Прескочи до съдържание

Бари, Матера… план


招き猫

Препоръчани мнения

преди 17 часа, Биксбит каза:

@kakadu Би ли ми препоръчал вариант за пътуване с обществен транспорт, тръгване сутринта от Noci към Matera и пристигане в Bari вечерта за полет към БГ!?

Сложно е с автобус от Ночи.  Трябва с прекачване в Джоя например и ако не си пасват часовете ще ви изяде много от времето. Матера се ходи преди обяд лятото, жегите са убийствени следобед. Най-чистия вариант с влак или автобус от Бари.  Ето все пак връзките от Ночи - https://www.oraribus.com/bus_en.php?from=Noci&to=Matera

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Gentleman Basta каза:

@master_of_germs сигурно ще намери там баири за катерене в лятната прохлада

Ами за мене най-хубавото на Матера е точно да се спуснеш първо в каньона и да се изкатериш догоре от другата му страна за панорамна гледка към стария град. А и постоянно си има пещери  (дупки в земята, демек) в които да се криеш попътно от слънцето. А щом и @Mistress of Germs го направи това с катеренето, значи всеки може. Е, заспа попътно на няколко места, като скални дупки или каменни парапети на стълбища... Това беше в годините, когато все още се удивлявах на тази ѝ способност.

 

Само че много правилно отбеляза - в лятната прохлада. Щото в жегата е най-добре да си в някоя хладна механа 😉 Чак след това идва времето за катерене, а и светлината е чудесна. Включително и пияндетата Бух-Ал-У'Бил и Клъвдий Бух имаха нужда да си разсеят мармурлука с такава физзарядка 🙂

🦉🏰🦉

2085649706_.jpg.7ad77281d57cefa56afdd94b80f5d391.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, kakadu каза:

Матера се ходи преди обяд лятото, жегите са убийствени следобед.

Рязко ми секна мерака за Матера🥵🥵 и го оставям за зимата. Ще сменя градчето с друг камънак -  на плажа 😊

 

Връзка към коментар

Някой знае ли кои са местата за добра фотография в Матера на панорамни снимки на стария град? Тук има някаква карта но не знам дали са това наистина които са дали, който е бил да каже?

matera-map-0.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, това са. Които са в самия град. Но за мене най-хубавите панорамни места са отвъд реката. В два района. Едното е хълмче над завоя, там където на картата е parko delle chiese rupestri. Другото е районът със скалните ниши, който на тази карта е зает от синята легенда. Има пътеки, абсурд е да се объркат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 8.07.2021 г. в 18:17, Balkanka каза:

1. От летището до центъра Гугъл мапс ми дава опция да се придвижа с влак. Чета темата и разбирам за автобус. Може ли линк и ако знаете цени на еднопоочен билет? Кога и от кого се купува този билет - от шофьора ми или някакво гише?

2. В града какво препоръчвате да се види? Някои неща съм набелязала, но винаги е добре да се събират идеи.

3. Решила съм да посетя Полиняно а маре, Мартина Франка и Остуни. Какво друго препоръчвате? Била съм в Арбелобело, Локоротондо, Лече и Матера. (Матера бих посетила пак, разбрах, че има влак от друга гара, близо до Бари Чентрале).

4. До Матера и другите места (Остуни, Малтина Франка, Полиняно а маре) само с влакове ли може (изключвам кола, не шофирам и ще пътувам сама) или има и автобуси? Кое препоръчвате, и ако може някакви линкове, цени и каквото Ви хрумне като препоръка.

5. В Бари има ли обществен транспорт, необходим ли е и ако да, има ли карти и евентуално цени и минкове.

6. Искам да отида на плаж. Видях, че има някаква плажна ивица надясно от центъра, но не е близо. Понеже съм сама и няма да шофирам дали мога да отида на плаж в самото Бари? Каква е организацията на плажа? Колко струва достъпът до плажа? До там пеша от стария град правимо ли е? Ако не същсетвува ли някакъв трнспорт? Това, което ми дава гугъл мапс като транспортна опция не е удобно, а пеша е около 35 минути.

