Прескочи до съдържание

2 седмици в България с деца и чужденец


Marusinka

Препоръчани мнения

5 и 6 ден са ви много активностите.

То направо на оверлог през планината.

Ще е препускане и най вероятно няма да се насладите на престоя си там, а не бива.

Дайте и шанс да ви очарова.

Над Ягодина има връх Св Илия с прекрасна панорамна площадка,

има организирано изкачване с джип, в който момчетата могат да се включат.

Малко офроуд и адреналин ще им дойде добре. А и гледката отгоре си заслужава.

А и минаването през 2-те ждрела си е супер преживяване, спира се/където може, де/ тук -там фотопауза.

Ден 6 са ви само скални активности, дали няма да им дойдат в повече на децата само камъни да гледат,

ако все пак това е плана, оставете си посещението на язовир Кърджали за обяд,

много вкусна храна се приготвя там на плаващите ресторанти.

Ако решите да останете за нощувка в района на Кърджали, хотели покрай язовира има много.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Не съм писала по темата скоро, защото мъжът ми сложи пауза на плановете за пътуването, докато не се разбере колко е опасен корона вирусът и, въпреки че ние четиримата не сме в рисковата група, решихме, че не искаме да пътуваме до Европа, ако има дори минимална възможност да попаднем под карантина. Благодаря от сърце на всички, които се включиха със съвети и препоръки. Със сигурност ще ги използвам когато се завлечем до България, но тази година (за голямо мое най-голямо съжаление) ще почиваме само в Щатите. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

Време е да подновя тази тема. И първият ми въпрос е дали някой знае, ако пътувам с детска количка, трябва ли да я чекирам и въобще до каква възраст количката е безплатна при пътуване с малки деца?

 

Връзка към коментар

ами май няма фиксирана граница докога е безплатна количката, докато ти трябва 

чекираш я, по-точно я даваш на гейта и те я прибират

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , neuromancer каза:

ами май няма фиксирана граница докога е безплатна количката, докато ти трябва 

чекираш я, по-точно я даваш на гейта и те я прибират

Т.е. не я чекирам, а мога да я ползвам за предвиждане през летището до гейта ли? Това ще ме забави ли по някакъв начин? И още - количката брои ли се за ръчен багаж?

Връзка към коментар

ами май е различно според авиокомпанията, или я показваш на гишето и те и слагат етикет, и после ти я взимат на гейта, или направо на гейта, но дотам си я ползваш

не се брои за нищо, безплатно е

 

после май в повечето случаи си я взимаш от въртележката с багажа, ама питай там да си наясно

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мисля, че зависи от авиокомпанията дали ти я дават обратно, ако имаш прекачвания в Европа. Спомням си, че веднъж бях с количка в Париж, но при друг полет, при прекачване в Амстердам, бях без количката. Тя не се води ръчен багаж, оставяш я на ръкава, преди да влезеш в самолета. После те чака на ръкава при излизане евентуално. 
Свържи се с авиокомпанията и питай за по-сигурно да си подготвена. 
Провери и в сайта им какво пише. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Купих билетите и вече почвам да кроя подробния маршрут. Мисля, че се спирам на следната програма:


София -> Рилски манастир -> Благоевград -> Мелник -> Дяволското гърло -> Смолян -> Татул/язовир Кърджали -> Созопол/Несебър -> Блачик -> Велико Търново -> Трявна -> Пловдив -> София

 

Разбирам, че звучи малко наблъскано за 12 дни (16-ти май - 28-ми), но за начина, по който сме свикнали да пътуваме, ще ни е добре.

 

Ще помоля за съвети откъм забележителности, къде да направим нощувките като се има предвид, че 1 ще е до Пазарджик преди Пловдив и в Пловдив ми трябват 4-5 нощи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Marusinka, ако от 12 нощувки извадим 5 /4 Пловдив и една Пазарджик/, остават 7. ВЕрно стегнатко трябва да е 🙂 С децата бих се организирала така:

1. София -> Рилски манастир -> Благоевград -> Мелник - не разбрах директно от летището ли отпочвате? Ако да, спокойно може да се настаните за 2 нощувки в Орбита СПА до Благоевград. Хотелът е чудесен, храната също. От там обикаляте Рилски манастир и Мелник, а може и за друго в околността да ви остане време /Лещен, Ковачевица, Делчево..../.

