Прескочи до съдържание

HES код за пътуване в Турция


AlexandraKo

Препоръчани мнения

От тази сутрин ,Турция има ново изискване за пътуващите.Трябва да получиш код ,като изпратиш СМС,без този код,не можеш да пътуваш.Като дойдох за автобуса,го разбрах.Оказа се,че за БГ паспортите, нещо не става.Събраха ни паспорти и билети и ги занесоха в полицията.И там не са се справили,но дали писмено разрешение автобусът да пътува.Само един пътник да нямал код,връщали автобуса,а него глобявали.Това ни обясни стюардесата на автобуса.

Снимала съм,къде се пращат данните.

Естествено,е само на турски:)))))

IMG_20200912_113545.thumb.jpg.557663693cb59c2b39a73a3461384e54.jpg

Първото е за номер на паспорта,второто е за турския номер и третото - дата на раждане.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

От тази сутрин ,Турция има ново изискване за пътуващите.Трябва да получиш код ,като изпратиш СМС,без този код,не можеш да пътуваш.Като дойдох за автобуса,го разбрах.Оказа се,че за БГ паспортите, нещо не става.Събраха ни паспорти и билети и ги занесоха в полицията.И там не са се справили,но дали писмено разрешение автобусът да пътува.Само един пътник да нямал код,връщали автобуса,а него глобявали.Това ни обясни стюардесата на автобуса.

Снимала съм,къде се пращат данните.

Естествено,е само на турски:)))))

IMG_20200912_113545.thumb.jpg.557663693cb59c2b39a73a3461384e54.jpg

Първото е за номер на паспорта,второто е за турския номер и третото - дата на раждане..

По-скоро е грешка на стюардесата. HES кода си го има от доста време (поне 1-2 месеца), ама е само за турски граждани:

 

What you should know about HES

  • HES code is mandatory on all domestic flights for citizens of the Republic of Turkey and people whose Foreigner’s ID No issued by the Turkish Republic start with 97, 98, and 99. The HES code is not mandatory for foreign passengers.

Иначе за някой с двойно гражданство, ето и пълни инструкции:

 

You can get your personal code via the Hayat Eve Sığar mobile app, the e-Government portal or by sending a text message to 2023 that includes the following: HES TR ID No, the last four digits of the serial number on your ID card and the number of days, ensuring that there is a single space between all (Example: HES 12345678901 5376 30). People whose Foreigner’s ID No issued by the Turkish Republic start with 97, 98, and 99 can obtain a HES code by sending a text message to 2023 (only Turkish GSM operators) starting with HES and continuing with TR ID number, date of birth (year), and the number of days for which HES code should remain valid, ensuring that there is a single space between all.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 16 минути , ivailo_radev каза:

По-скоро е грешка на стюардесата. HES кода си го има от доста време (поне 1-2 месеца), ама е само за турски граждани:

 

What you should know about HES

  • HES code is mandatory on all domestic flights for citizens of the Republic of Turkey and people whose Foreigner’s ID No issued by the Turkish Republic start with 97, 98, and 99. The HES code is not mandatory for foreign passengers.

Иначе за някой с двойно гражданство, ето и пълни инструкции:

 

You can get your personal code via the Hayat Eve Sığar mobile app, the e-Government portal or by sending a text message to 2023 that includes the following: HES TR ID No, the last four digits of the serial number on your ID card and the number of days, ensuring that there is a single space between all (Example: HES 12345678901 5376 30). People whose Foreigner’s ID No issued by the Turkish Republic start with 97, 98, and 99 can obtain a HES code by sending a text message to 2023 (only Turkish GSM operators) starting with HES and continuing with TR ID number, date of birth (year), and the number of days for which HES code should remain valid, ensuring that there is a single space between all.

Ми не пускаха автобуса, тръгнахме с половин час закъснение. Казаха, че е изискване от днес.

