Прескочи до съдържание

дневник 2 седмици в България с деца и чужденец


Marusinka

Препоръчани мнения

Хайде и аз да се включа с някое друга идея по тънкия психологически момент как да бъдат подтикнати мъжете да им стане интересно в България.

 

Щом като момчето се интересува от Втората световна война, мисля, че не е трудно да се "запали" и по Римската империя (легиони, начин на водене на битките, логистика). Оттам да се направи връзка с траките. Орфей и орфизъм явно няма да е ключовата дума, а Спартак. Роб, който е вдигнал възстание и усешно се е борил с римските легиони...

Така подковани, мъжете може да гледат с друго око тракийските гробници и другите тракийски обекти.

 

Друга точка е Александър Македонски, завладял почти целия познат свят за своето време. Той се е спрял на Перперикон за пророчество дали да води военната си кампания. Мъжете ти и те отиват там да го разгледат. Там е близо и светилището Татул.

 

Разбира се, връзка може да се направи между траките и Троянската война за разпалване на допълнителен интерес (справка Илиадата). Може да се подтикне да чете за подвизите на Херкулес, за да се запали по елинистичния свят и траките, които са били (почти) част от него.

 

Дано да съм бил полезен.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, vorbis каза:

Дано да съм бил полезен.

 

Горката @Marusinka! Няма да види мъжо и детето през целия им престой тук! А после ще трябва да ги издирва с червена бюлетина от Интерпол и под стража да ги води да си ходят обратно в САЩ! :cool:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Изключително съм ви благодарна, мили хора за идеите и съветите!! Знаех си, че сама нямаше да успея да сглобя достатъчно динамична програма. 
 

Значи, за Розовата долина въобще не се бях сетила, а даже имам приятели, които отглеждат рози и детето само се шегува, че заради мен свързва България само с розово масло и бактерия Булгарикус 😄 Бузлуджа смятах да я пропусна, понеже сме я виждали всички - аз лично, мъжете в един филм, забравих кой, но ако ги пратя двамата за един ден сами до Казанлък, Бузлуджа, Шипка и руската църква, ще могат да се оправят без мен. 
 

@vorbis, страхотна връзка направи! Веднага се сещам и за няколко филма, които да изгледаме в тая тематика, за да го подготвя малчугана още преди пътуването.
 

@patilana, ще пропусна соц изкуството, но другите предоложения за София са чудесни. В тая връзка, някой знае ли дали Виенската сладкарница в началото на Витошка още работи?

 

Къде биха могли да се оправят мъжете без бебето сами по-добре - в Смолян или Кърджали?

 

@Goal & Boss А, дано, че и двамата ме подлудяват с въпросите си по време на всяко пътуване 😂😂😂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Marusinka каза:

Къде биха могли да се оправят мъжете без бебето сами по-добре - в Смолян или Кърджали?

В рамките на шегата, ама в Кърджали по-малко хора говорят български 😀

Иначе самите градове стават да се мине през тях, не толкова да се гледат самите градове като някаква забележителност. (В Смолян има възрожденски квартал)

А, в Мадан има музей по минно дело и трябва да има минерали, нали на детето са интересни, ама не мога да свидетелствам лично как е.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Marusinka, а мислила ли си вариант, да си наемеш гид, за да ти разхожда родАта, докато ти се виждаш с приятели?
Имах едни американци на гости, дето освен английски, не говореха друг език. Наех гид за два дни из Пловдив, хем на тях им беше интересно, хем на мен:))))))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Родопите се включвам и аз. Самият заряд, който носи и усещането са невероятни. На мен също ми предстои кратка обиколка края на април. Ковачевица, Лещен и околията. Архитектурата, гайдата, танците, мисля, че биха били интересни за един чужденец. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Привет! Нещо свързано с ВСВ , има в Кюстендил. Къщата-музей на Димитър Пешев, отговорен за спасяването на евреи. Биха могли да чуят за неговата история (но не знам дали разказват на английски - ще проверя по-късно или ще пратя някой до там да попита) + крепостта на града е приятна за разходка.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сетих се и за това -https://freesofiatour.com/free-sofia-tour. Винаги има много мераклии за него, та сигурно има добра слава сред чужденците. 

