Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

Хайде сега, пак ме вкарахте в приключение... отде да търся нар тук? 🥴 Може би в някой от арабските магазини да има, не знам.

 

@ДиянаВ, ти чопърче нямаш ли у вас? Имам един голям, приставка към миксера е, но си взех и една ръчно. Голяма работа ми върши - домати, лук, чушки...

 

Спойлер

my-11134207-7r98q-lmo0frblvcgjbf.jpg.71032c89a2cb6ec378a1f9d28713f5ac.jpg

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Имам чопър, но си помислих, че ще пюрира повече карфиола. И от страх да не стане разкашкан си играх с ножа🙂. Де толкова акъл да пробвам с една розичка😄

Връзка към коментар

О, много лесно може да го направих на пюре по принцип. Ако е електрически и мощен, просто го пускаш на импулси - пускаш, спираш, пускаш, спираш и т.н. Ако не е от най-мощните, ще му трябва повече време да стане на пюре, а ти ще го наблюдаваш и няма да се стигне до там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Между другото магданоз проядох в Дубай, така че тази страна е дала на света един магданозоядец в повече😄. Учудващо дъщерята обича зелении във всякакви форми. Аз на нейните години всичко отделях😛 Има полза от източните моди и инфлуенсъри🙂

@Zaro на мен също ми е смешно, когато дадено наименование, в случая Табуле, се използва за нещо друго, но пък така е по-кратко за обяснение. А и коя съм аз да изказвам мнение към имената на кулинарните произведения. Да не бъдем консервативни😄

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 29.10.2023 г. в 22:54, Pantelej Putnik каза:

Вече не вярвам на тези работи. Има една баба в едно село, където спрях веднъж, за да си купя домати. Нали ги знаете онези баби, дето седят покрай пътя и продават зарзават. Видях й напуканите ръце - явно работи здраво. Купих си домати, патладжани и си тръгнах. След известно време минах пак оттам, но беше сутрин. Тъкмо беше спрял пикап с турските кашони, а тя от тези кашони ги нареждаше на нейния "щанд". Зачудих се има ли смисъл да търсим някакви уж чисти храни, като всъщност ежедневно се тъпчем с всякакви боклуци - консерванти, подобрители, Е-та и сие. Аз вече не знам какво да мисля - да ям еко домати и еко сирене, но пък хляб с яко химия.  Всеки си има своя отговор.

 

П.П. Всъщност нямам нищо против турските домати. Като няма български, има поне турски. А те дори може и да са "по-чисти" от нашите, защото турците си държат на храната. 

 

Хубавият домат има много характерна миризма на дръжката и трябва да е стегнат, но не твърд. Освен това, ако има едни характерни кафеникави черти по повърхността и няма правилна форма, значи е расъл на слънце. Доматът е лятна стока, която расте на слънце и иска вода, и не е нормално да очакваме да има целогодишно със същите вкусови качества.

Биоконцепцията е пълна измислица и авторът ѝ, някакъв германец, си го признава години по-късно. Обаче белята вече е станала. Има градинска и оранжерийна продукция, домашна и друга.

 

Аз пък нямам проблеми да си намирам хубави домати.

 

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 24 минути , ДиянаВ каза:

А и коя съм аз да изказвам мнение към имената на кулинарните произведения.

Как коя? Автор на най-вървежната кулинарна тема в Magelanci.com. :wink::drinks:

  • Харесвам 2
  • Смея се 4
Връзка към коментар
На 29.10.2023 г. в 10:04, Alexander каза:

Давам точната рецепта.

Кваса ми казаха че става много лесбо със сок от ябълка, но не съм пробвал.

Иначе се смесват винаги равни части брашно и вода и първия път малко захар.

 

- 350 мл вода - стайна температура
- общо 500 гр брашно, може 100 гр манитоба или силно протеинови и 400гр Екосем

-80гр квас - силен - хранен два пъти през 12 часа

-премесва се 4 пъти като след първия път само се разтяга и се сгъва по 4 пъти, чака се по 30мин между разтяганията 

-преди второто разтягане  се добавя 25гр. вода и 12.5 гр. сол

-след 4-те почивки по 30мин отива в хладилника за 24 часа покрит с кърпа, на другия ден  се изсипва и пече без да се пипа повече.

 

Понеже има интерес за хляба, а и наистина от години де мъча да го направя добре  и чак сега си го харесах на 100%, пускам нов ъпдейт.


300гр екосем бяло, но то е като пълнозърнесто на вид, 100гр лимец и 100гр манитоба.

Останалото е същото, стана невероятен на вкус.

Отдавна не съм се радвал така на нещо мое.

Видях, че не съм писал как се пече, а е много важно.

Най-добре е да се пече в затворен съд, аз ползвам съд от йенско стъкло .

