Прескочи до съдържание

Намибия - рядко населена, но много красива!


Mary

Препоръчани мнения

преди 53 минути , Mary каза:

Сигурно на обиколките с гид са щяли да ни кажат още интересни факти, но сега се наложи сами да си представим какво е било, на фона на това, което е пред очите ни...

 

Амииии... не  🙂 Същите факти, просто щяха да ви покажат къде и как са правили леда по онова време, коя къща била на даскала, коя на кмета, коя на попа... Такива ми ти злободневни работи... :to_become_senile:

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , chandni каза:

Амииии... не  🙂 Същите факти, просто щяха да ви покажат къде и как са правили леда по онова време, коя къща била на даскала, коя на кмета, коя на попа... Такива ми ти злободневни работи... :to_become_senile:

Ааа, добре, това не ми е липсвало. Някои от къщите си имаха табели на кого са били даже. На нас бързо ни писна от тази разруха де, та не изследвахме в дълбочина леда, властта и божествената намеса. :ph34r:

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Рано сутринта натоварихме багажа на колата и поехме към тези места, с които повечето хора свързват Намибия - Сосувлей и красивите дюни там.

Ето го и маршрута за деня:

 

1.png

 

Дълго се чудехме предната вечер дали да изберем по-заобиколни пътища, но асфалтирани или да си караме по прашните намибийски пътища, но по-директни?!

Избрахме да караме по вторите, защото въпреки подрусването и прахоляка, по тях е някак по-истинското усещането, че си в Намибия.

Да покажа и нагледно пътищата.

Първоначално по такъв:

 

2-IMG_0754.JPG

 

Казах за прахоляка, нали?! На тази снимка или не е било достатъчо прашно, или отсрещната кола се е движела бавно, но обикновено при разминаване попадаш в огромен облак от прах и нищо не се вижда.

 

3-IMG_0761.JPG

 

И още един модел път за този ден:

 

4-IMG_0807.JPG

 

Минахме през красиви места, с интересни възвишения и пустинни гледки.

 

DSC00886.JPG

 

В тези отдалечени места някои от живущите са облагодателствани със собствен въздушен транспорт:

 

DSC00902.JPG

 

Какво е Намибия без диви животни?! Всеки ден се взирахме с надежда да ги видим тези животни и все виждахме само антилопи, орикси. Хм, освен тях и крави сме снимали де, от мерак да снимаме животни:

 

DSC00855.JPG

 

Търпението ни беше възнаградено и по този път срещнахме първите стада със зебри. Далечко бяха от нас, но успяхме да снимаме няколко:

 

DSC00915.JPG

 

DSC00934.JPG

 

Голям кеф беше срещата с тези зебри - някак вече наистина се почувствахме в Африка.

Колко часа точно сме пътували не мога да кажа, но около 15,30 стигнахме до къмпинга, където щяхме да прекараме следващите две нощи - Sesriem Campsite.

Платили сме общо 1300нд за 4 човека и една кола. Ето и мястото, което ни дадоха:

 

DSC00966.JPG

 

На снимка изглежда симпатично, но реално не толкова. Дървото имаше доста ниски клони и както и да въртяхме колата във вътрешното(ограденото) пространство, то не видяхме къде можем да паркираме джипа и да отворим двете палатки без да сме в клоните на дървото. Затова решихме да паркираме отвън, до заграждението. Вода нямаше изведена на това място, а трябваше да се ходи до постройката с баните/тоалетните за миене. Сградата със санитарните помещения се вижда в ляво на снимката. Изглежда близичко, но вечер в тъмното не го усещахме така близо. И пясъка ... ох, тук много пясън ни навя навсякъде. И като се изкъпеш, докато се върнеш в палатката пак си станал целия в пясък.

Пясък ли споменах?! Е, не се забавхме много на оглед  къмпинга, а тръгнахме към големия пясък и по-точно Дюна 45, да я видим по залез.

 

Влизането в националния парк става през два последователни портала. Нашият къмпинг беше зад първия портал, но преди втория. Това дава предимство сутрин на тези, които бързат за изгрева. Първия портал май не съм го снимала, но ето го втория и табелите за отварянето и затварянето:

 

IMG_0832.JPG

 

До тук пътищата бяха пясък или чакъл, но в парка е чудесен асфалт:

 

IMG_0835.JPG

 

Ограничението на скоростта е 60км. Видя ни се малко за този хубав път, но всъщност това е заради животните, които се разхождат там и нямат огради до пътя.