2.  Дяволското гърло -> Смолян -> 1 нощувка в Триград/Ягодина. Може да видите двете пещери, Ягодинската е много по-красива, Дяволското гърло...е, щом си имаш мерак 😉 

3. Татул/язовир Кърджали -> Защо Татул? Перперикон е много по-впечатляващ. Преминавайки по пътя може да видите и Каменните гъби. Зависи как ще се придвижите, но може и покрай Студен кладанец. Но- около Кърджали има толкова много за гледане..... 2 нощувки

4. Созопол/Несебър -> Блачик -> Велико Търново -> Трявна -> Пловдив -> София - тази част вече ми се струва, че е прекалена. Созопол и Балчик, ако се махнат, може и да се получи. Например една нощувка в Несебър и 1 около Велико Търново. И станаха 7 нощувки. За Несебър мога да препоръчам хотел в Стария град Свети Йоан /имат паркинг/.

Като избистриш маршрута и приблизително времето, ще пишем и конкретни забележителности 👍

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз бих нощувал в Мелник, не в Благоевград. И като атмосфера, а и чисто логистично се връзва повече. 

Оттам през Папаз чаир и покрай язовир Доспат до пещерите. Според мене нощувайте в района на Триград и Ягодина. Противно на повечето хора, аз смятам, че Дяволското гърло е по-впечатляващата пещера. Да, Ягодинската е по-красива, но е много стандартна пещера, а в Дяволското гърло включваш други сетива, а не зрението. Моето мнение е, че сезонът е идеален за Родопите и е добре малко повече да се позадържите там. (Което е странно, казано точно от мене, щото неведнъж съм заявявал, че Родопите са най-надценената ни планина, но моето виждане е като на планинар, който обича по-натоварващи и не монотонни пешеходни маршрути). Помислете си и за пещерата Ухловица.

Абстрахирам се от местния си добруджански патриотизъм с оглед на времевата ви рамка и също смятам, че Балчик трябва да отпадне от програмата ви. Ако остане, задължително включете и Калиакра поне. При Трявна включете и Боженци.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани

Като говорим за пещери, не забравяйте след Търново да видите пещерата Бачо Киро и до нея Дряновски манастир. От там пътувате към Боженци, Габрово, Етъра и Трявна. От Трявна директно към летището.

Не зная само на тези малки деца колко ще им е интересно да гледат пещери и манастири, а и на съпруга ти. Включи задължително забавления за малките деца, а и за голямото. Тук има хора, които могат да дадат препоръки по маршрута.

За София -Музейко и един център в Младост с лунапарк, не му помня името.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Като говорим за пещери, не забравяйте след Търново да видите пещерата Бачо Киро и до нея Дряновски манастир. От там пътувате към Боженци, Габрово, Етъра и Трявна. От Трявна директно към летището.

Не зная само на тези малки деца колко ще им е интересно да гледат пещери и манастири, а и на съпруга ти. Включи задължително забавления за малките деца, а и за голямото. Тук има хора, които могат да дадат препоръки по маршрута.

За София -Музейко и един център в Младост с лунапарк, не му помня името.

Миналата година на Бачо Киро биеше ток от парапета, дано да са го оправили...

  • Шок 2
Връзка към коментар

За Бачо Киро, ако се ходи, задължително по дългия маршрут.

Краткият е направо рразочароващ.

Като дете това беше първата пещера, в която влязох и спомените ми са, че се прехласнах. Та, ако децата не са влизали в пещери, отивайте...

Ама се съмнявам да не са, като знам къде живеете 😉

 

Вече от позицита на времето, през което съм видял всички туристически пещери у нас по няколко пъти, както и някои необлагородени, а и в десетина други държави, Бачо Киро ми е в дъното на класациите, дори и дългият маршрут.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, Marusinka каза:

Купих билетите и вече почвам да кроя подробния маршрут. Мисля, че се спирам на следната програма:


София -> Рилски манастир -> Благоевград -> Мелник -> Дяволското гърло -> Смолян -> Татул/язовир Кърджали -> Созопол/Несебър -> Блачик -> Велико Търново -> Трявна -> Пловдив -> София

 

Разбирам, че звучи малко наблъскано за 12 дни (16-ти май - 28-ми), но за начина, по който сме свикнали да пътуваме, ще ни е добре.