В момента нито на едното начало на Витошка, нито на другото, има сладкарници. Пропускам онази до НДК. Аз харесвам Виенската сладкарница до паметника на Иван Вазов и тя си работи. https://programata.bg/ Ако извървите тура, той приключва съвсем до нея. Мисля, че и антикварния пазар там, ще хване очите на мъжете ти.

Сега прочетох, че детето ти харесва камъни - http://www.earthandman.org/

Ако речеш, ще ти разпиша еднодневен тур из София .

 

Колкото до избор между Кърджали и Смолян, смятам че ще е удачен варианта за Смолян . Всичко, което съм ти предложила е съвсем до царския път ( за мен това е през Асеновград ) между Пловдив и него - няма да повдигат боровите иглички да го търсят. За обсерваторията има малка отбивка след Чепеларе, Планетариума е в центъра на града. Разпечатваш първата страница на сайта и го показват на първия срещнат човек. Сигурна съм, че дори лично ще ги заведе до там. От години чуждите езици в България се учат задължително от втори клас, та дори и могат да направят езиков тренинг на младия човек, ако спрат такъв.  След града, вляво, има едни скали, над които се вият орли. Продължават през Стойките и Широка лъка, посока Девин,  към пещерата. Тя е до пътя ( не този за Девин - има отбивка, добре обозначена) и не се ходи до селото. Маршрута можеш да им го сложиш в една навигация и светът е щастлив.

 

В Гърция може да влезете и от Кърджали. Тогава ще видите Перперикон. Пък и още доста неща, стига да отделите един ден .

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

За freesofiatour потвърждавам, че са адски добри. Бил съм на няколко такива безплатни обиколки по други градове в Европа и никой не ми е харесвал толкова, колкото софийският. А освен това имат и специален платен тур насочен точно към комунистическия период, който (предполагам) би се харесал на мъжа ти. Не съм бил на него. 

За разлика от @patilana аз не бих препоръчал за един ден да се ходи чак до Ягодинската пещера. В Родопите шофирането не е от най-приятните. А районът си струва да му се отдели доста повече време от няколко часа. Ако ще се нощува в Родопите около или в Смолян, става, но иначе е твърде натоварващо според мене. Съвсем близо до Пловдив има достатъчно интересни места по този път. Асеновата крепост, Бачковският манастир, а малко след него, след като пътят излезе от един тунел, може да се остави колата и да се разходят до водопада Сливодолско падало. Пътеката не е от най-лесните, но си е тъкмо колкото татко с бебе на гръб и младо момче хубавичко да се поизморят. А и водопадът ще е пълноводен през май месец (надявам се)... Ние бяхме миналата година през май и беше добре. Но пък тази зима почти нямаше сняг, та не знам...

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@master_of_germs жената иска да ги няма цял ден ... 

От Пловдив до пещерата са има - няма 200 км. Нека ги вземат за три часа навръщане без спирки.  В 10 да тръгнат от Пловдив към 18 са си вкъщи. Ама тя в 10 трябва да е на Капана, та ще ги изпрати към 9, та ...

Винаги могат да обърнат колата и да се върнат по вече познат път. 

 

@Marusinka ,спомням си едно предизвикателство от @Роца за двуседмична обиколка на България с кола. Много беше приятно да се надпреварваме в предложенията и да коментираме предположенията си. :laugh:

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
В момента, patilana каза:

@master_of_germs жената иска да ги няма цял ден ... 

От Пловдив до пещерата са има - няма 200 км. Нека ги вземат за три часа навръщане без спирки.  В 10 да тръгнат от Пловдив към 18 са си вкъщи. Ама тя в 10 трябва да е на Капана, та ще ги изпати към 9, та ...

Винаги могат да обърнат колата и да се върнат по вече познат път. 

