Прескочи до съдържание

дневник 2 седмици в България с деца и чужденец


Marusinka

Препоръчани мнения

 

преди 2 часа, Marusinka каза:

Водопад само при Дяволското гърло ли има?

Екопътека „Каньонът на Водопадите“ 
https://maps.app.goo.gl/vLXZCigpP68dxFjy6?g_st=ic

е много хубаво място. Но трябва да прецениш дали можеш да го включиш. 
И без водопади ще минете покрай язовири с чудни гледки.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 35 минути , Zaro каза:

Да не си посмяла!:vinsent:

 

😁

 

С малки деца ще им е трудно пеш. Аз също бих предложила да включат езерата, за сметка на някоя пещера.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, neuromancer каза:

пусни един репортаж после, моля, че ми е интересно

Е, разбира се! Нямам търпение вече за това пътуване.

 

преди 1 час, jul каза:

 Бих заложила на природа /за сметка на пещери и камъни/ с децата

Мен ако ме питаш, само в Родопите и Пловдив ще стоя, но всеки иска нещо различно, та затова разнообразие търсим. А и от повечето баири с камънаци се разкриват невероятни гледки.

 

преди 54 минути , Zaro каза:

Това са откупени танцуващи мечки, които си доизживяват старините.

Именно затова, за да мога да онагледя поговорката: “Гладна мечка хоро не танцува.” 😂😂😂

 

 

Страшно съм ви благодарна на всички за включванията и идеите!

Връзка към мнение
преди 30 минути , Дани Магелани каза:

С малки деца ще им е трудно пеш.

Има лифт. Освен ако не е в профилактика точно тогава...

https://rilskiezera.bg/lift-working-hours/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ау, парка за мечки не мисля, че е интересен изобщо. Пътя до Белица е убийствен за неджип, дано сте с висока кола (освен ако не са го оправили последните 2 години). Иначе църквата в Добърско е топ.

За спането около Смолян, зарежете Смолян, този усоен град, спете в Ягодина, Триград, Буйново, изберете от там, има за всеки вкус. А Буйновското ждрело и изобщо пътя до Ягодина от разклона за Триград съм убедена,че ще удиви всеки,  дано не го пропуснеш, (ако прескочиш Ягодинската пещера, ще отпадне). Има  Скрити водопади на Дяволската пътека, ама не е за дете хич 😀

И аз гласувам за Перперикон, периодично ходим, непрекъснато има нови разкопки, по-впечатляващ е от Татул, за теб и да е скучен, семейството си заслужава да си се жертваш, хах.

Ех, дано ударите хубаво време, пожелавам го!

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

С малки деца ще им е трудно пеш. Аз също бих предложила да включат езерата, за сметка на някоя пещера.

 

Дали? Малките деца на една възраст са като диви ярета. Отделно, изразявам скандално лично мнение, че в наши дни Седемте езера далеч не са кой знае каква атракция.

 

преди 11 минути , luba_rizova каза:

Пътя до Белица е убийствен за неджип, дано сте с висока кола (освен ако не са го оправили последните 2 години).

 Пооправен е. Всъщност, до Белица пътят си е ОК, от там нагоре беше проблемен.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 минути , Zaro каза:

Дали? Малките деца на една възраст са като диви ярета

Да, но не и на две години.
По същата логика не ми се струва Каньона на водопадите удачна идея. В двете посоки е над 2 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Бях помолена да вкарам максимално много в програмата и веднъж като тръгнем на път и видим как се движим да махаме и прекрояваме. Мисля, че това вече е наблъскан до краен предел план (🥵). Съжалявам, че го споделям на английски, ама не ми се пишеше два пъти, а и на всички ни е ясно за кои обекти става въпрос. Молбата ми е да кажете ако някъде съм пропуснала нещо и да ми дадете идеи за ресторанти/места за настаняване в основните отправни точки без Пловдив. Благодаря предварително!
 
SOFIA 
Military History museum (Sitnyakovo Bul)
Guard's change - https://www.guards-bg.com/
Vienna cafe
 
Rila monastery
 
BLAGOEVGRAD - meet up w/ family
Zoo (maybe)
 
BANSKO
Bear reservation, Belitsa
Jesus in a spaceship church, Dobarsko
Traditional food
 
MELNIK
Zornitsa Estate - vinyards (no wine)
(Maybe - Rozhen monastery - spectacular scenery
Rupite
Volcano crater)
 
ROAD TRIP (all are a maybe depending on kids)
Devil’s throat cave
Buynovo Gorge
Trigrad Gorge
Hotel Gela
SMOLYAN
 
Perperikon - as old as the pyramids 
Tatul (maybe) - similar to above
Kardzhali dam (Floating restaurants)
Mushroom rocks (maybe)
 
STARA ZAGORA
Homemade lukanka
 
SOZOPOL/NESEBAR (Black sea)
 
BALCHIK (castle & gardens) (super maybe)
Madara horseman (maybe, depending on Balchik)
 
