Прескочи до съдържание

Исландия 2021 - да си планираме страхотно пътуване :)


Lindt

Препоръчани мнения

 

От миналата година си мисля, че ако има място, което наистина си заслужава да се измъчиш да отидеш в ковид апокалипсиса, това е Исландия. Лято в рая, но със зимни цени и малко посетители заради особеност на периода, чистота, красота и спокойствие. Планирам да отидем отново със сестра ми, тя още не знае де 🤭 Тепърва ще измисля точно за колко време, как и кога ще отидем, но се размечтах за лято и ще се постарая посещението ни да бъде в този изключителен сезон. 

 

Със или без европейски зелен паспорт, има доста ясни правила за влизане в страната, които вярвам, че ще се запазят без особени промени в последния момент: 

https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item43709/Certificates-regarding-previous-COVID-19-infection-that-are-accepted-at-the-border-in-Iceland-from-10-December-2020

 

Дано и вие не сте забравили, че там някъде на север има една страна с природа, която може да накара душата ви да пее. И вече плахо или ентусиазирано планирате да я посетите именно сега. За мен ще е много приятно да си споделим намеренията и да си говорим за Исландия. 

Поздрав с малко снимки 🥳

 

Westfjords in Iceland

puffins-in-iceland-1-3.jpg?anchor=center&mode=crop&width=970&format=jpg&quality=80&rnd=132363647310000000

people hiking on glacier

Best time and places to see lupines in Iceland | News | Synnatschke  Photography

Iceland's Highlands: The Ultimate Guide to Getting off the Beaten Path and  Exploring the Interior Roads | kimkim

 

 

 

  • Харесвам 31
  • Браво 2
Връзка към мнение

Главните неща, които знам за лятото в Исландия е, са че: 

 

- има пъфини https://adventures.is/blog/puffins-in-iceland/ ;

- може да се стигне до вътрешността на страната https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/highlands ;

- няма сияние, по-скоро има бели нощи https://guidetoiceland.is/nature-info/midnight-sun-in-iceland

- вероятно нямаме нужда от специфичната застраховка на колата срещу пясък и пепел;

- евентуално може да направим разходки из някой и друг красив каньон, да осъществим зашеметяващ трек и да ходим по ледник: https://guidetoiceland.is/travel-info/the-most-popular-hiking-trails-in-iceland

 

Wild horses in a land of summer sun | YaleNews

 

Понеже това няма да е първото, нито последното ни посещение, но ще е през лятото, бих искала да се съсредоточим главно върху занимания и гледки, които са възможни единствено в този период от годината. @DenitsaS, @Георги, ще съм благодарна на помощ с идеите 😉

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Aз още малко да си поговоря сама. Отдавна не съм си имала дневник и без друго 🤣 

При предното посещение, при това зимно, не можахме да направим нито една разходка в каньон, а буквално бях изплезила език и въздишах по няколко такива природни чудеса. Дано този път ни се получи: 

Това са някои от любимите ни, но вие може да си намерите по-хубави, само погледнете в гугъл 😍

 

Fjaðrárgljúfur, Southern Iceland is a 2 km long and 100 m deep picturesque canyon in Southern Iceland not far from the Ring Road. It’s lush green and it’s home to a lovely waterfall 

 

Не знам дали вече е отворен за посещения, ще проверя по-късно

Fjaðrárgljúfur: A Gorgeous Canyon Made Famous by Justin Bieber

 

Stuðlagil / Basalt Column Canyon, Eastern Iceland

Stuðlagil Canyon: Iceland's Big Reveal - Unusual Places

 

Glymur Canyon can easily be made as a day trip from Iceland’s capital, Reykjavik, as it is less than an hour’s drive to the canyon’s parking lot. Though from there, you will have a nearly four hour round trip hike to conquer

Glymur | Guide to Iceland

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

Специално каньони ли търсиш за темата, или каквото и да е? Тия трите са отбелязани. И ние се ослушваме и озъртаме сериозно за там. 🙂

  • Смея се 1
Връзка към мнение
В момента, master_of_germs каза:

Специално каньони ли търсиш за темата, или каквото и да е. Тия трите са отбелязани. И ние се ослушваме и озъртаме сериозно за там. 🙂

