Прескочи до съдържание

Истанбул, Кочаели, Сакария?


Martin Doychinov

Препоръчани мнения

Здравейте,

планирам пътуване до Кападокия с личен автомобил.

Опитвам се да планирам първата нощувка след Истанбул, преди да продължа следващия ден към Анкара.

Можете ли да ми препоръчате населено място, в този район?

Може би района на Гебзе - Сакария, че са ми на път, или пък Черноморското крайбрежие - Шиле - Агва (тука малко ще се отклоня).

 

Преподчитам, все пак, мястото да е не само за нощувка, а и да има какво да се разгледа.

Връзка към коментар
преди 12 минути , Martin Doychinov каза:

Преподчитам, все пак, мястото да е не само за нощувка, а и да има какво да се разгледа.

Колко време за гледане - час-два, пет-шест, цял ден? Интереси? 

Връзка към коментар
преди 1 минута , iaia_mama каза:

Колко време за гледане - час-два, пет-шест, цял ден? Интереси? 

Предполагам пристигане около обяд и тръгване на следващия ден преди обяд за Анкара.

Преполагам могат да влязат като опция и покрайнините на югоизточните квартали на Истанбул.

 

 

 

Връзка към коментар

Защо изобщо искаш да спираш-нощуваш 100-200км след Истанбул?

Ако имаш прекалено много дни за уплътняване бих те разбрал.

 

Надолу има доста по-интересни неща, където да се изхарчи някоя и друга нощувка според мен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Примерно Истанбул-Сафранболу - 6-8ч път.

Разходка из Сафранболу, нощувка, на следващата сутрин продължавате. Сафранболу-Анкара е 3,5-4-5часа, зависи от шофьора и трафика. Сафранболу е много приятно място, идеално запазен стар град, направо е приказка 🙂 Освен това извън града, на около 3км, имат "Кристал джам терасъ" (стъклена тераса) над каньона. От там може да се направи разходка из каньона до старовремския аквадукт (яваш-яваш напред-назад - 1час)

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Alexander, iaia_mama, 

просто търся интересни предложения за да си направя маршрута.

Както казах и в началото крайната цел е Кападокия.

Разполагам с 10 дни в началото на май.

 

Отворен съм за всякакви предложения и маршрути.

 

iaia_mama, благодаря за жокера за Сафранболу!

Връзка към коментар
преди 8 минути , Martin Doychinov каза:

Alexander, iaia_mama, 

просто търся интересни предложения за да си направя маршрута.

Както казах и в началото крайната цел е Кападокия.

Разполагам с 10 дни в началото на май.

 

Отворен съм за всякакви предложения и маршрути.

 

iaia_mama, благодаря за жокера за Сафранболу!

Разгледай ми пътеписа ако искаш точно за тази дестинация. Пак уплътнихме 10 дни, но София - Кападокия се взима наведнъж за да не се губи излишно време, и да има повече за други интересни места. http://www.tonyco.net/patepis/Turkey_2017/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

София-Кападокия може някой да го взима наведнъж, но за мен е безсмислено и много натоварващо, минимум 15 часа в посока, а може и повече-не че не съм карал и толкова.

 

Аз преди няма и месец ходих до Турция с крайна цел Кападокия  за 9 дни общо.

 

За мен най-удачно е спане в Истанбул, може и повече от 1 ден да се остане,  след това спах по една нощ в Анкара на отиване и на връщане, като съчетах и разходки в града, а остатъка в Гьореме. По пътя от Анкара до Гьореме минахме през езерото Тюз, много е красиво и ефектно.

 

В Кападикия обиколихме всичко в околностите на Гьореме, видяхме и съседните  Ürgüp, Avanos,  Ortahisar, подземния град в Деринку и т.н.

 

Карането в нито един ден не ми беше много, само първият и пследният повечко по 5-6 часа от София до Истанбул и обратно, можеше да спираме където искаме,  да ядем когато и за колкото време искаме и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз смятах Истанбул да го оставя за връщане, затова и търсех точка за първа нощувка след  него.

На мен също не ми се карат повече от 6-700 км за ден.

Ако променя първата точка да е Истанбул за две нощувки, а след това се насоча към Сафранболу за трета нощувка, може и да се получи по-добре.

Четвърта в Анкара, пътьом през Туз и следват три нощувки в Кападокия, и ми остават две нощувки за обратна посока.

Връзка към коментар

При всички положения влизам в Турция през Капитан Андреево през нощта, така че преди разсъмване трябва да съм преминал моста на Босфора.

Остава чуденката дали да остана в Истанбул или да продължа нататък по маршрута.

