Прескочи до съдържание

HES код за пътуване в Турция


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Аз се върнах от Турция преди мяколко дена,Пътувах със самолет имах и няколко вътрешни полета никъде не са ми искали този код .В последният хотел в Анталия самия собственик ни предложи да ни изкара кодовете, На летището в Анталия пред нас имаше турски гражданин и му поискаха кода на нас не.Според мен зависи кой как интерпретира това с тези кодове.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И ние се върнахме преди 9 дни от Истанбул.  Пътувахме с кола. Преди да заминем звъннах в посолството за офимиялна информация. От там отлми потвърдиха, че код за български граждани не се изисква. Съответно не съм си правила труда да разучавам повече. Никъде никой не ни поиска такъв код. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А възможна ли е следната схема: пиша мейл до истанбулски средна класа  хотел,  че желая да резервирам 4 нощувки като пристигам след седмица и ще платя кеш на рецепция. След  два ни им пиша, че ми трябвало някакъв HES код, но нямам турска сим-карта и ги моля те да ме регистрират и изпратят кода по мейл. Ден след като получа кода от любезния хотел, ги информирам, че  пътуването ми се отлага. (Мога и да не ги информирам за "проваленото" ми пътуване, но от уважение ще им пиша).

Връзка към мнение
преди 34 минути , neuromancer каза:

искаш такъв код ако нямаш реално пътуване?

Не съм казвал, че няма реално да пътувам. Приятел ще ме закара от Бургас до Лозенград, понеже вози пътници в  пазарната сряда  и после искам да си купя от автогарата на Лозенград билет до Истанбул за 75 лири (15 лева). Обаче без код няма да ми  продадат билет за вътрешен турски автобус.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , epetkov каза:

Не съм казвал, че няма реално да пътувам. Приятел ще ме закара от Бургас до Лозенград, понеже вози пътници в  пазарната сряда  и после искам да си купя от автогарата на Лозенград билет до Истанбул за 75 лири (15 лева). Обаче без код няма да ми  продадат билет за вътрешен турски автобус.

На автогарата ще ти помогнат с кода.

Връзка към мнение

Благодаря много @giafil! Кацане в Анталия без особено (дори е възможно никакво) обикаляне околовръст. Кодът как го извадихте, след като става само с турски телефон? Понеже разбирам, е обикаляте сериозно из Турция в момента, вероятно в първия хотел, в който сте били предварително са Ви съдействали?

Връзка към мнение
преди 2 часа, Mary каза:

На автогарата ще ти помогнат с кода.

 

преди 2 часа, neuromancer каза:

Ами вместо хотела ще помолиш да ти изкарат кода на автогарата

Има един нюанс. Когато си потенциален клиент на  истанбулски хотел, в който планираш да оставиш  около 500 лири и си комуникирал по мейл на английски отношението е едно. Съвсем друго е положението когато си пред касата на лозенградската автогара и обсъждаш купуването на билет за 75 лири на някой, който знае 5-6 думи на английски.

Връзка към мнение
преди 42 минути , epetkov каза:

Съвсем друго е положението когато си пред касата на лозенградската автогара и обсъждаш купуването на билет за 75 лири на някой, който знае 5-6 думи на английски.

Често този, който не знае и две думи ще ти свърши работата по-бързо и лесно. Няма да си единствения, който няма код и иска да си купи билет за автобуса.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Па то,на автогарата в Истанбул ,никой не говори английски,на то не е и нужно,щот половината персонал говори български.

Така че,на Лозенград ще е същата работа.,Да ти кажа ,толкова места съм обиколила в Турция и винаги се намира някой, да говори български.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 46 минути , epetkov каза:

 

Има един нюанс. Когато си потенциален клиент на  истанбулски хотел, в който планираш да оставиш  около 500 лири и си комуникирал по мейл на английски отношението е едно. Съвсем друго е положението когато си пред касата на лозенградската автогара и обсъждаш купуването на билет за 75 лири на някой, който знае 5-6 думи на английски.

