Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2021: Правила, участие, срокове и коментари


Препоръчани мнения

преди 6 минути , Георги каза:

В предишни години имахме случаи, при които повече от една ваша снимка покриваше критериите за брой гласове, но се оказваше че в календара влиза тази с по-малкото заради правилото за избор на дестинации. Това водеше до разочарования в авторите, които си харесват другата снимка повече, а и хората изглежда също са я харесали повече. Но правилото за разнообразие на дестинации остава, така че ако имате любима снимка, участвайте само с нея, така няма сами да си канибализирате шансовете 🙂 

Да, знаейки за правилата се самоограничих до 2 снимки - Австрия и Перу. Трета снимка щеше да повтори дестинация и да се самоизяждат. Но как да предположа  че ще се появи "смотаното" Мачу Пикчу.

Поздравления за @Dian  , снимката му е страхотна!

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , ven62 каза:

Да, знаейки за правилата се самоограничих до 2 снимки - Австрия и Перу. Трета снимка щеше да повтори дестинация и да се самоизяждат. Но как да предположа  че ще се появи "смотаното" Мачу Пикчу.

 

Поне се радвам, че мога да хвърля вината за липсата на бабата върху теб! А "смотаното" Мачу Пикчу се появява всяка година, така че не е точно изненада 😄

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 9 минути , ven62 каза:

Да, знаейки за правилата се самоограничих до 2 снимки - Австрия и Перу. Трета снимка щеше да повтори дестинация и да се самоизяждат. Но как да предположа  че ще се появи "смотаното" Мачу Пикчу.

 

Аз обаче не мога да направя консистентен критерий, по който да кажа "бабата е ок, втора на Мачу Пикчу не е". Така че догодина ще има гласуване дали да отпадне въобще правилото за разнообразие на дестинации, с целия риск че може да гледаме 2 пикчута и т.н.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Gentleman Basta каза:

Поне се радвам, че мога да хвърля вината за липсата на бабата върху теб! А "смотаното" Мачу Пикчу се появява всяка година, така че не е точно изненада 😄

Точно затова. Виках си: "Едва ли пак"

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , ven62 каза:

Снимката ми от шарената планина Palccoyo, Перу с бабата не попадна в календарите.

 

Правила!

 

"Човек само когато знае к'во му е, само аз си знам к'во ми е"

  т.е. започвам да разбирам как се е чувствала @Tedy в предишни години.

 

А аз отивам в ъгъла да си … скърбя.

 

:biggrin:

 

---

@Gentleman Basta, писали сме едновременно.

Знаеш правилата. 😎. И не слушаш жена си 😄

 

Аз скърбя и за Тонгариро, @wiliko, deja vu...

 

И за пингвините рева, и за лъвчетата, ама...

Но поне има и от Перу, и от Нова Зеландия, и от Патагония, и от Кения страхотни кадри.

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги каза:

Аз обаче не мога да направя консистентен критерий, по който да кажа "бабата е ок, втора на Мачу Пикчу" не е. Така че догодина ще има гласуване дали да отпадне въобще правилото за разнообразие на дестинации, с целия риск че може да гледаме 2 пикчута и т.н.

@Георги, в мненията ми няма и намек за упрек.

Правилата са си правила!

 

И те са ми (ни) известни отдавна.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Георги каза:

Аз обаче не мога да направя консистентен критерий, по който да кажа "бабата е ок, втора на Мачу Пикчу" не е. Така че догодина ще има гласуване дали да отпадне въобще правилото за разнообразие на дестинации, с целия риск че може да гледаме 2 пикчута и т.н.

А дали не е вариант да се активира правилото за разнообразие при определена близост в гласовете между две снимки на автора?

 

Например втората да има не по-малко от 80% спрямо първата.

 

В този трагичен случай бабата има 99, а австрийската има 49 гласа. Това показва и някаква сериозна разлика в качеството на снимките.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 4 минути , Георги каза:

Аз обаче не мога да направя консистентен критерий, по който да кажа "бабата е ок, втора на Мачу Пикчу" не е. Така че догодина ще има гласуване дали да отпадне въобще правилото за разнообразие на дестинации, с целия риск че може да гледаме 2 пикчута и т.н.

