Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

След седмица и аз ще мога да разкажа впечатления от тази фирма - аз съм резервирала тридневен тур от Маракеш до Фес. Та, ако не бързаш с резервацията и искаш още пресни впечатления, може да се включа :)

Интересувам се точно за същия тридневен тур от Маракеш до Фес за дати 10, 11 и 12-ти май. Решили сме да го резервираме точно в последния момент, затова ще очаквам да споделиш твоите впечатления и ще съм много благодарен! Приятно изкарване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря! Аз съм от събота до понеделник и след това при първа възможност ще пиша. Ако си заслужат похвали (и решите да ходите с тях), ще ти дам и кода за 5 евро отстъпка на човек, който ми дадоха. Не е велико намаление, ама 10 лева са си няколко бири в България ;)

Връзка към коментар

Р А П О Р Т - О Т Ч Е Т - С П Р А В К А

на средствата за предстоящо пътуване

 

Маршрут: Маракеш - Узд - Аит бен Хаду - Лезгира - Маракеш

Срок: 8 дена (вкл 1/2 ден в Бергамо)

Период: края на април - началото на май

Нощувки 8 броя :  385 евро/човек (вкл. 1 Бергамо)

Полети 4 бр (Уиз и Раян) : 233 евро/човек

Кола + шофьор под наем за 6 дена: 280 евро/човек

Връзка към коментар

Интересувам се точно за същия тридневен тур от Маракеш до Фес за дати 10, 11 и 12-ти май. Решили сме да го резервираме точно в последния момент, затова ще очаквам да споделиш твоите впечатления и ще съм много благодарен! Приятно изкарване.

Нашето приключение свърши - беше страхотно. :maninlove: Аз съм доволна от фирмата, особено на фона на всички ужасии, които изчетох за нея в TripAdvisor. Посрещнаха ни на летището (а полетът ни закъсня с 40-ина минути), заведоха ни до вратата на риада (иначе не знам колко време щяхме да се лутаме, докато го намерим). На следващия ден казаха, че ще дойдат в 7,15 да ни вземат и дойдоха точно в 7,15.

Имам някои дребни забележки, но не и оплаквания. Като спирахме някъде, никога не уточняваха колко време имаме. На въпроса кога да се върнем, ни отговаряха с: "Don`t worry, take your time". Това всъщност беше добре дошло за мен по забележителностите, тъй като имах време да си снимам спокойно и като цяло не са припирали да бързаме. Обаче когато някоя почивка за цигара и тоалетна се проточеше по половин час, ми идваше в повечко висенето - предпочитам да имам повече време за по-интересните места. Така например прелетяхме през Уарзазат и не сме разглеждали, също така изпуснахме залеза над ждрелото с маймунските крака и го гледахме на смрачаване (тук вина за закъснението имаше и един от другите бусове на фирмата, който се развали насред пътя, и нашият шофьор спря, за да помага в ремонта, да не кажа, че основно той го ремонтира).

Също така шофьорът както на буса до Мерзуга, както и на таксито от Мерзуга до Фес много държаха да слушаме мароканска музика (разбирай нещо като нашата чалга) и да си правят дискотека, та доста пъти ги молихме да намалят децибелите. Но пък озвучението засилваше автентичността на преживяването. Също така държаха прозорците постоянно отворени и на моменти духаше повече от необходимото и поносимото. Ние обаче бяхме с мароканска група - дебело и плътно облечена, която се кефеше на вятъра и хладината, която нахлуваше.

Нещото, за което бих мрънкала, е, че на връщане от пустинята трябваше да яздим по изгрев слънце, а ние тръгнахме по тъмно и когато стигнахме края на дюните, останахме 10-ина минути да го изчакаме да се покаже зад една дюна, след което продължихме. Почти не видяхме как сутрешните лъчи оцветяват пустинята. Мрън.

Предполагам, че всеки здравомислещ човек е наясно, че не може да очаква дори малка наченка на лукс в берберския лагер, та това няма нужда до го обяснявам. И все пак не беше толкова зле, колкото очаквах.

Това е горе-долу. Аз нямах ядове с фирмата, но може би зависи и от това с кой нейн служител ще си имаш работа. Аз бих отишла пак с тях. Иначе са любезни и приятелски настроени. Ако имаш още въпроси, давай ги насам.

