Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

Исландия през май 2015 ми е много далеч.Та се замисляме за седмица Мароко началото на март.Комбинация с Wizz София-Милано на 02.03. ,от там с Ryan до Фез.Връщане от Маракеш до Милано с Ryan,София с Бългериън еър на 08.03.С чекиран багаж излиза около 300евро на калпак.Пет пълни дни в Мароко се надявам да можем да поразгледаме.Планирам рент-а-кар.

Някакви предложения за маршрути-имперски столици,един ден пустиня и дюни,на плаж не държим?

Също и препоръки за хотели и рент-а-кар.

 

Много не залагай на точно разписание при раян и българия ер.

Връзка към коментар

Значи ние бяхме в Рабат, Маракеш и Фес. Един ден първия град и по две нощувки в следващите два. Достатъчно ни бяха, поогледахме и бяхме позиционирани главно в медините, но се поразходихме и из новите части на градовете.

Хотелите като цяло бяха ок, освен че навсякъде беше по-мръсничко, отколкото сме свикнали тук, но това се преживява. В смисъл малко позахабено всичко, но точно във Фес и в Маракеш бих препоръчала местата, само че в момента трябва да бягам и ще пиша подробно утре. Във Рабат имам готин тип с коли под наем, проблема при тях е ,че местните агенции не са склонни да върнеш колата на друго място, освен ако не е близо, а международните колят и бесят, дават цени около 70 евро на ден, и според това, което видях като начин на шофиране напълно ги разбирам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз бях с Роял еър Марок от Фез до Рабат с 12-часов престой в Казабланка, т.е. два отделни полета за под 100 лева. В тази връзка можеш да погледнеш и вътрешните полети, ако искаш (доста интересно, но голяма част от вътрешните полети ми излизаха с прекачване в...Париж). От Рабат до Танжер хванах влак - 4-5 часа много приятно пътуване. 

Като стана дума за разписание да се има и едно на ум за т.нар. "арабско време" - разписанията и уговорените часове са със силно плаващ характер.

За рента кара дано имаш опит в шофирането извън Европа.

Връзка към коментар

Програмата за сега се удължава с два дена,за да можем да вмъкнем М'хамит и дюните Erg Chigaga.Свързах се с едни английско говорящи пичове от Загора.За еднодневен трип с4х4 от М'хамит до Erg Chigaga ни искат по 55евра на калпак-ние сме четирима.Сутринта от девет до към шест следобед,с включен обяд в бивак в пустинята.Тази цена как ви се струва?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Програмата за сега се удължава с два дена,за да можем да вмъкнем М'хамит и дюните Erg Chigaga.Свързах се с едни английско говорящи пичове от Загора.За еднодневен трип с4х4 от М'хамит до Erg Chigaga ни искат по 55евра на калпак-ние сме четирима.Сутринта от девет до към шест следобед,с включен обяд в бивак в пустинята.Тази цена как ви се струва?

 

Цената изглежда сравнително добра. Прегледах сайтовете на няколко агенции и видях, че предлагат еднодневна разходка с условия, подобни на вашите, срещу 50 евро при четирима души. Разликата е в това, че почти всички тръгват от М'хамид в осем сутринта, докато вие ще тръгвате от Загора в девет, т.е. ще пристигнете в М'хамид по-късно. Разбира се, не е излишно да се пробвате на 50 евро при положение, че престоят в пустинята ще е по-кратък, но не знам дали ще проработи :)

Ето тук една примерна цена: 

http://www.excursion-erg-chegaga.com/fr/une-journee-a-chegaga.php

Връзка към коментар

Е,вече сме с билети.София-Бергамо-Маракеш-Лондон-София-01.03.-09.03.2015.

Нискотарифните Wizz и Ryan изобщо не са нискотарифни като си платихме куфари и за полетите до и от Маракеш места на първи ред.Върза ни се около 300 евро на човек за четирите полета.

Връзка към коментар

Е,вече сме с билети.София-Бергамо-Маракеш-Лондон-София-01.03.-09.03.2015.

Нискотарифните Wizz и Ryan изобщо не са нискотарифни като си платихме куфари и за полетите до и от Маракеш места на първи ред.Върза ни се около 300 евро на човек за четирите полета.

 

И особено като ги купуваш повече от половин година предварително :)

Връзка към коментар

И особено като ги купуваш повече от половин година предварително :)

Първо да ти благодаря за варианта за връщане през Лондон.

При мен планирането и програмирането е по-трудно и не мога да си позволя да го правя в последния момент.Както сам видя,че вариантите за тези дати не са особено много и само един полет да пропадне и всичко отива по дяволите,А явно билетите се продават,защото цената на Wizz до Бергамо за седмица скочи с 20%.