може да се помисли в посока, пример: както ven има 2 снимки той сам да си избере коя да продължи, а не да махаме Mачу Пикчу 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, master_of_germs каза:

Знаеш правилата. 😎. И не слушаш жена си 😄

 

 

Пак сме писали едновременно. Този път с @master_of_germs.

Да, един път да не я послушам и ето резултата. Но става въпрос за две снимки от Алпите. За перуанската баба нямахме разногласия.

Жена ми искаше да пуснем тази:

 

ps2.jpg.cf772f09df62a7c343270e6ecc48f454.jpg

 

Аз се наложих и сега в календарите ще гледаме тази:

 

ps1.jpg.b1f31206d713acd90fe0bb9de9d5c231.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 1 минута , Gentleman Basta каза:

А дали не е вариант да се активира правилото за разнообразие при определена близост в гласовете между две снимки на автора?

 

Например втората да има не по-малко от 80% спрямо първата.

 

В този трагичен случай бабата има 99, а австрийската има 49 гласа. Това показва и някаква сериозна разлика в качеството на снимките.

Утежнява се регламента и е само въпрос на време да ударим случай, в който отклонението е 79%...и пак ще имаме същия филм. Няма как да определим граница под която да елиминираме снимки. За този конкретен случай ще ги натамъниш ок, но можеш ли да гарантираш че такова правило би работило справедливо за всички случаи, завинаги?

 

преди 2 минути , zvezda9001 каза:

може да се помисли в посока, пример: както ven има 2 снимки той сам да си избере коя да продължи, а не да махаме Mачу Пикчу 🙂 

Той е избрал при пускането на снимките, че е ок с това и двете да участват в календара, ако бъдат избрани 🙂 Със сигурност контрол от автора пост-гласуване ми се струва много лош прецедент също с потенциал за проблеми.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Георги, ще предложа и догодина това което ти предложих вчера на лични.

 

Правилото за разнообразие на дестинации не бива да отпада. Магелански календар е. И не бива приоритетът да е единствено върху разнообразието на автори. Но най-добрите кадри трябва да са в календара.

 

Искам да чуя мнението и на други. 

 

Предлагам чертата да не се слага на най-висококласираната снимка на 24-тия поред автор в класирането, а на 24-тата снимка по брой гласове.

 

Това е първо класиране. Теоретично в него попадат между 8 и 24 автора.

Примерно, нека са 15.

Тези автори влизат задължително с най-добрите си снимки.

Останалите девет снимки от повтарящи се автори се елиминират и отварят девет места.

На второ класиране тези девет места да се попълват вече не с приоритет на автор, а на уникална дестинация. Примерно -на 25то и 26то място има снимки, които преповтарят вече класирана дестинация. Те се пропускат, независимо от автора, и първото свободно място се попълва от снимката на 27мо място, която е от уникална дестинация... И така нататък до попълване на 24те места в календарите.

 

Според мене това би осигурило по-добър баланс и по-малко сръдни 🙂.

 

Възможно е и да не съм прав, де...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 минути , master_of_germs каза:

@Георги, ще предложа и догодина това което ти предложих вчера на лични.

 

Правилото за разнообразие на дестинации не бива да отпада. Магелански календар е. И не бива приоритетът да е единствено върху разнообразието на автори. Но най-добрите кадри трябва да са в календара.

 

Искам да чуя мнението и на други. 

 

Предлагам чертата да не се слага на най-висококласираната снимка на 24-тия поред автор в класирането, а на 24-тата снимка по брой гласове.

 

Това е първо класиране.

В него примерно попадат 15 автори.

Те влизат задължително с най-добрите си снимки.

Останалите девет снимки от повтарящи се автори се елиминират и отварят девет места.

