Прескочи до съдържание

Екзотични(предимно тропически) плодове, зеленчуци и напитки


Препоръчани мнения

Здравейте. Някой  знае ли имената на тези плодове? Първият е от Малдивите, другите са от Мумбай(Индия). Смятам че темата е много обширна,затова предлагам да качвате снимки от вашите пътешествия по света.

92985911_548759442511009_6821187198885298176_n.jpg

92829246_235454511197390_7437156320257507328_n.jpg

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Плодове от Гваделупа. 1.Огромен плод Жакие 2.Барбадин 3.Бейби ананас 4.Маракуджа(плод на страстта)

 

 

420535_2857530712473_1653929205_n.jpg

464226_3223620984501_561350305_o.jpg

 

55423_1509911182827_2808806_o (1).jpg

317392_2122851705957_859512989_n.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Кивано или Африканска рогата краставица е растение от семейство Тиквови. В диво състояние расте в покрайнините на пустинята Калахари в Южна Африка. 

48385867_10213035098367231_7448056053901557760_o.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не знам доколко е екзотичен, но аз за първи път видях и ядох черимоя лани в Андалусия. Вътре има черни твърди семки и на вкус е най-близко до наша сочна и мека круша.

 

Chirimoya Custard Apple fruit Spanish Food Spain

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@eugene.kn Интересна тема 😊

Ето и от мен една снимка от Абу Даби.

Прословутото златно капучино "Ultimate Gold Cappuccino" в Emirates Palace - Топлата напитка се сервира покрита с италиански златни частици и е украсена с изображение на силуета на хотела.

1448555830_.jpg.8ce1dd87681165cc61790af69260c6f2.jpg

Между другото, всяка година тук се изяждат над 5 кг злато само с въпросното капучино.

 

  • Харесвам 10
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Zaro каза:

Не знам доколко е екзотичен, но аз за първи път видях и ядох черимоя лани в Андалусия. Вътре има черни твърди семки и на вкус е най-близко до наша сочна и мека круша.

 

Chirimoya Custard Apple fruit Spanish Food Spain

Черимоя е плодът на дървото Annona cherimola от семейство Annonaceae. Расте в долината на Андите над 1500 м височина от Колумбия до Перу, в Калифорния,  Австралия, Южна Испания, Италия и други топли страни по света. От Средновековието черимоята е пренасяна в различни части на света и отглеждана като декоративно растение, с което са украсявали парковете, градините, дворците и домовете, заради красотата и аромата й.
черимояДървото достига до 10 метра височина, има дълги листа, покрити с власинки.
Плодът черимоя може да достигне до 2-3 кг, има зелено-кафява матирана кожа с грапава повърхност. Сърцевината й е с кремав цвят с черни семена, които са отровни. Вкусът й уникален -  нещо средно между банан, ананас, манго и ягода. Толкова е вкусна, че я наричат „златната перуанска ябълка”.
Как се консумира черимоя?
Кората на черимоята се обелва, разрязва се и се отстраняват черните семена, които са отровни. В някои южни страни дори ги използват за унищожаване на паразити, заради силното им бактерицидно действие. Може да се консумира директно или да се гарнират с нея различни десерти – сладоледи, плодови салати, торти, кремове, конфитюри и т.н.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 16.04.2020 г. в 10:04, eugene.kn каза:
Maritambour, Pomme-liane (ябълки лиани)-много вкусни!   в Гваделупа .
 

11896457_10204934571179114_1562199911208172546_o.jpg

по кое време на годината е , че ние не видяхме такива..

преди 5 часа, eugene.kn каза:

Черимоя е плодът на дървото Annona cherimola от семейство Annonaceae. Расте в долината на Андите над 1500 м височина от Колумбия до Перу, в Калифорния,  Австралия, Южна Испания, Италия и други топли страни по света. От Средновековието черимоята е пренасяна в различни части на света и отглеждана като декоративно растение, с което са украсявали парковете, градините, дворците и домовете, заради красотата и аромата й.
черимояДървото достига до 10 метра височина, има дълги листа, покрити с власинки.
Плодът черимоя може да достигне до 2-3 кг, има зелено-кафява матирана кожа с грапава повърхност. Сърцевината й е с кремав цвят с черни семена, които са отровни. Вкусът й уникален -  нещо средно между банан, ананас, манго и ягода. Толкова е вкусна, че я наричат „златната перуанска ябълка”.
Как се консумира черимоя?
Кората на черимоята се обелва, разрязва се и се отстраняват черните семена, които са отровни. В някои южни страни дори ги използват за унищожаване на паразити, заради силното им бактерицидно действие. Може да се консумира директно или да се гарнират с нея различни десерти – сладоледи, плодови салати, торти, кремове, конфитюри и т.н.

хич не ми хареса, реших да изненадам зъщеря ми сесзотична закуска, която включваше чери моя....ядох си я сама...като онази приказка " пениш се не пениш ...ке те ям.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Черимоята не трябва да е твърда, нито мека, за да е хубава. Друг фактор е новият вкус, аз много пъти след 1-2 пробвания на нещо ново го оценявам.

Лично аз я харесвам доста, особено, ако е по-голяма.

Папаята също ми е от любимите, но ако е брана много зелена не е много добре.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, ZORI каза:

по кое време на годината е , че ние не видяхме такива..

Бил съм почти непрекъснато 2  години в Гваделупа, пък и минаха 6-7 години оттогава, поради което не си спомням кое време на годината е било.Освен това е доста рядко срещан плод.

преди 2 часа, Alexander каза:

 

Черимоята не трябва да е твърда, нито мека, за да е хубава. Друг фактор е новият вкус, аз много пъти след 1-2 пробвания на нещо ново го оценявам.

Лично аз я харесвам доста, особено, ако е по-голяма.

Папаята също ми е от любимите, но ако е брана много зелена не е много добре.                                                                                                                                      Съгласен съм с това което казваш,

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, ZORI каза:

по кое време на годината е , че ние не видяхме такива..

хич не ми хареса, реших да изненадам дъщеря ми със екзотична закуска, която включваше черимоя....ядох си я сама...като онази приказка " пениш се не пениш ...ке те ям.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бил съм почти непрекъснато 2  години в Гваделупа, пък и минаха 6-7 години оттогава, поради което не си спомням кое време на годината е било.Освен това е доста рядко срещан плод,дори там. Става въпрос за ябълките-канели........Относно Черимоята смятам че вкусът зависи от степента на узряване, както и от района от който произхожда. Същото важи и за папаята.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Адриан ХН каза:

Дуриан от плаващия пазар Дамноен Садуак

20190513_100119.jpg

По няколко признака бих казал, че това е джекфрут:

 

- големината е по-характерна за джекфрут, дурианите обикновено са по-малки

- бодлите при дуриана са по-изразени, остри и големи

- точно при дръжката има една вдлъбнатина, характерна за джекфрут и липсваща при дуриан.

 

Но ако си го пробвал (по вътрешността се познава изключително лесно), ще го призная и за дуриан.

 

https://geartrench.com/jackfruit-vs-durian/

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , juriwaro каза:

По няколко признака бих казал, че това е джекфрут:

 

 

Успях да изровя от албума ми с плодове тази снимка с дуриан от Хонг Конг

 

13124546_10206399805569058_7603605471792300917_n.jpg

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Всеки  може да снима, я кажете колко пробваха Дуриян!

аз ядох пресен, сушен и сладолед. Най-силен ми дойде сладоледа.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.