Прескочи до съдържание

Криптовалути - майнинг, инвестиции, доходност и т.н.


Препоръчани мнения

преди 22 минути , ACM каза:

На теория е идеалното време за продаване на ETH. Въпросът е дали ATH ще бъде 4400 или ще отиде повече и колко ще се задържи преди неизбежната корекция. Може да продадеш на 4500 и цената да се срине с 20-25% още утре. Може, обаче и да тръгне смело към 5000 и да си изпуснал още печалба. А може и да се полакомиш, чакайки 5000+ и да изпуснеш влака и една сутрин да се събудиш е ETH на 3200.

Добре, че не ме разколеба още повече 😄  😄 😄 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Jorro каза:

Като аматьор да питам, сега подходящо ли е да продам цялото количество етериум и да го купя пак като падне малко и после пак да го шитна или да си го оставя да си расте.

Изпуснах момента да продам ADA и полигона и сега се чудя какво да ги правя....

Какво ще ме посъветвате?

Забранявам да се продава Етириум и каквато и да е друга валута в момента😀

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз до колкото гледам разни разбирачи чак края на годината ще е пика на крипто пазара( дори според някои и след това). Но “ всеки сам си преценя “ 😄
Иначе за Бинанс ако се ползва BUSD , мисля няма такси при търговията. Аз никога не ги целя междинните пикове и се отказах. 🙂 
 

Връзка към коментар
преди 3 часа, Jorro каза:

Като аматьор

Като аматьор не бързай да правиш резки движения. Само това бих си позволила да те посъветвам. 🙂

Не мисля, че си изпуснал момента за каквото и да било, но все пак всичко зависи какви са дългосрочните ти цели.

Влак точно с ETH няма как да изпуснеш, но може да почакаш на гарата. 🙂

Това при лош сценарий, евентуално.

Ако се колебая, бих кеширала печалбата. Ако си инвестирал 500$, а сега имаш 600$, продай валута за 100$ и наблюдавай пазара. Като падне не се шашкай и не продавай, всички очакват бум на крипто пазара до края на годината. И пак зависи колко са ти спешни парите. 

А иначе бих послушала @VASILEV 🙂

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Само да вметна нещичко…преди 5-6 месеца купих OXT(Orchid) първо на цена доста висока и после този казва ще върви на горе онзи казва същото и аз купих за £1к . До тук добре, после цената се срина с около 60%,  рекох си тази няма да я бъде, но не продадох на загуба, а я оставих. Влачеше се половин година на горе на долу, но така и не стигна цената на която я купих.
Днес изненадващо БАМ…70% на горе, супер вече съм на печалба😂

Казвам всичко това по повод питането на  @Jorro. Разбира се това си е лично мое мнение, но както и преди съм казвал, че докато не продадеш няма да изгубиш, дори и в момента да си на долу в цената, търпение ще дойде и твоя момент, но разбира се отново зависи и от проекта в който си вложил пари. Винаги си прави собствено проучване и тогава купувай, а когато имаш стабилни проекти като ETH; ADA; MATIC варианта да изгубиш е минимален, просто търпение, времето е на наша страна. А иначе си вадете профит и си свиркайте🙂 Приятна вечер на всички.AED94CE0-07A3-45F4-A89A-D64B6B51EF78.png.72d57563330ef6a4822e77c163b33573.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, VASILEV каза:

Забранявам да се продава Етириум и каквато и да е друга валута в момента😀

 

Buy on news, sell on rumors. Това не беше ли едно от правилата 🙂

Каква е причината цената да се движи сега? Слухове или новини?

Връзка към коментар
преди 3 часа, iMari каза:

Като аматьор не бързай да правиш резки движения. Само това бих си позволила да те посъветвам. 🙂

Не мисля, че си изпуснал момента за каквото и да било, но все пак всичко зависи какви са дългосрочните ти цели.

Влак точно с ETH няма как да изпуснеш, но може да почакаш на гарата. 🙂

Това при лош сценарий, евентуално.

Ако се колебая, бих кеширала печалбата. Ако си инвестирал 500$, а сега имаш 600$, продай валута за 100$ и наблюдавай пазара. Като падне не се шашкай и не продавай, всички очакват бум на крипто пазара до края на годината. И пак зависи колко са ти спешни парите. 