Връзка към коментар

Денем нощем, все едно, да по-бързо ще минеш, но нали не искаш да караш много? Иначе вариант е да спиш/спреш направо в Анкара и след това яваш/яваш. Аз също го обмислях, но не го направих.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , Alexander каза:

Преминаването на Истанбул от край до край, както е в случая е поне 1,5 часа, но лесно може да стане 2-3 часа.

Може. Но... аз веднъж изминах разстоянието от Кадъкьой (от пристанището) до Пендик за 3,5часа - от 14 та до 17:30 някъде, пъплихме и по Багдад дж. и после по крайбрежния булевард, че уж там е по-рехаво. Добре, че не ни беше спешно. Та, от мой опит най-бързо се преминава Истанбул сутрин от 3 до към 5-5:30 часа. Ако е през деня - задължително да е по Е80, иначе ако се натресеш по някой вътрешен булевард не се знае как ще ти сработи късмета

 

преди 31 минути , Martin Doychinov каза:

Остава чуденката дали да остана в Истанбул или да продължа нататък по маршрута.

 

Аз препоръчвам една нощувка с добро наспиване в Истанбул. Имай предвид, че към Кападокия стъпиш ли на платото, пътят е идеален, монотонен, километри лунна повърхност, без много отбивки и ако не си се наспал - аха-аха и почва да ти спира тока (като с реостат, ако се сещаш).

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да, имайки предвид, че ще стартирам с нощен преход със сигурност след обяда ще ми се доспи много. Особено пък и комбинацията с монотонен път.

 

Знам, че малко съм неориентиран и не ви давам по конкретни насоки, но...

 

Какво ще ми препоръчате за връщане от Кападокия - разполагам с три дни (две нощувки)

Ескишехир? Бурса?

Връзка към коментар
преди 25 минути , Martin Doychinov каза:

Да, имайки предвид, че ще стартирам с нощен преход със сигурност след обяда ще ми се доспи много. Особено пък и комбинацията с монотонен път.

 

Знам, че малко съм неориентиран и не ви давам по конкретни насоки, но...

 

Какво ще ми препоръчате за връщане от Кападокия - разполагам с три дни (две нощувки)

Ескишехир? Бурса?

Да!  Ако имате намерение да си пазарувате нещо, направете го в Ескишехир, включително и хранителни стоки също. От Бурса също става. Ако пазарувате в молове и маркови магазини за стоки на дребно не можете да се пазарите. Навсякъде другаде, щом на стоката няма етикет с обявена цена, значи спокойно можете да я спазарите с 20-30% по-ниска. Ако имате конкретни въпроси за нещо, спокойно можете да питате - има хора с голям опит в самостоятелни пътувания из Турция и съм сигурна, че с радост ще отговорят. Стига да са на линия  🙂

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

При мен липсата на етикет, ме кара да подминавам веднага-има и редки изключения.

От опита ми, цената е според клиента, като може да варира в пъти. Дори да се свали с  20-30% не ми се виждат много, примерно в Азия се сваля поне с 50%.

Обикновено при наличие на етикет не е по-скъпо дори да сметнем намалението, само се спестява времето в надлъгването.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Определено ще се разровя за нещо интересно в Ескишехир. (някак ми се струва, че в Бурса ще се изгубя за толкова малко време).

Пазаренето за цена - от начало бях смутен да го правя, но вече го приемам като част от тръпката наречена Турция

Връзка към коментар
Преди 1 час, Martin Doychinov каза:

Определено ще се разровя за нещо интересно в Ескишехир. (някак ми се струва, че в Бурса ще се изгубя за толкова малко време).

Пазаренето за цена - от начало бях смутен да го правя, но вече го приемам като част от тръпката наречена Турция

Виж тук какви чудеса има тук.

 

https://www.google.com/search?q=Eskişehir+Büyükşehir+Belediyesi+Masal+Şatosu&sxsrf=ALeKk03VTsAAi--5-4LEHmZWT9mP1_8EXw:1611165517819&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiMmPSii6vuAhUMohQKHdXmDlkQ_AUoAXoECAcQAw&biw=1242&bih=568

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Alexander каза:

Преминаването на Истанбул от край до край, както е в случая е поне 1,5 часа, но лесно може да стане 2-3 часа.

Потвърдено от личен опит.Дори и лека катастрофа или ремонт в час пик може да предизвика жестоко задръстване .

Препоръчително е да не се влиза в града , а по възможност да се заобиколи. И задължително да се зареди с гориво преди да се влезе в града - иначе трябва да се отбива от магистралата.

Връзка към коментар

Eskisehir  е известен още от древни времена с минералните си извори.

Съвета ми е намерете си приятен хотел с хамам и минерална вода и просто се отдайте на наслада. Така и така ще сте уморени от път. Хубава храна. Нищо повече не ви трябва. Ако все пак искате да видите нещо впечатляващо, то на 60 - 70 км.