О, нямам претенции, но ако имаш някой лесен и хубав каньон, го метни и да си почвам планирането в PowerPoint. Днес просто се събудих с идеята, че отиваме в Исландия и това е. И понеже не обичам тихичко да си планирам, си пускам тема, да си клюкаря с някого, да си споделям снимки и идеи, открития и така да минават дните както преди. Просто не мога повече да не планирам и говоря за пътуване 🙃

Къде си намерил най-изгодно кола? В www.bluecarrental.is  има 15 % отстъпка и застраховката и цената на джиповете не е забележимо по-висока от лек автомобил. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Sigöldugljufur

498680995_Screenshot_20210321-0004342.png.6928d4a487c85c12efd4738d946fe921.png

 

Bláhylur

2043173978_Screenshot_20210321-0010072.png.eb75fc1ea952556baeb66c486b3bf634.png

 

Landmannalaugar

395149790_Screenshot_20210321-0017202.png.6fca45b993e0fda7dad9be6e0d5972f0.png

Тези трите са доста близо едно до друго. Та предполагам, че се предлагат и турове с джип/автобус до тях. Ландматналойгар е според мене най-впечетляващото в централните по-високи части на острова. И е съставна част от много маршрути с различна дължина. Най-известният пешеходен маршрут е 4-дневен -Лойгавегур (Laugavegur) - почва от там и свършва в Thórsmörk

1448326216_Screenshot_20210321-0025422.png.35ebf7599aa1a4ed33915f53c2979452.png

Но могат да си станат и просто като еднодневки и двете места.

 

Друго впечатляващо и сравнително достъпно място в по-вътрешните части:

Hveradalir

386211904_Screenshot_20210321-0030112.png.a12fe66ea677f366c1f960ca27ca1ac2.png

 

Нещо по-забито и изискващо повече време с джип насред исландските хайлендс: 

Езерата Аскя и Вити. Последното е много известно място за баня насред пустошта.

689349263_Screenshot_20210321-0034172.png.3d8851e85effd9ec0e3cc9a6a13bdebb.png

 

Ще допълвам темата по-натам и с разни пешеходни кръгчета които сме набелязвали...

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Това, което си написала, е основното през лятото, мога само да допълня възможността за гмуркане в Silfrá - миналото лято имаше оферти 2 на цената на 1, предполагам и това лято пак ще ги има. Fjaðrárgljúfur е отворен, снимката е от 6-и март 🙂 За останалите неща не мога да кажа, защото август като обикаляхме бяхме с малка кола и трябваше да ги пропуснем. Надявам се това лято да направим още една обиколка, за да наваксаме с неасфалтираните пътища и по-труднодостъпните места. 

 

IMG_2911.JPG.1e6d3943eeabb5af6fd0ee9178c94588.JPG

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да не казвам, че сме в един кюп, мислех да не ти кърша ентусиазма, ама понеже съм тагнат няма как да не се обадя 🙂 Не, че ще го скърша, де, но няколко неща:

 

- преди да кажеш някаква продължителност е трудно да се дадат идеи, та остава само да зяпаме и да въздишаме по хубавите снимки. Което не е лошо де, про съвет от мен, отиди на "Вмъкни друго медийно съдържание"->"Вмъкни стокова снимка" 🙂

- за съжаление не вярвам, че при сегашното статукво Исландия това лято ще е онова място с летните дни, но зимната посещаемост и зимните цени. Не се съмнявам, че глобално пътуванията и това лято ще са хипер зле, но ако Исландия е един оазис от добре дефинирани и стабилни правила(особено в частта за ваксинираните, което мисля че е основна притегателна сила за нас и за вас), докато другите постоянно си играят на иди ми, дойди ми, то интересът към Исландия ще е непропроционално голям. Малко като Танзания. Единствения шанс да са по-ок нещата е и континентална Европа да създаде някакви стабилни и консистентни правила, но е рано за това

- не съм наясно с детайлите по полетите със самосиндикални прекачвания, но ако ще се налага да се купуват цели билети, цените им са презоекански. 

- някои от маркираните места не може да се направят много лесно, дори и с 4х4, ама това може да се коментира и при повече конкретика 🙂 Включително и пустите му пилета отнемат време. 

 

И така, за да не съм изцяло някъв сдухващ тип, гледам и я и аз Исландия. На кой му пука ще работят или не заведения, когато въобще няма заведение наоколо. 

