Прескочи до съдържание

Защо бихте избрали да НЕ пътувате до определена страна?


Препоръчани мнения

9 hours ago, Ивайла said:

Аз бях в Иран през октомври. В Шираз и на остров Кешм в хостелите , където бяхме , имаше ирански семейства - и млади , и на средна възраст.  Мъжете се държаха страхотно със жените си, страхотно! И не беше за пред хората, защото тези неща много си личат. Жените бяха обгрижвани по всякакъв начин, модерно облечени, определено можеха и знаеха как да се забавляват - с абсолютно нищо не се различаваха от европейските туристи, да не говорим , че много жени у нас може само да мечтаят за такова отношение към тях от мъжете им. Иран - правителство и Иран -  хората са абсолютно противоположни неща. Аз като жена в Иран за секунда не съм се почувствала различно отношение на полов принцип, опасност или каквото и да е негативно отношение. Естествено, че не е като в България, но преди двайсетина години ходих в Щатите на сватба , където ме гледаха със съжаление и като рядък екземпляр , защото идвам от Източна Европа. Била съм също в Ливан, Йордания, Мароко, Египет - все държави, където на жените се гледа по друг начин. Никога не ми се е случвало да не ми отговорят на въпрос или да се правят, че не ме виждат.  Имах огромни предубеждения към мюсюлманския свят, преди да пътувам в такива държави , но сега определено нямам никакви притеснения. Изобщо не мога да си представя да живея там или да стоя по - дълго време, но съм си говорила  с мюсюлманки -  и ние им изглеждаме странни и нещастни , защото ходим на работа.  В Западна Европа /Щатите и т.н. порядките също са по - различни, там също има различно отношение към жените, въпреки че е в обратната посока. На мен ми е много по - неприятно някой да ме избута на вратата и да ме пререди, защото жените са равни на мъжете, отколкото да ходя с полупаднал шал две седмици в Иран, където има толкова много какво да видиш като култура и природа. 

Аз не оспорвам отношението на мъжете мюсюлмани към съпругите им - виждала съм го и някъде е прекрасно, някъде не чак толкова. 
За мен е по-важно да имам свободата да правя избори, отколкото да не работя и да ми отстъпват място, но жените в онзи свят са научени на друго и, естествено, че ще ме гледат мен със съжаление, защото ходя на работа. 

3 hours ago, AlexandraKo said:

@Marusinka,а според мен,въпросът ти е зададен неправилно.

Аутсайдерите не се избират.Те просто,си отпадат от само себе си.:))))

Избирам си всички места,които искам да видя,а пък нежеланите,остават,остават...

Например - Индия никога не ми е била интересна за посещение. Изчела съм за забележителностите всичко,що ме интересува,разгледала съм милион снимки и клипове  и толкова.Нито съм я избрала за посещение,нито съм я избрала за не-посещение.

Просто ми е безразлична.

Имам си вътрешно усещане за адекватност с местата,които посещаваме.

Мисля,че и с другите хора е така.

Друг пример:преди около 20 години ,ходихме на сафари в Кения.Ами,не е това нашият начин на пътуване ,не сме повторили,няма и да се случи отново.

Виж,заради Музея в Кайро,например,мога да се върна там,много пъти.

Та, с всичкото това,искам да кажа,че е много специфично и зависи от много неща,дали ще отидеш някъде или не.

Някои хора не отиват на дадено място,защото,по принцип,до там билетите са скъпи или мястото е скъпо.

Всеки си има собствен критерии,пречупен през много неща - пари,време,познания,възраст,семейство и пр.

Оф, Индия ми е просто много неща в съзнанието - гнусна, претъпкана, мизерна, нахална, миришеща...С мъжа си говорим, че летим до най-близкото до Тадж Махал летище, наемаме хеликоптер, правим си селфи от високо и дим да ни няма хаха

От Африка останах толкова разочарована (бях абсолютно неподготвена психически за нея), че ще гледам пирамидите и тях сигурно от високо 😂

1 hour ago, neuromancer said:

На мен например в Куба не ми се ходи. От прочетеното тук оставам с впечатлението, че е западнал соц в Латинска Америка. Аз като дете живях в соца, сега живея в Латинска Америка, смесицата не горя от желание да видя...

