Прескочи до съдържание

Бари, Матера… план


招き猫

Препоръчани мнения

Зех си Уиз, че там бяха по 9.99 за всички дати и можех да избирам. 

 

Има ли тема как се ходи от Бари до Матера и какво да се види (и добри места за снимки)? Бил съм в Бари 2-3 пъти ама никога не съм ходил до Матера. Предполагам че ще ми е по интересна от Арбелобело-то.

Връзка към коментар

Здравейте,

 

Имам кацане в 16ч Бари , после два пълни дена и после излитане в 16ч (съб. - вт.).

Мислех да спя само в Бари и единия пълен ден да ида до Матера? Бари ми е доста познат, но ще развеждам човек който не е бил там. Струва ли си да цепя хотела с първа нощувка в Матера? Рам не стм бил и не знам може ли и лесно ли се ходи от летище?

До Арбелобело не ми се ходи беше ми скучно май. Друго нещо наблизо пропускам ли, лесно за ходене с бус без много стрес и препускане?

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , 招き猫 каза:

Струва ли си да цепя хотела с първа нощувка в Матера?

Не е лоша идеята, предвид, че имаше удобни автобуси от летището до там, стигащи доста по-бързо от влака от града. Това преди две години.Аз лично съжалявах, че така не направих програмата. Иначе да знаеш, че влака за Матера тръгва от съседна на централната гара в Бари. На трийсетина метра в ляво, ако застанеш с гръб към Чентралето.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, 招き猫 каза:

Товст от летището с бус. Между Матера до Бари с бус или влак е по бързо/удобно

Да, от летището с автобус. С влак е много тромаво. Но пак казвам, беше преди пандемията. Дали още има автобуси от летището, не знам. Но Матера има един особен чар на свечеряване, а ние бяхме там на дъждовно и мъгливо време през декември, представям си колко ще е красиво през лятото. 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами ако не ти пречи местенето нощувка в Матера е добре да има, за усещане на атмосферата. Една или две, не знам, зависи от транспорта как е. Аз бих взел кола и всички нощувки на едно място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм ползвал, но знам че имаше директен автобус от летището до Матера няколко пъти на ден. Другият вариант е автобус или влак до Бари и от там влак за Матера. Една нощувка там е много добра идея.

Други интересни места с лесен достъп с влак от Бари - Трани, Полиняно а Маре, Монополи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Полиняно а Маре, Монополи - тези за пръв път ги чувам? Какво има там?.... Но не знам за тоя период от 2 дена с една половинка да не стане препускане, а аз не обичам..... (освен това няма да съм сам и трябва да се съобразавам за оптимален план, да не стане като коне и после без спомен 😅)

 

 

Дет се вика аз еспресото от 60мл си го пия 2ч (буквално) 🙂 не съм от препускащите 🙂

Връзка към коментар
преди 18 часа, 招き猫 каза:

Зех си Уиз, че там бяха по 9.99 за всички дати и можех да избирам. 

 

Има ли тема как се ходи от Бари до Матера и какво да се види (и добри места за снимки)? Бил съм в Бари 2-3 пъти ама никога не съм ходил до Матера. Предполагам че ще ми е по интересна от Арбелобело-то.

От Бари до Матера имаш 3 варианта: рент а кар, влак или автобус. Ние през 2019г. бях с влак, тук трябва да съобразиш разписанието, защото неделя нямаше влакове.

Линията Бари - Матера се управлява от частна компания. Влаковете тръгват близо до Централната гара на Бари, няма как да се объркате. Сайта на компанията е: www.ferrovieappulolucane.it

Има около 10 влака в посока на ден, неделя е изключение. Стига се за малко под 2 часа.

 

Какво да се види:

1. Старата част от града - Sassi di Matera, там ще прекараш основната част от времето.

