Прескочи до съдържание

Исландия 2021 - да си планираме страхотно пътуване :)


Lindt

Препоръчани мнения

преди 2 часа, Lindt каза:

П.П. @Георги, правилно ли я сложих тази малката картинка? 

 

Ми не 🙂

 

Като вкарваш сток снимки ги тегли автоматично от Unsplash, в твоя случай е просто снимка качена на външен сайт, която след някакво време може и да спре да работи и прегледната ти тема ще увисне със счупени снимки. 

 

Аз се чудя от каква възраст малките деца почват да се впечатляват от природни красоти или ще са нонтсоп с поглед в таблета...

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@Lindt Не знам на кого са любими, но всички много ги хвалят, ще видим 🙂 Фериботът тръгва от Landeyjahöfn, в определени дни е и от-до Þorlákshöfn, около час е пътуването. Цените мисля, че се променят според това колко по-рано си запазил билети, но във всеки случай не ми се стори много скъпо, например за средата на април ми излиза 8000 за двама с автомобил: https://herjolfur.is/en/

 

Пътувала съм веднъж през центъра на острова и беше супер: взехме специален високопроходим автобус от Акурейри, който беше по-скоро камион и голямо друсане падна, но си струваше да минем по пътя Kjölur. Спряхме при Hveravellir и Kerlingafjöll, където го сменихме с по-нормален автобус, който ни изведе до Рейкявик през Golden Circle. Пътят е изключително интересен, но реално път няма, пресичат се реки и трябва да се прецени с каква кола ще се минава и дали ще е възможно, споделям снимка на автобуса за ориентация. И на двете места има възможност за нощувка, пускам линкове 🙂 

 

Hveravellir: http://hveravellir.is/accommodation/

 

DSC07648.JPG.1c7ea0d7b994d3d0540064ef8d7f8a22.JPG

 

Kerlingafjöll: https://www.kerlingarfjoll.is/staying-at-kf

 

DSC07690.JPG.364d6c15b2243de5af124a437f47c920.JPG

 

DSC07697.JPG.f37c1d7a8a5199a90a44f5829623b644.JPG

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, Lindt каза:

Ами ако имаш едни две места в колата, веднага мога да кажа, че сме отворени към изграждане на програма спрямо твоите интереси 🤩

Аз съм Ок да ви карам, интересите си общи, сигурен съм. Така че спретвайте програма по ваше желание, аз ще се включа,(каквото и да решите)като шофьор 🙂

 

преди 8 часа, Георги каза:

Аз се чудя от каква възраст малките деца почват да се впечатляват от природни красоти или ще са нонтсоп с поглед в таблета...

И да не таблета, ще търсите нон стоп детските площадки.Изпитано, засега до 8г. е така 🙂

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Георги каза:

Аз се чудя от каква възраст малките деца почват да се впечатляват от природни красоти или ще са нонтсоп с поглед в таблета

 

преди 1 час, Stanislav Dimitrov каза:

И да не таблета, ще търсите нон стоп детските площадки.Изпитано, засега до 8г. е така

На този въпрос еднозначен отговор няма, детето го влачим от бебе с нас навсякъде и е свикнало, може да не се захласва по природата, но се е научил да ходи по много, и особено обича да има камънаци да се катери по тях (няма още 7). Таблета го ползва общо взето само в самолета и евентуално ако е с часове в кола. Много си зависи и от родителската нагласа, винаги сме му обръщали внимание като сме навън за всякакви природни интересни нещица, да възбуждаме любопитството, и отговаряме на всякакви въпроси (не винаги работи, но). Лека-полека стават нещата. Е, някои деца се раждат с любов към животните или насекомите например, и само да им обещаеш такива по пътя, са готови и екипирани с кутийки, бурканчета и мрежички а на 5-6 вече са и любители фотографи (познавам такива). Намираш нещото, което му е интересно на детето и експлоатираш 😉 Есента го влачихме нашия по горите, запали се да зяпа за гъби например, търчи да търси (но не пипа), не можем да го стигнем... На наши приятели децата не издържат и половин час разходки (на 7 и 9), защото са научени на таблета нон-стоп, и мрънкат. Няма възраст за това...

