Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 1 час, antea каза:

съгласна съм, че не е кой знае какъв проблем, но като се търси улесняване и оперативна съвместимост на международно ниво, кое ще е по-удобно - да сравняват транслитерирани имена на универсална латиница, каквито също имаме в документите за самоличност, или символи от кирилицата/гръцката азбука? и шрифтовете не са проблем, дадени са инструкции за encoding и в UTF-8 и в ASCII, просто.... предходните три гафа дават основание да се мисли, че и това сега може да е някаква неумишлена грешка

 

разбира се, може и да не съм права и да съм недогледала текстовете на регулациите, и да има някаква много разумна друга причина, която да изисква "родния език" за имената

Напълно права си, обаче ... това е като тъпотията с шофьорските книжки.

Може и някой да е забелязал, че шофьорските книжки преди имаха превод на легендата на гърба си на английски език и се признаваха дори в Нова Зеландия, но след като "влезнахме в Европа", понеже уж за благото на родината вече и кирилицата е официален език в европа, та се признава там, спряха да печат превод на английски. 

Не че ги затруднява дали ще пише на два езика на гърба, ама...не съм правист и не мога да си го обясня на себе си дори.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 23 минути , Taliana каза:

 Това за "отрицателен PCR за всички" - дали да го четем и за български граждани?!?

ОФФФ след 10 дена трябва да летим и вече ми гори главата....

Нали за държави,които са в оранжевия списък ,ако имаш сертификат за ваксина влизаш с него. Само за червения списък е ваксина + тест за освобождаване от карантина

Връзка към коментар
преди 4 минути , moli84 каза:

Нали за държави,които са в оранжевия списък ,ако имаш сертификат за ваксина влизаш с него. Само за червения списък е ваксина + тест за освобождаване от карантина

Нямам сертификат и скоро няма да имам. Имам антитела над горна граница на теста 8 месеца след прекаран Ковид. Просто съм извън всички регулации.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 23 минути , Георги Матеев каза:

Вие как тълкувате текста - ако обикновен български гражданин (или резидент) идва от червена зона има ли все пак право да влезне в България, без значение с карантина или без, и авиокомпанията ще го пусне ли въобще да излети към България? Някак точно това не е написано достатъчно ясно, а изключенията не са особено много. Точка 4.3. е доста красноречива: "Червена зона – не се допускат на територията на страната". Точка 8 дава надежда, но все пак не пише в прав текст "български граждани имат право да влезнат в България при всички обстоятелства".

 

Поредната красива заповед.

Ами не е написано ясно, и аз това писах напред. Преди беше по-ясно.

преди 27 минути , bad kid каза:

Би трябвало БГ граждани да се допускат в БГ си мисля.

Аз изобщо не смятам, че на българската граница ще ме спрат, но още на бординга в Уругвай например може да гледат и да кажат - такива като теб не ги пише, значи няма да те качим. После мога да си съдя някого с години...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Отново се извинявам, че чела-непрочела ще попитам, но къде гледате кои държави в кой цвят зона се намират? Върнахме се от почивката в Крит и моят мъж днес си замина за Киев. На влизане в Киев никой нищо не му е потърсил. Въпреки че имаме temporary resident permit, за нас се изискват всякакви документи, но дори не са го попитали дали ги има. Но планираме следващите 4 уикенда, той да лети директно от Киев до Бургас (най-вероятно ще е с Уиз) и утре ще се купуват билетите и искам поне към настоящия момент да знам какъв цвят е Украйна (предполагам оранжев) и какво се изисква от него като документи. БГ гражданин е с ваксационен сертификат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да докладвам какво се случва с мен. Преди седмица влязох. От  Сърбия в. Унгария. После минах транзит през Словакия и бях няколко дни в Чехия.От днес съм в Румъния (транзит Словакия и Унгария).Утре се прибирам в БГ.Ако ме сложат карантина ще има скандал.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 5 минути , DaBo каза:

Отново се извинявам, че чела-непрочела ще попитам, но къде гледате кои държави в кой цвят зона се намират? Върнахме се от почивката в Крит и моят мъж днес си замина за Киев. На влизане в Киев никой нищо не му е потърсил. Въпреки че имаме temporary resident permit, за нас се изискват всякакви документи, но дори не са го попитали дали ги има. Но планираме следващите 4 уикенда, той да лети директно от Киев до Бургас (най-вероятно ще е с Уиз) и утре ще се купуват билетите и искам поне към настоящия момент да знам какъв цвят е Украйна (предполагам оранжев) и какво се изисква от него като документи. БГ гражданин е с ваксационен сертификат.

Принципно трябва да ги определят единно за цяла европа - виж тук https://reopen.europa.eu/bg

Но на практика сигурно всяка държава си има собствено мнение

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Шоуто е пълно, през два дни нови заповеди и допълнения на някакви хорица, които не знаят какво пишат дори.

Щеше да е смешно, ако не беше тъжно.

 

На задължителен тест подлежат и хората, притежаващи сертификат за завършена ваксинация. 

 

Утре може да кажат ваксина + 2 ПСР теста, никой не може да ги спре.

 

И как да си сложа ваксина..

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 1 минута , funny каза:

Принципно трябва да ги определят единно за цяла европа - виж тук https://reopen.europa.eu/bg

Но на практика сигурно всяка държава си има собствено мнение

Какво иска Украйна ни е ясно. При тях нещата са доста добре обяснени. Но какво иска българската държава от своите граждани при прибирането си в нея - ето тук съм в лек шаш. Това със зелени, оранжеви и червени държави е нещо ново. И ми се иска да съм запозната напълно наясно, че след седмица пак трябва да лети за БГ.

Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 28 минути , neuromancer каза:

Аз изобщо не смятам, че на българската граница ще ме спрат, но още на бординга в Уругвай например може да гледат и да кажат - такива като теб не ги пише, значи няма да те качим. После мога да си съдя някого с години...

За същото говоря. Веднъж стигна ли до България със сигурност няма да ме върнат, но проблемът ще е на излитане от "червената" държава. Чекин/бординг агентът ще си отвори системата, където пише "ЗА ТЕБ НЕ МОЖЕ" и играта ще приключи още преди да е почнала.

 

Освен отсега да мисля как да влизам в изключенията - нещо хуманитарно или правителствено, ала-бала 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 2 минути , Георги Матеев каза:

Освен отсега да мисля как да влизам в изключенията - нещо хуманитарно или правителствено, ала-бала 🙂

Мисля че ако си направиш карта "правителствен DJ" може и да ти мине номера. На фона на всички дивотии които излязаоха наяве в държавата ни, никой никъде няма да се усъмни че БГ правителството си има и такова назначение 😉

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 15
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , DaBo каза:

Отново се извинявам, че чела-непрочела ще попитам, но къде гледате кои държави в кой цвят зона се намират? Върнахме се от почивката в Крит и моят мъж днес си замина за Киев. На влизане в Киев никой нищо не му е потърсил. Въпреки че имаме temporary resident permit, за нас се изискват всякакви документи, но дори не са го попитали дали ги има. Но планираме следващите 4 уикенда, той да лети директно от Киев до Бургас (най-вероятно ще е с Уиз) и утре ще се купуват билетите и искам поне към настоящия момент да знам какъв цвят е Украйна (предполагам оранжев) и какво се изисква от него като документи. БГ гражданин е с ваксационен сертификат.

Украйна е оранжева и "ЕС сертификат за ваксинация" е достатъчен. Сега, не знам ако някой е ваксиниран извън ЕС може ли да извади такъв сертификат...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 13 минути , neuromancer каза:

Украйна е оранжева и "ЕС сертификат за ваксинация" е достатъчен. Сега, не знам ако някой е ваксиниран извън ЕС може ли да извади такъв сертификат...