Не знам, разказвам, какво се случи.Не вярвам да е грешка, при заверяването на билета ми обясниха същото. А и тези хора пътуват непрекъснато и знаят всичко.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 17 минути , AlexandraKo каза:

Ми не пускаха автобуса, тръгнахме с половин час закъснение. Казаха, че е изискване от днес.

Не знам, разказвам, какво се случи.Не вярвам да е грешка, при заверяването на билета ми обясниха същото. А и тези хора пътуват непрекъснато и знаят всичко.

 

Това ще е по-лошият вариант - да са го въвели и за чужденци. По-хубаво ще е някой да не е разбрал и да е станало развален телефон. 😄

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , neuromancer каза:

Това на излизане от Турция, нали? Че не става ясно. А и от бележката не става ясно къде се пращат данните....

Би трябвало да е за вътрешни полети/пътувания. Ама то знае ли вече човек. Всеки ден всичко е възможно. А данните се пращат със смс на номер 2023, ама би трябвало да не работи за чужди граждани, понеже искат номер на турска лична карта (T.C.K.N). Предполагам затова и в полицията не са успели.

 

 

Връзка към коментар
преди 54 минути , neuromancer каза:

Това на излизане от Турция, нали? Че не става ясно. А и от бележката не става ясно къде се пращат данните....

Да, да - в момента пътувам от Истанбул за Бг.

Турската лична карта е следващото, а лелята обясни, че първото е за номера на паспорта на чужденеца.

Сега порових из техните сайтове, вероятно, това е за ЛНЧ / както у нас/ на чужденците.

Вероятно, не са го адаптирали, за номер на паспорта и за това не работи, та и полицията не се оправила:(((

Не знам, ще стане ясно, ама явяш- явяш:))))

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

HES  кода е още  от юни месец.

Според закона е задължителен за всички пътуващи по вътрешни междуградски линии в Турция, без значение с какъв транспорт пътуваш.

Автобус, влак, самолет няма значение.

Кодът може да го получиш като инстралираш на телефона си мобилното приложение на Турското здравно министрество за Ковид 19 или като изпратиш както вече по-горе Радев е обяснил смс.

Нооо, може да го получиш само на турска сим карта. Затова и турските власти не го искат за чужденците при пътуване.

Но пък като нямаш този код не можеш примерно да минеш онлайн чикиране при полет, тъй като без него не дават бордна карта. А дори и да нямаш багаж за чекиране трябва да минеш през гише и да си получиш бордната карта.

Две седмици през юли обикаляхме Турция, ползвахме вътрешни полети и междуградски автобуси, влязохме и излязохме от Турция с автобус и нито веднъж не ни поискаха HES  код.   Макар да знаех за него и бях подготвен като в краен случай щях да купувам турска сим карта, за да кача мобилното приложение или да получавам смс с него.

В момента няма нови разпоредби относно кода, но пък тъй като по закон е задължителен за всички пътуващи някой може да е решил непременно да спази  закона.

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Roje каза:

HES  кода е още  от юни месец.

Според закона е задължителен за всички пътуващи по вътрешни междуградски линии в Турция, без значение с какъв транспорт пътуваш.

Автобус, влак, самолет няма значение.

Кодът може да го получиш като инстралираш на телефона си мобилното приложение на Турското здравно министрество за Ковид 19 или като изпратиш както вече по-горе Радев е обяснил смс.

Нооо, може да го получиш само на турска сим карта. Затова и турските власти не го искат за чужденците при пътуване.

Но пък като нямаш този код не можеш примерно да минеш онлайн чикиране при полет, тъй като без него не дават бордна карта. А дори и да нямаш багаж за чекиране трябва да минеш през гише и да си получиш бордната карта.

Две седмици през юли обикаляхме Турция, ползвахме вътрешни полети и междуградски автобуси, влязохме и излязохме от Турция с автобус и нито веднъж не ни поискаха HES  код.   Макар да знаех за него и бях подготвен като в краен случай щях да купувам турска сим карта, за да кача мобилното приложение или да получавам смс с него.

В момента няма нови разпоредби относно кода, но пък тъй като по закон е задължителен за всички пътуващи някой може да е решил непременно да спази  закона.