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 3 часа, searus каза:

 

На този въпрос еднозначен отговор няма, детето го влачим от бебе с нас навсякъде и е свикнало, може да не се захласва по природата, но се е научил да ходи по много, и особено обича да има камънаци да се катери по тях (няма още 7). Таблета го ползва общо взето само в самолета и евентуално ако е с часове в кола. Много си зависи и от родителската нагласа, винаги сме му обръщали внимание като сме навън за всякакви природни интересни нещица, да възбуждаме любопитството, и отговаряме на всякакви въпроси (не винаги работи, но). Лека-полека стават нещата. Е, някои деца се раждат с любов към животните или насекомите например, и само да им обещаеш такива по пътя, са готови и екипирани с кутийки, бурканчета и мрежички а на 5-6 вече са и любители фотографи (познавам такива). Намираш нещото, което му е интересно на детето и експлоатираш 😉 Есента го влачихме нашия по горите, запали се да зяпа за гъби например, търчи да търси (но не пипа), не можем да го стигнем... На наши приятели децата не издържат и половин час разходки (на 7 и 9), защото са научени на таблета нон-стоп, и мрънкат. Няма възраст за това...

Съгласен. Ние пътуваме с две момичета (на 7 и 8 ) и общо взето целта е да има нещо за тях в рамките на деня - дали ще е площадка, басейн или друго "детско" забалвение, няма значение. Ако има друго дете - приятелче нещата се променят рязко - тогава забравяме, че сме с деца 🙂, те винаги намират начин да се забавляват. За таблет (телефон) не говорим. Заявявате, че няма интернет и "." 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

След като за втори път пропадна Колумбия, решихме да се пробваме за началото на май за малко спа в Исландия. Имаме вече билети- доста удобни с Луфтханза, остава да не се променят правилата, за да се промушим някак в така пазената Исландия. Този път ще наблегнем на горещите басейни на Исландия. Това ни е трето пътуване и ще го даваме спокойно. Мен за първи път ме е налегнала и една старческа болежка- според лекарите шип в коляното,и се самооправдавам , че ще правя процедури там. Тъй де- то е почти същото като Велинград или Павел баня 🙂

  • Харесвам 5
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Тези Вестманови острови категорично печелят 1 ден в програмата ни. 3000 крони е ферито за кола, 2000 на човек. Нощувки виждам в края на юни за 50 евро на двама в бунгало. Най-добро място за наблюдение на пъфини се води и още 30 вида други гнездящи птици.  

 

Има убежище за някакви китове белуга, казват се Little Grey и Little White - https://www.tripzilla.com/iceland-beluga-whales-sanctuary/113542 

Цената на входа хич не ми допадна, но четох, че може да ги видим срещу дарение. Дано не е с фиксирана стойност, че съм малко любопитна. 

 

Поради вулканична активност, намерих доста атрактивни снимки на островите и съм доволна. 

1954403957_PuffinstreetsignsinHeimaeybyCarrieDykes.jpg.ba365099e4bca148c5d6d3caad4ba55a.jpg

cameron-iceland-westman-islands-06-640x410.jpg.b6f83ef8f79cdd73452fd7f701406417.jpgcameron-iceland-westman-islands-08-640x367.jpg.f76d1ddefb13a1d274003c49c4c3fa82.jpgDSC_0307_by_JohnRogers.jpg.0c1d0c7267b6b8f4cb9d75521aa0582b.jpg

Iceland-Westman-Islands-Ellieaey-Island-Lone-House-1440x975.jpg.2795240656159cdf7976f17cc38665fa.jpgimage27mynl01260611_breiav_27_.jpg.69d8058537c782ecad16ebef2a9064d1.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение

Виж как ще се навържат с останалата програма, защото по спомени отиват 3 дни като краен минимум, а нормално поне 4. Казвам го от опит, защото островите ми бяха в плана в 3 от 4-те ходения и все отпадаха в последствие заради затруднена логистика 🙂

Връзка към мнение
Травеолани
На 21.03.2021 г. в 13:49, Георги каза:

Аз се чудя от каква възраст малките деца почват да се впечатляват от природни красоти или ще са нонтсоп с поглед в таблета...

Много е индивидуално наистина. Моите дъщери са на 9 и 5 и не се интересуват от природни забележителности още. Иначе правим хайкове, не мърморят като цяло. Голямата ми каза, че не иска да ходи на роуд трипс и да не ги планирам изобщо. Най-много се кефят когато сме в един хотел и сме по цял ден на басейн/плаж и да ядат сладолед по няколко пъти на ден. 
 

Като бяхме на Кауаи и двете искаха да стоят в стаята и да гледат детски... Много трудно ги изкарвахме, а аз изобщо не исках да стоя в хотела разбираемо 😆.
 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Георги каза:

Виж как ще се навържат с останалата програма, защото по спомени отиват 3 дни като краен минимум, а нормално поне 4. Казвам го от опит, защото островите ми бяха в плана в 3 от 4-те ходения и все отпадаха в последствие заради затруднена логистика 🙂

Защо, явно нещо пропускам? Фериботите са по няколко пъти на ден, поне през лятото. Четох, че даже не ти трябва кола там. Какво изисква 3-4 дни?

