Прескочи до съдържание

Бари, Матера… план


招き猫

Препоръчани мнения

преди 18 часа, ivan69 каза:

Айде и аз за сефте в Бари и околността 8.06-13.06 с жената без децата. Вечерен полет, рентакар и после накъде? На едно място ли да се позиционирам или да сменяме квартирата ежедневно? Знам че е тегаво с паркирането, но ако някой препоръча места за настаняване с осигурено паркиране ще съм благодарен.

И аз се закачам за тая тема. 11 – 14 май се мятам натам, но поради ред други важни ангажименти, времето за стройна организация много близо до 0. Четох темата назад и ще "препиша" някои неща, но ако има някой, който е ходил по-скоро и има информация за рентакарите, паркирането из/до градчетата, струва ли си да се разчита на градски транспорт, ще бъда ужасно признателна.

Връзка към мнение

Два въпроса ме глождат:

1. Ако си с кола как се процедира в Матера? Предполагам почти всичко е (ЗТЛ) затворено за коли.

2. Някой наемал ли е кола от центъра на Бари, не от летището? С коя фирма?

Бонус въпрос:

3. Някой наемал ли е кола от Матера?

Връзка към мнение
преди 1 минута , era123 каза:

Два въпроса ме глождат:

1. Ако си с кола как се процедира в Матера? Предполагам почти всичко е (ЗТЛ) затворено за коли.

2. Някой наемал ли е кола от центъра на Бари, не от летището? С коя фирма?

Бонус въпрос:

3. Някой наемал ли е кола от Матера?

1. Ние паркирахме на един закрит платен паркинг накрая на старата част, най-близкия до нашето място.

2. --

3. Надали. Хората наемат, за да отидат там от друга точка. А който отиде там с транспорт, така се и връща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ZTLто е старият град под основната улица в града. Така или иначе там и да се кара, ще е трудно:

image.png.5a7ed07ac8874607b2d593108e001a33.png

В ляво на картата дори е безплатно на повечето места (ако се намери място де). Главната улица е платена зона.

Иначе си има и платени паркинги по края на ZTLто - примерно Parcheggio park scotellaro.

Връзка към мнение

Здравейте,

 

Правилно ли разбирам, че придвижването от Монополи до Алберобело става само с автобус, който е около 3 пъти на ден (по обяд и вечерта) и няма друга по-удобна опция?
Също от Алберобело до Матера ми се чини, че няма удобна опция, а трябва пак да се върна в Бари и оттам да тръгна за Матера?

 

Връзка към мнение
преди 6 часа, era123 каза:

Два въпроса ме глождат:

1. Ако си с кола как се процедира в Матера? Предполагам почти всичко е (ЗТЛ) затворено за коли.

 

От хотела, който бяхме запазили в Матера, ни бяха изпратили инструкции за два паркинга (платени), които са най-близо до тях, както и инструкции как да стигнем пеша до хотела от паркинга. Ако ще имате само една нощувка в Матера, вземете си неща само за нея, не е необходимо да мъкнете целия багаж.

Това е паркингът, който използвахме по препоръка от хотела: Garage Damasco. Имайте предвид, че на повечето такива места, ключът от колата се оставя на място, защото нямат много място и местят колите. Не ни беше за първи път такава ситуация, досега не сме има;и проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Мина каза:

Също и може ли да се вземе кола под наем от града, а не от летището в Бари, в неделя?

Изберете си фирма за коли под наем в Бари и вижте дали имат изобщо офис в града и какво е работното им време. Но по мое мнение и не малък опит, по-скоро в неделя нищо няма да работи в града, ще трябва да се върнете на летището, за да си наемете колата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Мина каза:

Също и може ли да се вземе кола под наем от града, а не от летището в Бари, в неделя?

Ако търсиш кола под наем през брокер, задаваш дати и час и ще ти покаже само тези офиси и компании, които са отворени в това време. Ако търсиш в сайта на конкретна компания, като избираш офис освен адреса винаги пише и работното време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, neuromancer каза:

Ако търсиш кола под наем през брокер, задаваш дати и час и ще ти покаже само тези офиси и компании, които са отворени в това време. Ако търсиш в сайта на конкретна компания, като избираш офис освен адреса винаги пише и работното време.

При някои сайтове-агрегатори (economycarrentals) задаваш предварително точката, от която взимаш колата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

а какво ви води в Матера по точно ?
там всички отиват след като са прочели на Леви -Christ Stopped at Eboli (Cristo si è fermato a Eboli ) от 1945 година и отиват за да открият какво е било ,и какво е днес.
Ако няма конкретен интерес или исторически познания за едно място,то остават само повърхностни впечетления за масовия туризъм,които лесно се забравят и обезмислят ходенето до там.

Романът -автобиография, показа една  Матера,  в която е живеела  цивилизация от ценности, задушени от бедността, ценности, които е можело и е трябвало да бъдат признати и запазени. „Христос“ на Леви се е превърнал в символ на пробуждането на италианската интелектуална съвест, инструмент в ръцете на тези,които са се заели със изкуплението на  изостаналото южно развитие.
"Възстановяване“ /Risanare почти се е превърнало в девиз след 1949 г., годината, в която Толиати и де Гаспери, посещавайки Саси, са ги определили като срам за Италия.

Но „лекуването“ на „срам“ можело да се превърне – и отчасти е било – друг срам: изкореняване на една селска цивилизация, отчуждавайки я  от нейните корени.

 

бях със семейството две -три седмици в тази зона,когато изучаваха децата в училище историята на Италия и след като прочетох романа на Леви - много древна култура има в зоната,тъпкана и до днес,някак не се желае да се развие както би било възможно ,поради неясни мотиви.Мистика и енергия са навсякъде и който вижда само кичозните трули в Алберобелло, му съчувствам изкренно за невежеството.

 

проблемите къде да се паркира или наеме кола,са незначителни и всеки може да се справи без особени трудности.Но да се види и разбере,това което се гледа ,не е по силите на всеки.

Връзка към мнение

Какъв градски транспорт сте ползвали от Бари до Матера?

Изглжда автобусът е най-добрата опция, но има по един сутрин и един вечер ми се струва.

Гледам на https://www.itabus.it/en

Също и Флексибус имат, но отново доста неудобно разписание, два пъти на ден.

 

Някой с различен поглед върху танспорта Бари - Матера и обратно?

Връзка към мнение

Благодаря. Зачудих се за Бари, че имам фиксирани дати, цените бяха най-поносими и се сдобих с билети. Сега ще трябва четене и планиране, че последно сме ходили 2016г там и нямам много точни спомени. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, tara каза:

Някой има ли разписание на автобусите Бари Алберобело и обратно? 

За разписанията @Argentique е отговорила, но да вметна, че при нас поне имаше доста големи опашки. На отиване беше повече от един автобус и бяха пълни,  при нас имаше и правостоящи. На връщане отидохме по-рано и вече беше почнала да се оформя опашка, след нас дойдоха още хора и мисля, че не всички успяха да се качат. Бяхме уикенда около 1-3 март, когато не е висок сезон. Добре е да отидете по-рано, според мен, ако искате да се качите.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , lio каза:

Билетите за автобуси онлайн ли ги купувате или е удобно да с екупят от машини вътре в гарата, също като билетите за влаковете?

Ние ги купихме от машини вътре в гарата

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да вметна, че тъй като в неделя няма влакове от и до Матера, FAL(Ferrovie Appulo Lucane) имат автобуси, на техния сайт има и разписанието, но внимавайте и питайте откъде тръгва автобуса, че имам едно мнение в темата, заради ремонта на площада миналата година през октомври. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.