е този монумент останал от фригите. 

https://fotopanorama360.com/frig-yazilikaya-midas-aniti/

https://www.phrygianmonuments.com/midascity/

yazılıkaya 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , nino каза:

Виж тук какви чудеса има тук.

 

Ескишехир е хубав, доста добре уреден град, по-спокоен от Истанбул и Анкара.

Въобще в Сазова парк един ден би бил прекаран чудесно. Ето тук кратко и ясно пише какво има там  https://en.wikipedia.org/wiki/Sazova_Park

В Ескишехир час-два напред-назад из стария град, евентуално с посядване на чай/кафе някъде там, също е приятно.

Имат и Музей на авиацията, тъй като имат и ВВВУ с голямо летище там. Май и гражданско летище се канят да пуснат скоро.

Ескишехир е известен и с гондолите си - правят разходки в реката,  🙂 Всъщност всички тези забавления много силно зависят от ковид-а - ще го има ли и в каква степен към тогава.

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Моето предложение е да направите полукръг и ето какво имам предвид...

 

Щом сте решили да тръгнете през нощта и Истанбул не е част от задължителната програма, препоръчвам да минете през него в малките часове, за да избегнете задръстванията. Ако Истанбул е задължителна част от програмата, тогава нещата се променят драстично. Бих препоръчал директна спирка в Анкара. Това всъщност ще бъде най-натоварената нощ и половин ден от пътуването, защото ще отнеме около 12-14 часа с преминаване на границата. Надявам се знаете, че е необходимо веднага да купите HGS, защото магистралата започва от Одрин? Лично аз бих останал поне две нощувки в Анкара. Много хора подценяват този град, а в него има достатъчно за разглеждане. От Анкара се отправяте към Гьореме с минаване през ез. Туз и задължителна спирка за кафе на място. Кападокия е въпрос на приоритети, но в никакъв случай не пропускайте разходка с балон. Препоръчвам фирма Тюркоаз, малко по-скъпи от останалите, но качеството на услугата е на много високо ниво. Връщането предлагам да бъде с нощувка в Памуккале и разглеждане на природния феномен и уникалния древен град над него. Следва преход до Ефес и поне две нощувки, тъй като забележителностите (не само древния град) са достатъчни за един пълен ден. Оттам пътувате към Бергама и нощувате с оглед разглеждане на древния град. Следва преход до Одрин през Дарданелите и нощувка. И накрая връщане към София...

 

Маршрут

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

преди 6 минути , Duke каза:

Моето предложение е да направите полукръг и ето какво имам предвид...

 

Щом сте решили да тръгнете през нощта и Истанбул не е част от задължителната програма, препоръчвам да минете през него в малките часове, за да избегнете задръстванията. Ако Истанбул е задължителна част от програмата, тогава нещата се променят драстично. Бих препоръчал директна спирка в Анкара. Това всъщност ще бъде най-натоварената нощ и половин ден от пътуването, защото ще отнеме около 12-14 часа с преминаване на границата. Надявам се знаете, че е необходимо веднага да купите HGS, защото магистралата започва от Одрин? Лично аз бих останал поне две нощувки в Анкара. Много хора подценяват този град, а в него има достатъчно за разглеждане. От Анкара се отправяте към Гьореме с минаване през ез. Туз и задължителна спирка за кафе на място. Кападокия е въпрос на приоритети, но в никакъв случай не пропускайте разходка с балон. Препоръчвам фирма Тюркоаз, малко по-скъпи от останалите, но качеството на услугата е на много високо ниво. Връщането предлагам да бъде с нощувка в Памуккале и разглеждане на природния феномен и уникалния древен град над него. Следва преход до Ефес и поне две нощувки, тъй като забележителностите (не само древния град) са достатъчни за един пълен ден. Оттам пътувате към Бергама и нощувате с оглед разглеждане на древния град. Следва преход до Одрин през Дарданелите и нощувка. И накрая връщане към София...

 

Маршрут

Нещо подобно сглобявам в момента, но мисля да отида до Анталия за 4 дни и от там да се прибера. Някакви идеи за там какво може да се разгледа наблизо? 

Връзка към коментар

Ако слизаш към Анталия, по-добре го съчетай с обиколка на крайбрежието. Там има много интересни места, но според мен упражнението ще отнеме поне няколко допълнителни дни и не е подходящо за съчетаване с горната обиколка...

 

Като цяло, за мен, Турция изисква няколко самостоятелни пътувания, всяко едно в рамките на десетина дни:

 

1. Кападокия с посочения от мен маршрут по-горе;

2. Югоизточна Турция в посока Мардин;

3. Егейско крайбрежие;

4. Черноморско крайбрежие;

5. Истанбул

 

Говоря за автомобилни екскурзии, защото Турция е именно такъв тип дестинация...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.