По принцип не обичам многолюдни места и от тази гледна точка по-голямата част от Азия не ме привлича. Още повече, че е страшно преекспонирана и почти всеки ходи там (Тайланд, Индонезия, Филипините)... Чета форума, някое филмче и Инстаграм профили и няма какво интересно да видя. Та всеки си е различен...

 

Единствената причина, поради която искам да отида в Куба, е защото имам емоционална връзка с тази страна, иначе и на мен не ми се гледат празни рафтове и рушащи се сгради. 

1 hour ago, iaia_mama said:

И да са ме гледали в Турция с подобен поглед явно не съм усетила досега  🙂 
Аз изобщо не мога да се оплача до момента от лошо отношение в тази страна, примерно, даже напротив. Пътувала съм доста много пъти из там, прекосила съм я надлъж и шир, и имам планове за още много места там. Била съм с приятелки, с половинката, сама - винаги съм се връщала предоволна.

Иначе, определено не бих рискувала в страна с военен конфлик, както и има страни, които са много желани от доста хора, но на мен не са ми в желанията - примерно САЩ, въпреки че имам и близки роднини там. Канада обаче ми се върти из главата, например  🙂
А, по повод отношението на мюсюлманите към жената (нее, кръстена християнка съм си, просто мюсюлманският свят ми е интересен), та в Исляма жената е равнопоставена на мъжа и се ползва със (или почти) същите права. Друг е въпросът, че през вековете драгите правоверни мъже са доста поизчанчили тъкуването на повелите на Аллаха и резултата е известен.
Ще цитирам малко от предписанията на Исляма за отношението на мъжа към съпругата му, по-точно част от написаното, което поне за мен е даже забавно, иначе всичко е описано точка по точка и напълно сериозно в 20 и няколко точки. И така:
N6 - ...
Мъжът трябва да ѝ угоди (на жена си), като дава обещания, дори да не е сигурен, че ще бъде в състояние да ги изпълни.....

N21 - ...Tой трябва да прави шеги и да играе със съпругата си..... Не е грях да се играят разни игри със съпругата. Това за един мюсюлманин не е загуба на време, а възможност да спечели доволството на Аллаху..... табла, шах, слушане или свирене на музикални инструменти, танци, фокуси, подигравка с другите, пляскане (с ръце), всички тези неща попадат в категорията на игрите..... ако се превръщат в хазарт стават харам (забрана)....

N22 - ...Желателно е младоженците да живеят в близост до джамия и между съседи, които са благочестиви мюсюлмани. Благочестивите съседи са готови винаги да помогнат в трудни моменти от живота. Те ще помогнат за потушаване на семейни скандали, ще помогнат с житейски съвети и в случай на необходимост, ще свидетелстват в съда в защита на правата страна... Мюсюлманина е задължен да организира семеен излет, пътуване до места, отдалечени от големи струпвания на хора. За тази цел е добре да се направи разходка в гората, почивка по бреговете на реки и езера и др.

N25 – ...не се препоръчва да се правят големи паузи между половите сношения. Сексуалната неудовлетвореност води до заболяване на духа. Според шериата е препоръчително да има пауза в сексуалните отношения на съпрузите не повече от четири нощувки...

N27 - Той (съпругът) не трябва да пътува на дълги разстояния, дори за нафиле (допълнителен) хадж, без разрешение на съпругата си.

Не ми се дискутираше религия в този сайт, но искрено се разсмях на правилата, които си цитирала.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
20 minutes ago, slujitel said:

Била съм в Турция 5 пъти, в Иран, в Йордания, Ливан и Египет и никъде не съм почувствала такъв поглед,  или някакво пренебрежение за сметка на съпруга ми. Дори напротив,  понеже аз водя, а той нищо не знае и върви след мен където го заведа, то аз се разправям с всеки за всичко.

В Истанбул съм ходил безброй пъти, обичах го и никога не съм се чувствала зле освен последния път през 2015г., когато установих, че градът се е променил и не е така добре настроен към сами жени. Повече не съм и ходила.

18 minutes ago, iaia_mama said:

То, ако туристката е в рокля, ушита от 20см плат, и в България мъжете я гледат като сочна пържола  🙂

И при мен е така  🙂

😂😂😂

Връзка към мнение
преди 2 минути , Marusinka каза:

Аз не оспорвам отношението на мъжете мюсюлмани към съпругите им - виждала съм го и някъде е прекрасно, някъде не чак толкова. 
За мен е по-важно да имам свободата да правя избори, отколкото да не работя и да ми отстъпват място, но жените в онзи свят са научени на друго и, естествено, че ще ме гледат мен със съжаление, защото ходя на работа. 