VELIKO TARNOVO (OLD CAPITAL)
Arbanasi
Tsarevets Fortress
 
TRYAVNA
 
BUZLUDZHA (UFO SPACESHIP)/SHIPKA
 
KAZANLAK (maybe)
 
PLOVDIV
Krumovo aviation museum
If bored - day trip to the village/Wonderful bridges/Bachkovo monastery
 
Noah - not much on WWII in BG, focus on Roman empire
100 tourist sights
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ми ако ще гъчкаш още неща, от Търново надолу може да видите Боженци и Етъра, после долу в полето някоя тракийска гробница и паметника и храма Шипка

отделно бих препоръчал да спите в Ягодина или Триград, защото всичките неща в списъка там няма как да ги минете наведнъж, плюс прехода, а и в Родопите се кара бавно

от Смолян към Кърджали ще е грехота да не минете през Дяволския мост (той не е римски, а османски, но все пак)

морето през май няма да става за плаж, а само за пейзаж, та не знам дали си струва да биете път, в смисъл ако ще режете е добре да режете по-далечни неща 😀

 

ресторанти и места за настаняване не мога да кажа, че ми е стара информацията

хотел Мурсал в Ягодина не беше лош 2021, имаше люлки/детски кът + интернет за дистанционно учене

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Сега виждам, че става дума за планетариума в Смолян - той е затворен за ремонт от доста отдавна. По-скоро вижте  обсерваторията на Рожен. 
 

Ако стигнете до Балчик, не пропускайте Калиакра, много е красиво там

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

А влизали ли сте в подводница? Ако не и би представлявало интерес, близо до Варна - в Белослав е закотвена подводница Слава. Само работното време е малко ограничаващо 

https://inhomglass.com/podvodnicza-slava/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласен. Ходене на североизток без Калиакра си е биене път напразно 🙂

и, ако изобщо се ходи натам, то силно препоръчвам да скокнат и до Тюленово, но най-вече до Камен бряг и Яйлата. Иначе не бих я нарекъл Яйлата задължителна, но би трябвало да уцелят точно сезона на дивите божури 🙂

 

П.П. Рилските езера през май? 

С малки деца?

Ходил ли е на планина изобщо този, който го предлага?

 Това е абсурден сезон, възможно най-лошият! Снеготопене и безподобна киша...

  • Харесвам 7
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , master_of_germs каза:

Съгласен. Ходене на североизток без Калиакра си е биене път напразно 🙂

и, ако изобщо се ходи натам, то силно препоръчвам да скокнат и до Тюленово, но най-вече до Камен бряг и Яйлата. Иначе не бих я нарекъл Яйлата задължителна, но би трябвало да уцелят точно сезона на дивите божури 🙂

Яйлата не е лоша идея, но на децата може да им доскучае там, а и не е обезопасено. 

Калиакра си е задължителна щом ще ходите до Балчик, ей я къде е! Покрай нея може да видите и плаж Болата. 😉

 

Вярвам, че зоо-то в Благоевград сте го сложили заради децата. Аз лично бих си го спестила. 

Сигурна съм, че колкото пъти попиташ дали програмата е ок, всеки път ще се появяват нови идеи. Вие сте хората, които можете да прецените с колко шофиране и разглеждане ще може да се справите. Обиколката е голяма и ще е натоварена, но ви желая да имате хубаво време и много емоции! 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , Svetulche каза:

А влизали ли сте в подводница?

Да, но не му беше много интересно на голямото дете. 
 

преди 56 минути , neuromancer каза:

от Смолян към Кърджали ще е грехота да не минете през Дяволския мост (той не е римски, а османски, но все пак)

Просто съм го изпуснала от списъка, иначе имам намерение. Мерси, че ме подсети.

преди 25 минути , master_of_germs каза:

Съгласен. Ходене на североизток без Калиакра си е биене път напразно 🙂

и, ако изобщо се ходи натам, то силно препоръчвам да скокнат и до Тюленово, но най-вече до Камен бряг и Яйлата. Иначе не бих я нарекъл Яйлата задължителна, но би трябвало да уцелят точно сезона на дивите божури 🙂

 

П.П. Рилските езера през май? 

С малки деца?

Ходил ли е на планина изобщо този, който го предлага?

 Това е абсурден сезон, възможно най-лошият! Снеготопене и безподобна киша...

Едни приятели си купиха къща в Камен бряг и снимките от там са уникални 😍

 

Добре, наистина ли има киша и студ на езерата през май? Дори да ги махна, навсякъде в планините ли ще е толкова студено? Въобще не се сетих за това. Какви връхни дрехи ще са ок?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , Marusinka каза:

 

Добре, наистина ли има киша и студ на езерата през май? Дори да ги махна, навсякъде в планините ли ще е толкова студено? Въобще не се сетих за това. Какви връхни дрехи ще са ок?

Езерата са разположени на 2100 до 2500 м н.в. , а събират вода от топенето по още по-високите върхове. И лифтът не ви вози до самите езера. Има си ходене. Ако искате да видите всички и да се качите и до първото (най-високото) - Сълзата, и да се върнете, то това си е целодневен преход.

