Прескочи до съдържание

Европейска здравна карта


Препоръчани мнения

Ами според мен си е необходима и задължителна! Винаги съм, и със застраховка и с тази карта. 🙂

Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) е БЕЗПЛАТНА.

Срокът за издаване е 15 календарни дни. Аз си изваждам от Банка ДСКм до миналата година ходех до банката за подаване на заявление.

Заявлението за издаване на европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) може да бъде разпечатано от раздел „Заявление” и интернет страницата на НЗОК.

Заявлението за издаване на европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) се подава лично или от упълномощено лице, като се представя задължително лична карта. За лица до 14 г. и такива до 16 г, които нямат лични карти, се представят акт за раждане и личната карта на единия от родителите. Указание за попълване на заявление можете да намерите в раздел „Заявление”.

 

ЕЗОК е документ, въз основа на който при престоя си в друга държава членка на ЕС здравноосигурените лица могат да ползват спешна и неотложна здравна (медицинска и дентална) помощ - според законодателството на съответната държава на престоя.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тя пита заради Брекзита вероятно.

Доколкото разбрах всичко остава в сила до края на годината, така че и здравната карта трябва да важи. Иначе една проста застраховка оправя нещата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Обоснована информация може да намерите на страницата на Външно министерство. И да, всички вкупом, посланик, външен министър, обясняват, че до края на т.г., всичко си остава по старо му.

 Направете си картата, и дано не се налага да я ползвате. ЕЗК се издават с различа годност, в зависимост от Вашия статус. Примерно за здравно осигурените лица, като пенсионери, картите важат по 10 години. Успех!

Връзка към мнение
преди 5 часа, Динева каза:

Чудя се дали ще ми трябва европейска здравна карта

Преди 3 години в Бенидорм, на 01.10 една медуза се уви около ръката на съпругата ми. С такси я закарахме до поликлиниката. По пътя многократно правих опити да се свържа с посочените в застрахователната полица телефони. Без никакъв резултат. Аз бях подготвен финансово да покрия всякакви разноски, които щяха да настъпят в последствие. Но такива просто нямаше, защото на регистратурата като видяха Европейската здравна карта снеха данните на съпругата, пожелаха ни приятен ден и ни повикаха такси, за да се приберем.  От тогава тази пластика навсякъде е с нас. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
6 hours ago, Динева said:

Здравейте, в началото на май ми предстои пътуване до Англия. Чудя се дали ще ми трябва европейска здравна карта. Моля за обоснована информация. 

Европейската здравната карта не е задължителна и никой няма да я иска на границата, ако това е е въпросът? Тя е препоръчителна и полезна пластика, но не замества напълно застраховките при пътуване в чужбина. Може да се ползва само при спешни случаи, но какво точно е спешен случай никой не казва. Синът ми имаше обриви и не ни приеха европейската здравна карта, защото това не е спешен случай...

Връзка към мнение

В различните държави е различно, но най-общо за нужда от спешна медицинска помощ минават травми с нарушаване на морфологията, фрактури,  остри животозастрашаващи състояния,  инфаркт, инсулт и т. н. 

При денталната помощ също има разни тълкувания, но на повечето места обикновен зъбобол не се приема за спешно състояние. 

 

Ако обривът беше съпроводен с оток и задушаване вероятно щяха да ви признаят ЕЗОК, но ако за обикновен сърбеж се търси спешна помощ системата се претоварва и се хаби висококвалифициран ресурс предназначен за съвсем други цели. 

 

П. П.  Случай  от Испания с ЕЗОК и спортна травма - пациент от България бе приет и обслужен приоритетно пред хора с обикновена застраховка,  които се наложи да изчакат до уточняване на подробностите между лечебното заведение и застрахователнта компания.  

Аз също неизменно си нося картата при пътувания в ЕС.

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, rdd каза:

Примерно за здравно осигурените лица, като пенсионери, картите важат по 10 години

Който е с ТЕЛК решение,картата важи за срока на решението 2-3-4 години или 10 за безсрочен.