 

Ще помоля за съвети откъм забележителности, къде да направим нощувките като се има предвид, че 1 ще е до Пазарджик преди Пловдив и в Пловдив ми трябват 4-5 нощи.

Ако има как да вкарате църквата в Добърско, встрани е, ама е зашеметяваща - особено стенописите с хора, които сякаш са в космически кораби.

Мелник е ОК, най-малкото заради Кордопуловата къща. Интересно място е, трябва да се види, но очакванията не трябва да са прекалено високи. Задължително условие е да НЕ си купувате при никакви обстоятелства вино от там.

Така и така ще биете път от Смолян до Кърджали, що не минете през Златоград. После има купища скални ниши - изберете си удобните по път.

Около Търново, наред с Царевец, Самоводска чаршия и т.н, църквата "Св. 40 мъченици" - колоната на Омуртаг с надписа "Човек и добре да живее, умира. И друг се ражда". Човек настръхва само като си представи кога е изречено. Преображенския манастир също си заслужава.

 

 

преди 4 часа, jul каза:

За Несебър мога да препоръчам хотел в Стария град Свети Йоан /имат паркинг/.

Потвърждавам, отлично хотелче с отлично местоположение, с много добра закуска, но иначе посредствена кухня за друго основно ядене.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Нали няма да идва в България за последен път. 

Остави го да подиша малко. А пък и с деца.

Изрежи половината неща. Напр. Смолян, Татул, Балчик, Трявна, Пловдив. 

Ако са му останали сили, от София ще прескочите до Пловдив.

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 43 минути , ven62 каза:

 

Изрежи половината неща. Напр. Смолян, Татул, Балчик, Трявна, Пловдив. 

Ако са му останали сили, от София ще прескочите до Пловдив.

 

Е, Пловдив няма как да го пропуснат, там им е семейната база 😉

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Смея се с глас, защото вчера принтирах подробна карта с по-горния маршрут и я представих на мъжа, който направи груба сметка и ми вика: “12 дни са много време, сигурна ли си, че няма още какво да включим?”🤦‍♀️ , при положение, че повечето ми приятели, с които говорих за програмата твърдяха, че е “невъзможна” и сега тук се потвърждава общото мнение. 
Ето от вчера до днес какво избистрихме:

Ще спим в София на 16-ти и 17-ти като тръгваме към Рилския манастир на рано сутринта на 18-ти. 
Тук въпросът ми е - има ли още превоз с джипове до 7-те рилски езера?

Благоевград остава само за 1-2часа спирка да се видя с роднини и продължаваме към някакъв резерват до Банско за мечки и @Дани Магелани спомена, че там ще е страхотно за нощувка, така че мисля да я послушам. Мелник остава за дневна разходка и продължаваме към Ягодинската пещера или Дяволското гърло. Коя е по-достъпна за двегодишно? Водопад само при Дяволското гърло ли има?

Нощувка в/до Смолян (къде?) и посещение на обсерваторията на следващия ден. Към Татул. Тук имам още един въпрос - Перперикон съм го гледала 100 пъти, защото познавах част от хората, които го разкриваха. Гледах на Слави Панайотов едно видео, в което казва, че Татул е недооценен в сравнение с Перперикон и затова мислех да включа него. Така ли е наистина или да ходим на Перперикон?

Оттам към морето и мисля да пропуснем Балчик и да ходим направо към Велико Търново. Решила съм да резервирам оттук София и примерно Банско/Смолян, както и Пловдив от 24-28-ми, а на място като видим как се движим, тогава да запазя останалите нощувки.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Забравих за децата да отговоря - те ще са в шок от зеленината, реките, езерата, храната, ходенето пеш в България и съм спокойна, че няма да скучаят. Мъжете ги подготвям с видеа на The Clashers и засега са най-впечатлени точно от планините и руините на траките. Препоръчвате ли някой пътеводител да си купим и да го ползваме за ориентир?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

винаги е възможно да караш по усет и каквото-такова вместо фиксирана програма за цялото време. Ако ви писне, оставате повече в Пловдив и така. Аз бих резервирал само началото, първите 2-3 нощувки...

