и тук се спомена назад, е че ако си имаш сертификата в приложение за по-удобно съхранение и показване в ей такива места (а не просто като запазен pdf), имената ни излизат на кирилица; днес се разправям (за пореден път) с Информационно обслужване точно по този въпрос, те твърдят, че това е изискване на регламента на Европейската комисия имената да излизали на "родния език", аз пък им пратих самия регламент и техническата спесификация за цифровия сертификат с молба да ми посочат точния текст по този повод, за да може да се цитира в държави, които не ползват кирилица, защото аз лично такова изискване не успявам да открия

Според мен няма да има проблем с разчитането, защото проверката на сертификата ще се извършва и с едновременно представяне на документ за самоличност. Не е трудно да се сравнят двата текста на кирилица. По-интересно е дали на устройството на проверяващия ще има и инсталиран фонт на кирилица, че ако излизат маймуняци ще стане забавно...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Яничка каза:

за Австрия питахме сервитьора - за всякакви заведения ги искат. 

Но предполагам, не е проблем да влезеш с маска и да си поръчаш кафе за вкъщи, което да изпиеш на пейката отсреща? За Виена ми е въпроса.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , Duke каза:

Според мен няма да има проблем с разчитането, защото проверката на сертификата ще се извършва и с едновременно представяне на документ за самоличност. Не е трудно да се сравнят двата текста на кирилица. По-интересно е дали на устройството на проверяващия ще има и инсталиран фонт на кирилица, че ако излизат маймуняци ще стане забавно...

съгласна съм, че не е кой знае какъв проблем, но като се търси улесняване и оперативна съвместимост на международно ниво, кое ще е по-удобно - да сравняват транслитерирани имена на универсална латиница, каквито също имаме в документите за самоличност, или символи от кирилицата/гръцката азбука? и шрифтовете не са проблем, дадени са инструкции за encoding и в UTF-8 и в ASCII, просто.... предходните три гафа дават основание да се мисли, че и това сега може да е някаква неумишлена грешка

 

разбира се, може и да не съм права и да съм недогледала текстовете на регулациите, и да има някаква много разумна друга причина, която да изисква "родния език" за имената

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, a6olq каза:
Ще пътувам до Франция в началото на другата седмица, полетът е с WizzAir . Имам зелен сертификат за преболедували с валидност 6 месеца. Доста четох изискванията за влизане във Франция, но не ми стана ясно дали признават сертификата за преболедували, защото са написали само случаите за ваксинирани и ПСР/антигенен тест. Много моля, който е запознат дали ще признаят сертификата за преболедували или ще трябва да правя допълнително антигенен тест за 72 часа да сподели.

Според информацията от министерството на външните работи сертификата за преболедуване от ковид не важи. В такъв случай си правиш един бърз антигенен тест и влизаш във Франция. На връщане като кацнеш в България си показваш сертификата за преболедувал и минаваш без никакви въпроси. Евентуално и на летището във Франция може да ти го поискат като се връщаш, заедно с показването на паспорта на гейта.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, bobole4e каза:

Но предполагам, не е проблем да влезеш с маска и да си поръчаш кафе за вкъщи, което да изпиеш на пейката отсреща? За Виена ми е въпроса.

Да, за това тест/сертификати не искат. Сега за виенското колело и тази атракция също показвахме...

20210705_184141.jpg.940210785bdad5745b600bea41331119.jpg

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

има нова заповед, влизаща в сила от 8 юли, според която за пристигащи от Русия, Испания и Кипър ще се изисква отрицателен PCR за всички - https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/05/rd-01-553_ot_05072021.pdf

 

Гърция е преместена в оранжева зона, което май би трябвало да означава, че на 5% от пристигащите (и със сертификат) ще се правят тестове на случаен принцип?

  • Харесвам 4
  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 32 минути , Яничка каза:

Да, за това тест/сертификати не искат. Сега за виенското колело и тази атракция също показвахме...

20210705_184141.jpg.940210785bdad5745b600bea41331119.jpg

Там горе си е особено наложително. Ако се качат само болни и се разкихат, ще заразят цялата виенска околия.

На тия хора от много бюрокрация им е атрофирал мозъкът.

  • Харесвам 5
  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 6 минути , Zaro каза:

Там горе си е особено наложително. Ако се качат само болни и се разкихат, ще заразят цялата виенска околия.

На тия хора от много бюрокрация им е атрофирал мозъкът.

Повсеместно е това, не ще да е от австрийската бюрокрация ...

Днес си говорих с една дама дето беше сама с маска в колата...Та тя каза че носи маската само когато пуска климатика в колата. Не пожелах да дълбая в дебрите на съзнанието и, та... нямам идея какъв е смисъла.

  • Харесвам 2
  • Смея се 10
Връзка към коментар

Тази седмица свършва Европейското, две седмици след това, примерно, да избухва каквото и където има да избухва и после очаквам пак да се нормализират нещата. Добре, че Олимпиадата не е в Европа.... 😞

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 21 минути , antea каза:

има нова заповед, влизаща в сила от 8 юли, според която за пристигащи от Русия, Испания и Кипър ще се изисква отрицателен PCR за всички - https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/05/rd-01-553_ot_05072021.pdf

 

Гърция е преместена в оранжева зона, което май би трябвало да означава, че на 5% от пристигащите (и със сертификат) ще се правят тестове на случаен принцип?

 Това за "отрицателен PCR за всички" - дали да го четем и за български граждани?!?

ОФФФ след 10 дена трябва да летим и вече ми гори главата....

Връзка към коментар
Георги Матеев

Вие как тълкувате текста - ако обикновен български гражданин (или резидент) идва от червена зона има ли все пак право да влезне в България, без значение с карантина или без, и авиокомпанията ще го пусне ли въобще да излети към България? Някак точно това не е написано достатъчно ясно, а изключенията не са особено много. Точка 4.3. е доста красноречива: "Червена зона – не се допускат на територията на страната". Точка 8 дава надежда, но все пак не пише в прав текст "български граждани имат право да влезнат в България при всички обстоятелства".

 

Поредната красива заповед.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

ама то никой не им забранява да пристигат от там /новите три държави/, иска се обаче негативен PCR тест

в заповедта не го пише, но из новините споменават, че който нямал, щял да бъде в карантина... ама каква, с право на отмяна или не, не казват

Връзка към коментар

Дали има някава инстанция, на която човек може да зададе конкретни въпроси и евентуално да получи отговори.

Къде мога да следя изискванията за влизане в Испания в частнос Канарски острови?

За сега знам, че Испания няма изискване за тестове към български граждани.

Връзка към коментар

Добре де колко да е трудно да напишат разбираема заповед :

БГ граждани и резиденти : допускат се в страната без значение от къде пристигат. Ако влизат от зелена зона- едикак си, ако влизат от всички останали краски - едикак си

Чужди граждани : едикакси.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.