Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2021: Правила, участие, срокове и коментари


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Niceday каза:

Повечето снимки с море/океан/езеро, са с криви хоризонти. Някои ужасяващо криви! 
Задейства ми се вестибулитът тутакси, дори не се налага да правя проверка, когато е малко.
За всички календари досега, основният ми критерий при избор е "Това мога ли да го гледам 30 дни?"
С "изтичащата" от ляво/дясно вода, определено не мога да се справя 30 дни 🙂
Минах опознавателно и набързо, избрах малко снимки, ще гледам още поне 2 пъти.
Обаче! Някои блестящи кадри, от последните 12 месеца, отсъстват оглушително! ... Много натъжаващо...
Е, оплаках се! 🙂 

Ще станат хубави календарите накрая 🙂

Явно твоят избор са снимките с планини. Има достатъчно много добри такива. Но с твоя коментар си отговорих на въпроса защо в повечето магелански календари преобладават снимките на планински върхове. Досега го тълкувах като респект към трудността при снимането и към магеланската издържливост, но вече се появи и друга причина, която ми е избягала. :-)))

И аз смятам, че календарът ще е богат на дeстинации и пълен с прекрасни снимки! 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, Niceday каза:

Повечето снимки с море/океан/езеро, са с криви хоризонти. Някои ужасяващо криви! 
Задейства ми се вестибулитът тутакси, дори не се налага да правя проверка, когато е малко.
За всички календари досега, основният ми критерий при избор е "Това мога ли да го гледам 30 дни?"
С "изтичащата" от ляво/дясно вода, определено не мога да се справя 30 дни 🙂
Минах опознавателно и набързо, избрах малко снимки, ще гледам още поне 2 пъти.
Обаче! Някои блестящи кадри, от последните 12 месеца, отсъстват оглушително! ... Много натъжаващо...
Е, оплаках се! 🙂 

Ще станат хубави календарите накрая 🙂

И моят критерий е сходен - да ми е приятно да гледам тази снимка повече от веднъж. Но реално преди да излезе темата с първото гласуване не се знае има ли снимки,  хубави ли са, стигат ли авторите и .... И е хубаво всеки да си пусне любимите снимки и да намалят гореописаната опасност да няма за какво да се гласува, пък ако ги изберат или накарат друг да си помисли за заснетото място, или за секунда да сподели емоцията, супер 🙂

Иначе ако някой догодина иска да му поизправя хоризонта, ще го направя напълно безкористно, то си е автоматична функция. Даже тази козметична корекция е хубаво @Георги да подчертае, че може да се направи и за избраните след първо класиране снимки, така спокойно ще гласувам и за море 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И някой да оправи тая "путиня", моля, че да беше на една снимка, ама е на повечко 😀, пък снимките са много хубави.

P.P. стр.5 - Чили - 2 са снимките 

Редактирано от Zara
уточнение
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 27 минути , Gentleman Basta каза:

А перуанската баба на какъв език е дала писменото си съгласие да бъде пльосната из разни български домове?

Е, то е ясно. На езика, който говорят почти всички през 21-ви век - езика на финикийските знаци.

:wink:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В някои от снимките с твърде криви хоризонти се е получила много красива геометрия на снимката, когато в нея има друг елемент, наклонен в противоположната посока... @Niceday, не си ли отчитала възможността това да е търсено съвсем нарочно? Аз поне много често търся този ефект, особено пък ако на снимката има и друг обект, който да е централен в нея...

Ето ти например една такава снимка, оразмерена и подготвена като за календар...

306455229_resizeimagenusapenida.jpg.812b20e2ea2646c86bb9a73f57e06c97.jpg

Просто се чудя, как може хората да се втеляват по тоя хоризонт, все едно той е най-важното нещо в една снимка. И без това е трудно един стенен календар да бъде точно нивелиран...

И, да, понякога целта е да създадеш усещане за световъртеж, защото и ти самият си го изпитал, когато си бил на мястото, от което си снимал 🙂 

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 4
Връзка към коментар

Абе когато е нарочно и с цел е друго, обикновено си личи. Но пък се коригира сравнително лесно, особено като се вземе предвид, че снимката трябва да се оразмерява и без друго. Аз, както снимам на филм и предимно си печатам снимките, съм рязал хартията, ако ме дразни...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 22 минути , master_of_germs каза:

И, да, понякога целта е да създадеш усещане за световъртеж, защото и ти самият си го изпитал, когато си бил на мястото, от което си снимал 🙂 

Щом си дал тая снимка като аргумент в спор, си позволявам да я нахейтя.

Не, не е ОК за календар. Създава усещане за ... изтърван фотоапарат 🙄

 

И двата варианта - с изравнен или премахнат хоризонт - са по-добри

 

306455229_resizeimagenusapenida.jpg.812b20e2ea2646c86bb9a73f57e06c97-001.jpg.2ab73ef106af06b29987df934a091ef4.jpg

 

306455229_resizeimagenusapenida.jpg.812b20e2ea2646c86bb9a73f57e06c97.jpg.18e691f00fd775d2dc5229d63e1d7226.jpg

 

 

 

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , домосед каза:

Щом си дал тая снимка като аргумент в спор, си позволявам да я нахейтя.