На второ класиране тези девет места да се попълват вече не с приоритет на автор, а на уникална дестинация. Примерно -на 25то и 26то място има снимки, които преповтарят вече класирана дестинация. Те се пропускат, независимо от автора, и първото свободно място се попълва от снимката на 27мо място, която е от уникална дестинация... И така нататък до попълване на 24те места в календарите.

До колкото схванах. Така на първо класиране могат да се дублират, а дори и да има повече от 2 снимки от една и съща дестинация?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ven62 каза:

До колкото схванах. Така на първо класиране могат да се дублират, а дори и да има повече от 2 снимки от една и съща дестинация?

Да, възможно е. Перфектно решение няма 🙂Но и сега теоретично може да имаме колкото си щем снимки от една дестинация. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз не разбирам как се определят границите на дестинацията, макар че сигурно е коментирано преди години? Защото има две снимки от България, две от Италия, две в Патагония (ако е по регион, а не държава), но две от Перу или Нова Зеландия не може? 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , master_of_germs каза:

@Георги, ще предложа и догодина това което ти предложих вчера на лични.

 

Правилото за разнообразие на дестинации не бива да отпада. Магелански календар е. И не бива приоритетът да е единствено върху разнообразието на автори. Но най-добрите кадри трябва да са в календара.

 

Искам да чуя мнението и на други. 

 

Предлагам чертата да не се слага на най-висококласираната снимка на 24-тия поред автор в класирането, а на 24-тата снимка по брой гласове.

 

Това е първо класиране.

В него примерно попадат 15 автори.

Те влизат задължително с най-добрите си снимки.

Останалите девет снимки от повтарящи се автори се елиминират и отварят девет места.

На второ класиране тези девет места да се попълват вече не с приоритет на автор, а на уникална дестинация. Примерно -на 25то и 26то място има снимки, които преповтарят вече класирана дестинация. Те се пропускат, независимо от автора, и първото свободно място се попълва от снимката на 27мо място, която е от уникална дестинация... И така нататък до попълване на 24те места в календарите.

 

Според мене това би осигурило по-добър баланс и по-малко сръдни 🙂.

 

Възможно е и да не съм прав, де...

Ще ми се да има повече конкретика, защо 15, а не 10 или 20? И пак ти казвам, че от свръх усложнение трябва да страним, има си странични ефекти, които трудно се предвиждат в даден по-сложен регламент, а след като направим няколко седмично гласуване, което да покаже проблемите на повърхността е късно за корекции.

преди 7 минути , Lindt каза:

Аз не разбирам как се определят границите на дестинацията, макар че сигурно е коментирано преди години? Защото има две снимки от България, две от Италия, две в Патагония (ако е по регион, а не държава), но две от Перу или Нова Зеландия не може? 

Защото участниците са с по-висок приоритет от дестинациите. Ако си участник само с една снимка и тя получи достатъчно гласове, значи влизаш и точка. Ако някой друг е снимал дори същия кадър, той не може да те изблъска от календара. На практика участниците с повече от една снимка от различни дестинации ни правят услуга, като ни осигуряват място за лавиране за да има разнообразие на дестинации.

 

Дестинация = държава, райони не взимаме предвид. Може някой да снима Патагония, друг Великденския о-в, все ще е Чили. Напълно съм отворен за предложения за развързване на този възел, но опита от безкрайните спорове покрай "посетени държави" показва че стабилно и консистентно решение не съществува.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Lindt каза:

Аз не разбирам как се определят границите на дестинацията, макар че сигурно е коментирано преди години? Защото има две снимки от България, две от Италия, две в Патагония (ако е по регион, а не държава), но две от Перу или Нова Зеландия не може? 

Защото ако се сложат двете от Перу ще отпадне Австрия. А друга снимка от Австрия няма.

Приоритет 1 - Автори

Приоритет 2 - Дестинации

@Георги , нали така?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , Георги каза:

Ще ми се да има повече конкретика, защо 15, а не 10 или 20? И пак ти казвам, че от свръх усложнение трябва да страним, има си странични ефекти, които трудно се предвиждат в даден по-сложен регламент, а след като направим няколко седмично гласуване, което да покаже проблемите на повърхността е късно за корекции.