 

 

Само да уточня - аз не бих могла да живея никъде , извън България, колкото и смешно да звучи. За мен правото на избор е нещо, от което никога не бих се отказала. И през ум не ми минава да защитавам / нападам  порядките в която и да е държава.  Да се държат с мен като с жена също ми е важно.  Просто исках да кажа, че пътуването в Иран не е това, което си представяме за страна с нейния режим на управление и да се зачерква като дестинация защото някой може да те погледне - на мен лично ми е странно. Да не говорим, че точно в Иран е забранено. Не съм срещала по - гостоприемни и безкористни хора. Разбира се, на който не му е интересно, да не ходи. В крайна сметка няма правилен/неправилен начин на пътуване, хубави/лоши дестинации - всеки от нас пътува от любопитство , което се провокира от различни неща.

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 1 час, iaia_mama каза:

има страни, които са много желани от доста хора, но на мен не са ми в желанията - примерно САЩ, въпреки че имам и близки роднини там.

Юпиии,още един магеланец е на моето мнение.😊

Имам първа братовчедка в САЩ,живее в Чикаго от 1990 година,но нямам никакви интереси към тази държава.

Предпочитам дестинацията ми да е желана и организирана по мой си начин.А не защото Дубай например,дето също не ми е в желанията, е сууупер.

Но това не значи,че отричам тези държави.Напротив-възхищавам се на много неща там.Просто имам мои си мечти за реализиране.😊

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Тъй като мразя да пътувам сама, нямам проблем с мюсюлманските страни :) Или ще отидем семейно, или просто няма да отида :)

 

Със сигурност обаче няма да пътувам там, където е пълно с всякакви идентифицирани и неидентифицирани насекоми - хвърчащи, пълзящи, хапещи, жилещи и др. подобни. Просто няма начин, освен ако не ме заплашат с пистолет в челото. Въпреки всякакви красоти, романтика, .... профилактика, репеленти, и подобни, ...

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , jungfraujoch каза:

Юпиии,още един магеланец е на моето мнение.😊

Имам първа братовчедка в САЩ,живее в Чикаго от 1990 година,но нямам никакви интереси към тази държава.

Предпочитам дестинацията ми да е желана и организирана по мой си начин.А не защото Дубай например,дето също не ми е в желанията, е сууупер.

Но това не значи,че отричам тези държави.Напротив-възхищавам се на много неща там.Просто имам мои си мечти за реализиране.😊

 

Дубай е много критикуван,  неоснователно според мен. И аз нямах никакво желание да го посещавам,  но на сина ми му беше голяма мечта и ме помоли да отидем.  И отидохме. Мога да кажа, че ме изненада много приятно,  много е уредено и красиво. Извода, който си направих е, че никога няма да казвам,  че дадена дестинация не ме привлича без да съм я посетила.  Мога да кажа, че някъде не ми е харесало, но след като съм била там.

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 28 минути , Marusinka каза:

Аз не оспорвам отношението на мъжете мюсюлмани към съпругите им - виждала съм го и някъде е прекрасно, някъде не чак толкова. 
За мен е по-важно да имам свободата да правя избори, отколкото да не работя и да ми отстъпват място, но жените в онзи свят са научени на друго и, естествено, че ще ме гледат мен със съжаление, защото ходя на работа. 

Оф, Индия ми е просто много неща в съзнанието - гнусна, претъпкана, мизерна, нахална, миришеща...С мъжа си говорим, че летим до най-близкото до Тадж Махал летище, наемаме хеликоптер, правим си селфи от високо и дим да ни няма хаха

От Африка останах толкова разочарована (бях абсолютно неподготвена психически за нея), че ще гледам пирамидите и тях сигурно от високо 😂

Единствената причина, поради която искам да отида в Куба, е защото имам емоционална връзка с тази страна, иначе и на мен не ми се гледат празни рафтове и рушащи се сгради. 

Не ми се дискутираше религия в този сайт, но искрено се разсмях на правилата, които си цитирала.