А иначе бих послушала @VASILEV 🙂

 

 

Преди 1 час, VASILEV каза:

Само да вметна нещичко…преди 5-6 месеца купих OXT(Orchid) първо на цена доста висока и после този казва ще върви на горе онзи казва същото и аз купих за £1к . До тук добре, после цената се срина с около 60%,  рекох си тази няма да я бъде, но не продадох на загуба, а я оставих. Влачеше се половин година на горе на долу, но така и не стигна цената на която я купих.
Днес изненадващо БАМ…70% на горе, супер вече съм на печалба😂

Казвам всичко това по повод питането на  @Jorro. Разбира се това си е лично мое мнение, но както и преди съм казвал, че докато не продадеш няма да изгубиш, дори и в момента да си на долу в цената, търпение ще дойде и твоя момент, но разбира се отново зависи и от проекта в който си вложил пари. Винаги си прави собствено проучване и тогава купувай, а когато имаш стабилни проекти като ETH; ADA; MATIC варианта да изгубиш е минимален, просто търпение, времето е на наша страна. А иначе си вадете профит и си свиркайте🙂 Приятна вечер на всички.AED94CE0-07A3-45F4-A89A-D64B6B51EF78.png.72d57563330ef6a4822e77c163b33573.png

Благодаря за съветите. Всъщност може би не е лоша идея да продам малко етер (колкото съм спечелил) и да купя друга валута. Проблема е, че не съм инвестирал кой знае колко и не мога да направя големи печалби така или иначе, но ми се иска 😄  Какво да купя в момента, ако инвестирам някой друг свеж лев , нещо с бъдеще като цитираните от теб?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Jorro каза:

 

Благодаря за съветите. Всъщност може би не е лоша идея да продам малко етер (колкото съм спечелил) и да купя друга валута.
Какво да купя в момента, ако инвестирам някой друг свеж лев , нещо с бъдеще като цитираните от теб?

ADA; AVAX; ONE(Harmony)  всички стават, но това също са и дългосрочни проекти.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 26 минути , boogy83 каза:

Buy on news, sell on rumors. Това не беше ли едно от правилата 🙂

Каква е причината цената да се движи сега? Слухове или новини?

 

преди 26 минути , boogy83 каза:

Buy on news, sell on rumors. Това не беше ли едно от правилата 🙂

Каква е причината цената да се движи сега? Слухове или новини?

Buy the rumour sale the news 🙂 но понякога и твоето твърдение е вярно🙂 

Края на булмаркета сме преди да започне новия 4 годишен цикъл за това и цените вървят на горе, при условие че историята се повтаря с предишните цикли. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

При инвестирането в акции, понякога се споменава за т.нар. shoeshine boy indicator, историята е, че през 1929г. Джо Кенеди(бащата на JFK), получил съвети за инвестиция в акции от някакво ваксаджийче на улицата, докато му лъскало обувките. Тогава разбрал, че щом и ваксаджиите инвестират в акции, вероятно предстои срив на пазара и идва края на bull market-a и започнал да продава. Не знам, доколко историята се повтаря, но днес попаднах на интересно видео в тубата, не за акции, а за биткойнТ 🙂 , донякъде ми напомни на историята с Джо Кенеди и ваксаджийчето, макар че в случая е наш тираджия в Канада:

 

 

 

 

 

 

 

п.п. Това го пускам, на майтап, да не вземе някой от феновете на криптовалутите да се обиди. 🙂

 

 

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 2.11.2021 г. в 22:44, Jorro каза:

 

Благодаря за съветите. Всъщност може би не е лоша идея да продам малко етер (колкото съм спечелил) и да купя друга валута. Проблема е, че не съм инвестирал кой знае колко и не мога да направя големи печалби така или иначе, но ми се иска 😄  Какво да купя в момента, ако инвестирам някой друг свеж лев , нещо с бъдеще като цитираните от теб?

С малък капитал варианта за бързи печалби е в монетите с малък MC.Борсата kucoin е идеална за това.Разбира се и риска е по-голям.Винаги си направи проучването преди да инвестираш в която и да е монета.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нищо не разбирам, но да питам: Каква е най-малката сума, с която може да се купи каквото и да било от биткоини или друг вид коини? Извинете ме ако не се изразявам правилно. И може ли да послужи това като подарък?