2. Casa Grotta (casagrotta.it) - Нагледно е показано как и в какво са живели хората в Матера преди години - 3 евро вход

3. Materasum Ipogeo (ipogeomaterasum.com) - Не остана време да го посетим, но ни беше в списъка. 5 евро вход

4. Palombaro Lungo - водохранилището на Матера, намира се под централния площад. Нямам спомен колко струваше, ние го посетихме с гид на английски. Екскурзоводката разказваше с доста подробности. Английската група бяхме само 6 човека - 2-ма пловдивчани, двойка от София и едни симпатични пенсионери от Аляска. Тъй като бяхме в годината, когато Матера беше Европейска столица на културата заедно с Пловдив, екскурзоводката много се зарадва, че имаше посетители от Пловдив. А пък след като споменахме, че сме били във водохранилището в Истанбул, започна и за него да обяснява. В заключение, не е чак толкова впечатляващо като това в Истанбул, но екскурзоводката се постара много в разказа си и ни хареса.

5. Катедралата на Матера - като цяло в Пулия посетихме толкова катедрали и църкви, колкото сигурно посещавам за 1-2 години. По брой посещения на църкви Пулия се нареди до Охрид, поне в местата които съм видял.

6. Църкви - Church of Santa Maria de Idris, Chiesa san Giovanni Battista, Chiese rupestri Madonna delle Virtu e San Nicola dei Greci, Chiesa rupestre di Santa Lucia alle Malve, Chiesa rupestre di San Pietro Barisano.  Спирам до тук, че ще ти се завие главата. За трите скални църкви се плаща вход от 7 евро. 

7. Tramontano castle - намира се в новата част на Матера в едно паркче. Там беше разпънат цирка.

* Ако ходите летните месеци, носете си течности, доста жега става като се напече камънака

** Импулсивно си наехме кола да ни закара на север от Матера за да може да видим залеза на фона на сасите. Гледката беше уникална, ама понеже не може да се пазарим ни взеха по 20 евро на човек. (Отиване и връщане няма и 15 км, и там седяхме 1 час)

*** Има едно забутано магазинче със сувенири, в което е направен огромен макет на Сасите. Доста добре изглежда, но в момемнта не мога да помогна с локацията му.

**** За снимки има хубава панорамна тераса близо до централния площад и входа на водохранилището.

 

Хапване:

Ние си избрахме Kapunto, малко е далече от туристическите локации, най-близко е до Трамонтино касъл. Имаха няколко вида готвени нещица и местна бира. Много доволни останахме.

 

  • Харесвам 19
Връзка към коментар

https://www.cotrab.it/nuovi-orari-corse-matera-bari-aeroporto/

 

Това намирам , но пише че не вървят в момента. Може обаче и сайтът да не е ъпдейтван.

Ако искаш пиши на туристическото бюро на Матера, до ден два ще отговорят.

Връзка към коментар
Преди 1 час, 招き猫 каза:

Не мога да намеря разписанията на автобусите от Летището директно за Матера? Някакви сайтове се отварят и са само на италянски 😞

http://www.aeroportidipuglia.it/bus-pugliairbus-/-/cotrap/render

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Катя мравката
На 29.06.2021 г. в 14:04, Зани каза:

По разписание тези автобуси са до matera villa longo, на половин час от центъра. Дали не спират и по в центъра или има и  някакъв градски автобус?

Връзка към коментар
преди 15 минути , Катя мравката каза:

По разписание тези автобуси са до matera villa longo, на половин час от центъра. Дали не спират и по в центъра или има и  някакъв градски автобус?

Ти къде го видя това? Аз виждам, че спират на Piazzale Matteotti, което е до централната гара.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Катя мравката

И не само тези дни, а до края на сезона почти.  Италианците и другите туристи  кацат в Бари, кола под наем и поемат надолу, където са по-хубавите плажове. Забравете за евтини коли под наем в Бари лятото.

 

Връзка към коментар

Здравейте, пътешественици!

 

Предстои ми Бари, живот и здраве. Букнала съм си апартнамент в стария град.

Имама няколко въпроса и ще разчитам на Вашата подкрепа, отговори и съвети.