А ако пътувам от Истанбул за Измир, какво е положението?

Връзка към коментар

Аз съм във Фетие, на идване ми казаха, че за чужденци не се изисква този код, утре летя обратно, чекирах се от Даламан до Истанбул без този код. Ако има нещо ново, утре ще пиша.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 3
Връзка към коментар
преди 10 часа, Ивайла каза:

Аз съм във Фетие, на идване ми казаха, че за чужденци не се изисква този код, утре летя обратно, чекирах се от Даламан до Истанбул без този код. Ако има нещо ново, утре ще пиша.

Тази година гледам Фетието оттук.

 

http://www.oludeniz.com/live-webcam.html

 

Канех се на хотел Туана, но в крайна сметка ще пропуснем. Вие къде сте , били споделила с две три думи как е там?

Връзка към коментар

imageproxy.php?img=&key=44c9c277a0e57062Ние сме в квартира в Чалъш, нещо като квартал на Фетие, на Чалъш плаж. Градчето е много приятно, плажът на Чалъш не ми харесва, пясъкът е ситни камъчета, но пък крайбрежната е приятна, къщите са много красиви. Плажът на Олудениз е доста по - каменист, зависи на кой от всичките плажове сте. Но въпреки камъчетата, на мен ми хареса - водата е като на Лефкада, с онова специфично синьо и прозрачна. Фетие, Олудениз и Гьоджек- ( Фенси курорт, където са идвали Джони Деп и Шакира ) са много популярни сред англичани, разбира се и руснаци. Има и доста туристи от Северна Европа. Почти всички турци тук говорят английски с британски акцент. Има какво да се обикаля в района, природата е много красива. Аз летях с парапланер и горещо препоръчвам. Ако сте с кола ще може да ходите на  прекрасни малки неизвестни  плажчета, но за съжаление ние сме без. 

С две думи - малко курортно градче, пълно с англичани, различно от курорти тип Кушадасъ ( на мен там изобщо не ми хареса, но пък плажа там е хубав ), с възможност да се обикаля много. Аз съм доволна.

Screenshot_20200913-092414.jpg

Screenshot_20200913-092355.jpg

Screenshot_20200913-092336.jpg

Screenshot_20200913-092314.jpg

Screenshot_20200913-092215.jpg

Screenshot_20200913-092153.jpg

Screenshot_20200913-092139.jpg

Screenshot_20200913-092055.jpg

Screenshot_20200913-092037.jpg

Screenshot_20200913-092012.jpg

Screenshot_20200913-091758.jpg

Screenshot_20200913-091721.jpg

Screenshot_20200913-091628.jpg

Screenshot_20200913-091816.jpg

Screenshot_20200913-093626.jpg

  • Харесвам 31
  • Браво 6
Връзка към коментар

За кодовете - на летището за вътрешен полет Даламан - Истанбул не са искали. Едно турско момче предложи да помогне с кода, но на автогарата за автобус до София също помагат - те пращат смс и ти дават код.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Супер, качили сте се и на парапланер. През 2018, като бяхме там струваше 350 лири и при тогавашните 28 ст, излизаше много евтино, но пусти страх от високо не можах да се престраша. Ние винаги сме с кола и тогава ходихме  до Калкан, Каш и плажа Капуташ . Наистина района е много красив и сигурно пак ще повторим.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За парспланера и аз много се страхувах, затова го направих още първата сутрин. Аз съм късогледа, така че докато разбера какво се случва и вече бяхме излетели. Двама - трима преди мен се отказаха, а едно момче получи паник атака. За съжаление поради липса на туристи тази година няма турове до Каш , Калкан и Капуташ, но един ден и аз  бих се върнала да си доразгледам. Също така в този район има и Blue Cruise - круизи с различна продължителност и маршрут по крайбрежието от Фетие до Кемер, което също си заслужава.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На ‎13‎.‎09‎.‎2020 в 23:34, Ивайла каза:

За парспланера и аз много се страхувах, затова го направих още първата сутрин. Аз съм късогледа, така че докато разбера какво се случва и вече бяхме излетели. Двама - трима преди мен се отказаха, а едно момче получи паник атака. За съжаление поради липса на туристи тази година няма турове до Каш , Калкан и Капуташ, но един ден и аз  бих се върнала да си доразгледам. Също така в този район има и Blue Cruise - круизи с различна продължителност и маршрут по крайбрежието от Фетие до Кемер, което също си заслужава.