Пече се на 240-250 градуса през цялото време.

След 20мин махам капака и оставям още 20-22 минути.

 


 

IMG_1720.jpeg

IMG_1723.jpeg

IMG_1724.jpeg

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
  • Браво 14
Връзка към коментар
преди 10 часа, Alexander каза:

Понеже има интерес за хляба, а и наистина от години де мъча да го направя добре  и чак сега си го харесах на 100%, пускам нов ....

IMG_1720.jpeg

IMG_1723.jpeg

IMG_1724.jpeg

Браво, @Alexander! Страхотен хляб си направил! 🤩

Аз вече втора седмица се боря да направя квас, но не се получава. Знам, че някой ден ще се получи, но дано да е скоро, че лекичко почва да ми писва. Но....ще направя хляб с квас и това си е. 

А иначе снощи сготвих в гювеч крехко свинско (джолан без кост) с много лук, моркови и сушени сини сливи. Знам, че не е толкова фотогенично, но пък е много вкусно. 

20231101_192217.jpg.857c2d11d21e731b9718aba7fca52b73.jpg

Не особено добро като снимка, но пък магеланско 😆

 

20231101_192441.jpg.570f810d88be4c47dd47b6cfee0a538a.jpg

 

В Пловдив има корейски магазин. В Сеул не успях да си купя, но тук си купих кимчи. 

20231101_192801.jpg.5ad1ed2ecd0d5298c6f1de98e3712388.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 16 минути , Alexander каза:

Какъв ти е проблема с кваса?

50/50 се слага брашно и вода всеки ден и това е.

пробвай със сока от ябълка вместо вода.

Явно, че в брашната, които ползвам, има някаква химия, която пречи да се получи силна култура микроорганизми. Ще трябва да ползвам други брашна. Пропорцията е 50/50, но засега не става. Тук-там малко мехурчета, но като захраня на следващия ден и нищо. Изгледах доста клипчета, следвам супер стриктно процедурата, но....

Тук видях едно италианско брашно, ще взема да пробвам с него. Брашно Екосем не знам къде да намеря в Пловдив.

Иначе пък бозата ми е супер. Сега е и резлива. 😁

Връзка към коментар
преди 12 минути , Pantelej Putnik каза:

Явно, че в брашната, които ползвам, има някаква химия, която пречи да се получи силна култура микроорганизми. Ще трябва да ползвам други брашна. Пропорцията е 50/50, но засега не става. Тук-там малко мехурчета, на като захраня на следващия ден и нищо. Изгледах доста клипчета, следвам супер стриктно процедурата, но....

Тук видях едно италианско брашно, ще взема да пробвам с него. Брашно Екосем не знам къде да намеря в Пловдив.

Иначе пък бозата ми е супер. Сега е и резлива. 😁

В сайта на екосем пише къде. Има 5-6 магазина поне, Лекси и разни други.

image.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Alexander каза:

В сайта на екосем пише къде. Има 5-6 магазина поне, Лекси и разни други.

image.jpg

Точно в Лекси търсих, но не намерих. Ще взема да питам утре. 

Връзка към коментар
преди 5 минути , Alexander каза:

Ако не ти се занимава,  може и онлайн от  сайта им да си купиш.

Решил съм да направя такъв хляб, значи ще направя. 🙂 Вероятно ще ми отнеме време, но щом съм решил...

Сега обаче разбирам защо са измислили маята. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , Stryper каза:

Pantelej Putnik, пробва ли с ръжено брашно? Аз не съм добра готвачка, но закваската се получи. Гледах само 1 от клипчетата, които ти показах преди време.

Пробвах с пълнозърнесто, с бяло.... С ръжено не съм пробвал. Може и с него да пробвам. 

Знам ли, може това пък да са моите втори "целувки". Като ученик още правех какви ли не сладки. Така обаче никога не ми се отдаде да направя целувки - онези бели сладки с белтък и захар. Ръцете си счупих да бъркам, миксера запалих, но не и не. Никога не успях. Вече не ги харесвам и не искам да ги правя. 😆

Връзка към коментар

Аз все още не мога да направя целувки. Или по-точно не мога да ги изпека без да паднат.

Правих квас по този клип. Може да видиш техниката  след 13-тата минута. 

Mary's nest

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Има и доста сухи квасове, видях от различни марки и страни, туктуктук и вероятно на още места.

 

Може да се вземе някой от тези и да се прескочи момента със завъждането му.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Pantelej Putnik каза:

 вече втора седмица се боря да направя квас, но не се получава

Качеството на брашното е водещо при отглеждане на квас. С водата съм правила експерименти какви ли не, с брашното само веднъж реших да заложа но някакво си там и беше гранде провал. 

