Прескочи до съдържание

Защо бихте избрали да НЕ пътувате до определена страна?


Препоръчани мнения

преди 18 минути , Marusinka каза:

чернокожи да казват пренебрежително “the blacks” за други чернокожи

Не е възможно 🙂
Първо, ако са говорили за "други чернокожи", значи те самите не са били черни. Били са калъри, което е отделна раса, преобладаваща в капската провинция. Второ - blacks, whites, coloureds - само по себе си не е пренебрежително. Това са неутралните наименования на расите (с едно наум че някои бушмени се обиждат на coloured, но това вече е за напреднали). Вече - какво точно са говрели за другите, може да е било пренебрежително. Във всички посоки!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз мисля като @Георги Матеев - щях да кажа, че само ако има война би ме спряло, но вече добавям и епидемия. Това за диктаторите хич не го разбирам (не се обиждайте,моля!), но първо ние не сме супер свободна държава и освен това мисля, че е глупаво да казваме на други хора как да живеят (?!?!), а и туризмът мисля, че спомага за това хората да бъдат по-добри и да приемат всякакви хора. 

Иначе в моя списък са по-скоро приоритетни държави, защото харесвам изкуство, архитектура и особено древни цивилизации. Не съм толкова привлечена от новото и модерното като за туризъм. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
1 hour ago, домосед said:

Не е възможно 🙂
Първо, ако са говорили за "други чернокожи", значи те самите не са били черни. Били са калъри, което е отделна раса, преобладаваща в капската провинция. Второ - blacks, whites, coloureds - само по себе си не е пренебрежително. Това са неутралните наименования на расите (с едно наум че някои бушмени се обиждат на coloured, но това вече е за напреднали). Вече - какво точно са говрели за другите, може да е било пренебрежително. Във всички посоки!

Какви са тези калъри? 

Бяхме в Кругър парк на сафари. Водачът беше бял, а тракерът черен. Като спряхме да почиваме, черният почна да говори за "the blacks", но честно казано толкова лошо впечатление ми направи тогава, че сега се мъча да си спомня в каква връзка го каза и не мога да се сетя. 

Връзка към мнение

Аз също се доверявам на вътрешното си чувство и знам, че няма да се чувствам комфортно и/или нямам желание да посещавам страни от Арабския свят, Индия, Русия и Африка (без Южна Африка и Ботсвана), страни с военни конфликти и страни, които са супер популярни за посещение в даден момент. 

Иначе ми е интересно да чета пътеписи и да гледам снимки от тези места, но знам, че не са за мен. 

За щастие има толкова много места, които искам да посетя, така че фокусирам енергията си към тях. 
 

@Marusinka - разбирам те за какво говориш и виждам, че си имаш принципи, което е похвално. Повечето хора обаче не се замислят коя икономика подпомагат с парите си, стига да се намери нещо интересно ЗА ТЯХ в дадена държава. 

  • Харесвам 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Костов каза:

Аз не бих пътувал до страна, посещението в която зависи от  някой служител в посолството. Преди години съм подавал четири пъти молба за американска виза и четири пъти съм бил отхвърлян. Така че за мое голямо съжаление САЩ не мисля да посещавам поне на тоя етап. Също така усещам, че арабските страни не са моите, макар че там не се знае. Не знам дали ще издържа на постояното дърпане и предлагане на всичко. За пазарите няма да имам проблем, защото обичам да се пазаря. В Турция се пазарих около 40 минути за едни тениски, които нямах намерение да купувам, ей така за спорта. Накрая търговеца, като му казах, че не искам тениска, а всичко е било за пазарлъка много се зарадва, каза ми, че е много доволен и ми подари едната тениска. Иран бих посетил с удоволствие. Също така бих посетил и Северна Корея.