 

@Marusinka ,спомням си едно предизвикателство от @Роца за двуседмична обиколка на България с кола. Много беше приятно да се надпреварваме в предложенията и да коментираме предположенията си. :laugh:

Аз пък казвам, че този ден може да се запълни преспокойно и без да се стига до пещерите 😉 Щото само Ягодинската, без Дяволското гърло е като безсолна манджа 🙂

Щото иначе ти предлагаш три часа на отиване... Три на връщане. Обсерватория в Рожен. Па планетариум в Смолян. По спомени в тоя планетариум дори с половин минутка да закъснееш, не те пускат да влезеш и трябва да чакаш следващото шоу след два часа (сякаш толкова беше... Лично преживяно). Па си трябва и обяд. В Широка лъка, да речем. Па в пещерата и там един час. На мене не ми се връзва времево за ден, ама никак.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Е ако се ходи до Ягодина е добре да се пренощува, да се видят двете ждрела, Орлово око, Дяволското гърло, Харамийската пещера може да е интересна със спускане на рапел вътре за приключенци...

Ама без бебе.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Твоите хора качвали ли са се на тепетата? Моите чуждестранни роднини отсядат около градската градина и последния път сами бяха открили как да се качат до Альоша и до часовниковата кула. Занимание за половин ден 🙂 До Асеновата крепост може да се спре в подножието на хълма и да се стигне пеша до самата крепост. Това се комбинира добре в един ден с авиационния музей на Крумово. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , master_of_germs каза:

предлагаш три часа на отиване...

На отиване предлагам колкото стигнат. Казвам, че връщането ще е около три часа - съвсем бавно каране. Гугъл го дава 2 и нещо. Никой не казва, че трябва да се върнат в 18, само предположение. В средата на май си е светло до 8, така че, време бол.  Дяволското гърло не я препоръчвам на никой, че ми е мил живота:grin:. Интересна е, хареса ми, но препоръка ... не от мен.  Иначе точно над входа й има родопски силивряк, дето ще им го покажат - магии някакви, може да се впечатлят.

И този ден мога да го разпиша, ако трябва , няма грижи.

Пише жената, че ще дундурка бебо, само и само големите да обикалят, пък тя да си бъбри на спокойствие, за разлика от предишен път:wink:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз да вкарам малко а ла мама коментар,  макар че всеки си познава бебето и границите на комфорта му. На 9м. е много възможно да растат зъби и ще хленчи. И да е преуморено от пътуването предишните дни, пак да хленчи. Изобщо, причини дете да хленчи на тази възраст има достатъчно. Моята майчинска препоръка към @Marusinka е: ако искаш да се видиш с хора, на всяка цена пращай бебето с баща му! 🙂 От това, ти си знаеш колко може да изтърпи баща му сам с бебе, настровай програмата.  Според мен като се знае колко път имате до България и дните из Гърция след това, не изпилявай бебешките нерви още в началото на пътуването. Имай едно на ум, цял ден навън с бебе на 9м. без да придремва на комфорт в количката води до чутовно пренавиване на детето, рев, будене посред нощите и други бонуси. Имай и едно на ум за завоите по пътя, на тази възраст много се влияят от това и повръщат. Още 10дни в оповръщана кола не си е работа. Пътят си го калкулирай колко отнема: колкото дава Гугъл+50%, защото ще спира да яде, да сменя памперси, да се разтъпчат децата. На 9м. още не върви, но ще е много мобилно и ще иска да се движи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз да кажа за Родопите. Възможно е, разбира се, в един ден да иде човек от Пловдив, да види Ягодинската и Дяволското гърло, и да се върне. Пътя НЕ през Пампорово (удължава се със много, много километри), а през Кричим, язовир Въча и Девин, така че ще видят красоти много. Но, да, малко под 2 часа е в посока, километрите са под 100, просто има завои. Ако тръгнат в 8,в 10 са на едната пещера, до обед са излезнали, отиват на другата, и там ще се оправят бързо, ще минат през триградското ждрело, много е красиво, задължително трябва да се иде и до двете пещери, могат да обядват в Триград на Аркан хан, чуден двор и гледка, и спокойно ще се приберат следобед (много хроа правят така, аз веднъж съм правила упражнението да тръгвам от Пловдив в 17 часа, да отида до Ягодина, там да се наложи да се връщаме, та си бяхме в 21 вкъщи) Ако много държат, може връщането да е през Широка лъка И Чепелате, еехх, та ако можеха и Чудните мостове да включат, и Бачковския манастир И Асенова крепост, но няма как за ден. На мен Смолян не ми харесва и не го препоръчвам. Въпроса е колко път им се пътува и какво им се гледа. Предложението за Шипка, Косматка, Бузлуджа, че И Етъра го правих миналата година с децата, тръгнахме към 8,в 18 часа се бяхме прибрали в Пловдив, а влизахме и в музея на Шипка, и на Етъра разглеждахме и ядохме, в Косматката разглеждахме, на Бузлуджа слизахме да гледаме също. Та и този вариант е супер. С две думи, избира се по интерес и се хваща за ушите нещо и това е. България има много какво да предложи и всеки има предпочитания и дърпа чергата към тях. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз само един дребен коментар : а бе хора, вие говорите за нашите пътища, в Родопите, по малките пътчета, чужденци, които вероятно не знаят езика.