  • Харесвам 7
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , Георги каза:

Да не казвам, че сме в един кюп, мислех да не ти кърша ентусиазма, ама понеже съм тагнат няма как да не се обадя 🙂 Не, че ще го скърша, де, но няколко неща:

 

- преди да кажеш някаква продължителност е трудно да се дадат идеи, та остава само да зяпаме и да въздишаме по хубавите снимки. Което не е лошо де, про съвет от мен, отиди на "Вмъкни друго медийно съдържание"->"Вмъкни стокова снимка" 🙂

- за съжаление не вярвам, че при сегашното статукво Исландия това лято ще е онова място с летните дни, но зимната посещаемост и зимните цени. Не се съмнявам, че глобално пътуванията и това лято ще са хипер зле, но ако Исландия е един оазис от добре дефинирани и стабилни правила(особено в частта за ваксинираните, което мисля че е основна притегателна сила за нас и за вас), докато другите постоянно си играят на иди ми, дойди ми, то интересът към Исландия ще е непропроционално голям. Малко като Танзания. Единствения шанс да са по-ок нещата е и континентална Европа да създаде някакви стабилни и консистентни правила, но е рано за това

- не съм наясно с детайлите по полетите със самосиндикални прекачвания, но ако ще се налага да се купуват цели билети, цените им са презоекански. 

- някои от маркираните места не може да се направят много лесно, дори и с 4х4, ама това може да се коментира и при повече конкретика 🙂 Включително и пустите му пилета отнемат време. 

 

И така, за да не съм изцяло някъв сдухващ тип, гледам и я и аз Исландия. На кой му пука ще работят или не заведения, когато въобще няма заведение наоколо. 

Мисля за юни. Няма да фиксирам продължителност, още разучавам трансферите.

Все пак едва вчера се събудих с твърдо решение, че отиваме. За цените не си прав - гледам си таблицата с разходи от зима 2019, гледам blue car, даже джип с пълна застраховка, после гледам същите къщи. Разлика няма. Да, рано е и кроната е паднала, но очаквам да е 2,5 пъти по-скъпо от зимно пътуване. 

Не си сдухан, просто сдържан. Точно докато не затвориш очи и не купиш едни билети до там за след седмица. В коя зона се целиш тази година? 

 

преди 8 минути , Stanislav Dimitrov каза:

И аз се оглеждам в дестинацията

 

Ами ако имаш едни две места в колата, веднага мога да кажа, че сме отворени към изграждане на програма спрямо твоите интереси 🤩

 

Връзка към мнение
преди 5 минути , Lindt каза:

Мисля за юни. Няма да фиксирам продължителност, още разучавам транферите.

Все пак едва вчера се събудих с твърдо решение, че отиваме. За цените не си прав - гледам си таблицата с разходи от зима 2019, гледам blue car, даже джип със пълна застраховка, после гледам същите къщи. Разлика няма. Да, рано е и кроната е паднала, но очаквам да е 2,5 пъти по-скъпо от зимно пътуване. 

Не разбрах, цените са същите или цените са 2.5 пъти по-високи? 🙂

 

Иначе ние преди или след 10 юли ще сме, независимо дали ще се ходи или не, в Исландия или другаде, някъде въобще. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Георги каза:

Не разбрах, цените са същите или цените са 2.5 пъти по-високи? 🙂

 

Иначе ние преди или след 10 юли ще сме, независимо дали ще се ходи или не, в Исландия или другаде, някъде въобще. 

Същите са цените. Даже ако тези купони за 15 % отстъпка за кола работят, май са по-ниски от миналата зима. Не писах ясно, защото побързах да демонстрирам интерес към обсъждане на съвместна програма 🙃

Исках да си има тема за дискусии през тази година, не точно за моя програма, затова и не съм писала нищо конкретно. Но после ще разпиша по-подробно какво си представям да правим този път. 

