Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

Stanimir, Много се радвам, че сподели детайли от пътуването, но може ли да дадеш малко повече подробности за колата под наем. От къде я взе, къде я върна, без никаква застраховка ли кара или направи някаква допълнителна? Чел съм, че по магистралите движението е нормално и пътищата са хубави, а как е в населените места?

Ние планираме Май месец да посетим Мароко за десетина дни, като обмисляме отиване до Фес и връщане от Маракеш (или обратното). Искаме да включим като отбивки ходене до Шефшауен и поне 2-3 дни в пустинята (може би в посока Загора - Мхамид). Как ти се струва и какви препоръки би дал за придвижване?

Връзка към коментар

Колата беше на една двойка с която се засякохме последните дни във Фес. Разпитах ги , защото знам че хора ще се интересуват.

200 лева е крайната цена , не са правени никакви допълнителни застраховки които предполагам оскъпяваг сериозно нещата.

Не разполагат с кредитна карта затова оставят депозит 1500 евро с дебитната карта. Колата е взета и върната в Рабат.

С малки изключения пътищата са много добри , извън магистралите относително тесни , но подържани в добро състояния. В посока Загора , а и май в цяло Мароко в момента кипи много активно пътно строителство , но не е проблем. Извън градовете трафикът е малък , по-малък отколкото в България поне сега когато е извън сезона. Даже много спокойно се пътува :)

Ако няма време за Мерзуга и Загора първата е много по-впечатляваща (региона наоколо)

Шефшауен задължително го включете. От Фес са 200 км. за около 3 часа и половина се взима.

Това през очите на пътник , не съм шофьор и мнението ми да бъде претеглено от тая гледна точка :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Stanimir, Много се радвам, че сподели детайли от пътуването, но може ли да дадеш малко повече подробности за колата под наем. От къде я взе, къде я върна, без никаква застраховка ли кара или направи някаква допълнителна? Чел съм, че по магистралите движението е нормално и пътищата са хубави, а как е в населените места?

Ние планираме Май месец да посетим Мароко за десетина дни, като обмисляме отиване до Фес и връщане от Маракеш (или обратното). Искаме да включим като отбивки ходене до Шефшауен и поне 2-3 дни в пустинята (може би в посока Загора - Мхамид). Как ти се струва и какви препоръки би дал за придвижване?

Миналата година го правихме с рент-а-кар от Маракеш.Общо минахме 2500км.Най-гадно беше първия и последния ден в Маракеш.Колата я взехме от летището и веднага тръгнахме към Узуд.Навигацията ни прекара през медината.Беше си преживяване за мен и шоу за возещите се.На юг стигнахме до М'хамит.Ходихме до Ерг Чигага,но с друг джип от агенция.Ако имате конкретни въпроси,питайте!
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние взехме кола от летището в Маракеш, тогава нямах много понятие от наемане на кола и като си спомня , че платихме съвсем малко пари и имахме 800 евро депозит, явно сме я взели без пълна застраховка... Нямахме никакви проблеми, доста километри минахме ( от Маракеш до Легзира, обратно, до Узуд ). След три дни взехме от същата фирма кола, но във Фес, същата процедура, даже отстъпка имахме.На мен не ми бяха отблокирали предния депозит и вместо 800 евро депозит ни взеха само 400 евро. От Фес ходихме до Мекнес, Волубилис, Шефшауен и Тетуан - тоест пак се събраха доста километри... Никакъв проблем нямахме , пътищата са супер, само в градовете шофьорът ще се понакъдри, ама се преживява...Някъде бях писала мейла на момчетата от агенцията с колата, ако ви интересува, ще го намеря.

Редактирано от Ивайла
Връзка към коментар

Ние минахме пo следния маршрут в приблизителни км:

 

Казабланка – Рабат 91 км

Рабат – Танжер 278 км

Танжер – Сеута 40км

Сеута – Тетоуан 35 км

Тетоуан – Мекнес 258 км                                                    

Мекнес – Фес 60 км                                                             

Фес – Ифрейн - Азру – Бени Мелал - Маракеш 483 км       

Маракеш – Оурзазате 204 км

Оурзазате-Агадир-Легзира 375 км

Легзира – Есаоура 373 км

Есаоура – Ел Джадида 252 км

Ел Джадида – Казабланка 99 км

ТОТАЛ: 2 548 КМ

 