 

Именно, аз затова ги цитирах, защото и аз се смях, когато ги четох  🙂   А другите им точки звучат съвсем сериозно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , slujitel каза:

Дубай е много критикуван,  неоснователно според мен. И аз нямах никакво желание да го посещавам,  но на сина ми му беше голяма мечта и ме помоли да отидем.  И отидохме. Мога да кажа, че ме изненада много приятно,  много е уредено и красиво. Извода, който си направих е, че никога няма да казвам,  че дадена дестинация не ме привлича без да съм я посетила.  Мога да кажа, че някъде не ми е харесало, но след като съм била там.

На мен ми харесва всичко,което съм посетила.Нямам разочарования.

Както съм написала,не отричам нито една държава,особено тези,които не съм посетила.Просто имам приоритети.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз не бих пътувал до страна, посещението в която зависи от  някой служител в посолството. Преди години съм подавал четири пъти молба за американска виза и четири пъти съм бил отхвърлян. Така че за мое голямо съжаление САЩ не мисля да посещавам поне на тоя етап. Също така усещам, че арабските страни не са моите, макар че там не се знае. Не знам дали ще издържа на постояното дърпане и предлагане на всичко. За пазарите няма да имам проблем, защото обичам да се пазаря. В Турция се пазарих около 40 минути за едни тениски, които нямах намерение да купувам, ей така за спорта. Накрая търговеца, като му казах, че не искам тениска, а всичко е било за пазарлъка много се зарадва, каза ми, че е много доволен и ми подари едната тениска. Иран бих посетил с удоволствие. Също така бих посетил и Северна Корея.

Честно казано бих посетил всяка страна стига там да няма пряка опасност за живота ми или за живота на хората, които пътуват с мен

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Костов каза:

Не знам дали ще издържа на постояното дърпане и предлагане на всичко

Алжир е твоята арабска страна! Тия явления ги няма там. Затова пък много зависиш от благоволението на чиновник в посолство 😏

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Marusinka каза:

че докато Путин е на власт, няма да я посети

От практична гледна точка беше по-добре да се посети Ирак, докато Саддам беше още на власт. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , домосед каза:

Алжир е твоята арабска страна! Тия явления ги няма там. Затова пък много зависиш от благоволението на чиновник в посолство 😏

Виж за Алжир не съм мислил, като за дестинация. Може да дам шанс на служителя в посолството да ме хареса 🙂 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Ивайла каза:

Да се държат с мен като с жена също ми е важно

Ако държиш да те пускат първа през вратата и в заведение първо на тебе да ти вземат поръчката, защото си жена, като същевременно не те лишават от индивидуални свободи и дискриминират в личностното развитие, то Южна Африка е твоето място.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , Ивайла каза:

.... Да се държат с мен като с жена също ми е важно.  Просто исках да кажа, че пътуването в Иран не е това, което си представяме за страна с нейния режим на управление и да се зачерква като дестинация защото някой може да те погледне - на мен лично ми е странно. Да не говорим, че точно в Иран е забранено. ...

Веднага се сетих колко съм се чудила на побои и скандали между двойки, ззащото някой е погледнал или погледнат. Отстрани изглежда като абсолютно пресилена реакция, да не кажа неадекватна, а не съм попадала в нея лично, за да преценя от опит дали мога да я оправдая. 

Всъщност на мен проблемът с Иран ми е първо организационен - пътуваме като двойка, неженена. Не бих се занимавала да се комбинирам с други, не бихме нарушавали правилата в мюсюлманска страна, значи просто не ходим и толкова. Нито ще се промъквам в нечия стая, нито ще ми е комфортно да нощувам сама и това да е знание на всеки в мястото, на което сме. Но и нямаме особен интерес към персийската култура, разглеждам дестинацията като купчина шарени снимки и нищо друго.

Бих казала, че по принцип съм изключително предпазлива за женската си кожа и това усещане не се е появило само. Аз и в София не искам да мина сама през подлез или да се движа по тъмно. В Западна Европа и Югоизточна Азия се чувствам в относителна безопасност под погледа на почти всеки местен, няма настръхване. В Кения като нахлу един французин в хотела ни да ме снима усетих просто любопитство, но с арабите се чувствам застрашена. Тук често имам сигнали и им имам доверие.  В Йордания и Турция просто се чувствах зле. Може би просто инстинктите ми са твърде силни, но не се чувствам удобно. Може да ме е приспивала баба ми с разказите си като медицинска сестра в Либия. Но така или иначе не се чувствам в безопасност. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
13 minutes ago, домосед said:

Ако държиш да те пускат първа през вратата и в заведение първо на тебе да ти вземат поръчката, защото си жена, като същевременно не те лишават от индивидуални свободи и дискриминират в личностното развитие, то Южна Африка е твоето място.