Връзка към мнение
преди 20 минути , Lindt каза:

Защо, явно нещо пропускам? Фериботите са по няколко пъти на ден, поне през лятото. Четох, че даже не ти трябва кола там. Какво изисква 3-4 дни?

Може да има промени в разписанията, но по груби спомени:

 

- едното фери беше много зависещо от атмосферните условия и с непостоянен график, разбираш дали ще върви макс ден преди деня. Другото пък отнемаше много време.

- часовете бяха такива, че не се напасваха добре така че дните с плаването все пак и да може да се види нещо. Часовете на пристигане и отплуване също бяха криви.

 

Аз даже бях се спрял на самолета като по-удобна алтернатива и не беше кой знае колко по-скъп. Ама...пак да ти кажа, това са изветрели спомени и най-вероятно не са актуални, просто го отбелязвам като нещо което да проучиш в детайли.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Може да има промени в разписанията, но по груби спомени:

 

- едното фери беше много зависещо от атмосферните условия и с непостоянен график, разбираш дали ще върви макс ден преди деня. Другото пък отнемаше много време.

- часовете бяха такива, че не се напасваха добре така че дните с плаването все пак и да може да се види нещо. Часовете на пристигане и отплуване също бяха криви.

 

Аз даже бях се спрял на самолета като по-удобна алтернатива и не беше кой знае колко по-скъп. Ама...пак да ти кажа, това са изветрели спомени и най-вероятно не са актуални, просто го отбелязвам като нещо което да проучиш в детайли.

Доколкото съм гледала е следната ситуация с феритата: от Landeyjahöfn има 4-5 заминавания в двете посоки от май до октомври и отнема около 40 минути, т.е. това става за един ден с уговорката, че може да не се направят всички хайкове на острова. Обаче, ако времето не го позволява, тогава ферито тръгва от Þorlákshöfn, има само две заминавания на ден, отнема почти 3 часа и съответно е доста по-скъпо. 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към мнение

Леле... 

Ами какво да кажа, толкова отдавна не сме пътували, че напълно съм забравила този фактор прогноза за времето, нищо че се готвим за Исландия. 

А ние с Марти си четем за 20-25 км преходи 🤣 

https://www.earthtrekkers.com/fimmvorduhals-hike-complete-guide/?fbclid=IwAR2MvCaZgjjY2NBbtU07XWOMzSRrgptptuyfXKTjd49GH4pctf0Ec6_n92c

 и S4 в Скафтафел: 

https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/en/areas/skaftafell/plan-your-visit/hiking?fbclid=IwAR3QKW8nqfPddYtYR0UB2SV3rPsOFU8m_sxFNmilP_cFp5yemUcj0A8beRU

https://www.adventure-inspired.com/2017/10/hiking-iceland--svartifoss-Skaftafell.html

 

Сега като подредим план, трябва да мислим и алтернативи, ако сме с преспиване в района, а там се опитват да ни удавят. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Lindt Няма нищо, то и да гледаш прогнозата, по няколко пъти на ден се променя и то доста драматично 😆 Но не е лошо да си имат някакви алтернативни варианти. Вие сте напреднали с хайковете, аз само S1 и S2 искам да направя в Скафтафетл 🙂 А какво ще кажеш за този маршрут, наши приятели го правиха миналото лято и много им хареса: https://www.fi.is/en/hiking-trails/trails/laugavegur

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , DenitsaS каза:

@Lindt Няма нищо, то и да гледаш прогнозата, по няколко пъти на ден се променя и то доста драматично 😆 Но не е лошо да си имат някакви алтернативни варианти. Вие сте напреднали с хайковете, аз само S1 и S2 искам да направя в Скафтафетл 🙂 А какво ще кажеш за този маршрут, наши приятели го правиха миналото лято и много им хареса: https://www.fi.is/en/hiking-trails/trails/laugavegur

Писахме си с @Lindt и за него. Според мене логистично става тегаво, ако се прави целия маршрут. Но може да се направят еднодневни разходки от двата му края, при Landmannalaugar и Thorsmork. Виждат се достатъчно красиви места.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, DenitsaS каза:

@Lindt Няма нищо, то и да гледаш прогнозата, по няколко пъти на ден се променя и то доста драматично 😆 Но не е лошо да си имат някакви алтернативни варианти. Вие сте напреднали с хайковете, аз само S1 и S2 искам да направя в Скафтафетл 🙂 А какво ще кажеш за този маршрут, наши приятели го правиха миналото лято и много им хареса: https://www.fi.is/en/hiking-trails/trails/laugavegur

Завиждам им на твоите приятели 😊 Струва ми се, че ще е много трудно планирането на 3-4 дни, със запазване на кабинките по пътя, ако не можем да предположим дори отварянето на парка, пък прогнозата съвсем. Не знам дали не трябва да носим и спални чували, а не сме много опитни в това, тоест нямаме такива. 