Поправих.

Теоретично между 8 и 24. Ако са класирани17 автора в първите 24 снимки, тогава за второ класиране се отварят 7 места, ако са 20 автора - 4 места. Ако са 12 автора -12-те оставащи места.

Попълват се до 24 местата, които се освободят от втори и трети класирани снимки на едни автори.

 

С което изобщо не казвам, че сегашният регламент е лош. Аз приемам правилата такива, каквито са. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , bobole4e каза:

Ау.. Избора на жена ти е бил страхотен. 🤩

Стига бе хора! … че сега жена ми като прочете … проблема с перуанската баба ми е достатъчен.:biggrin:

  • Харесвам 3
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , ven62 каза:

Стига бе хора! … че сега жена ми като прочете … проблема с перуанската баба ми е достатъчен.:biggrin:

Ти не разбра ли за толкова години: "Жената винаги е права!" ?

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , ven62 каза:

Защото ако се сложат двете от Перу ще отпадне Австрия. А друга снимка от Австрия няма.

Приоритет 1 - Автори

Приоритет 2 - Дестинации

@Георги , нали така?

Ми явно не е фотогенична Австрия 😊

 

преди 10 минути , Георги каза:

 

Защото участниците са с по-висок приоритет от дестинациите. Ако си участник само с една снимка и тя получи достатъчно гласове, значи влизаш и точка. Ако някой друг е снимал дори същия кадър, той не може да те изблъска от календара. На практика участниците с повече от една снимка от различни дестинации ни правят услуга, като ни осигуряват място за лавиране за да има разнообразие на дестинации.

 

Дестинация = държава, райони не взимаме предвид. Може някой да снима Патагония, друг Великденския о-в, все ще е Чили. Напълно съм отворен за предложения за развързване на този възел, но опита от безкрайните спорове покрай "посетени държави" показва че стабилно и консистентно решение не съществува.

Значи, ако ми беше щукнало да сложа снимка от Борнео, тогава заради разнообразни дестинации и избягване на много снимки от България на Жижо щеше да влезе носорога и да детронираме още една снимка с над 90 гласа? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , ven62 каза:

Стига бе хора! … че сега жена ми като прочете … проблема с перуанската баба ми е достатъчен.:biggrin:

 Убеди жена си да си направи профил и да участвате в календара и двамата. Единият с Бабата, другият - с Тирол и казус нямаше да има 😄 😉

  • Харесвам 6
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , Lindt каза:

Ми явно не е фотогенична Австрия 😊

 

Значи, ако ми беше щукнало да сложа снимка от Борнео, тогава заради разнообразни дестинации и избягване на много снимки от България на Жижо щеше да влезе носорога и да детронираме още една снимка с над 90 гласа? 

Нямам резултатите под ръка и не те разбирам напълно, но да, ако Жижо имаше втора класирана снимка, българската щеше да отпадне. Същото, което става с "бабата" и новозеландската на wiliko.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , master_of_germs каза:

 Убеди жена си да си направи профил и да участвате в календара и двамата. Единият с Бабата, другият - с Тирол и казус нямаше да има 😄 😉

Направо да регистрира цялата рода и снахите. По две снимки от всеки - ето направили семеен календар. Хората цели бизнеси създадоха така, че Вен един цял календар ли няма да спретне?!😀

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , Дани Магелани каза:

Направо да регистрира цялата рода и снахите. По две снимки от всеки - ето направили семеен календар. Хората цели бизнеси създадоха така, че Вен един цял календар ли няма да спретне!😀

Нито ще е първият, нито последният случай на семейни или несемейни двойки да участват в календара поотделно, че и да се класират снимки и на двамата 🙂 Виж, от тази година има и друга тенденция - единият партньор да снима другия и да участва така в календара 😉 Това е допустимо само ако сниманият персонаж не е магеланец и е дал съгласие. Давам тоест идея на @ven62 : ако не навие жена си да си направи профил и да участва, и ако продължава да не я слуша, то за следващия календар вместо някоя баба по далечни места да снима жена си за календара!  😉 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.