Освен ако не си чернокожа жена...

  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

От посетените до момента страни никога не бих се върнал само в две - Индия и Сомалия (Сомалиленд). На първата не ми понесе миризмата, а втората беше прекалено тъжна във всяко отношение.

 

Това, което би ме спряло да посетя някоя страна, е най-вече активен военен конфликт или опасна епидемия. Нещо, който реално би застрашило живота ми.

 

Не определям местата си за посещение спрямо култура, религия, цигания, липса на свобода и тн. С времето станах крайно толерантен към практически всичко. Честно казано изключително слабо ме вълнува дали двата ми лева ще подкрепят режима на някой диктатор - стига да намеря нещо интересно за мен, отивам. В този ред на мисли с огромен кеф бих повторил Северна Корея, наистина много си заслужаваше (особено извън пропагандата).

 

Преди време страшно се бях ядосал на прекалено усложнената визова политика на Канада и се заклех да не отида, докато не отпаднат визите за българи. Спазих си обещанието и посетих за първи път тази прекрасна страна едва през 2018. Но сега като се замисля дори и това вече не би ме спирало - последните африкански визи, които вадих, бяха в пъти по-сложни от канадската навремето (например нигерийската или либерийската), така че и тази пречка вече я няма.
 

Твърдо вярвам, че всяка една страна в света има какво да предложи по един или друг начин. Разбира се, при всеки желанието, нагласата и мирогледа са различни, така че е нормално да има и различни интереси.

  • Харесвам 15
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , Marusinka каза:

Освен ако не си чернокожа жена...

Не разбирам тоя коментар. Моят се отнася за всички жени в Южна Африка

 

Връзка към мнение
преди 7 минути , домосед каза:

Ако държиш да те пускат първа през вратата и в заведение първо на тебе да ти вземат поръчката, защото си жена, като същевременно не те лишават от индивидуални свободи и дискриминират в личностното развитие, то Южна Африка е твоето място.

Ще отида в Южна Африка с огромно удоволствие  не за да ми отварят вратата.  Съжалявам, че не мога да се изразявам правилно , но това , което се опитвам да кажа е, че нито ми харесва да ме карат да нося фередже, нито ми харесва да ме смятат за мъж, но ако ми е интересна дадена дестинация, това няма да ме спре.

 

преди 2 минути , Lindt каза:

 

Всъщност на мен проблемът с Иран

Това си е проблем, въпреки че си има начини. Аз също се страхувам от тъмно и не минавам през подлези, и на мен ще ми е по - спокойно французин да ме загледа, а не арабин. И разбира се, кгоато не се чувстваш добре и в безопасност  в дадена държава - разбира се , че няма да отидеш. Но това не прави държавата опасна. Това исках да кажа - специално за Иран и аз съм имала предубеждения, особено факта, че трябва да спазвам дрескод, всичко, което изчетох за сигурността предварително - но реалността нямаше нищо общо с черните сценарии какво ще ни се случи.  Същото се отнася и за Ливан.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
29 minutes ago, домосед said:

Не разбирам тоя коментар. Моят се отнася за всички жени в Южна Африка

 

@домосед, не видях нито един чернокож - мъж или жена да е навън, да се забавлява, да си пие кафето. Видях единствено чернокож персонал навсякъде освен в едно заведение, което ти ми препоръча в Кейп Таун. Беше изключително сегрегирано според мен. Щях да пиша пътепис, почнах го двайсет пъти и се отказах, защото реших, че само аз и мъжът ми сме толкова чувствителни към това, което преживяхме там. Не мисля, че отварят вратите на чернокожи, не забелязах нито един случай на любезност към чернокож, а наблюдавах след втория ден. Беше потискащо и двамата решихме, че от 16 дни в Африка не можем да си направим някакви сериозни заключения, но и не мисля, че някога ще се върнем в ЮА.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Marusinka каза:

@домосед, не видях нито един чернокож - мъж или жена да е навън, да се забавлява, да си пие кафето. Видях единствено чернокож персонал навсякъде освен в едно заведение, което ти ми препоръча в Кейп Таун. Беше изключително сегрегирано според мен. Щях да пиша пътепис, почнах го двайсет пъти и се отказах, защото реших, че само аз и мъжът ми сме толкова чувствителни към това, което преживяхме там. Не мисля, че отварят вратите на чернокожи, не забелязах нито един случай на любезност към чернокож, а наблюдавах след втория ден. Беше потискащо и двамата решихме, че от 16 дни в Африка не можем да си направим някакви сериозни заключения, но и не мисля, че някога ще се върнем в ЮА.