Връзка към коментар
преди 27 минути , rdd каза:

Нищо не разбирам, но да питам: Каква е най-малката сума, с която може да се купи каквото и да било от биткоини или друг вид коини? Извинете ме ако не се изразявам правилно. И може ли да послужи това като подарък?

10$ е минимума на повечето борси,а най малко мисля че е $2 на Coinbase.Дали е подходящо за подарък не мога да преценя.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В такъв случай може и повече, примерно 500 - 1000 лева. И за тази сума, къде е  най-добре да се направи. Ами за подарък, дали може и аз не знам.

Ще се посъветвам с младото поколение в нашето семейство. Но в миналото е имало много такива подаръци - спестовна книжка с 20 лева първоначален влог. 

Връзка към коментар

Срещала съм информация за крипто гифт карти, но нито съм ползвала, нито мога да препоръчам. Най-лесният вариант е и подаряващия и получаващия да са потребители на една и съща платформа. Тогава прехвърлянето става лесно и бързо. Друг вариант е прехвърлянето към външен портфейл, но е добре поне единият от двамата да има опит с крипто.

Ако получаващият търгува с крипто, най-добре му заредете Революта със сумата за подарък, той ще знае добре къде да я инвестира. 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , iMari каза:

Срещала съм информация за крипто гифт карти, но нито съм ползвала, нито мога да препоръчам. Най-лесният вариант е и подаряващия и получаващия да са потребители на една и съща платформа. Тогава прехвърлянето става лесно и бързо. Друг вариант е прехвърлянето към външен портфейл, но е добре поне единият от двамата да има опит с крипто.

Ако получаващият търгува с крипто, най-добре му заредете Революта със сумата за подарък, той ще знае добре къде да я инвестира. 🙂

 

Благодаря за отделеното време. Никой от нашето семейство не търгува с крипто. Но ми се иска да опитаме, и някой да започне пръв.   

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, rdd каза:

Благодаря за отделеното време. Никой от нашето семейство не търгува с крипто. Но ми се иска да опитаме, и някой да започне пръв.   

 

Личното ми мнение е, че точно в момента не е добре да се почва. Ако можем да съдим по историята, купона може и да свърши до няколко месеца, а дошлите последни на партито ще платят сметката. Никой не може да предвиди какво ще стане и ще се повтори ли историята или не, но на ваше място бих чакал поне до средата на 2022г.

 

Американците анонсираха, че поетапно спират печатането на фиатни пари. Пазара прие добре новината, но ако спазват анонсираното, до една година парите може и да не са толкова много свободни, налични и раздуващи цените на всякакви активи. А станат ли кът, можем да гледаме обратния процес и спадове.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, logist13 каза:

 

Ако можем да съдим по историята, купона може и да свърши до няколко месеца, а дошлите последни на партито ще платят сметката. Никой не може да предвиди какво ще стане и ще се повтори ли историята или не, но на ваше място бих чакал поне до средата на 2022г.

 

Американците анонсираха, че поетапно спират печатането на фиатни пари. Пазара прие добре новината, но ако спазват анонсираното, до една година парите може и да не са толкова много свободни, налични и раздуващи цените на всякакви активи. А станат ли кът, можем да гледаме обратния процес и спадове.


Той да не вземе да свърши купона до няколко седмици... 

Ще погледна и новините, но какво имаш предвид под спирането на печатането на фиатни пари? Хартиени пари ли да спрат да се печатат или да се спре изобщо фиатната валута и да се премине към някаква централизирана криптовалута на Фед? То и сега повечето щатски долари или евро, примерно ги няма на хартия, ами са цифри по бази данни, но пак са си фиатна валута.

Как виждаш благородните метали (физически булион) в този случай?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 23 минути , FlyTraveler каза:


Той да не вземе да свърши купона до няколко седмици... 

Ще погледна и новините, но какво имаш предвид под спирането на печатането на фиатни пари? Хартиени пари ли да спрат да се печатат или да се спре изобщо фиатната валута и да се премине към някаква централизирана криптовалута на Фед? То и сега повечето щатски долари или евро, примерно ги няма на хартия, ами са цифри по бази данни, но пак са си фиатна валута.

Как виждаш благородните метали (физически булион) в този случай?

 

За купона тепърва ще видим, не знам какво да очаквам. От една страна рано или късно идва някакво отрезвяване и/или паника при дребните, водещи до сривове, ако Тесла или МикроСтратеги решат да продават на едро, също могат да сринат. От друга страна вече доста по-сериозно се намесиха институционални инвеститори (че даже и цяла държава), които имат доста по-голяма мощ в такава ситуация да крепят пазара. Ел Салвадор да речем 2 пъти се хвалят, че купуват при спадовете, предполагам и други институционални се възползват.