При условие, че указателните табели по основните пътища много често са неточни, да не кажа заблуждаващи, ако изобщо ги има, как си представяте човекът сам с дете, да се оправи по пътищата. 

Ще кажете "навигация". Ами, дано да работи, че картите е винаги са ок. 

Така де, аз само си говоря 😉

  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Така... @AlexandraKo, мислих си го това с гида, но...мойте мъже не бих ги причинила на никого, нито пък някого на тях (абсурдни са - нямат грам търпение, обсъждат хората, задават хиляди въпроси, ходят супер бързо и си въртят очите, ако получат информация, която не ги интересува). Още нещо - мъжът има страхотно чувство за ориентация, така че да кара сам из България с навигация и резервна карта няма да е проблем.


Ето и работен вариант за първите дни от ваканцията:

Ден 1. Пристигаме в София по което и да е време и разглеждаме каквото можем следобяд или вечерта. Нощувка в София.

Ден 2. Военноисторически музей и безплатен тур из София (ако им омръзне или са ужасни, продължаваме сами). Вечеря и към Пловдив.

Ден 3. Разпечатвам карта на града, отбелязвам забележителностите и ги пускам на воля. Аз и бебето сме на Главната. Нощувка в Пловдив

Ден 4. Аз и бебето сме заковани на Главната, мъжете ги пращам до Казанлък, Бузлуджа, Шипка, Старосел и, ако им остане време, Панагюрище.

Ден 5. Тук имам питанка - До Ягодинската пещера и Дяволското гърло мога ли да ги пратя през Кричим от там в Широка Лъка за обяд и в 14ч. да са в Смолян в планетариума за английската прожекция и после да се приберат през Асеновград? Не знам също дали да ги пратя до Обсерваторията и ако - да, след планетариума ли или преди, защото прожекцията там на чужд език е само в 14ч.? Нощувка в Пловдив

Ден 6. Тръгваме рано сутринта през Асеновата крепост към Кърджали. Разглеждаме язовира, Гъбите, Каменната сватба и пак въпросче - Перперикон или Татул? Два пъти съм ходила до Перперикон още като го откриха, Татул го откриха малко по-късно и нямах възможност да го разгледам, но ако трябва да избираме и да ходим с бебето, кое ще е по-удачно? Нощувка в зависимост от бебето - не знам дали ще издържи след ден обиколка до Керамоти.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ден 5 мисля, че няма как да стане толкова бързо, та в 14 да сте в Смолян след всичко друго.