В Кения ми се стори, че доста хора се забавляваха. В някакво случайно заведение чернокож мъж в анцуг си влезе в кухнята, взе си каквото му трябва, поръча останалото и седна с двама костюмирани адвокати да обсъждат нещо си. Обърна внимание и на нас, изрекламира ни ги в случай на нужда и изглеждаше доста невпечатлен от разликата в цвета ни. 

В Ламу чернокожите получаваха първи поръчката си, и отношението не ми се стори лошо. И хората се държаха чудесно един с друг, с изключение на масаите. Тези последните са вечно кисели, може би с основание. 

Така де, ние сме приятно изненадани от всички, освен че ни се извиняваха многократно, че ние си удряме главата в сенник, все едно те са сбъркали някъде. Ако решите да дадете втори шанс на Африка и търсите мястото.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 36 минути , Marusinka каза:

@домосед, не видях нито един чернокож - мъж или жена да е навън, да се забавлява, да си пие кафето.

В Южна Африка има в пъти повече места, където няма да видите бели да се забавляват и да си пият кафето, а само черни. Просто защото черните са в пъти повече. И със сигурност обичат да се забавляват. И да пият кафе (за разлика от нигерийците, които май още не са открили кафето) .  И нямам предвид (само) бедняшки кaфенета и веселби. Сред средната класа в Южна Африка черните от години имат превес. И ходят точно толкова по молове и заведения, колкото и белите, и калърите, и индийците. Не сте попаднали в правилните кафенета 

 

Но расовата сегрегация е off-topic по темата за жените.

 

В Южна Африка е кавалерството е общонационален етикет валиден за всички раси. Мъжът винаги дава път на жената независимо от раса и обществено положение. Спазва се като правилата за движение. Не съм чул досега феминистки да се опалчат точно от това. Същевременно половото равенство се поощрява от закона и жена с кариера в политиката, корпоративния или академичния свят е точно толкова нормално, колкото, примерно, в България. Още не е имало жена президент, но има жени министри и провинциални премиери. Имало е също жени лидерки на парламентарната опозиция, при това - изключително ефективни. 

преди 6 минути , домосед каза:

Още не е имало жена президент

А беше за една бройка (3%)

На партийния конгрес на управляващите за избор на лидер (автоматично - президент)  мъжът би жената с 2440 на 2261. И двамата черни 😉

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

Много се пише за арабските държави или по скоро за мюсюлманските.Живяла съм по няколко години в Йордания и  Бангладеш ..В Йордсния постоянно ми се е налагало да ползвам услугите на Uber по няколко пъти на ден и никога не съм имала проблеми с шофьорите , пазарувала съм от малки магазинчета където персонала винаги е бил мъжки и винаги са се отнадяли с респект към мен.Бангладеш е тотално друг свят ти дори само от това че си чужденец вече си проеокирал тяхното любопитство.Била съм и два пъти в Иран за мен единственото неудобство беше носенето на шал.Два пъти до Оман ,ОАЕ.Алжир.На всички тези места съм се движила сама или с дъщеря ми .В Азия отново бих да върнала  да поживея.Но определено ходенето ми до Етиопия(Адис Абеба) не ми допадна определено не мисля че тоеа е моето място.Хората бяха доста високомерни определено да се движа по улицата ми беше доста неконфорно и несигурно .По принцип Африка ми е непозната и не мисля че е моя континент бо бих  и дала  отново шанс.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ехаа, разхлабиха малко карантината и вече обсъждаме къде не бихме отишли. 🙂
@Marusinka и @Lindt толкова добре са изразили моето мнение и то в няколко постинга, че няколко пъти проверявах авторството на постингите да видя дали все пак не съм ги писал аз. 🤗


Това е готиното, че всички сме различни и имаме различни мнения, вкусове, усещания и това прави този форум и светът толкова шарен и интересен. Важото е да пътуваме, където искаме, без някой да ни спира.