7. Препоръчвате ли някакви супермаркети?

8. Полетът ми е ранен. Ако не ме приемат в апартамента по-рано, къде мога да си уставя куфара?

9. Каквото считате, че е полезно да знам, ще съм Ви благодарна да споделите.

1. Преди 2 години, когато бяхме имаше ремонт и с автобус беше трудно придвижването до центъра на Бари, поради тази причина ползвахме влак до централната гара на Бари.

2. Всичко за гледане е в старата част, включи разходка по крайбрежната и по главната пешеходна улица, която стига до централната гара.

3. Полиняно а Маре и Монополи са постижими за 1 ден с влак от Бари. 

4. За мен влаковете са за предпочитане, в ден неделя понеже няма влакове се пътува с автобус до Алберобело и беше доста дискомфортно.

5. Има, но не се наложи да го ползваме.

6. Бяхме на плаж в Монополи, в Бари не сме били.

7. На нас ни беше най-удобно да пазаруваме от супермаркета разположен в сградата на централната ЖП гара

8. На ЖП гарата има гардероб срещу заплащане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 13.07.2021 г. в 19:35, kakadu каза:

1. За Матера от Бари има редовни влакове с прикачване в Алтамура /също много приятно градче/.

2. Даже е силно препоръчително да са в един ден. Полиняно е час, два максимум, после в Монополи. Плажовете са безплатни, но малки и се пълнят бързо, особено почивните дни. По-хубавите са на юг, но повечето са достъпни единствено с кола.

3. На самата Чентрале има, до ВЦ-то е, но не знам дали работи. Иначе е това - https://www.stowyourbags.com/en/shop/bari/luggage-storage-bari-central-station/?utm_source=googlemybusiness&utm_campaign=localmarketing&utm_medium=localrecord

Сърдечно благодаря! 🙂 Сега си вадя забележителности и ако нещо пак се присетя, ще си позволя да Ви питам. 

 

Връзка към коментар
На 15.07.2021 г. в 13:53, lamerz1912 каза:

1. Преди 2 години, когато бяхме имаше ремонт и с автобус беше трудно придвижването до центъра на Бари, поради тази причина ползвахме влак до централната гара на Бари.

2. Всичко за гледане е в старата част, включи разходка по крайбрежната и по главната пешеходна улица, която стига до централната гара.

3. Полиняно а Маре и Монополи са постижими за 1 ден с влак от Бари. 

4. За мен влаковете са за предпочитане, в ден неделя понеже няма влакове се пътува с автобус до Алберобело и беше доста дискомфортно.

5. Има, но не се наложи да го ползваме.

6. Бяхме на плаж в Монополи, в Бари не сме били.

7. На нас ни беше най-удобно да пазаруваме от супермаркета разположен в сградата на централната ЖП гара

8. На ЖП гарата има гардероб срещу заплащане.

Сърдечно Ви благодаря! 🙂

Връзка към коментар
На 8.07.2021 г. в 18:17, Balkanka каза:

Здравейте, пътешественици!

 

Предстои ми Бари, живот и здраве. Букнала съм си апартнамент в стария град.

Имама няколко въпроса и ще разчитам на Вашата подкрепа, отговори и съвети.

 

1. От летището до центъра Гугъл мапс ми дава опция да се придвижа с влак. Чета темата и разбирам за автобус. Може ли линк и ако знаете цени на еднопоочен билет? Кога и от кого се купува тоз

 

Билети за автобус 16 се купуват някъде вътре в летището. Шофьорът не продава. Ние го разбрахме като се качихме в автобуса без билети и се наложи да пътуваме гратис по препоръка на една италианка. Цената на билета беше 2.50 мисля. Личен опит преди десетина дни. 

