Прескочи до съдържание

Бари, Матера… план


招き猫

Препоръчани мнения

преди 2 часа, Tokotome каза:

Здравейте, за 4 пълни дни в този район какво е удачно да се посети? Колко време да се отдели на Бари? Имам намерения да ходя към Матера и Алберобело за по ден. За първата дестилация чета, че има обществен транспорт, но как стоят нещата за втората? 

Тук си проверявате за транспорта. Има влакове с прекачване или директни автобуси. Във форума имаше разказ за епична битка за достъп до автобуса, завършила успешно за автора. 🙂 Зависи дали се пътува в почивен за местните ден. Билетите за автобус не се продаваха с точни часове и места. Ако сте с ранен полет до Бари, има директен автобус за Матера от летището в 9:15.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какво трябва непременно да се види в Матера и околностите?
Някъде назад в темите бях чела, че има маршрут през въжения мост до едно от топ местата за снимки. Може ли насоки как да стигнем до там?

Имаме цели три дни в Бари. Планът е задължително да разгледаме стария град, Алберобело и Матера. 
Остава още един ден, който да запълня с разглеждане на градчета, които си струват. Мненията са доста противоречиви, едни препоръчват Мартина Франка, други Полянино, а трети Остуни. Ще се радвам на препоръки от този форум.

Връзка към мнение
преди 5 минути , desika каза:

Какво трябва непременно да се види в Матера и околностите?
Някъде назад в темите бях чела, че има маршрут през въжения мост до едно от топ местата за снимки. Може ли насоки как да стигнем до там?

Имаме цели три дни в Бари. Планът е задължително да разгледаме стария град, Алберобело и Матера. 
Остава още един ден, който да запълня с разглеждане на градчета, които си струват. Мненията са доста противоречиви, едни препоръчват Мартина Франка, други Полянино, а трети Остуни. Ще се радвам на препоръки от този форум.

От мен глас за Полиняно 🙂 Но не съм била в Остуни и Мартина Франка. 

DSC_0520-2.jpg

DSC_0528-2.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 16 минути , desika каза:

Мненията са доста противоречиви, едни препоръчват Мартина Франка, други Полянино, а трети Остуни. Ще се радвам на препоръки от този форум.

Всеки има различни разбирания за красиво и интересно. Аз лично харесах Остуни:

IMG_1681_2_3_fused.jpg

 

IMG_1690_1_2_tonemapped.jpg

 

IMG_1774_5_6_fused.jpg

 

Но всяко от изброените има своя чар и си заслужава да се помотаеш из уличките му.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Спокойно се прави Остуни с Полиняно за ден от Бари.
В края на октомври някъде ми излезе снимка на Остуни във фейса и си купих билети за следващ уикенд събота следобед-понеделник сутрин, само за единия обяд в Остуни, дето се вика. 
Струваше си напълно. 🙂

 

20211024_132654.jpg.c429dbfa9c0ce8681c04f335dcd35777.jpg

 

DSC_1012.JPG.dfafc27e02341610ad89d7f200c26ba4.JPG

 

DSC_1052.JPG.609d99d86aa38c017586fd7d17a1de75.JPG

 

Вече бях ходила лятото и два пъти се облизвах на този бял град на хълма от хладния влак. Та неделя сутрин до Остуни, шматкинг и обяд, а после пеш до гарата, която е на 2 км от града. Есента в Пулия е чудесна, най-сетне видях зелена трева там.

 

DSC_1147.JPG.15380d3762d375944facb397f9f5be3a.JPG

 

И следобед Полиняно.

Нямаше такива тълпи като лятото.

 

DSC_1187.JPG.9b3347c2fbf24cbadf783f21ee525614.JPG

 

Ако може, нощувайте в Матера в саси-те. Там не е град за няколко часа. Казвам го като човек, който избяга Матера за ден и после се наложи да се връщам. 🙂

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

За Матера и въжения мост. Като поумнях и се върнах в града за нощувка в началото на декември, ходих по този мост.

DSC_2304.JPG.6aec8dd6e30764b8b4c53fa3b0df2939.JPG

 

Тръгва се от тук, Дават го два часа отиване и връщане до отсрещния баир. Понеже предния ден беше валяло напоително, имаше кал, има леко и камъни, така че обувки с грайфер.