Ако вземеш вече готов квас от някой, няма да е драма, то така или иначе от време на време се изхвърля, ако редовно го храниш, а не толкова често приготваш хляб, но търпение си трябва не само за кваса. Технологията за хляб с квас си е изпитание за хората с бърз ритъм и липса на време.

Но пък резултата си заслужава определено. 

Кваса ми е на скромната 1г

20231030_140318.jpg.128f3736d6943f81d80ceea04251e418.jpg

Последния хляб отпреди 3-4дни, не че е толкова за хвалене, все още не съм постигнала онзи резултат, но пък е вкусен

20231031_072910.jpg.8a23d2cc7c0c1892b60daf9c13c4d6f3.jpg

 

  • Харесвам 8
  • Браво 7
Връзка към коментар

Току-що говорих с една колежка, която утре ще ми донесе брашно - бяло и от лимец, произведени от сигурни мелници, като казва, че е много доволна от брашната, защото е само жито смляно, без подобрители, модификатори, антиквасители и противохлябители. Едно е сигурно - скоро няма да се откажа, та ако ще и хлебар да стана, докато пробвам. 🙂 

преди 37 минути , Kalina Ivanova каза:

Последния хляб отпреди 3-4дни, не че е толкова за хвалене, все още не съм постигнала онзи резултат, но пък е вкусен20231031_072910.jpg.8a23d2cc7c0c1892b60daf9c13c4d6f3.jpg

Когато замеся хляб ще му направя такива резки. Творец си ти. 🙂 

 

Иначе с полууспешната закваска направих сумати мекици в събота. Празно няма! 🤣

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 1.11.2023 г. в 19:15, Pantelej Putnik каза:

Явно, че в брашната, които ползвам, има някаква химия, която пречи да се получи силна култура микроорганизми. Ще трябва да ползвам други брашна. Пропорцията е 50/50, но засега не става. Тук-там малко мехурчета, но като захраня на следващия ден и нищо. Изгледах доста клипчета, следвам супер стриктно процедурата, но....

Тук видях едно италианско брашно, ще взема да пробвам с него. Брашно Екосем не знам къде да намеря в Пловдив.

Иначе пък бозата ми е супер. Сега е и резлива. 😁

Имам силен квас, ако решиш да ползваш жокер, съм насреща. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , elenitta каза:

Имам силен квас, ако решиш да ползваш жокер, съм насреща. 

Много благодаря за готовността, @elenitta! Много мило от твоя страна! 🙂

Днес взех 2 нови брашна, а утре ще получа трето. Всички са уж без всякакви добавки.

20231102_133134.jpg.6f45e1a9b8f8407d87de49a0fa2bc3b9.jpg

 

Мисля, че вече имам тежката артилерия. Трябва да стане квасът. 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Много благодаря за готовността, @elenitta! Много мило от твоя страна! 🙂

Днес взех 2 нови брашна, а утре ще получа трето. Всички са уж без всякакви добавки.

20231102_133134.jpg.6f45e1a9b8f8407d87de49a0fa2bc3b9.jpg

 

Мисля, че вече имам тежката артилерия. Трябва да стане квасът. 🙂

Да знаеш - 5 годишен, твърд квас от бяло брашно, разхождан и живял в чужбина, прибран успешно, гледан добре, изпращала съм от него и по куриери из България😀😀😀 Ако искаш да потренираш, докато твоя укрепне, пиши. Ако имаш въпроси, ще се радвам да помогна.

IMG_20230110_155804.jpg

IMG_20230101_185214.jpg

IMG_20221126_072608.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 19
Връзка към коментар
преди 10 часа, Pantelej Putnik каза:

Много благодаря за готовността, @elenitta! Много мило от твоя страна! 🙂

Днес взех 2 нови брашна, а утре ще получа трето. Всички са уж без всякакви добавки.

20231102_133134.jpg.6f45e1a9b8f8407d87de49a0fa2bc3b9.jpg

 

Мисля, че вече имам тежката артилерия. Трябва да стане квасът. 🙂

Взе ли си брашно Манитоба или друго високо протеиново брашно, доста е полезно да се слага и от него, защото спомага да се надигне хляба.

Връзка към коментар
преди 32 минути , Alexander каза:

Взе ли си брашно Манитоба или друго високо протеиново брашно, доста е полезно да се слага и от него, защото спомага да се надигне хляба.

Брашно Манитоба не съм взел. Ще пробвам с трите нови вида. Дано стане. Кухнята ми е заприличала на лаборатория. 🤣

 

преди 9 часа, elenitta каза:

а знаеш - 5 годишен, твърд квас от бяло брашно, разхождан и живял в чужбина, прибран успешно,

Как го поддържаш? На колко дни се "храни"? Отнемаш ли от количеството на кваса преди да добавяш при хранене?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.