Прескочи до съдържание

Европейска здравна карта


Препоръчани мнения

преди 59 минути , Яничка каза:

Благодаря ти за полезното мнение. Като изчетох стъпките за подаване на карта и видях колко е тромава процедурата (да не говорим, че доколкото разбирам е само за хора с КЕП), по-добре да си карам на застраховки...

Не е тромава процедурата. Става за около 10 минути сумарно. Начините, през които може да се влезе в Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) са няколко:

1. С ПИК на НОИ

2. С ПИК на НАП

3. Квалифициран Ел.подпис /КЕП/

4. Мобилен КЕП - Евротръст

5. Мобилен КЕП - B-Trust

 

Евротръст е абсолютно безплатна услуга за електронна идентичност в България, използват я и доста банки и мобилни оператори за подписване на договори от разстояние. 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 минути , miroslava каза:

Ок, ще влезеш в ССЕВ с ПИК. Ама КЕП ти трябва за да подпишеш пдф-а със заявлението.

След като заявлението мине през ССЕВ то се подписва, без да е нужно да е подписано и на ПДФ-а, то затова е Система за сигурно връчване.

Връзка към мнение

Правата, които дава Европейската здравна карта не са ли твърде ограничени и с много условности, че да й се обръща такова голямо внимание...

Застраховките при пътуване са много по-надеждни по мое мнение, можеш при спешност да отидеш във всяко здравно заведение, дори и застрахователя да не работи директно с него, издава се фактува, документи и след това ти изплащат всичко.

При европейската здравна карта, ако възникне спешна ситуация и не отидеш в заведение, което работи с институциите, то ще си плащаш сам...а в спешни ситуации кой ти мисли къде точно отива да търси помощ, най-важното е да получиш помощ...

Аз отдавна спрях да ползвам ЕЗК за пътуване...

Единствено смисъл има за редовно пребиваващи българи в ЕС.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 19.02.2020 г. в 22:57, Иван Попов каза:

Ами според мен си е необходима и задължителна! Винаги съм, и със застраховка и с тази карта. 🙂

Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) е БЕЗПЛАТНА.

Срокът за издаване е 15 календарни дни. Аз си изваждам от Банка ДСКм до миналата година ходех до банката за подаване на заявление.

Заявлението за издаване на европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) може да бъде разпечатано от раздел „Заявление” и интернет страницата на НЗОК.

Заявлението за издаване на европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) се подава лично или от упълномощено лице, като се представя задължително лична карта. За лица до 14 г. и такива до 16 г, които нямат лични карти, се представят акт за раждане и личната карта на единия от родителите. Указание за попълване на заявление можете да намерите в раздел „Заявление”.

 

ЕЗОК е документ, въз основа на който при престоя си в друга държава членка на ЕС здравноосигурените лица могат да ползват спешна и неотложна здравна (медицинска и дентална) помощ - според законодателството на съответната държава на престоя.

ДСК вече не издава европейски здравни карти. Прав си, че си трябва и задължително застраховка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, agenta каза:

Не е тромава процедурата. Става за около 10 минути сумарно. Начините, през които може да се влезе в Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) са няколко:

1. С ПИК на НОИ

2. С ПИК на НАП

3. Квалифициран Ел.подпис /КЕП/

4. Мобилен КЕП - Евротръст

5. Мобилен КЕП - B-Trust

 

Евротръст е абсолютно безплатна услуга за електронна идентичност в България, използват я и доста банки и мобилни оператори за подписване на договори от разстояние. 🙂

Изобщо не мога да се ориентирам къде и как да  поръчам ЕЗК . Има избор на администрация, коя точно да избера, или не съм на правилното място?

Аз по принцип винаги съм имал такава карта и винаги си правя и застраховка при пътуване.🙂

Връзка към мнение
преди 28 минути , traveler каза:

Изобщо не мога да се ориентирам къде и как да  поръчам ЕЗК . Има избор на администрация, коя точно да избера, или не съм на правилното място?

Аз по принцип винаги съм имал такава карта и винаги си правя и застраховка при пътуване.🙂

Районна здравноосигурителна каса - гр. /където сте регистрирани по постоянен адрес/ това се избира като администрация

Връзка към мнение
преди 19 минути , agenta каза:

Районна здравноосигурителна каса - гр. /където сте регистрирани по постоянен адрес/ това се избира като администрация

Аз от описанието на стъпките в блога останах с впечатление, че трябва да се избере опцията "Изпрати съобщение" и да се прекачи попълнения формуляр?

image.png.28a95bdac30cac1b8971a9b4419c3b53.png

Връзка към мнение
преди 5 минути , Яничка каза:

Аз от описанието на стъпките в блога останах с впечатление, че трябва да се избере опцията "Изпрати съобщение" и да се прекачи попълнения формуляр?