Колата беше от Europcar - VW Passat or similar. А на място ни дадоха хечбек Сеат Леон, което е долния клас. Възразихме, че нарочно запазихме голяма кола, защото сме 4 човека с багаж и този Сеат не може ни побра. Тогава служителят на рентакара на летището в Казабланка ни взе багажа, натъпка го в багажника и със засилка от 15 метра скочи върху багажника на колата (5-тата врата) и багажникът с трясък се затвори. "Воала", каза усмихнат и ни подаде ключовете! Естествено пари обратно за по-нисък клас автомобил не получихме, но пък като връщахме колата ни похвалиха, че я връщаме без да сме блъснали никого и нищо :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

На нас ни блокираха 1300лв с някаква средна застраховка.Така си избрахме.Колата беше ожулена навсякъде и даже да я бяхме осуркали после нямаше да разберат,ако щетата не беше значителна.В Медината на Маракеш е пълна лудница и навигацията не работи правилно.Не се връзвайте на хора предлагащи да ви изведат.По-добре се договорете с таксиметров шофьор,ако се налага.Най-добре не се набутвайте в Медината с кола. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Медината в частта с хотелите и къщи за гости е доста компактна и не виждам защо някой би се набил там с кола. Оставяте я някъде встрани и отивате с такси или пък ви е на 15-20 минути пеш от Новия град. До много от Риад-ите изобщо няма достъп с кола.

Всъщност изобщо не е чак толкова омотано и за два дни се свиква с ориентацията , но много от уличките просто са прекалено тесни и там може единствено пеш , със скутери , кон или магаре.

Очаквах много по-голям хаос , но с 2-3 минавания почвате да разпознавате дори конкретните пазари (суковете)

Дори прословутият Jemaa el-Fnaa не е толкова сложен , като денем е полупразен , а вечер отлична ориентация за посоките е кафе "Аргана" видимо отвсякъде.

След като се върнах тия дни прочетох било печално известно преди години с атентат на Алкайда.

Тук е момента да кажа , че Мароко ми се видя много сигурна и безопасна държава. Единствената досада са нагли тарикати представящи се за гидове ,но като ги игнорирате всичко е ОК.

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Миналата година го правихме с рент-а-кар от Маракеш.Общо минахме 2500км.Най-гадно беше първия и последния ден в Маракеш.Колата я взехме от летището и веднага тръгнахме към Узуд.Навигацията ни прекара през медината.Беше си преживяване за мен и шоу за возещите се.На юг стигнахме до М'хамит.Ходихме до Ерг Чигага,но с друг джип от агенция.Ако имате конкретни въпроси,питайте!

 

@Емо - върнахте колата в Маракеш и тогава ли тръгнахте с агенция към пустинята или от Мхамид наехте джип, разгледахте пустинята и после с колата се върнахте към Маракеш? Може ли да препоръчаш агенцията или не останахте доволни? Каква е ориентировъчно цената за пустинята?

 

Ние взехме кола от летището в Маракеш, тогава нямах много понятие от наемане на кола и като си спомня , че платихме съвсем малко пари и имахме 800 евро депозит, явно сме я взели без пълна застраховка... Нямахме никакви проблеми, доста километри минахме ( от Маракеш до Легзира, обратно, до Узуд ). След три дни взехме от същата фирма кола, но във Фес, същата процедура, даже отстъпка имахме.На мен не ми бяха отблокирали предния депозит и вместо 800 евро депозит ни взеха само 400 евро. От Фес ходихме до Мекнес, Волубилис, Шефшауен и Тетуан - тоест пак се събраха доста километри....Някъде бях писала мейла на момчетата от агенцията с колата, ако ви интересува, ще го намеря.

 

@Ивайла - как стигнахте от Маракеш до Фес - с автобус или? Би била полезна агенцията, ако сте доволни.

 

Бях се настроил да вземем колата от единия град, да обиколим и да я върнем в другия, но като разгледах и маршрута на Oldkozel, то май си е кръгче и има какво да се разгледа по целия път. Остава да измисля дали да идем с агенция до пустинята или с колата до някъде и после с агенция.  Повечето хора се насочват към Мхамид, защо се предпочита спрямо Мерзуга? Препоръки? :)

Редактирано от oli_mali
Връзка към коментар

Ако се прави Маракеш - пустиня - Фес и времето е ограничено по-добре е с ходене до Мерзуга , където са и най-големите дюни.