Между другото онзи ден като се прибирах от Уганда няколко европейци на опашката пред мен показваха EU ваксинационен сертификат. Медицинските служители, които проверяваха документи още преди самата авиокомпания, обаче го нямаха за абсолютно нищо - казаха, че не го признават и искаха задължително pcr. Не знам какво стана с пътниците и дали ги допуснаха да летят в крайна сметка, но подозирам, че са имали доста усложнения.

 

Та като цяло е пълна каша пътуването между не-ЕС и ЕС.

  

преди 15 минути , funny каза:

Мисля че ако си направиш карта "правителствен DJ" може и да ти мине номера. На фона на всички дивотии които излязаоха наяве в държавата ни, никой никъде няма да се усъмни че БГ правителството си има и такова назначение 😉

Това е идейно... Манолова ли ги раздава тея карти? :crazy:

  • Харесвам 7
  • Шок 4
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Ново 20… има заповед от днес за всички влизащи от Испания, Кипър и Русия , в сила от 08.07.2021:

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/05/rd-01-553_ot_05072021.pdf

https://www.actualno.com/amp/nova-zapoved-zadyljitelen-pcr-test-za-pristigashtite-ot-ispanija-kipyr-i-rusija-news_1614993.html

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Георги Матеев каза:

Та като цяло е пълна каша пътуването между не-ЕС и ЕС.

Точно... Най-голямата каша е м/у ЕС и не-ЕС. Лично се надявам, че заради летния сезон Украйна ще си седи в оранжевата зона, ама кой ли знае...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 19 минути , neuromancer каза:

Украйна е оранжева и "ЕС сертификат за ваксинация" е достатъчен. Сега, не знам ако някой е ваксиниран извън ЕС може ли да извади такъв сертификат...

За щастие в тази ситуация, съпругът ми и аз сме български граждани и сме ваксинирани в БГ. Но като цяло е голямо мазало, де.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

В сайта на IATA (където предполагам гледат авиокомпаниите) пише "passengers from .... (Червения списък) are not allowed to enter. This does not apply to Bulgarian nationals", тоест нещата са ясни.

Обновено е днес и валидно до края на месеца. Новата заповед от днес още не е въведена

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Вечер преди потеглянето ни обратно към България реших да видя какво се случва у нас. Попаднах на тази новина - денонощно и без почивен ден бързи тестове на Дунав мост. За сведение в Русе бизнесът с тестовете не се разрастна. На центъра лабораторията прави тестове само от 8.00 до 12.00 часа, цената е 47 лв.

https://www.dunavmost.com/novini/tazi-sedmitsa-otvaryat-punkt-za-barzi-antigenni-testove-na-dunav-most

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , neuromancer каза:

В сайта на IATA (където предполагам гледат авиокомпаниите) пише "passengers from .... (Червения списък) are not allowed to enter. This does not apply to Bulgarian nationals", тоест нещата са ясни.

Обновено е днес и валидно до края на месеца. Новата заповед от днес още не е въведена

ако го обновят с новата заповед обаче, ще стане доста вероятно да отказват бординг и на българи без  PCR от Русия, Кипър и Испания, така ли?

Връзка към коментар

Мен това, което ме крепи в плановете за пътувания е, че има избори след една седмица и стискам палци до края на месеца да има някакъв нов здравен министър, който да изфабрикува спешно по-ясни заповеди от август или дори по-рано.

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Точките на тази нова заповед, изменяща предходната, трябва да се наслагват към старата заповед. Онази точка за българските граждани - ваксини, тест след прибиране, не се променя, доколкото виждам от телефона си. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Нещо не разбирам. Страхувах се,че в петък на връщане от Лисабон може да ми откажат бординг без тест. А също и да не ми поискат пср,вместо антигенен. В Испания и Кипър толкова много заболели ли има? Нали натам все още е без всякакъв тест? Що за логика?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.