Честно казано бих посетил всяка страна стига там да няма пряка опасност за живота ми или за живота на хората, които пътуват с мен

@Костов - пожелавам ти следващия път да получиш виза! Хубаво е, че не се отказваш лесно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Травеолани каза:

За щастие има толкова много места, които искам да посетя, така че фокусирам енергията си към тях. 
 

Това е обобщаващият отговор и за мен.

Не само за пътешествията.Фокусирайки се върху всичко,което ме прави щастлива,нямам време,още по-малко желание да се занимавам с ненужни занимания,хора и ситуации.

Светът е толкова красив!И ще бъде такъв винаги,без значение дали съм го обиколила.Важното е да съм посетила това,което ме привлича и ме обогатява.Защото пътуването е единственото нещо,за което даваш пари и те прави по-богат!

Бъдете здрави и пътувайте само там,за където мечтаете!

 

31357666_10211777882711437_5665287722869194752_n.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

Амин! 

 

Аз вярвам, че хората събрали се тук са интелигентни и никой не пътува (умишлено) до места които не биха му харесали, освен ако няма друг избор разбира се. 

Пътуването обогатява, но също така ни обогатява и прочетената книга и куп други неща.  Истината е, че почти всички тук сме с отклонения,  кой повече - кой по-малко. Сигурен съм, че точно така изглеждаме за хората извън нашето малко общество 🙂

  • Харесвам 12
  • Смея се 2
Връзка към мнение
7 hours ago, darinamarinova said:

Това за диктаторите хич не го разбирам (не се обиждайте,моля!), но първо ние не сме супер свободна държава и освен това мисля, че е глупаво да казваме на други хора как да живеят (?!?!), а и туризмът мисля, че спомага за това хората да бъдат по-добри и да приемат всякакви хора. 

Характерното за диктатурата е, че хората не могат да изберат свободно как да живеят, а някой им е наложил със сила някаква система. От такава гледна точка неподкрепянето на диктатурите не е казване на хората как да живеят, а точно обратното. Силата на системата от друга страна се увеличава ако тя разполага с повече пари и така туристите косвено могат да допринесат за засилване на диктатурите. Тази връзка разбира се не винаги е много лесна за доказване, но общо взето връзката на властта с парите за всеки е ясна.

 

Аз лично посещавам диктатури, но се стремя да избягвам бизнесите свързани със силните на деня, като по този начин подкрепям местните бизнеси на обикновенните хора. Нямам илюзията, че мога да променя нещо радикално, но ако с моето харчене поне не влоша ситуацията в дадената държава аз съм ок. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Травеолани каза:

@Костов - пожелавам ти следващия път да получиш виза! Хубаво е, че не се отказваш лесно. 

@Травеолани, аз пък се надявам някой ден визите за САЩ или да отпаднат или най-малкото да стане с  електронна виза, както е за Канада. Но повече за американска виза няма да се редя. Но пък в Канада ще дойда. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
6 minutes ago, stanimir said:

Амин! 

 

Аз вярвам, че хората събрали се тук са интелигентни и никой не пътува (умишлено) до места които не биха му харесали, освен ако няма друг избор разбира се. 

Пътуването обогатява, но също така ни обогатява и прочетената книга и куп други неща.  Истината е, че почти всички тук сме с отклонения,  кой повече - кой по-малко. Сигурен съм, че точно така изглеждаме за хората извън нашето малко общество 🙂

Местата които не ни харесват също обогатяват. На мен Индия е сред държавите, които трудно бих казал, че ми харесват, но посещението ми в Индия определено ме обогати с много преживявания. Някой път и негативните преживявания обогатяват, защото ти помагат да оцениш позитивните неща.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 22 минути , stanimir каза:

Истината е, че почти всички тук сме с отклонения,  кой повече - кой по-малко. Сигурен съм, че точно така изглеждаме за хората извън нашето малко общество 🙂

Отклонения ли... какви отклонения? :angel:

  • Харесвам 4
  • Смея се 13
Връзка към мнение
преди 47 минути , Георги Матеев каза:

Отклонения ли... какви отклонения? :angel:

Остави това, днес ще превъртаме ли нещо ? 