 

1. От летището до центъра Гугъл мапс ми дава опция да се придвижа с влак. Чета темата и разбирам за автобус. Може ли линк и ако знаете цени на еднопоочен билет? Кога и от кого се купува този билет - от шофьора ми или някакво гише?

2. В града какво препоръчвате да се види? Някои неща съм набелязала, но винаги е добре да се събират идеи.

3. Решила съм да посетя Полиняно а маре, Мартина Франка и Остуни. Какво друго препоръчвате? Била съм в Арбелобело, Локоротондо, Лече и Матера. (Матера бих посетила пак, разбрах, че има влак от друга гара, близо до Бари Чентрале).

4. До Матера и другите места (Остуни, Малтина Франка, Полиняно а маре) само с влакове ли може (изключвам кола, не шофирам и ще пътувам сама) или има и автобуси? Кое препоръчвате, и ако може някакви линкове, цени и каквото Ви хрумне като препоръка.

5. В Бари има ли обществен транспорт, необходим ли е и ако да, има ли карти и евентуално цени и минкове.

6. Искам да отида на плаж. Видях, че има някаква плажна ивица надясно от центъра, но не е близо. Понеже съм сама и няма да шофирам дали мога да отида на плаж в самото Бари? Каква е организацията на плажа? Колко струва достъпът до плажа? До там пеша от стария град правимо ли е? Ако не същсетвува ли някакъв трнспорт? Това, което ми дава гугъл мапс като транспортна опция не е удобно, а пеша е около 35 минути.

7. Препоръчвате ли някакви супермаркети?

8. Полетът ми е ранен. Ако не ме приемат в апартамента по-рано, къде мога да си уставя куфара?

9. Каквото считате, че е полезно да знам, ще съм Ви благодарна да споделите.

 

Благодаря Ви предварително и бъдете здрави!

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Balkanka каза:

Здравейте, пътешественици!

 

Предстои ми Бари, живот и здраве. Букнала съм си апартнамент в стария град.

Имама няколко въпроса и ще разчитам на Вашата подкрепа, отговори и съвети.

 

1. От летището до центъра Гугъл мапс ми дава опция да се придвижа с влак. Чета темата и разбирам за автобус. Може ли линк и ако знаете цени на еднопоочен билет? Кога и от кого се купува този билет - от шофьора ми или някакво гише?

2. В града какво препоръчвате да се види? Някои неща съм набелязала, но винаги е добре да се събират идеи.

3. Решила съм да посетя Полиняно а маре, Мартина Франка и Остуни. Какво друго препоръчвате? Била съм в Арбелобело, Локоротондо, Лече и Матера. (Матера бих посетила пак, разбрах, че има влак от друга гара, близо до Бари Чентрале).

4. До Матера и другите места (Остуни, Малтина Франка, Полиняно а маре) само с влакове ли може (изключвам кола, не шофирам и ще пътувам сама) или има и автобуси? Кое препоръчвате, и ако може някакви линкове, цени и каквото Ви хрумне като препоръка.

5. В Бари има ли обществен транспорт, необходим ли е и ако да, има ли карти и евентуално цени и минкове.

6. Искам да отида на плаж. Видях, че има някаква плажна ивица надясно от центъра, но не е близо. Понеже съм сама и няма да шофирам дали мога да отида на плаж в самото Бари? Каква е организацията на плажа? Колко струва достъпът до плажа? До там пеша от стария град правимо ли е? Ако не същсетвува ли някакъв трнспорт? Това, което ми дава гугъл мапс като транспортна опция не е удобно, а пеша е около 35 минути.

7. Препоръчвате ли някакви супермаркети?

8. Полетът ми е ранен. Ако не ме приемат в апартамента по-рано, къде мога да си уставя куфара?

9. Каквото считате, че е полезно да знам, ще съм Ви благодарна да споделите.

 

Благодаря Ви предварително и бъдете здрави!

 

1. Автобус 16. Редовен е, пътува около 25 мин до центъра. Билети - от шофьора. Може и от табачите и будките. Мисля, че е  1.50Е. Метрото е 5Е.