image.png.28a95bdac30cac1b8971a9b4419c3b53.png

Да, така е. Абсолютно същото направих и аз. 🙂 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Яничка каза:

Аз от описанието на стъпките в блога останах с впечатление, че трябва да се избере опцията "Изпрати съобщение" и да се прекачи попълнения формуляр?

image.png.28a95bdac30cac1b8971a9b4419c3b53.png

Всичко разбрах, само формуляра не намирам.😀

Връзка към мнение
преди 7 минути , traveler каза:

Всичко разбрах, само формуляра не намирам.😀

Тук: https://www.ezok.bg/Files/Заявление за издаване на ЕЗOK_2023.pdf

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, lio каза:

Правата, които дава Европейската здравна карта не са ли твърде ограничени и с много условности, че да й се обръща такова голямо внимание...

Застраховките при пътуване са много по-надеждни по мое мнение, можеш при спешност да отидеш във всяко здравно заведение, дори и застрахователя да не работи директно с него, издава се фактува, документи и след това ти изплащат всичко.

При европейската здравна карта, ако възникне спешна ситуация и не отидеш в заведение, което работи с институциите, то ще си плащаш сам...а в спешни ситуации кой ти мисли къде точно отива да търси помощ, най-важното е да получиш помощ...

Аз отдавна спрях да ползвам ЕЗК за пътуване...

Единствено смисъл има за редовно пребиваващи българи в ЕС.

Изобщо не са толкова ограничени правата. Аз доста съм я ползвал из ЕС - преди няколко години на о.Мадейра. Преди 2 месеца в Неапол бебока мина с нея в една от добрите им детски болници. И то за банални неща - на Мадейра при мен беше тежък грип, а малкият с някакъв стомашен вирус.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 минути , Яничка каза:

Благодаря!

А аз го търся в ССЕВ - Система за сигурно електронно връчване, където си мислех, че трябва да е и да го попълня. А то било стария фомуляр!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 11 минути , ivailo_radev каза:

Изобщо не са толкова ограничени правата. Аз доста съм я ползвал из ЕС - преди няколко години на о.Мадейра. Преди 2 месеца в Неапол бебока мина с нея в една от добрите им детски болници. И то за банални неща - на Мадейра при мен беше тежък грип, а малкият с някакъв стомашен вирус.

Понеже до сега само съм имала пластика, а не съм я ползвала реално, би ли казал как се използва? Отива се в здравно заведение по избор и просто се показва т.е. не е необходимо да се звъни по телефони?

Връзка към мнение
преди 1 час, Asya Assenova каза:

ДСК вече не издава европейски здравни карти. Прав си, че си трябва и задължително застраховка. 

Аз преди месец (на 19.05.2023 я взех) извадих ЕЗОК точно през ДСК.

От кога ДСК вече не издават?

Връзка към мнение
преди 32 минути , Яничка каза:

Понеже до сега само съм имала пластика, а не съм я ползвала реално, би ли казал как се използва? Отива се в здравно заведение по избор и просто се показва т.е. не е необходимо да се звъни по телефони?

Да, само им даваш картата и някакъв личен документ и от там нататък е все едно си местен. Записват данни, попълваш каквото ти дадат и чакаш да те прегледат.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , ESK каза:

Аз преди месец (на 19.05.2023 я взех) извадих ЕЗОК точно през ДСК.

От кога ДСК вече не издават?

И аз извадих дори по-скоро,, но официално беше обявено, че спират издаването им. В банката дори ми казаха, че моите ( на семейството ми) са последните издадени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 51 минути , ESK каза:

Аз преди месец (на 19.05.2023 я взех) извадих ЕЗОК точно през ДСК.

От кога ДСК вече не издават?

Да докладвам, че току що бях в офис на ДСК, където само чрез личната карта си подадох заявление за нова ЕЗОК. Старата, вече изтекла, не ми я искаха. Не  споменаха, че вече няма Да издават за напред.

  • Харесвам 7
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

На мен пък от НЗОК ми казаха, че до 07.07 ДСК ще издават и после ще изберат друг партньор. Пълно различие на версиите 🙂

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Трябва да се провери дали не става и с ПИК на НАП. Последните месеци правя с него всичко електронно през портала.

Като пише електронен подпис, се има предвид КЕП, и то не всеки. Единият, с който преди работех с институциите, изтече и не съм го подновявала, защото не ми трябва. Другият, който ползвам и мобилно /Евротръст/ е по-удобен, но последно не можех с него да подпиша за някои институции, понеже не са им клиенти. Той има опция за безплатно подписване даже /май до 3 на година беше/.

За статията - което се споменава за децата - достатъчно е един родител, няма изисквания да са двамата /това е само за паспорт/.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.