 

DSC01109.JPG

 

DSC01115.JPG

 

Около час сме пътували до дюна 45 със спирки за снимки. Целият район там е много красив с извънземни пейзажи.

 

IMG_0850.JPG

 

IMG_0859.JPG

 

DSC01012.JPG

 

Dune 45

Дюна 45 е разположена на 45 км от портата, по асфалтиран път и е лесно достъпна дори с обикновена кола. Нейната красива форма и лесното ѝ достигане, я правят една от най-сниманите дюни в света.

Дюните на пустинята Намиб са създадени от пясък на 5 милиона години и са с червен цвят от съдържанието на железен оксид. Тъй като светлината се прроменя в различните части на деня, то се променя и външният вид, както и характерния цвят на дюните, което позволява да се правят интересни снимки по всяко време. Вятърът в района Sossusvlei духа от всички посоки, което означава, че шарките на дюните сащо са различни.

Дюна 45 може да се изкачва, та всеки, който има желание да види изгрева или залеза от 85м. височина, може да се качи. Ние не бяхме от тези ентусиасти.

За наше съжаление, когато пристигнахме на паркинга пред Дюна 45, там имаше няколко човека, които снимаха и докато слезем и извадим и ние фотоапаратите, те поеха да се катерят, та нямахме шанс да снимаме дюната без стъпки по нея.

 

IMG_0950.JPG

 

IMG_0868.JPG

 

С напредването на времето, цветът на дюната ставаше все по-червен.

 

DSC01076.JPG

 

DSC01060.JPG

 

DSC01078.JPG

 

Стояхме докато слънчевите лъчи започнаха да се скриват зад другите дюни:

 

DSC01095.JPG

 

А пълнолунието допринасяше за още по-голямата красота откриваща се пред очите ни:

 

DSC01086.JPG

 

Там, където залезе слънцето:

 

IMG_0961.JPG

 

И поглед в другата посока, където всичко беше обагрено в меките тонове на залязващото слънце, в комбинация с червените дюни:

 

IMG_0964.JPG

 

Стигнахме все още по светло в къмпинга, където трябваше да разпънем палатките, а е още по-трудно да се прави на тъмно, затова и бързахме.

Мястото, което избрахме да разположим джипа и съотвенто палатките не беше най-доброто, защото от стълбите почти се бухвахме в една навята мини пясъчна дюна, но решихме да не се местим тази вечер, че освен тъмно, беше и ветровито. Цяла нощ духаше силен вятър.

Една последна снимка от залеза в къмпинга:

 

IMG_1233.JPG

 

Снимка на вечерята ни няма. Беше доста тъмно на този къмпинг, а ние прилично уморени, та не ми е било до снимане.

 

Следва...

 

  • Харесвам 34
  • Благодаря 4
  • Браво 9
Връзка към коментар

Като гледам , как дюната си мени цвета, е 1:1 с Улуру:)

Точно същите багри, в зависимост от светлината, само че, тук е пясък, а там е монолит, пак, с основна съставка от железен оксид.

 

277DBD97-6DB1-4E73-AF2F-94ED1D26AD9C.jpeg.3200c3ce4d4e01fca8de70370ec18cd2.jpeg

 

Намибия никога не ми е била в плановете, но ти @Maryтолкова хубаво разказваш, че взех да попоглеждам накъде е:))))Току виж, съм се юрнала, към тази дюна:))))

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 27 минути , AlexandraKo каза:

Намибия никога не ми е била в плановете, но ти @Maryтолкова хубаво разказваш, че взех да попоглеждам накъде е:))))Току виж, съм се юрнала, към тази дюна:))))

Намибия ще ви хареса.

Просто трябва да си наемете кола с шофьор и да спите в хотелските части на къмпингите. Така пътуването не се усеща, защото си имаш всякакви удобства вечерно време.

Надявам се аз пък някога да стигна до Улуру или поне до Австралия. :wub:

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 8 минути , Mary каза:

Намибия ще ви хареса.

Просто трябва да си наемете кола с шофьор и да спите в хотелските части на къмпингите. Така пътуването не се усеща, защото си имаш всякакви удобства вечерно време.

Надявам се аз пък някога да стигна до Улуру или поне до Австралия. :wub:

А защо кола с шофьор? А не само кола. Движението обратно ли е?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, AlexandraKo каза:

А защо кола с шофьор? А не само кола. Движението обратно ли е?

Да, обратно е.

Пътищата не са много добри, а ако наемете джип, с който е по-удобно да се пътува ... хм, дори една гума ще ви е тегаво да сменяте само двамата.

