Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Доколкото разбирам Англия е по-добре спрямо Испания, Русия и Кипър и може да влизат само с антигенен, нищо, че има в пъти повече заразни като %

 

Браво, после как да вярваш на каквото и да е.

 

Абсолютна анархия или в най-добрия случай политически решения и уговорки.

 

 

 

 

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Имам молба към модераторите..

 

Може да се раздели темата на 2

 

Ковид ограничения за сертифицирани и

 

Ковид ограничения за несертифицирани. 

 

 

Мисля че ще бъде полезно.  

 

 

Най малкото всеки ще пише и чете където го интересува.

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 12 часа, Георги Матеев каза:

..., но проблемът ще е на излитане от "червената" държава. Чекин/бординг агентът ще си отвори системата, където пише "ЗА ТЕБ НЕ МОЖЕ" и играта ще приключи още преди да е почнала.

Ако от някъде се лети директно за България няма причина да бъдеш спрян ако си български гражданин. На какво основание държавата ще те  задържи на собствена територия - това ще е арест, на основание ... правила за влизане в България?! Могат да те спрат при подозрение, че си болен, изискат тест и ако той е положителен да те карантинират спрямо правилата на държавата.

 

Важно е какви правила спазват авиокомпаниите, но най-вероятно следват актуалната информация в сайта на IATA.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 17 минути , Таньо каза:

Ако от някъде се лети директно за България няма причина да бъдеш спрян ако си български гражданин. На какво основание държавата ще те  задържи на собствена територия - това ще е арест, на основание ... правила за влизане в България?! Могат да те спрат при подозрение, че си болен, изискат тест и ако той е положителен да те карантинират спрямо правилата на държавата.

С директен полет е ОК, но имах предвид полети с прекачване. Сега на прибиране от Уганда бая треперих дали катарците въобще ще ме качат на самолета. Както казах, на няколко европейци с ваксинационни сертификати (и без pcr тест) определено им се стъжни живота. Основният проблем винаги е в местното тълкуване и прочит на правилата. И след като една заповед дори ние тук не можем да я разберем напълно, то какво остава за един чекин/бординг агент в незнайна държава, който отделя около 20-30 секунди да й метне бърз поглед.

 

В момента авиокомпаниите и медицинските служители по летищата колят и бесят и ако нещо случайно не отговаря на техните разбирания за ОК, то не летиш. В последните месеци се нагледах на десетки случаи на отказан бординг по какви ли не причини, някои от които доста абсурдни.


Елементарен пример за разминаване: преди 2 седмици на прибиране от Румъния на кацане в София лелите ни поискаха пср тестове, въпреки че според последната заповед вече имахме право да влизаме свободно. Кой чел, кой недочел, но накрая драмата (и карантината) си е за теб...

  • Харесвам 18
Връзка към коментар
преди 11 часа, liliya каза:

Ново 20… има заповед от днес за всички влизащи от Испания, Кипър и Русия , в сила от 08.07.2021:

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2021/07/05/rd-01-553_ot_05072021.pdf

https://www.actualno.com/amp/nova-zapoved-zadyljitelen-pcr-test-za-pristigashtite-ot-ispanija-kipyr-i-rusija-news_1614993.html

Във великата нова заповед има следния текст - Руска федерация, Кралство Испания, Република Кипър пристигащите се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или аналогичен на него документ, показващиотрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразнаверижна реакция (PCR) заCOVID-19, считано от датата на пробонабиране, вписана в документа.

Тук и ваксинирани ли се включват и те трябва да имат ПСР при прибиране и прави ли се разграничение между български граждани и граждани на други страни.

И може ли да се направи, ако е валидно и за ваксинирани това с ПСР-а при завръщане в страната?

Защото въведените точки са - 1.В т. I: а) - създавам т. 3.2 и 2.Изменям Приложение No 1 към т. I, 3 и 7

Някой пак е спал, докато е писал тези текстове и лелите от РЗИ на летището ще си тълкуват, както искат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Георги Матеев каза:

Както казах, на няколко европейци с ваксинационни сертификати (и без pcr тест) определено им се стъжни живота.

Нека да не забравяме, че основната идея на въпросните сертификати е да улесни пътуването в рамките на ЕС. В този смисъл е нормално сертификатите да подлежат на тълкуване в една или в друга посока от гранични служители на държави извън ЕС...