Водопада е само в Дяволското гърло, то друго там няма. И двете са еднакво достъпни, като в дяволското гърло има едно много голямо стълбище, което може да е проблем, ама на 2 години вече си ходи и не иска да седи на едно място, та ако не се размрънка, че му е скучно си е ок.

Татул е съвсем малко нещо, не може да се сравнява с Перперикон. Какво е имал предвид с недооценен нямам представа. Може да погледнете примерно вкаменената гора и/или пещерата Утроба, скални ниши, там има стотици неща.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 25 минути , Marusinka каза:

Смея се с глас, защото вчера принтирах подробна карта с по-горния маршрут и я представих на мъжа, който направи груба сметка и ми вика: “12 дни са много време, сигурна ли си, че няма още какво да включим?”🤦‍♀️ , при положение, че повечето ми приятели, с които говорих за програмата твърдяха, че е “невъзможна” и сега тук се потвърждава общото мнение. 
Ето от вчера до днес какво избистрихме:

Ще спим в София на 16-ти и 17-ти като тръгваме към Рилския манастир на рано сутринта на 18-ти. 
Тук въпросът ми е - има ли още превоз с джипове до 7-те рилски езера?

Благоевград остава само за 1-2часа спирка да се видя с роднини и продължаваме към някакъв резерват до Банско за мечки и @Дани Магелани спомена, че там ще е страхотно за нощувка, така че мисля да я послушам. Мелник остава за дневна разходка и продължаваме към Ягодинската пещера или Дяволското гърло. Коя е по-достъпна за двегодишно? Водопад само при Дяволското гърло ли има?

Нощувка в/до Смолян (къде?) и посещение на обсерваторията на следващия ден. Към Татул. Тук имам още един въпрос - Перперикон съм го гледала 100 пъти, защото познавах част от хората, които го разкриваха. Гледах на Слави Панайотов едно видео, в което казва, че Татул е недооценен в сравнение с Перперикон и затова мислех да включа него. Така ли е наистина или да ходим на Перперикон?

Оттам към морето и мисля да пропуснем Балчик и да ходим направо към Велико Търново. Решила съм да резервирам оттук София и примерно Банско/Смолян, както и Пловдив от 24-28-ми, а на място като видим как се движим, тогава да запазя останалите нощувки.

 

Люк си мисли вероятно, че ще кара по магистрали. Като разбере, че средната скорост ще бъде 60 км/ч ще мисли по друг начин. За това ти казах да очертаеш маршрута и да огледаш пътищата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Marusinka, пусни един репортаж после, моля, че ми е интересно

Аз планирам нещо такова, ама още нямам дефинирани дати (дори не знам дали ще е през лятото или зимата)

 

ПП

едно време всички обекти бяха просто места в полето/гората, няма пътеводител, четеш блогове как се стига и тн, през 2021 гледам, че са построени посетителски центрове и взимат такса за неща като Червената църква до Перущица, та преживяването вече ще е коренно различно

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Marusinka, през май е чудно хубаво и зелено в ниските и средни Родопи. Бих заложила на природа /за сметка на пещери и камъни/ с децата. Идеята да имате план и резервация само за първите 2 дни не е лоша. Не мисля, че бихте имали проблем с настаняване по ваш вкус в последния момент, изключая петък-събота евентуално.

Ти си знаеш, но аз бих оставила повече време на Родопите и завършила пътуването в Несебър. Другата част - другия път.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, Marusinka каза:

Мелник остава за дневна разходка

Ако вали същият ден или ако е валяло предния, никакъв Мелник не ти трябва, направо към пещерите. Добре е, че не планираш нощувка, което щеше да е обвързващо.
Мелник е едно от най-любимите ми места в България, но когато скалите са мокри, стават сиви и пейзажа се променя драстично, до неприятен. Много разочароващо ще е.
Разбира се, това е моето мнение, ама след повече от 20 посещения на района, това мисля.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Marusinka каза:

Тук въпросът ми е - има ли още превоз с джипове до 7-те рилски езера?

Да не си посмяла!:vinsent:

 

😁

 

Мечките на Белица са интересни, но не очаквай гризлита. Това са откупени танцуващи мечки, които си доизживяват старините. За там ви трябва около час. На 5 мин. от парка има малък roller-coaster, който е готин. Като ще ходите и там, Добърско става задължително, щото е на 20 км.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.