ЖП транспорта е много удобен. Билетите не са скъпи и спокойно  може да се използва. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Шофьорът на автобуса 16 днес, не ми продаде заради Ковид, както каза. Върнах се на информация на летището, казаха ми, от шофьора! Казах, че не продава, тогава ме пратиха до кафето да си купя. Цената е 1 евро. Като излязох 16 беше тръгнал, имаше друг, който бил по - бърз, за който билетите са по 4 евро и се взимат от шофьора. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 7 минути , bad kid каза:

Фокача в Gusteau Di Mititiero Francesca в Бари.

Иначе обожавам панцеротти, затворена пържена пица с моцарела и домати, но се сещам за  места само в Лечче.

Утре, ако по план успея да стигна в Лече, ще се обърна за помощ 🙂

Връзка към коментар
На 16.07.2021 г. в 15:22, Вероника каза:

Билети за автобус 16 се купуват някъде вътре в летището. Шофьорът не продава. Ние го разбрахме като се качихме в автобуса без билети и се наложи да пътуваме гратис по препоръка на една италианка. Цената на билета беше 2.50 мисля. Личен опит преди десетина дни. 

ЖП транспорта е много удобен. Билетите не са скъпи и спокойно  може да се използва. 

Аха! Много Ви благодаря! А с влака до къде ходихте? Просто за идеи...

На 16.07.2021 г. в 16:23, елказелка каза:

Шофьорът на автобуса 16 днес, не ми продаде заради Ковид, както каза. Върнах се на информация на летището, казаха ми, от шофьора! Казах, че не продава, тогава ме пратиха до кафето да си купя. Цената е 1 евро. Като излязох 16 беше тръгнал, имаше друг, който бил по - бърз, за който билетите са по 4 евро и се взимат от шофьора. 

Ха, това е съвсем а ла бюлгар! Значи да тичам в кафенето направо....То едно ли е? Кафенето имам предвид

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Кафето, от което може да си купите билети е на 2-рия етаж и продават кроасани. Точно до него има книжарница. До летището има сграда, на която има реклами за влак или метро и си мислих, че са пуснали влак от летището до Бари и Баретта, но онлайн не успях да намеря информация и може би все още не работи. Автобус 16 пътува 40 мин до централната гара на Бари.

В момента, Stryper каза:

Кафето, от което може да си купите билети е на 2-рия етаж и продават кроасани. Точно до него има книжарница. До летището има сграда, на която има реклами за влак или метро и си мислих, че са пуснали влак от летището до Бари и Баретта, но онлайн не успях да намеря информация и може би все още не работи. Автобус 16 пътува 40 мин до централната гара на Бари.

Автобус 16 е през един час. В google има разписание.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 часа, Balkanka каза:

Аха! Много Ви благодаря! А с влака до къде ходихте? Просто за идеи...

Ха, това е съвч щесем а ла бюлгар! Значи да тичам в кафенето направо....То едно ли е? Кафенето имам предвид

 

 

преди 6 часа, Balkanka каза:

Аха! Много Ви благодаря! А с влака до къде ходихте? Просто за идеи...

Ха, това е съвсем а ла бюлгар! Значи да тичам в кафенето направо....То едно ли е? Кафенето имам предвид

Взехме влака и отпътувахме за Лече. Там имахме 3 нощувки, след това 1в Монополи, като преди да стигнем Монополи спряхме в Остуни. Там на гарата в кафето си оставихме раниците и си купихме билети за маршрутка до града. За услугата за багаж платихмепо 1.60 евро. Разгледаме го и отпътувахме за Монополи. Последните 3 нощувки бяха в Бари. Пожелавам Ви страхотно пътешествие!lockquote приставка

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Катя мравката
На 13.07.2021 г. в 19:35, kakadu каза:

1. За Матера от Бари има редовни влакове с прикачване в Алтамура /също много приятно градче

Влаковете дали са с прикачване или са с прекачване. Питам защото на сайта на fal пише cambi и ме е страх, защото техните влакове за прекачване са все на някакви забутани коловози. Аз също се уплаших от горещината и отложих с 1-2 месеца

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.