 

Връзка към мнение

Цените за настаняване, които са обявени на сайтовете, може да са различни от тези, които мястото ще ви предложи, ако им пишете мейл. Поне ние миналото лято така правихме и навсякъде даваха по-ниска цена. Разбира се, след 1-ви май ще си проличи как ще се развият нещата. За момента има много добри оферти за цялата пролет,  например първия уикенд на март бяхме за 1 нощувка в 4 звезден хотел със закуска и посещение на кристална пещера за 37.000 общо. За сравнение само пещерата в нормални условия върви по 20.000 на човек. За съжаление нямам много време напоследък да пиша в темата с разказите, а материал има много за споделяне... Но това, което ми прави впечатление е, че повечето такива пакети хотел + нещо си са до края на април. Исландците се точат за американските и китайските туристи от май месец и ако има достатъчно такива сигурно ще се отрази на цените, но ще гледам да информирам за ситуацията 🙂

  • Харесвам 7
  • Благодаря 3
Връзка към мнение

@Lindt, ти заради лятна Исландия ли питаш за транзит през Англия? Не е ли малко раничко? (освен ако не е за Португалия/островите) 🙂 Забравих да потретя "оттатък" (или пък почетвъртя?), че заради допълнителните проверки на ръка, на Хийтроу имаше много сериозни опашки (и стачка бяха планували заради правилата, спуснати им отгоре), така че задължително преди пътуването е хубаво да се проверят тези неща, че се изпускат връзки много лесно. На Лутън нямаше такива проблеми. Предполагам, че си дочела Точка 3, и ако сложат някоя страна в червения списък, не може и транзитно да се лети (а Португалия до оняден беше вътре, включително островите), имат навика да го правят от днес за утре, така че питай пак два дни преди полета 🤣

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , searus каза:

@Lindt, ти заради лятна Исландия ли питаш за транзит през Англия? Не е ли малко раничко? (освен ако не е за Португалия/островите) 🙂 Забравих да потретя "оттатък" (или пък почетвъртя?), че заради допълнителните проверки на ръка, на Хийтроу имаше много сериозни опашки (и стачка бяха планували заради правилата, спуснати им отгоре), така че задължително преди пътуването е хубаво да се проверят тези неща, че се изпускат връзки много лесно. На Лутън нямаше такива проблеми. Предполагам, че си дочела Точка 3, и ако сложат някоя страна в червения списък, не може и транзитно да се лети (а Португалия до оняден беше вътре, включително островите), имат навика да го правят от днес за утре, така че питай пак два дни преди полета 🤣

Да, заради Исландия питам, до Португалия сме директно. Миналата година точно транзит ни прецака разходката до Швейцария и затова сме малко предпазливи.

Надявам се като сте ваксинирали 50 % от възрастните, да си променяте само в положителна насока правилата.  Може и да съм сбъркано оптимистично настроена де, ама не ми се иска да се готвя за най-гадното възможно постоянно.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@DenitsaS, ти тези ден 4 и ден 5 дали си ги описвала вече подробно?

Цитат

Ден 4 Húsavík - Reykjahlíð

 

Тук ще е един цял ден за района на езерото Mývatn: Dimmuborgir, Skútustaðagígar, Grjótagjá, Hverir, Mývatn Nature Baths (тези са познати, няма да отнемат много време). Новите неща, за които ми трябва съвет дали могат да се вместят откъм време са Hverfjall и Kraftla - Viti. Хайковете и до двете места са описани като лесни и бързи, но ми се иска някой да сподели личен опит колко време отнема изкачването до кратерите. 

 

Нощувка в Reykjahlíð или на друго място в района

 

Ден 5 Reykjahlíð - Egilsstaðir 

 

- Dettifoss - отбивка 

- Fаrdagafoss - фото пауза на път за Seyðisfjörður

- Seyðidsfjörður - разходка из града, евентуално с изкачване до някакви малки водопади и Tvísöngur и обратно към Egilsstaðir

- Vök Baths - около два часа

 

@Георги е препоръчвал вместване на Leirhnjukur: 

 

Цитат

Ден 4: Hverfjall - около 30 минути качване и може би още толкова за обиколка на кратера. Krafla има паркинг до сами кратера, така че време там няма да загубите. Но според мен в района там може да отделите времето за разходка до Leirhnjukur. Най-впечатляващото за мен място от региона, дуднал съм на всеки който дори блед намек пусне, че ще ходи в тази част  Ако остане време, може и покрай електростанцията да се помотаете, доста стиймпънк е с тези полусфери. Дълъг, но постижим ден, а и ти каза че някои от местата сте били и едва ли ще губите много време там. 

 

Аз не съм много сигурна дали ще правим пълна обиколка, но започвам да разглеждам Северната част и Диамантения кръг. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Lindt Да, и двата дни съм ги описала подробно в темата с разказите, само последните два дни от обиколката не съм пуснала още, но те са южния бряг, ти там си била и си знаеш какво има 🙂 Но по време на пътуването променихме малко последователността на забележителностите в дните 3-5, не са точно както съм ги писала в предварителния план. Бяхме и на Leirhnjukur и на моя приятел това вече му е любимото място в Исландия, струва си да се вмъкне в програмата.