Гледката отсреща е великолепна.

DSC_2325.JPG.17837a7acca172607dbbc0493f48d9a0.JPG

 

Понеже гоних автобус, си дадох зор и го минах за час двупосочно. Но ходя по пътеки често. По реката духа и в седем и малко през декември беше маммамиа.
Но красота.
Ако сте с обществен транспорт и без нощувка, се съсредоточете на Матера, няма да остане време за отсрещния баир. 🙂

 

В самия град има няколко площадки с гледки към саси-те, хубаво е да ги обиколите. Аз втория път просто се шматках по улиците цял ден и някак навъртях 17 км на малка територия. Има безброй детайли, ако ви е интересно.
 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Хубаво стана въпрос за Остуни и аз да питам.За тези два километра от гарата има ли уреден транспорт? А да не би от там да се открива тази гледка? 🙂

image.png.8d4ae03347be1ab81c6183cf0c266769.png

 

Връзка към мнение
преди 19 минути , iMari каза:

Хубаво стана въпрос за Остуни и аз да питам.За тези два километра от гарата има ли уреден транспорт? А да не би от там да се открива тази гледка? 🙂

image.png.8d4ae03347be1ab81c6183cf0c266769.png

 

Това беше моята снимка-активатор. 😄
Не, тази гледка не е от гарата.
Гледка от пътя към гарата:

DSC_1162.JPG.5e0629d0ce1e9d79f94a10600ab2cfd1.JPG


Транспорт има – автобус, уж съобразен с идването на влака. Но, когато цъфнахме в неделя сутрин (към 10), такъв не се появи, а се появи чичо-такси с микробус, който ни пое с едно френско семейство с деца и ни закара за по 2 евро догоре на човек. На връщане, както казах, слизахме пеш, защото се оядохме. 🙂 Пък и птички, тревичка, маслинки... Заради жегата лятото го бях зачеркнала това Остуни. Разписанието Остуни-гара.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Страхотни насоки сте дали.

За Матера съм отделила цял ден. С рент-а-кар ще сме, но и с две деца. 
И трите нощувки са в едно селце/градче на 20 км от Бари - Rutigliano. За периода, който търсих, нощувките в Бари ми се видяха на доста висока цена, част, от която реших, че е по-оптимално да дадем за наемане на кола.
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 38 минути , iMari каза:

Хубаво стана въпрос за Остуни и аз да питам.За тези два километра от гарата има ли уреден транспорт? А да не би от там да се открива тази гледка? 🙂

image.png.8d4ae03347be1ab81c6183cf0c266769.png

 

Гледката е от другата страна спрямо гарата, откъм новия град на Остуни, по Corso Vittorio Emanuele II. има отбелязани няколко панорамни места в гугъл мапс, но никое не е перфектно, там има къщи и от другата страна на булеварда и топ-гледките са от дворовете и терасите им. Ама пробвайте всяка възможност да се заврете във вътрешно дворче или паркинг. Нашата такава панорама (има нужда от зуум, за да се поизреже наоколо) я правихме, като се покатерихме на някаква бетонна ограда.

 

От гарата до Остуни има маршрутки, що-годе бяха съобразени с разписанията, като все пак нека се има предвид, че това е Италия и 5-15 минути закъснение на влаковете е стандарт. Ще опитам да потърся разписания. Аз лично препоръчвам Остуни за нощувка, има страхотен чар това градче. Ползвах го за база за три нощувки при второто си ходене в Пулия. Всъщност, не разбрах в какъв сезон ще е пътуването. От Остуни има и автобусче до една много интересна поредица от малки плажчета, редица от миниатюрни скалисти заливчета с пясък на дъното, която се простира на няколко километра и е приятна разходка. Казва се Коста Мерлата (Назъбеният бряг).

  

Но за само три дни класиката си е Матера, Алберобело, Полиняно. Ако е с кола може и много повече. @desika, потърси из форума, @ven62 беше писал за подобна програма, и в нея има и още скрити съкровища. 

Колата също така ви позволява да стигнете и много по-далече, на юг да обиколите Лече и целия полуостров Саленто, а там има чудни места. Мисля, че ако целта са само Матера, Алберобело и Полиняно, кола не ви е нужна. Но щом така и така сте я резервирали вече...