Обсерваторията проучете как е, мисля, че визитите се резервираха предварително и май не бяха всеки ден, абе ако просто отидете само ще я видите отвън май, но не знам сега как е.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Татул е съвсем малко и ходенето е доста по-малко от Перперикон, ако това е идеята, но Перперикон е по-интересен.

Близо до Татул е вкаменената гора

http://keepliving.eu/kak-se-stiga-vkamenenata-gora/

ама няма(ше) указания, табелки, нищо

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
6 minutes ago, neuromancer said:

Ден 5 мисля, че няма как да стане толкова бързо, та в 14 да сте в Смолян след всичко друго.

Обсерваторията проучете как е, мисля, че визитите се резервираха предварително и май не бяха всеки ден, абе ако просто отидете само ще я видите отвън май, но не знам сега как е.

И аз така предположих, но за всеки случай да попитам. А за ден 6 как максимално най-стегнато да се организираме да видим скалните образувания, които ти спомена още в началото на темата?

 

Връзка към мнение
преди 43 минути , Marusinka каза:

Ден 4. Аз и бебето сме заковани на Главната, мъжете ги пращам до Казанлък, Бузлуджа, Шипка, Старосел и, ако им остане време, Панагюрище.

За ден 5 са ти казали, че няма да стане, но аз мисля, че и това е невъзможно. И Панагюрище да отпадне, пак е невъзможно. Ако ще ходят до Старосел, да дръпант един айляшки тигел на Хисаря. Завоите на Шипка са бавни, ако човек е свикнал само на широки пътища, могат да са малко стряскащи.

преди 30 минути , neuromancer каза:

Ден 5 мисля, че няма как да стане толкова бързо, та в 14 да сте в Смолян след всичко друго.

Обсерваторията проучете как е, мисля, че визитите се резервираха предварително и май не бяха всеки ден, абе ако просто отидете само ще я видите отвън май, но не знам сега как е.

Не са предварително. Може да не са всеки ден, но не е нужна резервация.

Връзка към мнение

Моят съвет е по-скоро да се откажат от Панагюрище и Старосел, а пък в Хисаря какво ще правят всъщност? И да оставят другото. Не че в Старосел е лошо, де, но могат да идат на друга, по-близка могила (ако ще ходите до Казанлък, по пътя има много, избирате една). И, този Планетариум... Не знам дали знаете, в Пловдив в Природонаучния музей  също вече има, много е хубава прожекцията. Между другото, съветвам да минете и през Малката базилика, страхотна е презентацията, смятам ще ви хареса. До Кърджали - Каменните гъби до с. Бели пласт са изключителни и не са за пропускане (много е малко мястото и време не се губи). Каменната сватба също не губи време. Перперикон категорично пред Татул. Вкаменената гора е трудна за намиране, иска си и ходене, та няма как да отидете там. За пещерите - може да сте в Смолян в 14 часа, ако не обядвате, ноооо препускане ще е голямо и няма смисъл. Все от нещо трябва да се откажете, за съжаление, просто помислете кое е по-ексклузивно за региона и направете него. П. С. Аз от Ягодина съм се връщала и през Доспат, но няма как човек всичко да  види. Иска си време и преспиване. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може, на мен са ми стари спомените

Ден 4 май може, но със сигурност без Панагюрище.

 

Ден 6 - Аз тия неща съм ги гледал на няколко пъти, и си мисля, че наведнъж омръзват... 

Може да видите каменните гъби и сватбата за по 15 минути, те са край пътя и без друго. Може да се качите на крепостта Моняк (гледката е хубава) и после Перперикон или Татул и деня отиде, трябва да се ходи до хотела. Пещерата Утроба е встрани (и се ходи доста), Дяволският мост също. Та някакси определи какво точно ще гледате и колко време ще отделите за Родопите спрямо Гърция, просто за да не става досадно. Аз там карах едно по едно без план докато стигне времето, после нощувка и нататък (все пак гледайки картата да не обикалям прекалено много).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да карате по настроение, ако омръзнат скалните образувания минавате на нещо друго и така

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.