Иначе звучи прекрасно, предполагам че миналата година е било по-лесно планирането в последния момент. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Lindt Да, миналата година беше лесно в последния момент да се организират такива неща. Те бяха запазили някои нощувки в хижите, а други на палатка. Ние също не знаем кога ще отворят парка и дали ще имаме възможност да отидем, иначе ни се иска поне еднодневен хайк при Landmannalaugar да направим, за да видим Grænahrygg. Ако не, сме си харесали т.нар. "малък" Grænahrygg на полуостров Рейкянес, на име Sogin, който има подобни цветове (снимка от нета):

 

sogin-reykjanes.jpg.3c416d725e2e9f42ee09e66cf4fbaa26.jpg

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 35 минути , DenitsaS каза:

@Lindt Да, миналата година беше лесно в последния момент да се организират такива неща. Те бяха запазили някои нощувки в хижите, а други на палатка. Ние също не знаем кога ще отворят парка и дали ще имаме възможност да отидем, иначе ни се иска поне еднодневен хайк при Landmannalaugar да направим, за да видим Grænahrygg. Ако не, сме си харесали т.нар. "малък" Grænahrygg на полуостров Рейкянес, на име Sogin, който има подобни цветове (снимка от нета):

 

sogin-reykjanes.jpg.3c416d725e2e9f42ee09e66cf4fbaa26.jpg

О, според мен наистина трябва да направите двете разходки в средата за уикенд, особено ако може да ползвате автобус, а не да се чудите откъде да вземете джип. 

Аз да си призная, че от толкова много боядисани снимки в нета, хич нямам идея как ще изглежда Landmannalaugar наистина. Надявам се на нещо такова: 

valley-5763668.jpg.2d53593e72b7454193c62c0d584a33f9.jpg

iceland-3971478.jpg.d3820c27788d270759b3f7254479a142.jpg

iceland-1107692.jpg.ef76a566e182f6f2111c233825b39409.jpg

 

Но този синьо-зелен цвят е наистина интересен, може ли да споделиш подробности за Sogin, може да хвърлим едно око първия/последния ден? Има ли пътека? 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Lindt каза:

Леле... 

Ами какво да кажа, толкова отдавна не сме пътували, че напълно съм забравила този фактор прогноза за времето, нищо че се готвим за Исландия. 

А ние с Марти си четем за 20-25 км преходи 🤣 

https://www.earthtrekkers.com/fimmvorduhals-hike-complete-guide/?fbclid=IwAR2MvCaZgjjY2NBbtU07XWOMzSRrgptptuyfXKTjd49GH4pctf0Ec6_n92c

 

Освен да се самоцитирам с този трек и да затвърдя убеждението си, че съм тотално куку. 

@Граф Вронски, този преход не е кръгов. Може да се започне от двете страни, доколкото виждам. Ние над Skogafoss се опитвахме да се катерим, имаше си стълби, водопадчета, гледки, дъги... обаче духаше такъв вятър, че дори аз се обезпокоих за живота си и се върнахме. Имаше доста хора през март, не знам какво би било лятото. 

 

От другата страна обаче, долината Thórsmörk ми изглежда страшно яко. Още не съм видяла в детайли тези 26 водопада, 2 гигантски глетчера, вулкан и лавово поле къде точно са и как изглеждат. Но ако не можем да измислим логистично как да направим трека, да съберем сили за тези 1400 метра денивелация или просто ни е залухаво времето, бих тръгнала от Thorsmork Valley, а районът на водопада така или иначе можем да го разгледаме.