Аз си имам списък със страни, които искам да посетя и просто го следвам. Списъкът ми включва държави, които искам да пoсетя заради архитектурата и историята им, други заради природата им, особено ако са екзотични острови и трети заради кулинарията им. Реално има около 75 страни в света, които искам да посетя и от тях съм посетил 51 до този момент. Дори да включа всички екзотични острови, които искам да видя и някои страни, които са ми по-скоро безразлични от сорта на Босна, Албания, Косово, Тайланд, Монголия, примерно, не мога да мина 100 страни, които бих посетил.
Вече познавам добре вкусовете си и предпочитанията си и смело мога да кажа, че ако чувствам, че една страна наистина няма да ми хареса не греша. По-скоро изненадите са със страни, към които съм безразличен и понякога те ме изненадват приятно, като примерно Черна гора. Не бях я поставил в списъка ми дори за посещение, но така и така акостирах там с круизен кораб, видях Котор и много ми хареса. А, местните фиорди ме впечатлиха повече от норвежките.


Не бих отишъл в следните категории държави и територии:
1. Страни с визов режим за канадски и български граждани - нямам намерение да се редя за визи.
2. Страни, в които отношението към канадски или български граждани е открито враждебно, особено по време на някаква криза в отношенията. По време на задържането на българските медицински сестри да ида в Либия или като канадски гражданин да ида в Северна Корея за да ми кажат като на един мой приятел, че Канада е враг, защото е съюзник на САЩ и подкрепя всички зли врагове на Северна Корея?! Ами, не, благодаря, не ми трябват подобни идиотски разговори. Аз отивам на едно място за положителни емоции, а не да ме обиждат разни промити мозъци.
3. Страни, в които има реална физическа опасност било от военен конфликт, вътрешнополитически хаос или реална епидемия, застрашаваща живота, като това не включва измислици от сорта на коронавирус. Тръгвам за Италия по всяко време! Но, какво да търся в Сомалия?!
4. Страни, които не ми понасят като миризми и кухня. Аз дори в индийския квартал на Сингапур не издържах на миризмите и излязох, защото започна да ми се повдига, а какво остава да ида чак до Индия, но с удоволствие чета и гледам за вашите пътешествия там. Затова разбирам Георги Матеев напълно за Индия.
5. Държавите-членки на Арабската лига и останалите преобладаващо мюсюлмански държави с 3 изключения- Малдивите, където е толкова екзотично и красиво, че няма как да ги пропусна, Ливан - за да посетя местни християни и Азербайджан най-вече заради мои бивши студенти и местната кухня. Всъщност в мюсюлманските страни единственото, което ми харесва е храната.
6. Диктатури, които ме дразнят и които критикувам в публикациите си, особено комунистически такива. Северна Корея и Беларус са абсолютно табу за мен, както и страни от сорта на Еритрея и Туркменистан. В Русия и Китай съм ходил, но не бих се върнал. И в двете страни разбрах, че вътрешното ми чувство е било правилно. Не бих се върнал там по никакъв повод. Русия губи по точки и заради безвкусната кухня и много, много други неща, но по-добре да не отварям тази тема. Да кажем, че това е една затворена страница от моя живот, която няма да повторя. Но, иначе ще публикувам още много статии за режима им, разбира се.
Но, и тук има едно изключение - Куба. Като порастнат децата ни, непремено ще идем семейно в Куба ако е все още комунистическа държава. Това е невероятен урок на живо! @neuromancer, на теб не ти се гледа соц. дефицит и разпадащи се сгради, но дали децата ти са виждали това и дали знаят защо се случва този кошмар?! За мен лично няма по-силно нещо от подобен жив урок. Още помня моите сладури в първи курс преди няколко години като ги заведох във Вилнюс в бившата централа на КГБ сега музей. Всички след посещението си казаха, че вече знаят за какви партии никога не биха гласували. Беше един от тези редки моменти, в който наистина се почувствах горд!
7. Страни, които са ми безинтересни и знам, че няма да ми харесат. Няма нужда да бия 4-5 000 км път за да разбера, че джамии, олющени панелки, паметници на разни диктатори, цигания, мръсотия, чукари, пустини или пък див студ не ме привличат. Страни като Тайланд и Камбоджа също не ме привличат. Изобщо Азия и Африка не ме привличат особено, с много малки изключения.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@Crazy Horse,  при нас просто е невъзможно да посетим всички места, които са интересни, с нашата скорост и време за пътуване. Ако правилно си подберем държава и на място ни допадне, винаги имаме планове за поне още 2 посещения. Природните интереси гълтат много време и чисто логистично е разумно да си оставиш време в района, а не да обереш каймака на страната. Само в Норвегия и Исландия имаме около 4-5 седмици планове за през годините, а пътуваме около 50-60 дни годишно. В Грузия бихме отишли още 2 пъти. За Швейцария и Италия не ми се коментира, там просто бихме се пренесли и не бихме излизали от страната 2 години. 