  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 7 часа, Marusinka каза:

Бяхме в Кругър парк на сафари. Водачът беше бял, а тракерът черен. Като спряхме да почиваме, черният почна да говори за "the blacks", но честно казано толкова лошо впечатление ми направи тогава, че сега се мъча да си спомня в каква връзка го каза и не мога да се сетя. 

Е, ако е било в Крюгер, най-вероятно си е бил черен. Има малка вероятност да е бил бушмен, тогава би говорил за черните като "те, черните". Ако  е бил черен би говорил за "ние, черните". Оттук за инспектор Стрезов остават три хипотези. 1. Тебе те е подразнила само фразата "the blacks", която в Америка не е ОК, а в Южна Африка е. А човекът не е казъл нищо пренебрежително; 2. Човекът наистина е казал нещо лошо за своите, което може да се тълкува само като опит да се угоди на туристите с нещо, което биха харесали да чуят. С цел лична облага (по-голям бакшиш).  Това обаче е малко вероятно, защото повечето западни туристи на фотосафарита идват с по-политически коректни нагласи, отколкото се очаква. Виж точка 1; 3. Човекът е казал нещо, което ти се е сторило пренебрежително, а в Южна Африка е съвсем приемлив small talk за расови стереотипи. Примерно "черните туристи вдигат много шум и животните бягат" (впрочем същото важи и за италианците 🙂)

  • Харесвам 3
  • Замислям се 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 52 минути , Георги Матеев каза:

Отклонения ли... какви отклонения? :angel:

Ами като източваме сметките си до 0, за да отидем на поредното пътуване, не е ли отклонение? Нормата е да се спестява нещо, както го правят нормалните хора. 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Силата на системата от друга страна се увеличава ако тя разполага с повече пари и така туристите косвено могат да допринесат за засилване на диктатурите.

Този ефект има много по-малка тежест от ползата, която местните имат от общуване с хора от по-свободния свят.

Когато в България беше диктатура, общуването с пристигащи чужденци беше глътката въздух, от която имахме нужда.

И през ум не би ни минавало да им се сърдим, че не ни бойкотират държавата и Балкантурист, защото видите ли засилвало диктатурата

 

Преди 1 час, Topfly каза:

като по този начин подкрепям местните бизнеси на обикновенните хора

Абе и ние така подкрепяхме местните частни квартири по Черноморието, пък те после се овълчиха и заляха всичко с бетон

  • Харесвам 7
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 13 минути , Дани Магелани каза:

Ами като източваме сметките си до 0, за да отидем на поредното пътуване, не е ли отклонение? Нормата е да се спестява нещо, както го правят нормалните хора. 

Ами хммммм, това май си е до човек... Аз лично съм правил и със сигурност ще продължа да правя много "странни" неща свързани с пътуване и отдавна не се считам за "нормален" спрямо огромна част от стандартните (и според мен клиширани) стереотипи. Но точно пък това с източването никога не ми се е случвало - имам прекалено силен инстинкт за самосъхранение и при абсолютно никакви обстоятелства не бих си позволил да остана на 0. Та понякога дори и "отклоненията" имат граници 🙂

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Marusinka каза:

Какви са тези калъри? 

Бяхме в Кругър парк на сафари. Водачът беше бял, а тракерът черен. Като спряхме да почиваме, черният почна да говори за "the blacks", но честно казано толкова лошо впечатление ми направи тогава, че сега се мъча да си спомня в каква връзка го каза и не мога да се сетя. 

Ако беше белият, по-добро впечатление ли щеше да ти направи?

