Прескочи до съдържание

Бари, Матера… план


招き猫

Препоръчани мнения

преди 18 минути , Катя мравката каза:

Влаковете дали са с прикачване или са с прекачване.

Чудесен момент да уточним разликата между двете. 🙂

ПрИкачват се вагони и ремаркета, а хората се прЕкачват от едно превозно средство на друго.

Пътувала съм с директен влак и в двете посоки от Бари до Матера. Ако има прекачване, задължително ще бъде упоменато в разписанието. А и гаричките по маршрута са много малки, с по два-три коловоза, за да се тревожиш, че ще изпуснеш връзка.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 19 часа, Катя мравката каза:

Влаковете дали са с прикачване или са с прекачване. Питам защото на сайта на fal пише cambi и ме е страх, защото техните влакове за прекачване са все на някакви забутани коловози. Аз също се уплаших от горещината и отложих с 1-2 месеца

Ние пътувахме с директен влак, просто на гара Алтамура и в двете посоки имаше по-дълъг престой (около 10-тина минути)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Желаещите панорамна двучасова екскурзия с автобус /приличен, климатизиран/ за 2.20 EUR по маршрут Полянино а Маре - Монополи - Фазано - Остуни - Мартина франка - Локоротондо - Алберобело да си вземат билети от тикет машините за влака изберат влака в 12.15 с  опцията (BUS) . 

Автобуса тръгва не от спирката пред гарата, а се минава през подлеза под линиите, излиза се от другата страна зад оградата на гарата и на стотина метра в дясно.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 

Сега съм в Бари и ходих до Матера. Влакът не е директен. Сменя се на Алтамура и в двете посоки. Понеже гишето за билети на въпросната частна железница не работи, билети се купуват в табакерията в дъното на коридора, след барчето, което е в дясно след входа. Там не говорят английски. Коловозите са на горното ниво. Никъде няма инфо на друг език освен италиански. Анонсира се идването само на италиански. Вътре във влака няма инфо на английски. Хората от персонала не говорят английски. Влакът всъщност пътува Бари чентрале- Гравина. Никой няма грижата да ти каже,че като си си купил билет за Матера, всъщност ползваш два влака и че точно и само на Алтамура можеш да смениш. Понеже някакви италианци нещо питаха машиниста и аз чух Матера и камби, почнах да се озъртам. Питах тези до мен, не говорят инглиш. Питам другите , и те...Взех да се попритеснявам, понеже като ги питам Гравина, отговарят Си, питам Матера, пак Си, питам Алтамура, пак Си. Като спря влакът на Алтамура, един от всички тези полиглоти взе да ръкомаха и да ми сочи влак на съседния коловоз. Слязох и муча на машиниста на другия влак - Алтамура-Матера. Явно мучането помогна. Аз муча Матера и той мучи Матера.... Пътува се около час и 40 мин. общо с двата влака. Въпросният частен модерен трен се движи със скоростта на някогашните софийски трамваи през гората, когато минаваха.

Маските се носят само на закрито. 

На пешеходна пътека зебра никой не спира, внимавайте, оглеждайте се и се пазете. На зелен светофар също. Спират само тия, които не са местни.

Някакви елегантни идеи за ходене до Остуни и/или Мартина Франка за утре да ми помогнете? 

Благодаря Ви!

  • Харесвам 5
  • Смея се 6
Връзка към коментар

За Остуни има влак на трениталия, но гарата е далеч и мисля че има автобуси до града, но аз не съм ползвал, че ме взеха с кола от БнБ-то.

Остуни-Мартина Франка автобус през Чистернино, като е малко приключение и разходка да намериш спирките, че не са на едно място (ако няма промяна, че преди 10 години ходих.) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , bad kid каза:

За Остуни има влак на трениталия, но гарата е далеч и мисля че има автобуси до града, но аз не съм ползвал, че ме взеха с кола от БнБ-то.

Остуни-Мартина Франка автобус през Чистернино, като е малко приключение и разходка да намериш спирките, че не са на едно място (ако няма промяна, че преди 10 години ходих.) 

Значи да не рискувам с тия полиглоти тука, че ще се загубя. Добре, че говоря френски и някакъв испански, та подразбирам. Но то е като с руския, може и да се объркам фатално...