 

Иначе, както бях писал от самото начало, сертификатът не може да бъде единствено средство за свободно пътуване и PCR тестовете ще продължат да бъдат единствените сигурни способи за пътуване извън ЕС...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

То ако стигнем до лелите от РЗИ, пак добре. В момента сме в Испания. Заповедта влиза в сила на 8ми, ние летим към България на 9ти. Направо изтръпвам ще ни качат ли в самолета. 

  • Харесвам 7
  • Шок 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , jul каза:

То ако стигнем до лелите от РЗИ, пак добре. В момента сме в Испания. Заповедта влиза в сила на 8ми, ние летим към България на 9ти. Направо изтръпвам ще ни качат ли в самолета. 

На какво основание смяташ, че е възможно да не ви качат - липса на тест необходим при бординг? Ако е така WIZZ трябва да ви информират. Ако направите там PCR тест и се окаже положителен оставате в Испания - така ли, а и всички или само този с положителен? А контактни лица ... ?!

 

Точно тази ЗАПОВЕД /ако остане така тълкувана/ ще направи казуса с правене на тест и положителен резултат в чужда държава реална заплаха за пътуванията.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Вчера имам мейл от уиз, че изискванията не се прилагат за български граждани. Обаче той е отпреди заповедта. 

Ако стане ясно на 8ми,че и за нас трябват пср, дори не съм сигурна, че може да се организираме с пср до полета на 9ти.

Чудничко.

  • Харесвам 4
  • Шок 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, Coo каза:

... стискам палци до края на месеца да има някакъв нов здравен министър, който да изфабрикува спешно по-ясни заповеди

Те още вярваш и в дядо Коледа, нали? :grin:

  • Харесвам 3
  • Смея се 10
Връзка към коментар

Някой успя ли да разшифрова заповедта за пристигащи от " червена зона "? Предстои ми пътуване до Панама, Никарагуа и Гватемала, но там нещата са ясни. Прибирам се от Гватемала в България ( Гватемала е в червена зона ), имам сертификат за ваксинация, нужен ли ми е ПСР? Може би е най-добре за пристигащите от червена зона, със сертификати да се подсигурят с тестове, още от мястото на излитане, от съображение за сигурност!? Ясно е, че докато дойде време за прибиране нещата могат да се променят още поне 10 пъти, но все пак...

Връзка към коментар

Малко информация за новата заповед с трите държави - Русия, Кипър и Испания.

След неистови мъки за връзка говорих първо със Столичната РЗИ, оттам ми обясниха, че пристигащите от тези три държави ваксинирани пътници трябва да имат и ПСР тест, на въпрос не може ли той да бъде направен от български граждани в страната до 24 часа, казаха че не може, не пишело такова нещо. На въпрос ще върнете пътника в някоя от трите държави или ще го арестувате, отговориха че не могат да коментират заповед на министъра на зравеопазването.

 

На телефона за Ковид на МЗ - 02/ 807 87 57, една жена на преклонна възраст ми каза, какво толкова ще си направят ПСР в чужбина. На въпрос да си направят такъв в страната до 24 часа след пристигане, обясни че не пише такова нещо, можело но само за другите държави. Питах я какво ще правят с пътниците български граждани, без ПСР, а ваксинирани пристигнали на територията на страната, каза че ще ги слагат под карантина за 10 дни.

 

Безумието е пълно и това или подчинените му, а те са същите подчинени, както при предходния министър са напълно откачили.

  • Харесвам 9
  • Шок 5
Връзка към коментар

Бас ловя, че тази заповед в този си вид няма да изкара и цял ден и някой умник ще се усети какъв предизборен хаос ще настъпи при пристигане на първия самолет с български граждани от Кипър или Испания...

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Duke каза:

Бас ловя, че тази заповед в този си вид няма да изкара и цял ден и някой умник ще се усети какъв предизборен хаос ще настъпи при пристигане на първия самолет с български граждани от Кипър или Испания...

Ще допълня, че тази Заповед силно ограничава руските туристи, на които се разчита от български хотелиери и всички свързани с тях по веригата.

Бас ловя, че ще изкара два дни - докато повече заинтересовани разберат какво означава в този си вид и докато умните се наумуват, за да коригират.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
В момента, Таньо каза:

Ще допълня, че тази Заповед силно ограничава руските туристи, на които се разчиташе от хотелиери и всички свързани с тях по веригата.