Много е красива тази част на Турция, миналия октомври я обикалях и ми се взе акъла направо, но да си призная подценявах региона. И около остров Кекова е прекрасно. Най-много ми харесваше да обиклям с кораб и от време на време да правим паузи за плуване. Голяма красота и кристално чиста вода.  На мен Каш ми е фаворит определено. А храната,... колкото по-навътре в нищото, толкова по-вкусно. Задължително ще отида пак в този ретион.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

С Боби железото ходихме 18-22.09 и не са ни искали никакви хес мес неща, просто голямо чакане на границата, заради наплива на Българи. 😀 Минахме си съвсем нормално с нашия миникемпър. Единственно на вход в Турция, имаше такса дезинфекция 3 евро и освен, че ни напръскаха колата, ни дадоха 4 маски и дезинфектант. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ето какво ми отговориха преди 3 дни от Pegasus Airlines когато ги питах дали се изисква въпросния код от чужденци за вътрешен полет в Турция: 

In response to your inquiry, we would like to inform you that there is no need for HES code for the international passengers currently. However, we kindly suggest you to contact with official authorities and embassies for more accurate information.

 

Т.е кодът е само за турски граждани. Иначе си дръпнах тяхното приложение, но не успях да получа потвърждение за активация с български номер.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, и на мен Turkish ми казаха същото, а от миналата седмица го знам и от опит. Полет Истанбул-Кайсери и после Кайсери-Истанбул мина почти безпроблемно. Т.е. HES code не искаха, ама пък за сметка на това направиха натривка от ръцете на жена ми, понеже носеше два лаптопа и взе, че светна червено. То при нея винаги светка червено (май е от някой от гримовете), ама в Турция си беше филм - обиски и правиха, записваха ни данните в една дебела книга. Добре, че като повториха излезе първо жълто, а като потретиха - зелено.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Tonyco каза:

С Боби железото ходихме 18-22.09 и не са ни искали никакви хес мес неща, просто голямо чакане на границата, заради наплива на Българи. 😀 Минахме си съвсем нормално с нашия миникемпър. Единственно на вход в Турция, имаше такса дезинфекция 3 евро и освен, че ни напръскаха колата, ни дадоха 4 маски и дезинфектант. 

Доколкото разбирам от прочетеното до тук, кодът се изисква само ако пътуваш с обществен транспорт - автобус, влак, самолет. 

На 16 септември аз също бях в Турция, но с кола и нищо не са ми искали. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз светвам винаги като си държа power bank-а в ръцете непосредствено преди проверката... Мои познати са пътували снощи за Истанбул , с автобус, без да имат код,  шофьорът им е казал, че ако има нужда, ще помагат. На границата не са го искали.

Връзка към коментар

Ние ходихме да хапнем в Одрин с кола. Кодове не са ни искали,обаче никога преди не са ми мерили температурата толкова пъти за 1 ден. На границата почнаха, после във всеки МОЛ, голям магазин, че и на термокамери ни гледаха на влизане в Турция и в България. Добре, че не вдигнах температура от притеснение 😄

Тюююю, как съжалявам, че отменихме и не си направихме пътуването в Турция.....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 13.09.2020 г. в 21:26, nino каза:

През 2018, като бяхме там струваше 350 лири и при тогавашните 28 ст, излизаше много евтино, но пусти страх от високо не можах да се престраша.

Няма страшно сега 1 лира е около 22-24ст. и само ще пада като себестойност, така че "само" смелост трябва да се намери 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.