 

Ако питате мене, изобщо не ви трябва с колата да се завирате в Бари. Бари е удобно за нощувки, ако сте с обществен транспорт. Но иначе от всичко, което може да се види в Пулия, най-добре да махнете от програмата си Бари. 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , desika каза:

Страхотни насоки сте дали.

За Матера съм отделила цял ден. С рент-а-кар ще сме, но и с две деца. 
И трите нощувки са в едно селце/градче на 20 км от Бари - Rutigliano. За периода, който търсих, нощувките в Бари ми се видяха на доста висока цена, част, от която реших, че е по-оптимално да дадем за наемане на кола.
 

Щом сте с кола, до онази гледка отвъд реката си има царски асфалтов път. Тук. Но при желание, може да се отиде до там по сложния начин по мостчето. 😂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

...

Но за само три дни класиката си е Матера, Алберобело, Полиняно. Ако е с кола може и много повече. @desika, потърси из форума, @ven62 беше писал за подобна програма, и в нея има и още скрити съкровища. 

 

Ето :

 

 

 

@desica, района предполага лежерно обикаляне. Избери си няколко градчета (най-много по 2 на ден) и цял ден за Матера и се наслаждавай на тази част от Пулия.

 

 

p.s. Предполагам, че @master_of_germs има предвид градчето-призрак Craco. Да, определено е скрито съкровище.

Колкото пъти стане въпрос за него, толкова пъти ще благодаря на master_of_germs. 

10x Master!

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Днес бяхме и в Монополи, по-голям е от Полиняно и той ми хареса. Определено, обаче давам глас за Остини (той беше причината за цялото ни пътуване до Бари и го оправда) .И трите града са по една линия на влака и мога да се видят с ранно тръгване от Бари и късно връщане. 

В Остини на Жп гарат има кафе от там се купува билет (90 цента) за едни малки бусчета. Препоръчвам да си вземете билети и за навръщане, ако решите да ги ползвате и имайте впредвид, че не са много по-разсписание тези маршрутки. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Как стои въпросът с плащането с карта в тази част на Италия? Досега не сме имали проблем и почти навсякъде в Италия сме плащали по този начин. Трябва ли да предвидя повече кеш или да разчитам на новите технологии 😉
 

Връзка към мнение

Първия път, като посетихме Бари( преди повече от две години) бяхме изненадани, че на много места не приемат плащане с карти. Даже се случи на нас да откажат, а човека след нас да плати с карта. Тогава се засякох с приятелка, женена за италианец и тя каза, че грешката ни е, че питаме дали може да платиме с карта. Италианците, особено южняците, правели всичко възможно да укриват доходи, а това няма как да стане при плащане с карта. 🙂

Не знам доколко е права, но след това няколко пъти съм ходила до Пулия. Като стане въпрос за плащане, просто вадя картата, без повече уточнения. Та навсякъде приемат плащане с карти. 😃

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към мнение

И нашето тридневно приключение завърши.
Като отправна точка на пътуването ни беше Ruttigliano, малко градче, на около 30 км от Бари.
Програмата, която не беше предварително планирана, а зависеше от настроението ни и темпото, с което се движим беше:
1 ден - Алберобело, Локоротодно, Чистернино, Остуни
Препоръката ми е посещението на Алберобело да се планира за рано сутрин, ние бяхме там към 9-9:30 и нямаше тълпи от туристи. След 10:30 стана много пренаселено и трудно, почти невъзможно да се усети атмосферата на града.
Паркирахме в безплатна зона, на около 200-300 метра от Truli Sovrano и оттам започна нашата обиколка.
Сувенири много и най-различни, от магнити до умалени модели на трули. 

Локоротодно- прекрасно градче с невероятна атмосфера, пъстро, цветно, разкошно. Там опитахме  най-вкусните фокачи от една малка пекарна - тънки, затворени като пица Калцоне,  в различни варианти-риба тон, шунка, спанак.

Чистернино, малко, но колоритно градче. Там направихме доста късен обяд в едно от препоръчаните из темите заведения- Tratorria Bere Vechia. Опитахме бомбети, специфично и вкусно ястие, характерно за този район. Виното също беше добро, много плодово и леко.
Децата опитаха Орекиете и малкото хапва основно това до края на престоя ни.