Та, ако ние живеехме като Георги Матеевизобщо нямаше да е проблем да проявим въображение и да намерим нещо готино навсякъде. Всяко място по света си има нещо приятно, впечатляващо, шокиращо или странно. 

Така че ние супер бързо слагаме хикс на места, на които нещо не ни допада. Ако пътувахме двойно по-дълго, може би бановете за религия, визи, ужасна храна или некомфортно прекарване, политически режим и тн. ще се смекчат. Може, ако имаме повече опит, и притесненията за собствената ни безопасност да се редуцират от само себе си.

 Примерно Непал има удивителни предпоставки за великолепно планинско пътуване, но представата за студена вода за къпане и спане на нар след цял ден ходене е замразило проекта до второ нареждане и дори не го поглеждаме.

Но за Балканите не бъди предпазлив. За мен са изключително кътче на Европа. Не ги обикаляме много, защото не шофираме, но всяка страна има какво да предложи и като забележителности, и като природни дадености за активна или мързелива почивка, и като храна. Е, Сърбия основно последното, а Румъния по-скоро без великолепната кухня, но като цяло всичките ги обичам. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
1 hour ago, домосед said:

В Южна Африка има в пъти повече места, където няма да видите бели да се забавляват и да си пият кафето, а само черни. Просто защото черните са в пъти повече. И със сигурност обичат да се забавляват. И да пият кафе (за разлика от нигерийците, които май още не са открили кафето) .  И нямам предвид (само) бедняшки кaфенета и веселби. Сред средната класа в Южна Африка черните от години имат превес. И ходят точно толкова по молове и заведения, колкото и белите, и калърите, и индийците. Не сте попаднали в правилните кафенета 

 

Но расовата сегрегация е off-topic по темата за жените.

 

В Южна Африка е кавалерството е общонационален етикет валиден за всички раси. Мъжът винаги дава път на жената независимо от раса и обществено положение. Спазва се като правилата за движение. Не съм чул досега феминистки да се опалчат точно от това. Същевременно половото равенство се поощрява от закона и жена с кариера в политиката, корпоративния или академичния свят е точно толкова нормално, колкото, примерно, в България. Още не е имало жена президент, но има жени министри и провинциални премиери. Имало е също жени лидерки на парламентарната опозиция, при това - изключително ефективни. 

А беше за една бройка (3%)

На партийния конгрес на управляващите за избор на лидер (автоматично - президент)  мъжът би жената с 2440 на 2261. И двамата черни 😉

 

Обикаляхме само туристически квартали и пак казвам, че за малко повече от 2 седмици престой не мога да претендирам, че съм наясно с цялостната ситуация. Чух от някои местни бели да се изказват доста зле по адрес на чернокожите и също чернокожи да казват пренебрежително “the blacks” за други чернокожи. Не знам къде живее средната класа, но никъде не я срещнахме в черния й вариант.

1 hour ago, Crazy Horse said:


@Marusinka и @Lindt едно изключение - Куба. Като порастнат децата ни, непремено ще идем семейно в Куба ако е все още комунистическа държава. Това е невероятен урок на живо! @neuromancer, на теб не ти се гледа соц. дефицит и разпадащи се сгради, но дали децата ти са виждали това и дали знаят защо се случва този кошмар?! За мен лично няма по-силно нещо от подобен жив урок.

@Crazy Horse напълно съм съгласна с теб по повод уроците на живо и затова обичам да пътувам с детето. Ние сме решили семейно да отидем до Куба, но с круиз, който спира за ден в Хавана и ден във Варадеро по други причини, но можем да включим малко полит история в програмата за детето. 
Само за Русия не съм съгласна с теб, но аз тая страна с дворците й, църквите и прочие съм я бленувала с години и когато я посетих за първи път бях най-щастливият човек на света. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.