Марти, ти какво мислиш, можем ли да се справим с целия трек?  

image_processing20181012-4-bzghiu.jpg.5ff57837d7dd7014b19806372b1900dc.jpgDWxarhKVoAEwaMn.jpg.326e516f631c30ffd3be508582c3a641.jpg7894689_rsmrk-5-scaled-oqg2c336s3ykxqdmvi6k0wftznbyt5wqmxczrhcj9w.jpg.58156d99e82af058bfd268795bb12621.jpg

 

П.П. Ама аз хич не я проучвам систематизирано тази централна част на Исландия 🤣

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Lindt каза:

Освен да се самоцитирам с този трек и да затвърдя убеждението си, че съм тотално куку. 

@Граф Вронски, този преход не е кръгов. Може да се започне от двете страни, доколкото виждам. Ние над Skogafoss се опитвахме да се катерим, имаше си стълби, водопадчета, гледки, дъги... обаче духаше такъв вятър, че дори аз се обезпокоих за живота си и се върнахме. Имаше доста хора през март, не знам какво би било лятото. 

 

От другата страна обаче, долината Thórsmörk ми изглежда страшно яко. Още не съм видяла в детайли тези 26 водопада, 2 гигантски глетчера, вулкан и лавово поле къде точно са и как изглеждат. Но ако не можем да измислим логистично как да направим трека, да съберем сили за тези 1400 метра денивелация или просто ни е залухаво времето, бих тръгнала от Thorsmork Valley, а районът на водопада така или иначе можем да го разгледаме.

Марти, ти какво мислиш, можем ли да се справим с целия трек?  

image_processing20181012-4-bzghiu.jpg.5ff57837d7dd7014b19806372b1900dc.jpgDWxarhKVoAEwaMn.jpg.326e516f631c30ffd3be508582c3a641.jpg7894689_rsmrk-5-scaled-oqg2c336s3ykxqdmvi6k0wftznbyt5wqmxczrhcj9w.jpg.58156d99e82af058bfd268795bb12621.jpg

 

П.П. Ама аз хич не я проучвам систематизирано тази централна част на Исландия 🤣

Може да се направи нещо като кръг, ако се тръгне от Скоугафос. На карта са две пътеки, едната от водопада, нагоре по другите много водопади, а другата е по-встрани и слиза в Скогар. Но иначе ако го направите целия от край до край, 22 км с 1400 м денивелация ви е напълно по силите, с Марти миналата година правихме доста повече на Славянка.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , master_of_germs каза:

Може да се направи нещо като кръг, ако се тръгне от Скоугафос. На карта са две пътеки, едната от водопада, нагоре по другите много водопади, а другата е по-встрани и слиза в Скогар. Но иначе ако го направите целия от край до край, 22 км с 1400 м денивелация ви е напълно по силите, с Марти миналата година правихме доста повече на Славянка.

По-скоро ме притесняват не точно силите ни, а че ни трябва такси, за да се приберем. И мернах едни 150 евро, заради което настръхнах 🙂  Но Марти е по-напреднал в проучването на този трек и може да ме успокои.  

Иначе 150 евро си е нормална цена за 50 км - 3 евро на километър. Хич не е хубаво, ама звучи правдиво. 

П.П. Да, той @Граф Вронски е машинка, ще мине и повече километри. И Станислав също. Което значи, че сме в най-лоша форма в групата. Егото ми казва "Ауч" 🙃

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

По-скоро ме притесняват не точно силите ни, а че ни трябва такси, за да се приберем. И мернах едни 150 евро, заради което настръхнах 🙂  Но Марти е по-напреднал в проучването на този трек и може да ме успокои.  

Иначе 150 евро си е нормална цена за 50 км - 3 евро на километър. Хич не е хубаво, ама звучи правдиво. 

Инвазия с две коли 🙂. Само тихичко го нашепвам 😉. Като един не-шофьор на друг 😁 Или палатка. 😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
В момента, master_of_germs каза:

Инвазия с две коли 🙂. Само тихичко го нашепвам 😉. Като един не-шофьор на друг 😁

Аз получих главоболие да измисля двама шофьори, които да са готови да направят трек и да са толкова спокойни, че да не ме убият в края на пътуването, а ти сега две коли. Ако се случи, ще припадна от изненада. 

  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Граф Вронски

Дам, точно така и аз го разбрах. Не е кръгов. И да, и мен ме притесни доста логистиката. И от цените се стреснах 😄 Иначе и аз мисля, че ще се справим.

Тази тук другарка предлага същото, което и Дани тишо нашепна (ако и правилно съм разбрал всичките имена на обектите, които се произнасят, субтитрите много не помагат за тях 😄 )
Засега май не те успокох много 😄 
 


Но ще трябва още да чета, за да мога да си представя тези Highlands (а, имената доста ме затрудняват, аз как съм и скаран с тях по принцип).

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.