2. Всичко е концентрирано в Стария град. Може да се разходите по пешеходната алея покрай морето.

3. Според мен Монополи е по-интересно от Полиняно.  Там са и по-хубавите плажове.

4. Полиняно и Монополи - с влак. Автобуса за Матера тръгва в 09.15 от летището, удобен е за ранен полет, 5Е.

5. Евро и нещо е билета. Всичко е на пешеходно разстояние, стига да не е 30 и нагоре градуса

6. Има два плажа. Обществения и безплатен който е в дясно от Стария град - пясък, малко фасове, водата беше мътна, спокойно е достъпен пеша. Платения "Сан Франческо" има вход, мисля - 4Е,Чадър и шезлонг - отдедно.

7. Не знам

8. До гарата в Бари има багажно. 5-6Е е за няколко часа.

9. Енджой!

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 8.07.2021 г. в 21:33, kakadu каза:

1. Автобус 16. Редовен е, пътува около 25 мин до центъра. Билети - от шофьора. Може и от табачите и будките. Мисля, че е  1.50Е. Метрото е 5Е.

2. Всичко е концентрирано в Стария град. Може да се разходите по пешеходната алея покрай морето.

3. Според мен Монополи е по-интересно от Полиняно.  Там са и по-хубавите плажове.

4. Полиняно и Монополи - с влак. Автобуса за Матера тръгва в 09.15 от летището, удобен е за ранен полет, 5Е.

5. Евро и нещо е билета. Всичко е на пешеходно разстояние, стига да не е 30 и нагоре градуса

6. Има два плажа. Обществения и безплатен който е в дясно от Стария град - пясък, малко фасове, водата беше мътна, спокойно е достъпен пеша. Платения "Сан Франческо" има вход, мисля - 4Е,Чадър и шезлонг - отдедно.

7. Не знам

8. До гарата в Бари има багажно. 5-6Е е за няколко часа.

9. Енджой!

 

 

Много, много Ви благодаря!

 

1. Единствено зя Матера ще тръгна от Бари за енодневен воаяж, та мисля е неефективно да ходя до летището. Ще търся опция от града да отида до Матера. 

 

2. Според Вас правимо ли е да се разходя до Монополи и Полиняно в един ден или по-добре да направя всеки отделно за 2 дни, което да включва обиколка на градчетата, например половин ден и половин ден плаж? И там ли са платени плажовете? Не че е фатално - просто да си предвидя дребни пари.

 

3. Извинявайте, че пак ще Ви попитам за багажното - имате предвид до ЖП-гарата (Чентрале) на Бари, нали? И багажното е извън страдата на гарата, правилно ли разбрах? 

 

Връзка към коментар
преди 8 часа, Balkanka каза:

Много, много Ви благодаря!

 

1. Единствено зя Матера ще тръгна от Бари за енодневен воаяж, та мисля е неефективно да ходя до летището. Ще търся опция от града да отида до Матера. 

 

2. Според Вас правимо ли е да се разходя до Монополи и Полиняно в един ден или по-добре да направя всеки отделно за 2 дни, което да включва обиколка на градчетата, например половин ден и половин ден плаж? И там ли са платени плажовете? Не че е фатално - просто да си предвидя дребни пари.

 

3. Извинявайте, че пак ще Ви попитам за багажното - имате предвид до ЖП-гарата (Чентрале) на Бари, нали? И багажното е извън страдата на гарата, правилно ли разбрах? 

 

1. За Матера от Бари има редовни влакове с прикачване в Алтамура /също много приятно градче/.

2. Даже е силно препоръчително да са в един ден. Полиняно е час, два максимум, после в Монополи. Плажовете са безплатни, но малки и се пълнят бързо, особено почивните дни. По-хубавите са на юг, но повечето са достъпни единствено с кола.

3. На самата Чентрале има, до ВЦ-то е, но не знам дали работи. Иначе е това - https://www.stowyourbags.com/en/shop/bari/luggage-storage-bari-central-station/?utm_source=googlemybusiness&utm_campaign=localmarketing&utm_medium=localrecord

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.