Ако решите да ходите, това е кодът за 10% отстъпка, който ми дадоха: customer-loyalty-discount

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Някой може ли да каже как стоят нещата с банкоматите. От една туристическа агенция изрично предопредиха да се избягват. Ако е така в БГ ли да си сменя валута или в Мароко ?

 

Не съм имал проблем с банкоматите от гледна точка на сигурност, особено с тези на големи банки, които са разположени до техни офиси - има камери и всичко се наблюдава. Принципно си имам и отделна карта, която ползвам само като съм на път и не държа големи наличности по нея, за да няма неприятни изненади. Проблемът е със самите банкомати, защото редът е много объркан. Загубих половин час на банкомата на Социете Женерал при Баб Буджлуд във Фес, докато се ориентирам как да изтегля пари. Постоянно ме прехвърляше на проверка на наличност, което впоследствие се оказа, че се таксува по 30 цента. И всичко това при положение, че се оправям с арабския. Накрая един чиновник от банката ми обясни каво да направя, за да изтегля пари. Сега обаче и да ме питате, не мога да си спомня. Четири-пет стъпки, докато стигнеш до тегли. Освен това таксите са солени - нашата и има тяхна за краля и родината.

 

Да си купите дирхами в чужбина е трудно, защото изнносът им и свободната им циркулация извън страната са забранени. Бях останал с 20 дирхама и на летището във Фес и едно от граничните ченгета ме "посъветва" да ги похарча. Може да се изнасят монети. Еврото се приема на доста места, но не е изгодно. Обменяйте в чейндж бюра като тук - не съм имал проблеми и са честни, а курсът им е по-изгоден. Освен това на два път ми се случи в банка да искат да ми обменят целият номинал на банкнотата, макар аз да исках да ми обменят само част и да ми върнат ресто в евро. Отказаха ми, а в чейнджовете нямах такъв проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой може ли да каже как стоят нещата с банкоматите. От една туристическа агенция изрично предопредиха да се избягват. Ако е така в БГ ли да си сменя валута или в Мароко ?

Пари се сменят на летището при пристигане,ако ти останат пак там при тръгване.Курсът е ОК.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Lirea, благодаря ти за коментара. Ние в крайна сметка се отказахме от фирмите и резервиране онлайн и решихме да се впуснем в друго приключение - свързахме се с човек в Каучсърфинг, който живее в берберско село и ще останем с него и семейството му за 1-2 вечери. Хем ще излезе по-евтино, хем по-автентично. Намират се в последното село преди пустинята - Мхамид ел Гизлан. Ще пътуваме с автобус от Маракеш до там. На другия ден ни е организирал тур до Erg Chigaga, ще спим в лагера, ще гледаме залеза, ще се качим на камили и така. После ще отпътуваме обратно по пътя Загора - Казабланка - Фез. Очертава се маршрутът да е следния: Фез - Шефшауен - Танжер - Маракеш - Мхамид - Загора - Казабланка - Фез. Дано успеем да изпълним целия план, всичко да мине както е предвидено и да няма много изненади по пътя :) Ще пиша ъпдейт при първа възможност. Поздрави!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Пари се сменят на летището при пристигане,ако ти останат пак там при тръгване.Курсът е ОК.

 

Не е добър курсът на летището. На летището в Танжер ми обмениха еврото на 10.20, а в Танжер до кафене "Париж" взех 10.65. Във Фес беше същото. В Маракеш не съм сменял, а в Казабланка не съм бил.

Връзка към коментар

Моля за малко помощ - може ли някой да ми разясни какво точно искат още тия мизерабли от Раянаир:

 

Dear Customer,

 

You are shortly booked to travel on a Ryanair flight to Morocco – see flight details below

 

Like all Ryanair passengers you have agreed (at the time of booking and/or again during online check-in) that you will present an accepted form of photo ID at your departure airport.

 

A valid passport is the only accepted Photo ID For Ryanair Flights to Morocco. The passport must be valid for a minimum of 3 months beyond the period of intended stay

 

Please note that we will be unable to accept you for travel on your booked flight if you do not present the above photo ID.