 

За физически активи и метали не мога да коментирам, свързани са с допълнителни разходи, по-ниска ликвидност и т.н. Единственото смислено, което мога да кажа е, че да се намали риска от загуби трябва да се купуват когато са евтини, при резки спадове на пазара. Всъщност, в исторически план е доказано, че най-добрата защита от инфлация не са имотите или ценните метали, а акциите. Сравнения има на много места, ето едно излизащо при търсене:

Кой актив защитава най-добре от инфлация? - FXTrading

 

"Печатането на пари" като масов термин няма общо с физическото печатане на фиатни пари. Става сума за ликвидност, която централните банки наливат в икономическата система изкупувайки в големи мащаби активи, основно под формата на ценни книжа. На някакъв етап това "печатане" спира и започва обратния процес на продаване на преди това придобитите ценни книжа и изтегляне на пари от икономиката (обикновено се прави за борба с инфлацията и води до по-високи лихви). По-ми е лесно да го копирам отнякъде 🙂

 

 

Quantitative easing (QE) is a form of unconventional monetary policy in which a central bank purchases longer-term securities from the open market in order to increase the money supply and encourage lending and investment. Buying these securities adds new money to the economy, and also serves to lower interest rates by bidding up fixed-income securities. It also expands the central bank's balance sheet.

When short-term interest rates are either at or approaching zero, the normal open market operations of a central bank, which target interest rates, are no longer effective. Instead, a central bank can target specified amounts of assets to purchase. Quantitative easing increases the money supply by purchasing assets with newly-created bank reserves in order to provide banks with more liquidity.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, logist13 каза:

 

"Печатането на пари" като масов термин няма общо с физическото печатане на фиатни пари. Става сума за ликвидност, която централните банки наливат в икономическата система изкупувайки в големи мащаби активи, основно под формата на ценни книжа. На някакъв етап това "печатане" спира и започва обратния процес на продаване на преди това придобитите ценни книжа и изтегляне на пари от икономиката (обикновено се прави за борба с инфлацията и води до по-високи лихви). По-ми е лесно да го копирам отнякъде 🙂

 

 

 


Да, да, разбира се. Ти много ясно си го написал още в предния си пост, ама понеже на мен в главата ми е въвеждането на федерална цифрова валута, та затова зададох глупавия си въпрос и помислих, че има новина относно това. Иначе последните месеци постоянно говорят, че ще ограничават QE, започвали ужким някакъв tapering още този месец, да видим докъде ще стигнат и доколко ще издържат. Пазарите и икономиката са свикнали на друго през последните години. Ако не го направят пък - още по-висока инфлация.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Интересува ме, дали някой от пишещите тук, има реален опит със стейкванне на крипто в uniswap срещу лихва. Попаднах на видео в което се твърди, че при вложени 5500USD(етер), очакваната възвращаемост от лихви е над 20%. Отделно, че след година е вероятно, стойността на етер в долари, да е доста по-висока. Звучи прекалено добре за да е истина, хем се инвестира в нещо, което се очаква да поскъпва в средносрочен план, хем има над 20% пасивен доход от лихви. Губи ми се логиката. При инвестициите в акции, има определени компании, които изплащат добри дивиденти, нещо от сорта на 4% годишно, но при тези компании, ръстът в цената на акциите на средна годишна база е нищожен спрямо ръстът в цената на етер или биткойн, а и дивидентът е 4% срещу над 20% лихви в uniswap. Започвам да се чудя защо, хората инвестират в акции на кока кола или P&G, срещу  дивидент от 3-4% годишно и среден очакван ръст на акциите не повече от 10% на годишна база, вместо да стейкват крипто?  След кратко проучване, установих, че въпросния тип от канала с видеото продава курс в Udemy за пасивен доход чрез стейкване на етер в uniswap , срещу скромните 80лв(почти подарък), което допълнително засили скептицизма ми. Затова ми е интересно, дали някой е стейквал, конкретно в uniswap и реалистични ли са тези над 20% годишно, от лихви?