Дано от тук нататък няма отменени полети или не дай си боже ебола в Мароко.

Връзка към коментар

То цените може да са си плаващи, но обикновено не препоръчваме толкова ранно купуване, освен ако цената не е много добра. Жалко, че съм пропуснал да го спомена в твоята тема. Моите дубайски билети ги бях купил на 120 евро, после стигнаха 700, в момента са 200.

 

2014-10-11_09-49-34.png

 

Както и да е, за купен самолетен билет никога не се съжалява, а и като искаш да планираш от рано си е бонус всичко да е фиксирано по-раничко. Честито и ще чакаме доклад :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вчера си намерих/букнах много добър и изгоден хотел в Маракеш. Извън медината е, за мен това поне беше задължително условие, циганията там не би ми понесла.

 

Ако някой се интересува: http://www.booking.com/hotel/ma/almas.bg.html?aid=368032 - хотелът има супер оценки навсякъде.

 

В otel.com изпада най-ниска цена.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Давайте съвети за рент-а-кар за Мароко.

01.03.2015-15,00часа летище Маракеш.

08.03.2015-14,00часа летище Маракеш

4 възрастни,пълен пакет застраховки-минимално самоучастие и навигация.

Програмата ни е доста натоварена и с доста километри.Т.е. желателно е по-голяма кола Пежо Партнер или нещо подобно.

Връзка към коментар

Здравей,

за рент-а-кар не мога да дам съвет, защото бяхме организирано.

Само да допълня инфото от по-горе:

в Казабланка май единственото интересно нещо е Джамията Хасан ІІ. Хубавото е, че вътре е разрешено за туристи и въобще си струва да се види отвън и отвътре:

post-1179-0-41274700-1416138055_thumb.jpg

post-1179-0-06722200-1416138066_thumb.jpg

 

Покривът и се отваря при хубаво време:

post-1179-0-18777800-1416138352_thumb.jpg

 

Тя е точно до морето, така че мястото е приятно и може да попаднеш на подобна гледка:

post-1179-0-88788800-1416138543_thumb.jpg

 

По-интересна от Казабланка е столицата, Рабат.

 

Смяна на караула пред Кралския дворец:

post-1179-0-85526100-1416138677_thumb.jpg

 

Мавзолеят на Мохамед V:

post-1179-0-25459900-1416138453_thumb.jpg

 

Кулите, които са останали, след като имало един грандиозен проект за строителство на най-голямата джамия, но пропаднали заради земетресение в Рабат:

post-1179-0-19170900-1416138478_thumb.jpg

 

Стената, останала след земетресението:

post-1179-0-88218800-1416138503_thumb.jpg

 

Местните наистина са много нахални. Желателно е да не се ползвате от техните услуги, когато търсите посоката или някоя забележителност.

Относно обстановката - мръсно и цигания, все пак това е Африка, но като си направите добър маршрут, няма да съжалявате за това, което ще видите.

 

 

 

 

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Напоследък все повече ме привлича природата отколкото сгради и история.Поради тази причина програмата се измества навън от градовете.Вчера включих водопадите Узуд.Иначе Атлас и един ден в Сахара и по-точно дюните Ерг Чигага.Няма да ни се размине и с Маракеш,Уарзазат,Загора,Агадир,Есауира и Казабланка,но по цял ден Медина ще ми е в повече.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Относно храната в Мароко, тъй като видях в друга тема въпроса ти. Цените в Мароко са странни. Ако влезеш в ресторант ще ти одерат кожата. Ако ядеш навън- в смисъл заведения за хранене с места и прочие, но просто като капанчета, както и на открито на пазарите- на нещо като пейки цените, които помня са- супа- около 30 стотинки, тажин- около 3 лева, паничка охлюви- около 50стотинки-1 лев. Интересното на пазара в Маракеш е, че там е гот да хапнеш на няколко места. В смисъл да не се натресеш при тези, които поднасят всичко, а да седнеш на място, на което правят да речем само супа, да хапнеш една, после да се поместиш на място, което правят друго и така да опиташ няколко неща, но от различни "сергии". В Рабат пристигнахме късно и ужасно гладни, та се натресохме на първото видяно място, та ни излезе доста по-скъпо. Във Фес пък много разпространени бяха менютата. Супа или салата с някакво ядене по избор и чай излизаха на повечето места около 7-10 лева на човек. Обаче тоя в хотела ни беше дал визитка и много силно препоръчваше ресторант, на крачка от тези, където намерихме тези цени. Там в менюто нещата бяха в пъти повече, около 20 евро на човек излизаше това всичкото. Така че там има две и двеста, факт.