Връзка към коментар

post-5453-0-91785400-1461801159_thumb.jpg

 

Фез до гробницата на Меринидите

 

post-5453-0-80550000-1461801461_thumb.jpg

 

Шефшуаен на слизане от Испанската джамия след една буря

 

post-5453-0-65468000-1461801718_thumb.jpg

Танжер до казбата през нощта

Редактирано от joyrea
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Най-евтиният маршрут до Мароко според мен е от София до Барселона в петък вечер с Уиз Еър максимум 130 лева и от Барселона на другия ден с полет на Вуелинг до Танжер - 20/30 евро или Райън до Фез - до 35 евро или до Маракеш с Вуелинг - 40 евро / Райън 35-40 евро. Никога отиване и връщане дотам досега не ми е излизало над 180 евро.

 

Никой ли не иска да ходи в Есауира за фестивала?

Редактирано от joyrea
Връзка към коментар

Какъв е този фестивал? Само Есауира ми остана от първоначалния план за Мароко, иначе и крайбрежието ми се иска да доразгледам ...

 

p.s. Ние пътувахме за 95 евро - София - Милано - 10 евро, Милано - Маракеш - 18 евро, Фес - Мадрид - 19 евро, Мадрид  - сОФИЯ - 30 евро...И още 18 евро общо за багаж...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ами искам, много искам...но доколкото си спомням фестивала беше в края на юни...., а аз това лято ще си стоя закотвена в София....нищо, може би следващия път

 

Тази година е през май. Проблем при мен ще е отпуската...

Какъв е този фестивал? Само Есауира ми остана от първоначалния план за Мароко, иначе и крайбрежието ми се иска да доразгледам ...

 

p.s. Ние пътувахме за 95 евро - София - Милано - 10 евро, Милано - Маракеш - 18 евро, Фес - Мадрид - 19 евро, Мадрид  - сОФИЯ - 30 евро...И още 18 евро общо за багаж...

 

Добри оферти сте намерили. С полети на Уиз?

 

http://www.festival-gnaoua.net/en/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ивайла, много хубави снимки и супер полезна информация. Покрай това обаче започнах да се притеснявам малко дали ще се справим сами с моята приятелка. Имахме неблагоразумието да запазим билетите преди да направим каквито и да било проучвания и сега и двата ни полета на отиване и връщане са от Фез. Двете задължителни неща, които искаме са Шефшауен и турът през пустинята. Имаме само 7 дни. Като човек с опит в Мароко как би ни препоръчала да го организираме? Аз мисля да нощуваме една вечер във Фез, след това да направим трип до Шефшауен - тръгваме сутринта и се връщаме вечерта във Фез. След това пътуваме до Маракеш, откъдето тръгваме на другия ден през пустинята - 3 дни връщайки се направо във Фез за полета. Как ти звучи плана, постижим ли е според теб, имайки предвид, че ще пътуваме с обществен транспорт и не мислим да наемаме кола? Може би трябва да пренощуваме една вечер в Шефшауен? Знаеш ли случайно дали има директен превоз от там до Маракеш, за да избегнем връщането до Фез ако се спрем на този вариант? Извинявай за многото въпроси, но както казах малко се притеснявам, че ще отидем неподготвени и ще сгафим някъде, въпреки, че доста неща за Мароко изчетох досега. Благодаря за отговорите предварително :)

 

На мен ми се струва малко като време 7 дни за такъв трип...

 

Ако не ходиш до водопадите и не си от хората, които се "втеляват" да видят всичко, един ден за Шефшауен ще ти е достатъчен. С автобус пътят отнема около три часа. Мисля, че най-ранният е 8.00 и пристигаш към 10.30 / 10.45. Но променят понякога разписанието. Най-добра е автобусната компания на краля, естествено. Хващал съм някакви промоции през зимата за по-малко от 14 лева. По-евтини са от другите компании и гранд такситата. Ето тук е сайтът и можеш да разгледаш разписанията и дори да си резервираш и платиш билетите онлайн, ако разбираш арабски или френски: http://www.ctm.ma/ Това е при положение, че ползваш обществен транспорт, а не искаш да си наемеш кола или кола с шофьор. С гранд такси не ми е излизало по-евтино от 12-15 евро/ 120 - 150 дирхама. Хубавото при тях е, че нямат определен график - като се напълнят и тръгват, можеш да се пазариш. Проблемът е в изчакването, докато се съберат пътници, но обикновено не отнема много време. Друго за официалния път между Фез и Шефшауен са постовете на органите на реда - обикновено са около шест - два на пътна полиция, един-два на жандармерията / дараките, един-два на милицията (помощните отряди) или мухабарат, а най-вероятно смесени. Пътната полиция рядко спира автобуси на CTM, защото шофьорите са проверени, но за другите - зависи дали са на кеф и т.н. Последният път изгубихме  половин час заради такава проверка - оглеждат всички и искат документи на произволен / техен си принцип. Свалиха един мароканец от автобуса и тръгнахме без него. Чужденците не ги интересуват, освен в много редки случаи, когато им изглеждат много подозрителни и изпаднали или не решат, че носят хашиш. Но в повечето случаи можеш да минеш и без спиране по пътя... Божа работа, както казват. Инш'алла.