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

От понеделник се опитвам да подам заявление за преподновяване на ЕЗК, но от ДСК ми обясняват, че сайта на НЗОК бил забил, подали сигнал и дотам. Звънях на НЗОК на този номер 0800 14 800, никой не вдига. Знаете ли къде мога да подам сигнал?

Скоро пътувам, а картата ми е изтекла. Вината е моя, че забравих да я подновя навреме, вероятно няма да стане докато тръгна, но все пак да знам, че съм свършила с това.

Връзка към мнение
преди 5 минути , iMari каза:

От понеделник се опитвам да подам заявление за преподновяване на ЕЗК, но от ДСК ми обясняват, че сайта на НЗОК бил забил, подали сигнал и дотам. Звънях на НЗОК на този номер 0800 14 800, никой не вдига. Знаете ли къде мога да подам сигнал?

Скоро пътувам, а картата ми е изтекла. Вината е моя, че забравих да я подновя навреме, вероятно няма да стане докато тръгна, но все пак да знам, че съм свършила с това.

Не знам къде може да подадеш сигнал, но преди няколко години при същата ситуация от РЗК ми издадоха някакво удостоверение, което имаше същата сила.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , iMari каза:

От понеделник се опитвам да подам заявление за преподновяване на ЕЗК, но от ДСК ми обясняват, че сайта на НЗОК бил забил, подали сигнал и дотам. Звънях на НЗОК на този номер 0800 14 800, никой не вдига. Знаете ли къде мога да подам сигнал?

Скоро пътувам, а картата ми е изтекла. Вината е моя, че забравих да я подновя навреме, вероятно няма да стане докато тръгна, но все пак да знам, че съм свършила с това.

Сега прочетох условията, гледам че срока е 15 дни, няма ли да ти е достатъчно? Преди беше 30 дни.

Връзка към мнение
преди 16 минути , traveler каза:

Не знам къде може да подадеш сигнал, но преди няколко години при същата ситуация от РЗК ми издадоха някакво удостоверение, което имаше същата сила.

@traveler, много ти благодаря за информацията! Сега говорих с РЗОК - на ул. Енос 10, в жк Стрелбище подаваш заявление и на другия ден взимаш временно удостоверение за два месеца. За съжаление, само там го издават, но важното е, че има решение.

За 10 дни става картата, даже и по-малко, но пътувам другата седмица.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

на ул. Енос 10, в жк Стрелбище подаваш заявление и на другия ден взимаш временно удостоверение

При подаване на документите, попитах има ли шанс да изчакам и да взема удостоверението днес, за да не се разкарвам пак утре. Дадоха ми вътрешен номер на който да звънна на служителката, която изготвя документа. Звъннах, дойде една усмихната дама и след 15 минути ми връчи удостоверението. Радва ме как започва да работи нашата бюрокрация! 🙂

 

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...
Иван Попов

Банка ДСК спира да издава Европейски здравноосигурителни карти от юли месец.

 

Искаме да ви информираме, че от 08.07.2023 г. се преустановява приемането на заявления за Европейски здравноосигурителни карти. Това написаха в официалната си Фейсбук страница от банка ДСК.
"След тази дата, може да получите допълнителна информация за начина на заявяване на ЕЗОК от офисите на Национална здравноосигурителна каса или на официалната страница на институцията: https://www.nhif.bg
До 28.07.23 г. включително, Банката ще предаде на клиентите заявените и вече издадени карти", съобщават още от банката.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

От 8.7.2023 ДСК спира да приема заявления за издаване на ЕЗОК. Препращат към сайта на НЗОК, но там не пише нищо по въпроса къде ще се подават заявленията след това.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Иван Попов каза:

Банка ДСК спира да издава Европейски здравноосигурителни карти от юли месец.

 

Искаме да ви информираме, че от 08.07.2023 г. се преустановява приемането на заявления за Европейски здравноосигурителни карти. Това написаха в официалната си Фейсбук страница от банка ДСК.
"След тази дата, може да получите допълнителна информация за начина на заявяване на ЕЗОК от офисите на Национална здравноосигурителна каса или на официалната страница на институцията: https://www.nhif.bg
До 28.07.23 г. включително, Банката ще предаде на клиентите заявените и вече издадени карти", съобщават още от банката.