Не, не е ОК за календар. Създава усещане за ... изтърван фотоапарат 🙄

 

И двата варианта - с изравнен или премахнат хоризонт - са по-добри

 

Нито един от двата ти варианта не изразява моето усещане за снимката и дори не бих си помислил да предлагам някой от тях. Изключително много си държа точно на "кривия" хоризонт. Мерси за "хейта" 🙂 Установих, че твърде много хора имат сходни на твоите и на @Niceday реакции. Не го разбирам, но го приемам.  А тези календари все пак трябва да се харесат на колкото се може повече съфорумци. Не всеки би мислил за това, обаче.

Поне при една от предложените снимки за календара, наклоненият хоризонт е очевидно нарочно сниман така.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Естествените цветове,правилните хоризонти и сгради,както и малкото оцветяване с цел украсяването на снимките,според мен са по-добрия вариант.Няма как всички снимки да се харесат на целия форум.А усещането за всеки е различно.Авторът на фотото се е погрижил да предаде личната си емоция.

Аз съм гласувала за най-малко и добре обработените според мен.

Хубава седмица на всички!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 10 часа, master_of_germs каза:

Просто се чудя, как може хората да се втеляват по тоя хоризонт, все едно той е най-важното нещо в една снимка.

Всъщност е едно от най-важните неща в една снимка. Особено в пейзажната фотография, където хоризонта е водеща линия в композицията.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 10 часа, master_of_germs каза:

В някои от снимките с твърде криви хоризонти се е получила много красива геометрия на снимката, когато в нея има друг елемент, наклонен в противоположната посока... @Niceday, не си ли отчитала възможността това да е търсено съвсем нарочно? Аз поне много често търся този ефект, особено пък ако на снимката има и друг обект, който да е централен в нея...

Ето ти например една такава снимка, оразмерена и подготвена като за календар...

306455229_resizeimagenusapenida.jpg.812b20e2ea2646c86bb9a73f57e06c97.jpg

Просто се чудя, как може хората да се втеляват по тоя хоризонт, все едно той е най-важното нещо в една снимка. И без това е трудно един стенен календар да бъде точно нивелиран...

И, да, понякога целта е да създадеш усещане за световъртеж, защото и ти самият си го изпитал, когато си бил на мястото, от което си снимал 🙂 

 

 

Аз съм съгласна с @master_of_germsСанким, на  Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Амедео  Модиляни и пр. великани, “хоризонтите “ им са все прави. И пак са си велики. 

Фотографията е изкуство, а  в изкуството, стилове и канони, нямат ясни граници, те плавно се сливат  и са в непрекъснато развитие, смесване и противопоставяне. 

Фотографът е един вид художник и през каква призма вижда нещата, си е плод на личното му усещане.
 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Аз съм съгласна с @master_of_germsСанким, на  Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Амедео  Модиляни и пр. великани, “хоризонтите “ им са все прави. И пак са си велики. 

Фотографията е изкуство, а  в изкуството, стилове и канони, нямат ясни граници, те плавно се сливат  и са в непрекъснато развитие, смесване и противопоставяне. 

Фотографът е един вид художник и през каква призма вижда нещата, си е плод на личното му усещане.
 

Е точно това се канех да пиша.

👍👍👍

Имам много "криви снимки" , които си ги харесвам много.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Всеки има право на лично мнение. В темата "В момента съм" лайквам и искрено се радвам на всички снимки - там те отразяват емоционалното състояние на публикуващия. Обаче! Няма сила, която да ме накара да лайкна за Календара снимка с особено крив хоризонт и/или лошо обработена. Съзнавам, че съм "разглезена" от близки приятели и клиенти отлични художници и фотографи.

Нарочността в изкуството е за напреднали творци.

Силно вярвам, че критериите за оценяване могат и трябва да се култивират.
Толкоз от мен.
  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , AlexandraKo каза:

Фотографията е изкуство, а  в изкуството, стилове и канони, нямат ясни граници, те плавно се сливат  и са в непрекъснато развитие, смесване и противопоставяне. 

Фотографът е един вид художник и през каква призма вижда нещата, си е плод на личното му усещане.

Съгласявайки се напълно с напомнянето, че в изкуството няма абсолютни "правила" и твърди канони, че авторите имат право на пълна свобода и че въобще възприемането на изкуство е субективно и индивидуално за всеки, все пак във връзка с това: 

Цитат

Санким, на  Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Амедео  Модиляни и пр. великани, “хоризонтите “ им са все прави. И пак са си велики. 

смея да отбележа, че в изобразителното изкуство, при известните художници-пейзажисти е нещо изключително рядко (аз даже по памет не успявам да се сетя за такъв пример) хоризонтът да не е ... хоризонтален.  И това сигурно не е случайно. :wink:  Иначе разбира се, че вероятно има и могат да се намерят изключения. 