 

CTM са най-добри и по маршрута към Маракеш, но пътят е доста по-дълъг... Всичко казано по-горе важи и за този маршрут. Около 9 часа - 150/ 170 дирхама. На твое място бих взел нощният автобус - спестяваш време и една нощувка. Лошото е, че пристигаш схванат и е кофти самото спане. Макар че аз съм свикнал. Въпрос на предпочитания и стил на пътуване. От Маракеш имаш опция и за нощен влак, но според мен там е по-несигурно и единият път се повреди локомотивът, та бяхме посред нищото няколко часа. То и автобусът може да се повреди, така че... Автобусът тръгва към 19.30 / 20.00 ч. и пристига към 6.00 ч. Влакът в зависимост от разписанието, ако няма промени, е между полунощ и 1.00 ч. и пристига към 10.00 / 11.00 ч. 

Връзка към коментар

Тази година е през май. Проблем при мен ще е отпуската...

 

Добри оферти сте намерили. С полети на Уиз?

 

http://www.festival-gnaoua.net/en/

 

 

Да, с полети на Wizz и Rayn, но ги дебнахме два  - три месеца, за половината от групата бяха 125 евро заради забавяне в купуването , аз за съжаление още не владея смъкването на цени на билети през разни сайтове...

Фестивалът изглежда супер, ще го запомня, само че ако ако отида до Мароко три пъти за седем месеца няма да е много нормално....А и то е след малко този фестивал...

Връзка към коментар

Уважаема Ивайла, фестивалът е за уърлд музика и се провежда всяка година , май или юни месец. Посветен е на традиционната местна гнава музика , но се изпълнява и рок, и джаз. Информацията ми е от втора ръка, аз не съм била там, но познати твърдят, че преживяването е уникално. Фестивалът трае 4 дни . Наричат го още "Мароканският Уудсток", не знам доколко общо има факта, че Джими Хендрикс е живял в града. Свободното продаване на happy cakes също им е направило голямо впечатление. Не това е причината да искам да посетя фестивала :) ....или поне до последно ще се придържам към тази версия ... :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Привет на всички, благодаря за информацията! Нашият план малко се промени и ето как изглежда програмата малко преди заминаването, дано не се налага да я променяме още няколко пъти до другата седмица  :huh:  Силно се надявам, че няма да има изненади и ще успеем да направим всичко, което сме си намислили, но да - Мароко е страна, пълна с изненади според това, което чета, а пък нашият план е малко амбициозен все пак. Ще пиша ъпдейт живот и здраве:

- 07.05 - пристигаме и нощуваме във Фез. Уредихме с риада да ни вземат от летището - 15 евро трансфер. Доверихме се на препоръките и резервирахме Riad Sunrise;
- 08.05 - пътуваме до Синия град с автобус, разглеждаме и нощуваме там;
- 09.05 - сутринта потегляме с автобус до Танжер, откъдето хващаме влак до Маракеш. Нощуваме в Маракеш;
- 10.05 - в крайна сметка решихме да не използваме платен тур, а вместо това се спряхме на вариант Couchsurfing и ще направим нощувките в пустинята при семейство, което живее в Мхамид, последното село преди пустинята дефакто. Те ще ни организират пътуването до дюните, камилите и тн. сутринта хващаме автобус от Маракеш до Мхамид. Пътува се около 10 часа. Човекът, с който сме говорили ще ни чака на спирката и ще ни заведе в тяхната шатра/ къща, където ще нощуваме.
- 11.05 - тръгваме към Ер Чигага, яздим камили, традиционни танци, храна, sand boarding, залез и тн. Нощуваме в лагера;
- 12.05 - връщат ни в Мхамид и на обяд тръгваме по обратния път - целим се в Загора, което е близо. Евентуално нощуваме в Загора или продължаваме към Казабланка, ще решим на място;
- 13.05 - автобус от Загора до Казабланка, оттам директно влак до Фез. Нощуваме във Фез;
- 14.05 - ако има време - разглеждаме медината на Фез през деня и после си отиваме към летището, полетът ни пристига в Бергамо към 01:00