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , DenitsaS каза:

@Lindt Да, и двата дни съм ги описала подробно в темата с разказите, само последните два дни от обиколката не съм пуснала още, но те са южния бряг, ти там си била и си знаеш какво има 🙂 Бяхме на Leirhnjukur и на моя приятел това вече му е любимото място в Исландия, струва си да се вмъкне в програмата.

Супер, сега ще почета 🙂 На картинки юг ни харесва повече. И се чудим дали да не правим юг и център със сериозен акцент върху ходенето пеша. Освен каньони, набелязахме тези две неща: 

 

- преход до Глимур - 7 км в посока

- преход в Скафтафел - 17 км 

https://www.google.com/maps/@64.069299,-16.9258987,3a,75y,66.73h,86.74t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipNbV4_3YN8PC-tw2j_2l5Y5gD_-n4rTRWVkUe8!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNbV4_3YN8PC-tw2j_2l5Y5gD_-n4rTRWVkUe8%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya3.151127-ro-0-fo100!7i8704!8i4352

 

f12a9321f263695875f1e514a17399d9.jpg?fbc

 

Дано разказът ти събуди някакво влечение към севера, иначе ще го оставяме за третия път  🤩 

 

П.П. @Георги, правилно ли я сложих тази малката картинка? 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Lindt, размисли ме с тази Исландия! По принцип си е в wish list-а, но почти нищо не съм гледала за там. Ама пък защо да не е тази година?...

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение

@Lindt И Глимур, и Скафтафетл са ни в плановете, ако отидем ще мога да разкажа 🙂 Не знам за севера, но според мен които и фиорди да изберете, няма да останете разочаровани, и пъфини сигурно ще има. Ако пък правите юг + високопланинската част, може да вмъкнете Vestmannaeyjar, на мен това ми е фаворитът за следващо уикенд пътуване. През лятото ще има и пъфини, и китове, отделно има два интересни хайка с хубави гледки. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , DaBo каза:

@Lindt, размисли ме с тази Исландия! По принцип си е в wish list-а, но почти нищо не съм гледала за там. Ама пък защо да не е тази година?...

Йей, аз затова пуснах тема! Където и да пльосна човече в гугъл мапс, виждам епична гледка. Ти май може през Полша да си стигнеш доста лесно, поне така си мисля. Имаха преведени разпоредбите на полски, значи като цяло тези връзки са ясни и важни за поддържане. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , DenitsaS каза:

@Lindt И Глимур, и Скафтафетл са ни в плановете, ако отидем ще мога да разкажа 🙂 Не знам за севера, но според мен които и фиорди да изберете, няма да останете разочаровани, и пъфини сигурно ще има. Ако пък правите юг + високопланинската част, може да вмъкнете Vestmannaeyjar, на мен това ми е фаворитът за следващо уикенд пътуване. През лятото ще има и пъфини, и китове, отделно има два интересни хайка с хубави гледки. 

Това са на @Light любимите острови, нали?  Изглеждат страхотно 😍 Как се ходеше до там, имаше нещо с ферибота..? 

Гледам сега по предложение на @master_of_germs как да минем през средата и да пропуснем северозапад, не знам дали е осъществимо и къде ще нощуваме. Но ако се получи, май можем да отделим време за Източни фиорди.

google maps

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Йей, аз затова пуснах тема! Където и да пльосна човече в гугъл мапс, виждам епична гледка. Ти май може през Полша да си стигнеш доста лесно, поне така си мисля. Имаха преведени разпоредбите на полски, значи като цяло тези връзки са ясни и важни за поддържане. 

О, аз за полетите не се притеснявам толкова много. Луфти, Австрийските, КЛМ... все с някой ще стане. Ама само като им видя имената на местата за посещения и ми се изправя косата. 😂 Досега най-трудно ми беше в НЗ, докато се ориентирам и им запомня имената. Сега още един kick отгоре. 🤣

Ще следя темата с голям интерес с водене на записки. Ние и в Ирландия не сме ходили, ама за там вече пооформих една двуседмична програмка, ако вземе да изгрее слънце в тази посока.

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.