 

 

 

 

 

 

Връзка към коментар

Според мен всеки, който успее да изгледа двуминутното видеото на този......симпатяга, заслужава поне 80лв. Ако издържи и курса, вече може да си поиска и трицифрена сума за проявения стоицизъм 🤗

Не съм стейквала в uniswap, възможно е симпатягата да казва истината и действително лихвата да е 20%, но е важно да се прегледат условията. Това, на което според мен трябва да се обърне внимание е, че wrapped bitcoin(WBTC) не е точно биткоин, както и че никой не знае какво ще се случи с крипто пазара за една година, за да си сигурен каква точно ще е възращаемостта. Лихвите при криптото са високи, точно защото риска е несравнимо по-голям спрямо компании, произвеждащи реални продукти/услуги. Но при добро познаване и следене на крипто пазара,склонност да рискуваш и късмет, с подобна инвестирана сума може да имаш значително по-голяма печалба и без да си блокирал парите си за толкова дълъг период. Някои койни увеличават стойността си десетки пъти. И с едно наум, че имахме добра година, но не се знае каква ще е следващата.

Човека просто иска да си продаде курса и да направи реклама на БГ крипто борса. Вероятно ще сложи линк от реферална програма, с което да си увеличи печалбата.А много от информацията, свързана с боравене с крипто пазара може да се намери напълно безплатно в мрежата. Пък и не мога да се сетя и за нито една причина един крипто ентусиаст да използва БГ крипто борса, освен ако не знае английски. Но пък тогава е по-добре въобще да не се занимава с това.

А ти даде страхотен пример с shoeshine boy indicator, който звучи достатъчно реалистично и към днешна дата. 🙂

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, iMari каза:

Според мен всеки, който успее да изгледа двуминутното видеото на този......симпатяга, заслужава поне 80лв. Ако издържи и курса, вече може да си поиска и трицифрена сума за проявения стоицизъм 🤗

Не съм стейквала в uniswap, възможно е симпатягата да казва истината и действително лихвата да е 20%, но е важно да се прегледат условията. Това, на което според мен трябва да се обърне внимание е, че wrapped bitcoin(WBTC) не е точно биткоин, както и че никой не знае какво ще се случи с крипто пазара за една година, за да си сигурен каква точно ще е възращаемостта. Лихвите при криптото са високи, точно защото риска е несравнимо по-голям спрямо компании, произвеждащи реални продукти/услуги. Но при добро познаване и следене на крипто пазара,склонност да рискуваш и късмет, с подобна инвестирана сума може да имаш значително по-голяма печалба и без да си блокирал парите си за толкова дълъг период. Някои койни увеличават стойността си десетки пъти. И с едно наум, че имахме добра година, но не се знае каква ще е следващата.

Човека просто иска да си продаде курса и да направи реклама на БГ крипто борса. Вероятно ще сложи линк от реферална програма, с което да си увеличи печалбата.А много от информацията, свързана с боравене с крипто пазара може да се намери напълно безплатно в мрежата. Пък и не мога да се сетя и за нито една причина един крипто ентусиаст да използва БГ крипто борса, освен ако не знае английски. Но пък тогава е по-добре въобще да не се занимава с това.

А ти даде страхотен пример с shoeshine boy indicator, който звучи достатъчно реалистично и към днешна дата. 🙂

 

 

 

 Благодаря за споделеното мнение и опит. Познанията ми за крипто не са на достатъчно задълбочени, знам че ако човек уцели подходящ момент да купи и после да продаде, може да има многократна възвръщаемост на инвесицията. На този етап, не мисля че бих могъл да постигна подобен тайминг при инвестиране в крипто.

 

Инвестиционното ми портфолио в момента е изцяло в акции, но при някаква по-сериозна корекция в цената на биткойн и етер, съм решил да инвестирам и там, малко по-дългосрочно, не суинг трейд, а евентуално, да задържа за няколко години, но не повече от 20% от портфолиото. Видеото на този тип, ме накара да се замисля,че ако в даден момент купя биткойн или етер, с идеята да ги държа над година, би имало смисъл да ги стейкна, дори и лихвата да не е 20 а 10%, но ще трябва да проуча в детайли, различните платформи и варианти за стейкване.

 

Като цяло и моето усещане е, че видеото му е изцяло за негово лично облагодетелстване,  но все пак, за мен беше полезно, защото ми обърна внимание на опцията да се стейква крипто за допълнителна доходност на инвестицията.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.