Редактирано от seagull_29
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Супер ви е програмата.Сигурен съм,че ще се влюбите в М'хамит и Ерг Чигага.Ще видите най-мащабните полета от рукола,киото можете да си представите.Дано да не е увяхнала.Както казваше нашата домакинка в М'хамит една възрастна германка Дар Пару-"Нашата пустиня е много зелена".Дано нямате проблеми с жегата.

Обърнете внимание на разпръснатите камъни след полетата с рукола,преди да започне пясъка.Камъните са черни.Като обърнеш камък си е с цвят като нашите.Ние се майтапихме,че са почерняли от силното слънце,но явно в състава им има нещо,което почернява от слънцето.

Весело изкарване!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Супер ви е програмата.Сигурен съм,че ще се влюбите в М'хамит и Ерг Чигага.Ще видите най-мащабните полета от рукола,киото можете да си представите.Дано да не е увяхнала.Както казваше нашата домакинка в М'хамит една възрастна германка Дар Пару-"Нашата пустиня е много зелена".Дано нямате проблеми с жегата.

Обърнете внимание на разпръснатите камъни след полетата с рукола,преди да започне пясъка.Камъните са черни.Като обърнеш камък си е с цвят като нашите.Ние се майтапихме,че са почерняли от силното слънце,но явно в състава им има нещо,което почернява от слънцето.

Весело изкарване!

 

Интересна подсказка, жалко само, че рукулата е може би единственото нещо, което никога не влиза в менюто ми :) Бива безмилостно отстранена от всяка салатка, чрез която са се опитали да ми я пробутат :rolleyes: живот и здраве като се върнем, ще пиша как е минало пътуването. нямам търпение вече :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Привет на всички, благодаря за информацията! Нашият план малко се промени и ето как изглежда програмата малко преди заминаването, дано не се налага да я променяме още няколко пъти до другата седмица  :huh:  Силно се надявам, че няма да има изненади и ще успеем да направим всичко, което сме си намислили, но да - Мароко е страна, пълна с изненади според това, което чета, а пък нашият план е малко амбициозен все пак. Ще пиша ъпдейт живот и здраве:

 

- 07.05 - пристигаме и нощуваме във Фез. Уредихме с риада да ни вземат от летището - 15 евро трансфер. Доверихме се на препоръките и резервирахме Riad Sunrise;

- 08.05 - пътуваме до Синия град с автобус, разглеждаме и нощуваме там;

- 09.05 - сутринта потегляме с автобус до Танжер, откъдето хващаме влак до Маракеш. Нощуваме в Маракеш;

- 10.05 - в крайна сметка решихме да не използваме платен тур, а вместо това се спряхме на вариант Couchsurfing и ще направим нощувките в пустинята при семейство, което живее в Мхамид, последното село преди пустинята дефакто. Те ще ни организират пътуването до дюните, камилите и тн. сутринта хващаме автобус от Маракеш до Мхамид. Пътува се около 10 часа. Човекът, с който сме говорили ще ни чака на спирката и ще ни заведе в тяхната шатра/ къща, където ще нощуваме.

- 11.05 - тръгваме към Ер Чигага, яздим камили, традиционни танци, храна, sand boarding, залез и тн. Нощуваме в лагера;

- 12.05 - връщат ни в Мхамид и на обяд тръгваме по обратния път - целим се в Загора, което е близо. Евентуално нощуваме в Загора или продължаваме към Казабланка, ще решим на място;

- 13.05 - автобус от Загора до Казабланка, оттам директно влак до Фез. Нощуваме във Фез;

- 14.05 - ако има време - разглеждаме медината на Фез през деня и после си отиваме към летището, полетът ни пристига в Бергамо към 01:00

 

post-5453-0-51990600-1461923968_thumb.jpg

Това кафене е по пътя от автогарата към медината в Танжер. Напомня мякак за дома... :) И кафето не е лошо...

Редактирано от joyrea
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.