По този въпрос една много полезна статия от Блога на Боян Юруков - https://yurukov.net/blog/2023/elektronna-ezok/

 

Стъпки как да си издадем ЕЗОК карта като подадем заявлението дистанционно, чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 30 минути , achieva каза:

От 8.7.2023 ДСК спира да приема заявления за издаване на ЕЗОК. Препращат към сайта на НЗОК, но там не пише нищо по въпроса къде ще се подават заявленията след това.

И моята е за подмяна и мисля да питам в офиса на Здравната каса в града ни.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Яничка каза:

Нали за тези карти става дума? Защо да трябва да се подновяват - би трябвало досегашните да важат?

20230626_104636.jpg.3462f3dc45836490c9394e4125d6d85a.jpg

На картата пише до кога е валидна. Различни са сроковете - за работещите на трудов договор е един срок, за пенсионери друг и т. н.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, agenta каза:

Здравейте на всички,

Пренасям мнението си от темата за Банките и тук. Във връзка с това, че Банка ДСК е преустановила издаването и преиздаването на Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК). Вече може да се подаде заявление за издаване онлайн и картата да се получи на адрес или на място в съответното РЗОК.

 

Полезна статия за всички стъпки за онлайн подаването от Блога на Боян Юруков - https://yurukov.net/blog/2023/elektronna-ezok/

 

Необходимо е да се подаде заявлението, чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ)

Благодаря ти за полезното мнение. Като изчетох стъпките за подаване на карта и видях колко е тромава процедурата (да не говорим, че доколкото разбирам е само за хора с КЕП), по-добре да си карам на застраховки...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , Яничка каза:

Благодаря ти за полезното мнение. Като изчетох стъпките за подаване на карта и видях колко е тромава процедурата (да не говорим, че доколкото разбирам е само за хора с КЕП), по-добре да си карам на застраховки...

О, не, въобще не е тромава процедурата, стига да не подаваш заявлението електронно. 😄 Досега беше така - отиваш в кой и да е офис на ДСК, изпринтват ти готова бланка с попълнените ти данни и само слагаш подпис. След 10дни( работни) най-много минаваш през същия офис да си вземеш картата.

Сега вероятно ще се минава през офиси на НЗОК, но едва ли да има нещо различно като процедура. Малко по-нагоре съм споделила положителните си впечатления от служители в централния офис на ул. Енос 10. Съветвам всички софиянци, на които им изтича картата скоро или вече е изтекла да минат бързичко през този офис и да помолят за коментираното удостоверение, важащо два месеца. Да са подсигурени, ако НЗОК се забавят с прехвърлянето на дейността по обработката на заявленията от ДСК към тях. Застраховките са си застраховки, но човек не знае в каква ситуация може да попадне и какви спешни интервенции може да са му нужни, не дай си Боже. Картата/ временното удостоверение са нищо не струваща привилегия и само могат да бъдат в помощ.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 34 минути , iMari каза:

О, не, въобще не е тромава процедурата, стига да не подаваш заявлението електронно. 😄 Досега беше така - отиваш в кой и да е офис на ДСК, изпринтват ти готова бланка с попълнените ти данни и само слагаш подпис. След 10дни( работни) най-много минаваш през същия офис да си вземеш картата.

Сега вероятно ще се минава през офиси на НЗОК, но едва ли да има нещо различно като процедура. Малко по-нагоре съм споделила положителните си впечатления от служители в централния офис на ул. Енос 10. Съветвам всички софиянци, на които им изтича картата скоро или вече е изтекла да минат бързичко през този офис и да помолят за коментираното удостоверение, важащо два месеца. Да са подсигурени, ако НЗОК се забавят с прехвърлянето на дейността по обработката на заявленията от ДСК към тях. Застраховките са си застраховки, но човек не знае в каква ситуация може да попадне и какви спешни интервенции може да са му нужни, не дай си Боже. Картата/ временното удостоверение са нищо не струваща привилегия и само могат да бъдат в помощ.

Аз за онлайн процедурата имам в предвид, че е тромава. Иначе не всеки има възможност в работно време да ходи до НЗОК и евентуално да чака по гишета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.