Също така, както вече стана дума - едно нещо е завъртеният хоризонт да е съзнателно търсен ефект (в които случаи обаче това най-често се прави с относително по-силно изразен ъгъл на завъртане) и съвсем друго, когато ъгълът е сравнително малък, но достатъчно осезаем, за да изглежда като "сбъркано".
Аз лично силно се съмнявам повечето от авторите на снимките  с изкривен хоризонт, които коментираме, да са го направили преднамерено и целенасочено, предполагам по-скоро не са обърнали внимание или не са се поинтересували как биха могли лесно да го коригират (в случай че имат желание, разбира се) .

И последно - аз не мисля че това обсъждане има за цел обвинения към авторите на тези снимки, или "заклеймяването" им като неспособни фотографи или нещо подобно, а по-скоро като призив за обръщане на внимание към този елемент от композицията на една снимка.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 19 часа, Niceday каза:

Това мога ли да го гледам 30 дни?"

Ако трябва да гледам 30 дни на бюрото или на стената криви неща,бучащи реки и морета и неестествени цветове,няма да ми е комфортно.Нали целта на календара е да радва окото,което е прозорец на душата.Без да съм разбирач.

И от мен толкоз.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 23 минути , Niceday каза:

Всеки има право на лично мнение. В темата "В момента съм" лайквам и искрено се радвам на всички снимки - там те отразяват емоционалното състояние на публикуващия. Обаче! Няма сила, която да ме накара да лайкна за Календара снимка с особено крив хоризонт и/или лошо обработена. Съзнавам, че съм "разглезена" от близки приятели и клиенти отлични художници и фотографи.

Нарочността в изкуството е за напреднали творци.

Силно вярвам, че критериите за оценяване могат и трябва да се култивират.
Толкоз от мен.

Тоест за календара трябва да участват само професионални или полу-професионални фотографи? 🤔

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 21 минути , Фичо каза:

Съгласявайки се напълно с напомнянето, че в изкуството няма абсолютни "правила" и твърди канони, че авторите имат право на пълна свобода и че въобще възприемането на изкуство е субективно и индивидуално за всеки, все пак във връзка с това: 

смея да отбележа, че в изобразителното изкуство, при известните художници-пейзажисти е нещо изключително рядко (аз даже по памет не успявам да се сетя за такъв пример) хоризонтът да не е ... хоризонтален.  И това сигурно не е случайно. :wink:  Иначе разбира се, че вероятно има и могат да се намерят изключения. 

Също така, както вече стана дума - едно нещо е завъртеният хоризонт да е съзнателно търсен ефект (в които случми обаче това най-често се прави с относително по-силно изразен ъгъл на завъртане) и съвсем друго, когато ъгълът е сравнително малък, но достатъчно осезаем, за да изглежда като "сбъркано".
Аз лично силно се съмнявам повечето от авторите на снимките  с изкривен хоризонт, които коментираме, да са го направили преднамерено и целенасочено, предполагам по-скоро не са обърнали внимание или не са се поинтересували как биха могли лесно да го коригират (в случай че имат желание, разбира се) .

И последно - аз не мисля че това обсъждане има за цел обвинения към авторите на тези снимки, или "заклеймяването" им като неспособни фотографи или нещо подобно, а по-скоро като призив за обръщане на внимание към този елемент от композицията на една снимка.

@ФичоФичооооооооо, както винаги, си много пунктуален. Точно поради написаното от теб, съм сложила хоризонти в кавички, ако бъдеш така любезен, да обърнеш внимание.:))))))))Че ги давам като пример, за други криви работи:))))))

Освен това, нашите снимки са любителски, пък и магеланският календар , не е фотоконкурс от сорта на EyeEm, та чак толкоз да си намираме кусури. 

Гледам снимките, харесва ми - гласувам. Не ми харесва - не гласувам.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 7 минути , savagejo каза:

Тоест за календара трябва да участват само професионални или полу-професионални фотографи? 

Няма такова изискване 🙂

 

Обръщаме внимание на детайла.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , savagejo каза:

Тоест за календара трябва да участват само професионални или полу-професионални фотографи? 🤔

Не, разбира се 🙂 Най-малкото нямаме 24 участващи цели и половинки фотографи, дори всички да уеднаквим критериите си към снимките. А и гласуването е доста емоционално, основно от непрофесионалисти и лишено от съобразяване с канони. 

Ние например от вчера се терзаем, че хората не са с по-отворено съзнание и не могат да си представят Немо в календара. А това е страхотен кадър според нас. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 минути , bulpa каза:

Няма такова изискване 🙂

 

Обръщаме внимание на детайла.

За мен обработка на снимки означава някаква доза професиоанлизъм....

Аз си признавам, че съм от лаиците които не виждат крив хоризонт дори да им избоде очите :grin:, а обработка на снимка е нещо което ми е супер сложно, и в повечето случаи внася много голяма доза изкуственост в снимката 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Може и да е писано, но не намерих. Наведнъж ли трябва да е гласуването или до 10-ти мога да гласувам на части /например днес първите 3 стр., утре следващите/, да променям избора си? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.