Ми ако е иронизирал своя цвят под някаква форма? Не трябва да сме толкова чувствителни и да получаваме лоши впечатления от толкова мимолетни неща. Пък и ако в една държава това оставя лошо впечатление, това не е универсално правило за цял свят. Защшо очакваш той да се съобрази с твоите нагласи, а не ти с неговите, при положение, че ти му отиваш "на гости"?🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 часа, Георги Матеев каза:

Това, което би ме спряло да посетя някоя страна, е най-вече активен военен конфликт или опасна епидемия. Нещо, който реално би застрашило живота ми.

Мисля, че нямам какво да добавя към написаното от Георги Матеев.

А от местата, на които вече съм бил, не бих повторил Милано. Единствено там ми се е искало час по-скоро да ми свърши престоя (две нощувки) и дори разглеждах за по-скорошни полети за прибиране. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, stanimir каза:

Пътуването обогатява, но също така ни обогатява и прочетената книга

Съчетание от двете също е много добра идея!

За Иран дълбока следа в съзнанието ми е оставила мемоарната книга на нобеловата лауреатка за мир Ширин Ебади.

За всички туристи, които виждат само гостоприемството и обгрижването, е добре да имат предвид и други казуси

... Трима мъже изнасилили и убили момиче на 11 години. Единият се самоубил, а другите двама били осъдени на смърт. Да, ама шериатът предвиждал и кръвнина за убийство. Но понеже женският живот бил 2 пъти по-евтин от мъжкия, на семейството на момичето се наложило да си продаде къщата за да платят те кръвнината във вид на "такса за екзекуция" ...

 

Цялото ревю тук: https://www.goodreads.com/review/show/1970447425

847332. sy475 

 

А по основния въпрос на темата - ако има страна, която се въздържам да посещавам в момента, е точно Иран. Не от липса на интерес или несъгласие с режима и съдебните практики, а за да не ми се затрудни достъпът до САЩ. Признавам, не е особено благородно, но пък е въпрос на просто претегляне на приоритети. 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Topfly каза:

Характерното за диктатурата е, че хората не могат да изберат свободно как да живеят, а някой им е наложил със сила някаква система. От такава гледна точка неподкрепянето на диктатурите не е казване на хората как да живеят, а точно обратното. Силата на системата от друга страна се увеличава ако тя разполага с повече пари и така туристите косвено могат да допринесат за засилване на диктатурите. Тази връзка разбира се не винаги е много лесна за доказване, но общо взето връзката на властта с парите за всеки е ясна.

 

Аз лично посещавам диктатури, но се стремя да избягвам бизнесите свързани със силните на деня, като по този начин подкрепям местните бизнеси на обикновенните хора. Нямам илюзията, че мога да променя нещо радикално, но ако с моето харчене поне не влоша ситуацията в дадената държава аз съм ок. 

Да, така е. И не го оспорвам. Това е доста по-широка тема, но наличието на диктатура е признак, че една част от населението на една държава желае да живее под (някаква форма на) диктатура. И не мисля, че трябва аз или който и да е друг да им казва как да живеят живота си. Нито едно общество не е станало демократично и свободно по този начин. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
31 minutes ago, домосед said:

Този ефект има много по-малка тежест от ползата, която местните имат от общуване с хора от по-свободния свят.

Когато в България беше диктатура, общуването с пристигащи чужденци беше глътката въздух, от която имахме нужда.

И през ум не би ни минавало да им се сърдим, че не ни бойкотират държавата и Балкантурист, защото видите ли засилвало диктатурата

Твърди диктатури, където цензурата е почти 100% днешно време са малко. Най-малкото има интернет, така че няма такава информационна изолация каквато е имало в миналото. Повечето диктатури в света са меки диктатури и местните имат определени възможности да се информират или пътуват, но икономически и политически са подтиснати. С подбирателното харчене можеш малко да намалиш икономическото подтискане на местните. Що се отнася "малката тежест“ на туризма в някой държави тя е от 30-50% от БВП цък

От държавите където съм бил единствено в Куба съм имал усещането, че местните определено имат интерес и нужда да си говорят с туристите за положението извън Куба...В Куба обаче парите които харчат туристите определено рушат системата, защото видимо засилват частния сектор и създават дълбока пропаст в доходите между частниците и държавните служители...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев
Преди 1 час, Topfly каза:

От държавите където съм бил единствено в Куба съм имал усещането, че местните определено имат интерес и нужда да си говорят с туристите за положението извън Куба...