Остуни- още едно различно и неповторимо посвоему италианско градче. И там има какво да си вземете за спомен- на една от уличките в историческия център е пълно с малки магазинчета, предлагащи невероятни неща.

Панорамна снимка направихме на тръгване от улица: 40°44'08.5"N 17°34'32.9"E
https://goo.gl/maps/a7juCDFrLJJFQmD77

 

Паркирахме отново на безплатна зона близо до крепостната стена на Via Giovanni Palatucci

40°44'01.6"N 17°34'32.4"E
https://goo.gl/maps/C2tZKr8DyKdPLNbu9


2 ден Матера  - определено за там е необходим цял ден. 
Може би аз отидох с много големи очаквания след всичко, което бях прочела, но не ме впечатли- доста еднообразно ми се струваше на моменти. Панорамните гледки, обозначени са на няколко места из града,  са разкошни, но като се спуснахме във вътрешността всичко ми се стори еднакво и туристическо. Очаквах много по-автентичен пейзаж.
Напразни останаха надеждите ми да стигнем до хълма от другата страна на реката. Когато стигнахме до отбивката, която води към Информационния център на местността, ни спряха полицаи и казаха, че достъпът е само с автобус, който тръгва от площад Мургиа. Часът наближаваше 6 и решихме, че нямаме време да се връщаме обратно, за да хванем автобуса.
В Матера паркирахме на обществен, закрит паркинг, който струваше 0.50 евро на час на Via Pasquale Vena и Via Lucana

40°39'46.2"N 16°36'31.1"E
https://goo.gl/maps/Ayqy7pWEJ33ZG6eA7


Заведението, в което хапнахме беше Caffè Italia L\'Antica Credenza, каквото и да опитате няма да сгрешите. Брускетите със страчитела и сушени домати бяха невероятни. Октоподът сервиран върху канапе от картофено пюре овкусено по доста добър начин.
Поръчахме си polpette de pane /кюфтета от хляб със сирене и яйца/ по препоръка на сервитьора - също доста вкусни. Почти всички посетители на заведението си поръчваха или polpette de pane или pettoline. 
Сладоледът в Gelida Voglia, също не е за изпускане.

В града има доста статуии на Дали, които също препоръчвам да се видят.

Посетихме и водохранилището на Матера, но не успяхме да открием входа към подземната част на града.

След Матера решихме да се отбием в Бари за една бърза разходка. Бях чела, че там няма какво толкова да се види и нямах големи очаквания.
Тълпи от хора, аромат на пране и улични сергии за popizze /не ги опитахме, но гледайки технологията на правене ми напомняха за нашите мекици, но в умален вариант/, sgagliozze / парчета, пържен качамак, които имат вкус на пуканки според децата/ и orrechiettre / местна паста, която има формата на ушички.
Посетихме църквата Свети Никола, но по това време имаше литургия и ни беше неудобно да обикаляме, така че след бързо разглеждане се отправихме към криптата, в която се намират и мощите на светеца.

3 ден - Последният ден се отправихме към Лече. Решихме, че едва ли ще се върнем отново в Пулия, така че си струваше да посетим и този град. Привлече ни идеята за барока, който е пропит в стария град.

Но определено Ното в Сицилия продължава да ми е градът фаворит в това отношение.
За нас най-впечатляващи се оказаха катедралата (Duomo di lecce), както и Basilica di Santa Croce.
Има комбинирани билети за посещение на основните църкви, но ние се отказахме, защото децата нямаше да ни позволят да разгледаме, така както на нас би ни се искало.
В Лече обърнете внимание на фигурките от папиемаше. Изключително красиви и реалистични.
Типично традиционни за града се оказаха cafe di lecce (кафе с лед и бадемов ликьор), както и pasticcioto ( вид тестен сладкиш с крем), което не ми хареса особено.

На връщане от Лече се отбихме през Polignano a mare, но имаше толкова много хора, че беше изключително трудно да се усети духът и атмосферата на града.
Мъжете в нашето семейство си поръчаха сандвичи с октопод в Pescaria / друго препоръчвано заведение из форума /, но синът ми не го хареса, както и аз. Комбинацията от сирене със спанак, броколи и октопод не е най-сполучливата, лично за мен.
Предната вечер, докато чакахме да се освободи маса в La tana del polpo /Бари/ гледахме как хората влизат и си поръчват сандвичи с октопод от частта, която е само take away. Изглеждаха доста по апетитни, но не ни разрешиха да си поръчаме, тък като не присъстваха в менюто.
На повечето места, в Polignano a mare, по крайбрежната алея имаше ремонти и ограждения, които допълнително затрудняваха придвижването ни из града.