Умишлено пропуснах тази група от засегнати, за да не политизирам съвсем темата, но съм убеден, че от "Дондуков" 2 ще се погрижат да напомнят на министъра на здравеопазването откъде идва актуалния повей на партийната линия...

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 5 минути , Duke каза:

Бас ловя, че тази заповед в този си вид няма да изкара и цял ден и някой умник ще се усети какъв предизборен хаос ще настъпи при пристигане на първия самолет с български граждани от Кипър или Испания...

или "тактично" и мълчаливо се прехвърля проблема върху авиокомпаниите с очакването те да отказват бординг още в чужбина при непоказване на тест

 

иначе ако авиокомпаниите качват от там за насам без тест, тук е ясно, че друг изход освен поставяне под карантина няма, а пък вече дали ще я отменят с представяне на PCR или антиген до 24 часа като нищо ще го оставят на усмотрението на РЗИ

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , antea каза:

или "тактично" и мълчаливо се прехвърля проблема върху авиокомпаниите с очакването те да отказват бординг още в чужбина при непоказване на тест

Само че български гражданин с европейски сертификат, пристигащ от Испания или Русия, може да влезе в страната по суша и какво правим тогава? Бежански лагер на неутралната полоса на сухопътна граница или плуващи салове насред река Дунав...

  • Харесвам 5
  • Смея се 3
Връзка към коментар

в конкретния случай дали имаш или нямаш някаква форма на сертификат не е от значение, освен ако не е точно от третия вид - за проведен PCR в последните 72 часа, което е съмнително дали български гражданин може да си извади в чужбина при тестване в чужда лаборатория

 

казвам само, че при най-вероятния вид транспорт от тези три държави - въздушен, неяснотите в заповедта прехвърлят проблема върху авиокомпаниите, но веднъж пристигнали на българска територия, няма как да не пуснат българите, а ще ги слагат в карантина... за руснаците и испанците и кипърците, и други националности, пристигащи от там, не мога да предположа

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , antea каза:

в конкретния случай дали имаш или нямаш някаква форма на сертификат не е от значение, освен ако не е точно от третия вид - за проведен PCR в последните 72 часа, което е съмнително дали български гражданин може да си извади в чужбина при тестване в чужда лаборатория

Може, няма никакъв проблем. Друг е въпросът колко струва. В началото на м.май правихме ПСР-и в Дубровник (за връщане в Украйна) и цената беше 130 евро на човек на английски език... В Загреб бяха по 80-90 евро, но пък не работеха в събота и неделя. Че и това трябва да се съобразява.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , DaBo каза:

Може, няма никакъв проблем. Друг е въпросът колко струва. В началото на м.май правихме ПСР-и в Дубровник (за връщане в Украйна) и цената беше 130 евро на човек на английски език... В Загреб бяха по 80-90 евро, но пък не работеха в събота и неделя. Че и това трябва да се съобразява.

имах предвид образеца на ЕС сертификата, защото Duke говореше за него, конкретно - третата му част, за тестове

другото е резултат от тест, или както го наричат в заповедта - аналогичен документ - такъв е ясно, че можеш да си извадиш навсякъде, където има лаборатории

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, antea каза:

имах предвид образеца на ЕС сертификата, защото Duke говореше за него, конкретно - третата му част, за тестове

другото е резултат от тест, или както го наричат в заповедта - аналогичен документ - такъв е ясно, че можеш да си извадиш навсякъде, където има лаборатории

Толкова съм и разбрала, сори! 🤗 Луди калинки станахме с новата заповед...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Mario Chipev каза:

Някой успя ли да разшифрова заповедта за пристигащи от " червена зона "? Предстои ми пътуване до Панама, Никарагуа и Гватемала, но там нещата са ясни. Прибирам се от Гватемала в България ( Гватемала е в червена зона ), имам сертификат за ваксинация, нужен ли ми е ПСР? Може би е най-добре за пристигащите от червена зона, със сертификати да се подсигурят с тестове, още от мястото на излитане, от съображение за сигурност!? Ясно е, че докато дойде време за прибиране нещата могат да се променят още поне 10 пъти, но все пак...

Аз бих оценил ако споделиш за пътуването си (дали по време на или след като се прибереш) , по -специално Никарагуа 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Малко информация от Кулата. 

Тази сутрин около 08:20 часа, родителите ми минаха границата за 5/6 минути, имало е само 6/7 коли. Никакви проблеми, никакви проверки на тестовете и qr кодовете.

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.