В това отношение най-голям интерес към нас като чужденци съм виждал в Еритрея. Местните се надпреварваха да ни заговарят и да ни разпитват за положението по света и какво се случва, бяха искрено и неподправено любопитни. За нас комуникацията с тях също беше повече от интересна - научихме изключително много неща за обществото там, повечето от които безумно странни и граничещи с откровени абсурди от типа на задължителен автомат в дома на всеки над 21 г. (който на свой ред вече е минал през задължителната казарма, включително мъже и жени) или на течаща вода по домовете едва 2 пъти месечно (!) или на 400% мито за внос на употребяван автомобил. В крайна сметка останах с впечатление, че тази страна е значително по-сбъркана дори от Северна Корея... Там не съществува мобилен интернет (имам предвид операторът чисто технически въобще не поддържа и не предлага такъв, дори на туристи), а останалия интернет все едно го няма. За 3 дни в "4-звездния" ни столичен хотел чрез техния wi-fi едва успях да си проверя един път имейла и да отговоря на 4-5 whatsapp съобщения, а за отваряне на който и да е сайт не можеше и дума да става. Хората живеят в абсолютен информационен (и не само) затвор.

 

Преди 1 час, Topfly каза:

В Куба обаче парите които харчат туристите определено рушат системата, защото видимо засилват частния сектор и създават дълбока пропаст в доходите между частниците и държавните служители...

Абсолютно. Сегашната Куба вече видимо няма много общо с онази Куба от миналото, по-скоро в момента е нещо като България в края на 80-те и началото на 90-те. В този ред на мисли, @Crazy Horse мисля, че когато децата ви порастнат ще трябва да потърсите друго място, ако държите да им покажете какво е комунизъм.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 21 минути , Георги Матеев каза:

или на 400% мито за внос на употребяван автомобил.

Защитават си родното автомобилостроене. :grin:

  • Смея се 5
Връзка към мнение
1 hour ago, darinamarinova said:

Да, така е. И не го оспорвам. Това е доста по-широка тема, но наличието на диктатура е признак, че една част от населението на една държава желае да живее под (някаква форма на) диктатура. И не мисля, че трябва аз или който и да е друг да им казва как да живеят живота си. Нито едно общество не е станало демократично и свободно по този начин. 🙂 

Това е малко като въпросът заслужават ли си жените съдбата, които позволяват мъжете им да ги бият? Може да решиш просто въпроса с това, че си заслужат съдбата след като търпят насилника и нямат нужда от съдействие, но животът никога не е толкова прост. Може да не ти харесва диктатурата, но ако ти е застрашено физическото оцеляване,  финансовото положение,  съдбата на децата ти и т.н. не всеки има смелост, желание и т.н. да влезе в пряк конфликт с насилника! В такива случаи малко външна помощ жертвата може да се окаже решаваща. Ако обаче и външната среда подкрепя насилника, положението на жертвата може да стане безнадеждно.

 

Разбира се положението на този който иска да “помага“ в такива ситуации също не е лесно, а някой път е и безнадеждно. В никакъв случай не бих искал да обвинявам някой ако смята, че неговата намеса няма да подобри положението и затова е по добре изобщо да не се занимава с този конфликт...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

В тоя ред на мисли се сетих за предаване преди години. Мисля на някаква френска или канадска ТВ . Интервюираха туристи в Куба и на въпрос - защо избрахте точно Куба,  млада френскоговоряща  отговори 

- ми защото тук няма (обидна думичка) американци. 

 

Оказва се за някой хора и това може да е причина да изберат Куба измежду многото карибски дестинации в търсене нещо различно. 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.