ами хубаво, пробвай

тогава не разбрах защо казваш, че няма да стоиш в хотела. Ако ще стоиш при приятели спокойно може да ти го извадят те

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първият път, когато ми трябваше ХЕС код, едно момче ми предложи да помогне, само като ни видя, че се суетим с паспортите и се мъчим с приложението. Също така ми се е случвало като не можем да се разберем, защото аз не знам турски, те - английски, да потърсят човек, който говори английски. Не подценявайте турците - те са много услужливи, и то без да чакат да им се заплати за това.

p.s. A и 500 лири в момента въобще не са много пари...

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 45 минути , Ивайла каза:

A и 500 лири в момента въобще не са много пари...

Съгласен съм, че 500 лири в момента не са много пари, но пък  са в пъти повече от 75 лири.  Освен това  исках да чуя коментари по предложението ми, защото трябва да намеря някаква схема за кода,  понеже  го търся  за италианец, говорещ само италиански. Пътуването до Истанбул не е за гостуване на приятели или  с цел екскурзия, а за стигане до Новото летище.

Връзка към мнение

epetkov,  на сайта на turkishairlines е обяснено подробно:
https://www.turkishairlines.com/en-tr/announcements/coronavirus-outbreak/hes-code/index.html

 

Най-долу, в Frequently asked questions виж обяснението  на Is the HES code mandatory for international flights? - може да ти е от полза.

Връзка към мнение

На нас ни го изкара собственика в първия хотел в който отседнахме в Чешме. Стана за около минута. Дълбоко се съмнявам,че някой било то на автогара или в хотел ще откаже да помогне. @epetkov не ги мислете тия схеми, хората са толкова добри и готови да помогнат, че просто няма нужда от тарикатлъци...На автогарата със сигурност ще ви го изкарат. Освен това не е гаранция, че може да не ви продадат билет...ние доста места обиколихме и само Камилкоч ни искаха кода за да издадат билети. Но вчера имахме друга случка в маршрутка пътуваме от Сиде за Манавгат 12 ч . На обед и в самия Манавгат Жандармата спря маршрутката от трафика и на всички вътре ни провери паспортите и НЕС кода...та в тоя ред на случайности съвета ми е да не се пътува в Турция без НЕС код.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, giafil каза:

не ги мислете тия схеми, хората са толкова добри и готови да помогнат

Оказа се, че схема не може да бъде измислена, защото не може да се получи код, ако липсва информация от граничните служби, че лицето е влязло в Турция.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 27.10.2020 г. в 19:21, epetkov каза:

понеже  го търся  за италианец, говорещ само италиански.

Италианецът може да използва Google translate. Съответните езици - в случая италиански и турски - могат да бъдат свалени предварително и приложението да работи в офлайн режим без нужда от интернет връзка. Италианецът може да си пише на италиански и да показва превода на турски. В Бразилия по този начин проведохме доста обширен разговор с един шофьор на Uber, висейки в задръстване.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз бях 4 дни в Истанбул. Първоначално писах чрез Booking до хотела с молба да ми помогнат за hes код. Отговориха, че няма да могат. Като стигнах на място попитах на рецепция и ми изкараха. Първоначално бе едно младо момче, което явно не бе особено запознато, но се допита до колежка и свършиха работата бързо и без въпроси.

Пътувах с автобус на Метро. На връщане като се бях качил в автобуса на автогарата стюардесата ме помоли да отида до гишето на Метро, за да предоставя HES код и да го вкарат.

Иначе в Истанбул ми го поискаха само на маратона, на който участвах, а иначе посетих различни музеи и забележителности.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Обмислям едно пътуване до Анталия с полет от Истанбул. До летището в Истанбул ще сме с кола . Трябва ли ми този HES код и ако да , как да си го изкарам?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.