Затова си мисля, че опцията кола с шофьор може да е по-добра.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
В момента, Mary каза:

Да, обратно е.

Пътищата не са много добри, а ако наемете джип, с който е по-удобно да се пътува ... хм, дори една гума ще ви е тегаво да сменяте само двамата.

Затова си мисля, че опцията кола с шофьор може да е по-добра.

 

Ааа, щом е обратно, ще трябва и драйвър:(((Категорично!

Много ти благодаря за информацията!

Чакам продължението:))

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 27 минути , liliya каза:

@Mary прекрасно разказваш и снимките са наистина чудесни. Благодаря ти и очаквам продължението 🙂

Проблем имам с преглеждането на снимките и кои точно да избера за темата - хем да не са много, хем да покажа най-красивото.

А аз обича да снимам, та проблемът става още по-голям. Имам 3х. снимки с телефона от това пътуване и още 3,2х. с фотоапарата. :laugh:

Отивам да се срамувам в ъгъла и да се забързам със следващите снимки. :ph34r:

 

ПП А имах дилема преди пътуването дали да не взема още един фотоапарат, но познавайки се, реших че останалите ще ме изоставят някъде по пътя в Намибия.

  • Харесвам 9
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Mary каза:

Проблем имам с преглеждането на снимките и кои точно да избера за темата - хем да не са много, хем да покажа най-красивото.

А аз обича да снимам, та проблемът става още по-голям. Имам 3х. снимки с телефона от това пътуване и още 3,2х. с фотоапарата. :laugh:

Отивам да се срамувам в ъгъла и да се забързам със следващите снимки. :ph34r:

 

ПП А имах дилема преди пътуването дали да не взема още един фотоапарат, но познавайки се, реших че останалите ще ме изоставят някъде по пътя в Намибия.

А защо да не са много?
Колкото повече, толкова по-хубаво.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 31 минути , Mary каза:

...

Отивам да се срамувам в ъгъла и да се забързам със следващите снимки. :ph34r:

...

Това не е за срамуване, а за изкарване пред строя и публична похвала.

:clapping:

преди 2 часа, AlexandraKo каза:

... че взех да попоглеждам накъде е:))))Току виж, съм се юрнала, към тази дюна:))))

 

преди 2 часа, Mary каза:

...

Надявам се аз пък някога да стигна до Улуру или поне до Австралия. :wub:

Да ви имам проблемите. Аз трябва да събирам ресурси от всякакво естество  (финансови, времеви, ... ) и за двете дестинции.

А и едни Сейшели чакат ред вече втора година...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 32 минути , ven62 каза:

Това не е за срамуване, а за изкарване пред строя и публична похвала.

:clapping:

 

Да ви имам проблемите. Аз трябва да събирам ресурси от всякакво естество  (финансови, времеви, ... ) и за двете дестинции.

А и едни Сейшели чакат ред вече втора година...

@ven62Венчо, идете в Корсика - не ти трябва, да се бъхтиш, чак до Сейшелите:)))

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 29 минути , AlexandraKo каза:

@ven62Венчо, идете в Корсика - не ти трябва, да се бъхтиш, чак до Сейшелите:)))

И там, и там, въпреки че подразбрах (чудно от къде :wink:) че няма да е по-евтино. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Mary каза:

Проблем имам с преглеждането на снимките и кои точно да избера за темата - хем да не са много, хем да покажа най-красивото.

А аз обича да снимам, та проблемът става още по-голям. Имам 3х. снимки с телефона от това пътуване и още 3,2х. с фотоапарата. :laugh:

Отивам да се срамувам в ъгъла и да се забързам със следващите снимки. :ph34r:

 

ПП А имах дилема преди пътуването дали да не взема още един фотоапарат, но познавайки се, реших че останалите ще ме изоставят някъде по пътя в Намибия.

Колкото повече - толкова повече. 

(казал мечо Пух и умрял от свръх доза)

Иначе и аз съм със снимките - картички по много. От Африка имам 12к за 25 дни. Оказва се почти невъзможно да се преглеждат ама карай 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Mary каза:

Проблем имам с преглеждането на снимките и кои точно да избера за темата - хем да не са много, хем да покажа най-красивото.

А аз обича да снимам, та проблемът става още по-голям. Имам 3х. снимки с телефона от това пътуване и още 3,2х. с фотоапарата. :laugh:

Отивам да се срамувам в ъгъла и да се забързам със следващите снимки. :ph34r:

 

ПП А имах дилема преди пътуването дали да не взема още един фотоапарат, но познавайки се, реших че останалите ще ме изоставят някъде по пътя в Намибия.