Връзка към коментар
преди 5 минути , bad kid каза:

Това е автобуса от Остуни до гарата, https://www.stpbrindisi.it/index.php/ostuni/1067-corse-scolastiche-2

Според мен си заслужава поне него да видиш.

Предполагам на крайната спирка трябва да сляза, като се кача на Стационе-то?

Връзка към коментар

На Остуни маршрутките за града са съобразени с разписанието на влаковете. На отиване ни взеха домакините. Че валеше здрав дъжд (през август) и едвам ни пибраха трима души с един голям куфар в едно дребмо фиатче. Но после ползвахме на няколко пъти. И не, не е крайната спирка, ако искате да разгледате стария град. Но няма как да сбъркате.

Остуни е стрхотен и през деня, и по залез. Бих препоръчал, ако оставате да нощувате, да комбинирате и с едно плажче в района на Коста мерлата. Има редовни автобусчета от градчето и хич не е популярно в сравнение с повечето други места за плаж в Пулия. Не е нещо впечатляващо като пейзаж, но е много дълга поредица от миниатюрни вдадени в сушата заливчета покрай които може да се разхождате с километри. Има и пясъчни, има и скалисти. Общо взето като един много умален макет на фиорди 🙂

Ето разписание за там:

https://www.stpbrindisi.it/index.php/en/ostuni/519-ostuni-villanova-costa-merlata

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, master_of_germs каза:

На Остуни маршрутките за града са съобразени с разписанието на влаковете. На отиване ни взеха домакините. Че валеше здрав дъжд (през август) и едвам ни пибраха трима души с един голям куфар в едно дребмо фиатче. Но после ползвахме на няколко пъти. И не, не е крайната спирка, ако искате да разгледате стария град. Но няма как да сбъркате.

Остуни е стрхотен и през деня, и по залез. Бих препоръчал, ако оставате да нощувате, да комбинирате и с едно плажче в района на Коста мерлата. Има редовни автобусчета от градчето и хич не е популярно в сравнение с повечето други места за плаж в Пулия. Не е нещо впечатляващо като пейзаж, но е много дълга поредица от миниатюрни вдадени в сушата заливчета покрай които може да се разхождате с километри. Има и пясъчни, има и скалисти. Общо взето като един много умален макет на фиорди 🙂

Ето разписание за там:

https://www.stpbrindisi.it/index.php/en/ostuni/519-ostuni-villanova-costa-merlata

Благодаря за инфото и предложенията, но се ограничих до няколко часа в Остуни и се върнах в Бари, където си нощувам. Имам травма на кръста и пътуването ме измъчва, камо ли да пренасям багажи. Билети за въпросния автобус от гара Остуни до града се купуват от барчето на ЖП-гарата, което е на излизане в ляво, като сте с гръб към гарата и струват 90 евроцента. Компостират се вътре в автобуса. Автобусът е голям и няма как да се пита шофьора, освен ако не попаднеш при него на първата врата и си се качил последен. Пълни се до разпаряне по шевовете от туристи и затова където слиза тълпата, слизате и вие. Проявете търпение в чакането на автобуса. Не са съвсем съобразени с влаковете. Чакахме около 20-25 мин. да дойде. Не се изкушавайте по разни нелегални микробуси. Искат по 5 евро на човек. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И последно да напиша, което всъщност беше първо..........Като кацнах на летището в неделя, се качих за билети за въпросния автобус 16 на втория етаж на аерогарата. Наистина ги видях гишетата за билети (може би 5-6 на брой) и всичките пуснали кепенци. Наредих се на въпросното барче, на което имаше 10-12 човека (естествено за напитки и похапване, барче е все пак) и почаках около 20-25 минути. Като дойде моят ред и питах касиера, той ми каза, че нямало билети, били свършили и този ден нямало никъде на летището. Да се придвижвам до града по друг начин...Те ви параграф 22. Тези със сигурност са по-зле от нас...Слязох долу и питах на информацията. Служителката ми предложи за 4 евро шатъл, който е на един час и аз, естествено, го бях тъкмо изтървала...Направих се на 3.5 и я попитах за автобус 16. Все е дно не е чула. Имало шатъл...Отидох на ЖП-гарата и там си купих билет за 5 евро. Влакът е на 30 мин. и него, голям късмет, тъкмо го бях изтървала. Но той понеже беше закъснял, следващият дойде след 20 мин (той пък беше на време). Така че хората пари правят от нямането на билети за градския транспорт без да им пука особено.