В новата част на Фес, вече прегладняла за европейска храна ходихме да хапнем в една пицария, беше много добре, повече от очакванията ни. Цените също бяха ок, доколкото помня около 10-ина лева на човек пица с нещо за пиене. Фес беше единственото място, на което ни предложиха и бира, но доста скъпичко май...

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

И още нещо- за мен се оказа голям проблем хигиената в Мароко. Принципно не съм чак толкова глезла, но си е мръсно, и то доста. По-мръсно не съм виждала, но пък не съм била в Индия. ;)

Както си видял вече за тревата- само при показването ни от риада навън и хоп- искате ли да попушите и така нататък.

Относно "гидовете"- големи са лепки. Могат да вървят подире ти с часове и да искат да им платиш, въпреки че си отказвал дори да говориш с тях. Типичният номер е да се опитат да те упътват без да искаш това и да те заблудят в посоката, за да те накарат да минеш покрай магазина на чичо, вуйчо или братовчеда. Друг номер е, ако чуят да си говорите нещо и разберат къде отивате да се залепят и да почнат да ти обясняват, че всъщност те там работят, но случайно са тук и ще те заведат, без това натам им е пътя. Просто ги отпъждайте, на моменти стават агресивни и така. Но като си упорит и ти, няма проблем.

Друго, което се сещам е, че понякога ако си ходиш и снимаш се случва някой да се опита да ти се поскара ако те види да снимаш в неговата посока. Имайте го предвид. :)

Редактирано от Тони
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не знам за ваксини, хем питах и ми казаха, че не са нужни. Но внимавайте с храната, доста са мръснички. Бях свидетел как потапят ползвана чиния в кофа вода, после в по-чиста такава и в това се състоеше цялото измиване на съдината.

Добре е да си вземете нещо за стомах, за всеки случай. :)

Връзка към коментар

Един малко тъп въпрос-трябва ли да си правим някакви специални ваксини за Мароко?Ще бъдем само един ден в пустинята.

Абе, един  хепатит А хич не е излишен, като се ходи по такива места. :) Както казва Тони, на места мръсотията си е велика. В хубавите хотели не е така, ама по чаршиите, където може да се хапне наистина вкусно, не се знае каква е хигиената. Аз по такива места, дето имам съмнения,  обикновено се въздържам от чорби и манджи, ами ям нещо, минало през огъня - рибка или мръвкуни на скара. :)

Връзка към коментар

Ваксини не са нужни, но моят съвет е да си носите активен въглен, имодиум, някакъв антибиотик или това, което би помогнало при стомашно-чревни разтройства. При нас от 25 човека сигурно поне 20 получиха някакви стомашни разтройства, въпреки, че всички се пазихме да не ядем нещо, което се продава на улица. И все пак почти всички имахме неприятности.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Напоследък все повече ме привлича природата отколкото сгради и история.Поради тази причина програмата се измества навън от градовете.Вчера включих водопадите Узуд.Иначе Атлас и един ден в Сахара и по-точно дюните Ерг Чигага.Няма да ни се размине и с Маракеш,Уарзазат,Загора,Агадир,Есауира и Казабланка,но по цял ден Медина ще ми е в повече.

През април 2013 бях за седмица в Мароко - Маракеш - висок Атлас - Агадир. За Маракеш е писано доста, интересно и екзотично с голяма доза културен шок с който се свиква след ден, в Агадир е доста подредено, но си е един нов курортен град - за лежерна почивка. Опитахме да изкачим връх Тубкал /най високия връх на планината/, но времето ни спря на около 3'500 метра.

За храната - до колкото знам на разните сергийки които са в центъра на Маракеш за храна /и фреш/ цените са фиксирани от държавата т.е. доста е евтино и вкусно. Само трябва да се абстрахираш от вида им :). Иначе по разните ресторанти които изглеждат нормално и европейски може да е и много туристическо на съответната цена. Ако ходите в Агадир при входа на пристанището което е веднага след марината и лъскавите хотели на края на плажната ивица, има едно площадче където е пълно със сергийки-ресторантчета с пейки пред тях - подобни на тези на площада в Маракеш, но за морски дарове - и пак със фиксирани цени - всичко прясно вкусно и евтино. Предимно местните се хранят там - тук там някой объркан чужденец който се е престрашил :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Определено не е излишно пивишеното внимание към местните и според мен е съвсем наложително да се пазариш за всичко! За пример, издействахме си дори намаление от стойността на входния билет за джамията Хасан в Казабланка

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.