Аз имам същия проблем, така че те разбирам напълно 😀.  Вмъквай снимки да изплакна очи, че  и аз като @ven62 бая имам да събирам  ..... (че и компания, освен другото) за да ми се случи една Намибия. 

П.С. ама къде изчезнаха част от реакциите ?!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 8 минути , liliya каза:

Вмъквай снимки да изплакна очи,

Вмъквам аз, ама става трудно за гледане, та се спирам по някое време.

 

преди 9 минути , liliya каза:

П.С. ама къде изчезнаха част от реакциите ?!

Само "Смях" липсва по наше решение.

 

преди 16 минути , garnet каза:

От Африка имам 12к за 25 дни.

Ти си съвсем състезател. :smile:

Аз се ограничавам де, че после ми е трудно съхранението, а ми е жал да ги изтрия поне половината.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 минути , Mary каза:

 

 

Ти си съвсем състезател. :smile:

Аз се ограничавам де, че после ми е трудно съхранението, а ми е жал да ги изтрия поне половината.

Сафари + бързия burst на никона и за 1-2 сек имаш 20на кадъра. И да, има нужда от затриване на поне 40%, ама няма време.

За съхранението - виж ми темата за фликр.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Mary каза:

Само "Смях" липсва по наше решение.

Ами така ни оставяте безмълвни в темата "Хумор" 🤣 За къде сме без "смях"?!? 

А иначе - следя с интерес темата. Страхотни снимки, страхотни преживявания. Истинско приключение! Браво! 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 11 минути , Pantelej Putnik каза:

Ами така ни оставяте безмълвни в темата "Хумор" 🤣 За къде сме без "смях"?!? 

Харесването на смешката си е вид "смях", нали?!

преди 11 минути , Pantelej Putnik каза:

А иначе - следя с интерес темата. Страхотни снимки, страхотни преживявания. Истинско приключение! Браво! 🙂 

Благодаря! :smile:

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Вместо да махате засмяната иконка трябва да сложите още - за смях, просто за усмивка, за ирония, сарказъм, подигравка, смях през сълзи, ...

😀

Сега какво - остава ни единствено - "шок"    :wink:

@Mary, виждаш ли като се мотаеш и не пишеш - напълнихме една страница с глупости. 

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , ven62 каза:

Вместо да махате засмяната иконка трябва да сложите още - за смях, просто за усмивка, за ирония, сарказъм, подигравка, смях през сълзи, ...

😀

Сега какво - остава ни единствено - "шок"    :wink:

@Mary, виждаш ли като се мотаеш и не пишеш - напълнихме една страница с глупости. 

Ще ти се още смях, но ... шокирай се. :laugh:

Мотая се, че за следващия ден много снимки и емоции има и се чудя откъда да ги подхвана.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 час, Mary каза:

Ще ти се още смях, но ... шокирай се. :laugh:

Мотая се, че за следващия ден много снимки и емоции има и се чудя откъда да ги подхвана.

А как ще се смеем като започнеш да разказваш за втората нощ на този къмпинг? Искаме си иконката. Колко се смях, че модераторите си сипвали по едно питие...

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Докато се мотая със снимките, качих две видеа, които са снимани почти на едно и също място.

Първото е снимано вечерта по пътя към Дюна 45:

 

 Второто е снимано сутринта, когато тръгнахме към Deadvlei:

 

 

Природата е велико нещо!

 

Преди 1 час, slujitel каза:

А как ще се смеем като започнеш да разказваш за втората нощ на този къмпинг? Искаме си иконката.

Ще коментирате в тук в темата, колко ви е смешно. :wink:

 

  • Харесвам 14
  • Шок 2
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Mary каза:

Имам 3х. снимки с телефона от това пътуване и още 3,2х. с фотоапарата. :laugh:

Отивам да се срамувам в ъгъла и да се забързам със следващите снимки.

Щом ще се срамуваме, да наведа и аз гузно глава, че от Исландия за 7 дни се върнахме с пълна карта (128 GB) от фотоапарата, пълна (64 GB) от GoPro-то и продължихме на една от картите от телефоните и 70+ GB от 128 GB на дрона... :laugh1:

 

преди 10 часа, Mary каза:

Първия портал май не съм го снимала

Заповядай, макар да не е целият портал, а само табелата 😛 

No photo description available.

преди 2 часа, slujitel каза:

модераторите си сипвали по едно питие.

Къде, къде...? :crazy_pilot:

  • Харесвам 3
  • Шок 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.