Май месец категорично не е за висока планина за неекипирани хора. Нито е зимно да се ходи по сняг, нито е лято да е останал сняг само по усойните места. Попадате в сезона на голямото снеготопене, на места ще газите в преспи, а на места в няколко пръста вода. Тая зима беше много топла, така че през юни може и да стане приятно по някое време, но през май ще си е експириънс 😉

Иначе, ако денят е слънчев, няма да е студено.

Никъде другаде в програмата си нямате висока планина, така че бъдете спокойни. От студ няма да умрете... Виж, аз ако ви дойда на гости в Аризона, може да пукна от жега 😉

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

да, май месец на езерата ще е киша и мокро, по сенчестите места ще има преспи

в Родопите (западните) ще е хладно, но няма да е зимно (сняг, киша), с пуловери и якета вечер и тн става

източните са още по-топли

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 39 минути , Marusinka каза:

😔ами махам ги тогава с най-огромно съжаление 😔

Ако включвате Добърско и/или Белица, може на отиване, или по-добре на връщане, ако се връщате към Благоевград, да се качите до наблюдателната площадка на панорамна алея "Стъпалата" над Разлог. Чудно място за залез е 🙂

Панорамна алея "Стъпалата"
https://maps.app.goo.gl/8ZknaUjNDJG6Aabf7

Така и така сте в района, мога да предложа като алтернатива на Седемте Рилски езера да се каччите с колата до хижа Вихрен. Малко преди това може да спрете и да отидете до Байкушевата мура, а от хижата за няколко минути въпреки евентуалния сняг да отидете до езерото Окото.

Ето гледка оттам (но съм снимал в края на октомври):

Screenshot_20230405_022545_Chrome.jpg.748d9e3342aa6b0bd47c06dda938bf56.jpg

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И моите 5 стотинки към темата. Актуалната програма за фестивала на розата - https://www.kazanlak.com/празник-на-розата, купона е 2-4 юни 2023. Ритуалите по бране на рози са обвързани с час, ден и място, с което ще трябва да се съобразите. 

За тогава, когато ще ви е скучно в Пловдив и искате още пещери, мога да предложа пещерата Снежанка, крепостта Перистера в Пещера, от там до с. Дорково - Плиоценски парк с макет на мамут, ако имате сили крепостта Цепина е с красива панорамна гледка и прибиране през Велинград към Пловдив.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз предлагам ако толкова дължиш на планина, докато сте в района на Банско да откочите с лифта от х.Гоце Делчев до х-Безбог , ще се разходите около езерото и после се връщате ...

 

гледката от езерото е уникална

image.png.81bf67c31099dbd2fa0cf8ab759fc880.png

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Марусинка, и аз да се изкажа:) - в София може да е интересен за момчетата ти, предимно,

 

https://polytechnic-museum.com/

 

имат и периодично временни изложби, напр. до май месец има Колекционерска сбирка „Умалени автомобилни модели, а ъсщо и интересни образователни порграми, виж в сайта

 

символичен вход за посетителите

 

сетих се и за музея на авиацията, близо до Пловдив, пак за мъжката част, а пък в Асеновград Палеонтологичният музей е интересен за деца, макар и поовехтял

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, wiliko каза:

Аз предлагам ако толкова дължиш на планина, докато сте в района на Банско да откочите с лифта от х.Гоце Делчев до х-Безбог , ще се разходите около езерото и после се връщате ...

 

гледката от езерото е уникална

image.png.81bf67c31099dbd2fa0cf8ab759fc880.png

Ммммм, леснодостъпно и много красиво, но току-що гледах как вали сняг и е затрупано. Поне още 10 дни студено време дават, та не знам колко ще става и Безбог след месец.

 

@Marusinka, с тази рехава програмка, като не можеш да си запълниш времето, може да се обадиш за кафе в Пловдив 😜

Празник на розата е чудесна идея! @bulpaе дала програма за Казанлък, която е за юни, но спокойно можете да посетите предната седмица в Карлово /има поредица събития, а кулминацията е събота, 27 май/- много е хубаво! http://www.sabori.bg/scene-arts/view.html?oid=10647 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, wiliko каза:

Аз предлагам ако толкова дължиш на планина, докато сте в района на Банско да откочите с лифта от х.Гоце Делчев до х-Безбог , ще се разходите около езерото и после се връщате ...

 

гледката от езерото е уникална

image.png.81bf67c31099dbd2fa0cf8ab759fc880.png

 

Е, уточни, че гледката на снимката не е като слезеш от лифта, ами от Душевадката. 😁

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

 

преди 3 часа, Zaro каза:

не е като слезеш от лифта, ами от Душевадката

Това “Душевадка” от трудността на пътя към езерото ли идва? Не искам да окапем като круши из планината.

 

@jul ако не бях наблъскала среща на випуска от гимназията и среща на класа от Лиляната, и срещи с родата до девето коляно, и празнуване на юбилей, щях да се опитам да организирам и магеланска среща в Пловдив, но ми се вие свят вече от ангажименти и в последния момент, ако не съм припаднала от “бездействие”, ще се обадя 😂

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.