Ако след пустинята се връщате обратно в Маракеш или обикаляте южното крайбрежие по-удачно е да изберете Мхамид.

Ето карта за ориентация кое къде е :

 

post-140-0-61207600-1480280417_thumb.gif

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз съм за Южно Мароко, колкото по - на юг, толкова по - хубаво става.

 

От Маракеш до Фес взегме тридневен тур ( полетът за връщане беше от Фес, затова решихме да не се връщаме след пустинята в Маракеш, а да си намерим тур от Маракеш до Фес, с маршрута през Мерзуга... Много сме доволни от компанията, а момчето през септември даже дойде в България и много му хареса. http://www.morocco-excursion.com. Цената - колкото сте повече е по - евтино. Ние платихме по 150 евро, бяхме петима, спирахме където и за колкото време искахме, много места видяхме, изобщо - пустинята и пътя до там е една магия.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Едната вечер спахме в Загора в много хубав риад.Държаха го едни пенсионери французи.Мога да го проверя как се казваше.Агенцията,с която ходихме беше от Загора-Caravane du grand Erg.Цената беше 55евро на човек или 220евро за четирима.Гидът беше едно момче на 24 години,което говореше четири езика.Взе ни сутринта от риада в Загора,заедно шофирахме до риада ни в М'хамит.Настанихме се и оставихме нашата кола и продължихме с него.Влязохме в пустинята.До Ерг Чигага са 40-50км.Пустинята започва с огромни полета с рукола.Риадът в М'хамит го държеше една баба германка-Дар Пару.Тя ни каза на изпроводяк към пустинята,че много ще ни хареса,защото е много зелена.Беше права.След руколата следва каменен пейзаж,след това започва безкрайния пясък.Минахме през един оазис и видяхме как се пере в леген направен от дупка в пясъка и парче найлон.Накрая се стига до дюната.Там има биваци.В един от тях починахме и обядвахме.Не сме спали в пустинята,но имаше такава опция.След това се прибрахме в М'хамит.Ходихме по наше желание в един хотел да пием бира.После обратно в пустинята към друг бивак да гледаме залеза и вечеря под звездите.Около полунощ ни върна в риада.Описвам подробно,за да разберете какво влиза в цената.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз бях с тия. Видях ги тук в темата. Бяха коректни , с добра организация. Първият ден беше леко изнервящ , но след смяна на шофьора който беше най-безумният гид който съм срещал докрая всичко беше много добре :)

http://igomorocco.co.uk/package/4-days-marrakech-desert-trips/

Само дето за да не де връщам в Маракеш намерих транспорт от Мерзуга до Фес.В Мароко всеки има братовчед под ръка за всяко нещо и всичко се наглася много лесно :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

stanimir вие на място ли я намерихте тази компания или ги резервирахте предварително, ако е на място, може ли да дадеш някакви координати (на сайта няма), колко пари ви взеха за вашата екскурзия?

 

Връзка към коментар

В никакъв случай не резервирайте онлайн, не и без да се пазарите за цента. Наскоро бях в Мароко и поради редица причини реших да резервирам онлайн, а не на място. По-късно си говорих с другите хора около мен и се оказа, че почти всеки е платил различна сума. Аз бях платил най-много, благодарение на онлайн резервацията, а момичето, което беше платило най-малко, беше успяло да се спазари за половината сума.

 

Така че, преговори му е майката. А те са значително по-лесни ако си там на място.

Връзка към коментар

 

ShaMan-H_Fel, благодаря за съвета. Ще действаме директно на място, но доколкото знам предлагането е голямо и дори и на място е хубаво да се ориентираш към фирма, за която има вече положителни отзиви. Вие с коя фирма бяхте и бихте ли я препоръчали ?

 

Връзка към коментар

Не съм напълно съгласен.Ако се пазариш на място,на тях им е ясно,че ти ще купиш.Всички си държат висока цена.С мейли на мен ми е по-лесно.Пазарим се,пазарим се,накрая им обявявам една цена и им пиша,че ако са съгласни резервирам,ако не продължавам да търся други агенции.

Връзка към коментар

Само дето на място има десетки агенции, а представените в Интернет са една доста малка част от тях. В никакъв случай, не им е сигурно, че ще си купиш като си им влязъл в офиса.

 

Не споря, че през мейл може да работи, но е по-трудно да разбереш колко точно те лъжат.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.