Багажното на ЖП-гарата работи всеки ден до 20 часа, като първите 5 часа струват 6 евро, всеки следващ час изисква още едно евро.

Ако нещо друго ви интересува и мога да помогна, питайте, докато ми е прясно. 

Посетих Монополи, Полиняно а маре, Матера (за втори път, та седях 3-4 часа), Алтамура и Остуни.

  • Харесвам 7
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Хм..ще трябва да помисля вариант с влак, значи. Ходих два пъти юли месец, първия път директно до Матера с автобус от летището, втория, с билет купен от барчето за Бари. Полезно инфо, благодаря.

Връзка към коментар

@bad kid, @master_of_germs, няма в книжарницата билети - първо там влязох, защото исках да купя дребна книга за една приятелка, говореща италиански. Дамата на касата ми посочи кафето, след като я питах дали и при нея няма случайно билети. Исках да избегна грамадната опашка на барчето...

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Ще пътуваме с късния полет на Уиз и пристигаме в 22.55 ч. Има ли шанс да хванем някакъв транспорт до ЖП гарата или направо да хващаме такси? 

Ошашках се от последните мнения за неуредици в транспорта...

Връзка към коментар
преди 13 минути , bimbo каза:

Ще пътуваме с късния полет на Уиз и пристигаме в 22.55 ч. Има ли шанс да хванем някакъв транспорт до ЖП гарата или направо да хващаме такси? 

Ошашках се от последните мнения за неуредици в транспорта...

https://eticket.ferrovienordbarese.it/b2c/web/index.jsp

 

Би следвало да има влакове в 23:11 и в 23:33 ч.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, bimbo каза:

Ще пътуваме с късния полет на Уиз и пристигаме в 22.55 ч. Има ли шанс да хванем някакъв транспорт до ЖП гарата или направо да хващаме такси? 

Ошашках се от последните мнения за неуредици в транспорта...

Няма градски автобус толкова късно. 

Това го снима @mary_shery преди минути на летището:

1205028575_oraribarilinea16.jpg.cf1d684ecc177da5ca3dc8c035707ee6.jpg

 

991806419_orariaeroportobari.jpg.5a6f503757015d04e408708b27bbbce8.jpg

 

Така че само с влак ви остава опцията за късно придвижване.

Връзка към коментар

Благодаря, хванахме такси и то не бързо, защото идваше по едно през пет минути. Цената е фиксирана - 23 евро до Централна гара, на нас ни взе 25 до хотела, който е наблизо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, предстой ни пътуване в събота 11.09 до Бари и бихме искали с

да вземем автобус до Матера. Ще помогнете ли с инфо-от къде билети и къде е стоянката на автобуса на летището. Тъй като сме 3-ма човека, таксито дали не е офертно? 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Eli Ruseva каза:

Здравейте, предстой ни пътуване в събота 11.09 до Бари и бихме искали с

да вземем автобус до Матера. Ще помогнете ли с инфо-от къде билети и къде е стоянката на автобуса на летището. Тъй като сме 3-ма човека, таксито дали не е офертно? 

А за кой автобус иде реч. Защото според сайта от летище бари до Матера има само в 09:15 ч и в 14:40 ч. и полетът от София в събота не ги хваща.

тагвам @mary_shery да ти отговори за вариантите, защото тя се придвижи до Матера от летището сега в събота, а даже и полетът й закъсня.

 

 

Връзка към коментар

Транспорт от летището до Бари и региона : 

https://www.bariairport.net/transport.shtml

 

Бари - Алберобело :

https://www.fseonline.it/s/

 

Бари - Матера :

https://ferrovieappulolucane.it/

 

Бари - Полиняно , Остуни , Лече ...

https://www.trenitalia.com/it.html

 

 

П.П.  Последният автобус от летището към града е в 23.50 ч. на Autoservizi Tempesta.

 

 

IMG_20210906_072211.jpg

  • Харесвам 6
  • Благодаря 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.