Така след три дни и изминати над 600 км нашето приключение в Пулия завърши.
Дали ще ви хареса или не, не мога да кажа. Заслужава си да се види, но от гледна точка на забележителности този регион не ни впечатли чак толкова. 
Това, което ни грабна повече беше вкусната храна, ароматното вино, пъстротата на Локоротодно и белотата на Остуни.

Без проблеми се плаща с карта на повечето места.

Където се налагаше да паркираме на платена зона, а не охраняем паркинг, ползвахме приложението Easy park. 
В Чистернино се оказа, че паркирането в центъра е безплатно от 13 до 17 часа.

 

 

  • Харесвам 12
  • Благодаря 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Дайте идея какво може да се прави в Пулия при дъждовно време с жълт код за гръмотевици. 😃 Бари, Матера и Полиняно са посетени вече.

Много исках да видя Остуни, но едва ли е подходящо предвид прогнозата.

Връзка към мнение
преди 4 минути , iMari каза:

Много исках да видя Остуни, но едва ли е подходящо предвид прогнозата.

Отивайте пък каквото дойде.

Или шопинг в аутлета до Бари ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ще използвам темата, за да задам своите въпроси. Ще имам четири пълни дни в Пулия. Придвижването ще е с градски транспорт, поради тази причина резервирах нощувките в Бари, защото мисля, че така ще е най-лесно от логистична гледна точка. Планът е следният:

1 ден

Бари

2 ден

Матера (с влак от Бари)

3 ден

Алберобело, Локоротондо, евентуално и Мартина Франка (с автобус до Алберобело и оттам влак между градовете)

4 ден

Полиняно а Маре, Монополи, Остуни (влак)

Въпросът ми е дали планът е добър и най-вече правилно ли съм разбрал с какъв транспорт се стига до другите градове. Другото нещо, което не ми е съвсем ясно, е откъде се купуват билетите за влаковете и най-вече за автобуса. Поздрави!

Връзка към мнение

Ако пристигате рано сутрин в Бари, пробвайте се с автобуса в 9:15 за Матера от летището. https://www.aeroportidipuglia.it/bus-pugliairbus-/-/cotrap/render 

Билети предварително онлайн, че там може да има бой заради сезона. Миналата зима така направих. Силно препоръчвам да се нощува една вечер в саси-те.

После вече си ходете в Бари.

За да не се губи ценно време за чакане по километрични опашки за билети за влак (ден 4), си направете профил в сайта на трениталия и купувайте от там. За нула време става.

Влакът за Матера е на друга фирма и билет може от гише. В неделя май не вървяха тези влакове.
Билет за автобуса за Алберобелло се купуваше от барчето до спирката му в Бари. 
Ако виснете някъде по трасето накрая в ден 3, можете да се измъкнете към жп линията Бари-Монополи с автобус от Алберобелло и другите ви градчета.

https://biglietteria.cotrap.it/#/ricerca
Задавате горе Autolinee Lentini, начална спирка Алберобело, Локоротондо или Мартина Франка и крайна Монополи, после долу конкретни спирки в градчетата и ще видите в какви часове има автобуси. 
Съвети за плана не мога да давам, защото не става ясно какви са ви целите – плаж, шматкане, кулинарен туризъм... 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, магеланци,

 

и на мен ми предстои пътуване до Бари за три дни, като полетите са  ранни и в двете посоки🤭.

Та съм запазила 1 нощувка в Полиняно а Маре и 2 в Бари. 🤔

Интересува ме, ако някой е пътувал от Полиняно до Алберобело да сподели подробности.

Може би е много амбициозна идеята ми 🤪 кацане в Бари в 08:30, Бари - Полиняно и настаняване (Полиняно а Маре), и след това до Алберобело и връщане вечерта в Полиняно.

Идеята ми е, да освободим един ден за Матера.....

Някой правил ли е тоз преход?

Ще бъда доволна на препоръки и критики... 😊

 

Благодаря!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.