Прескочи до съдържание

Сканирането на паспорт показва ли къде сме пътували? Ами лична карта?


Препоръчани мнения

Здравейте,

Предстои ми полет до Великобритания и се чудя дали при сканирането на паспорта на влизане могат да видят последните ми посещения от България до други ЕС държави и обратно (все полети със сканиране на паспорт). Не искам да събирам ненужни червени ковид точки в очите на проверяващия.

 

Според мен сканирането на паспорт показва дали има някакви заповеди за арест в дадента държава и международно, например. Не би трябвало всеки чиновник свободно да вижда движенията ми по света или ЕС без полицейска заповед. Дали с лична карта има някаква разлика изобщо в показаната информация?

 

Все пак ще се радвам по-вещите да споделят мнение. Благодаря

Връзка към коментар
преди 7 минути , vimar каза:

Здравейте,

Предстои ми полет до Великобритания и се чудя дали при сканирането на паспорта на влизане могат да видят последните ми посещения от България до други ЕС държави и обратно (все полети със сканиране на паспорт). Не искам да събирам ненужни червени ковид точки в очите на проверяващия.

 

Според мен сканирането на паспорт показва дали има някакви заповеди за арест в дадента държава и международно, например. Не би трябвало всеки чиновник свободно да вижда движенията ми по света или ЕС без полицейска заповед. Дали с лична карта има някаква разлика изобщо в показаната информация?

 

Все пак ще се радвам по-вещите да споделят мнение. Благодаря

Така зададен въпроса май няма общо с Ковид.Ако си на машинки и не те издирват няма проблем.На гишета се виждат скорошните полети от няколко поредни дни.Но могат да върнат хистори колкото си искат.

И граничните власти ,както и митническите могат да гледат свободно всички движения за всеки пътник,това им е работата

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 24 минути , Branko каза:

Така зададен въпроса май няма общо с Ковид.Ако си на машинки и не те издирват няма проблем.На гишета се виждат скорошните полети от няколко поредни дни.Но могат да върнат хистори колкото си искат.

И граничните власти ,както и митническите могат да гледат свободно всички движения за всеки пътник,това им е работата

Напоследък ми се случва да питат "От къде идвате?". Това някакъв контролен въпрос ли е или не им работи програмата в този момент? 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 10 минути , iMari каза:

Напоследък ми се случва да питат "От къде идвате?". Това някакъв контролен въпрос ли е или не им работи програмата в този момент? 🙂

 

Според мен е стандартен въпрос от набор въпроси за проверка на пътуващите. Мен пък почти всеки път са ме питали.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 12 минути , iMari каза:

Напоследък ми се случва да питат "От къде идвате?". Това някакъв контролен въпрос ли е или не им работи програмата в този момент? 🙂

 

🙂 контролен

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За пореден път подобни въпроси се завъртат във форума.

Преди 2007 на всички български граждани, които пресичаха наша граница им се сканираха документите за самоличност с което се въвеждаше запис в някаква система на МВР  (кога си влязъл, кога си излязъл, от къде - в смисъл от кое КПП). За известен период от време след 2007 във връзка със свободите на граждаите в ЕС това престана  да се прави. След това тази практика се възобнови (не е на 100% но приблизително) , като претекста е контол, атентати, тероризъм. 

И въпреки, че "големия брат" става все по-реален, аз съм убеден, че нашите власти не знаят всичките ни преминавания през чужди граници т.е. няма регулярен обмен на такива данни между държавите. Естествено, при съмнение за тероризъм такова сътрудничесто вероятно се осъществява, но така или иначе не достига до тази система на МВР.

Всеки може да провери дали е така или не като поиска справка от МВР за влизанията/излизанията си през граница за последните Х години.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз винаги съм смятала, че всичко се знае, за всеки. Особено, за задграничните пътувания.

Няколко пъти ставаме свидетели, как на кацане в Италия/Испания/Франция, не ни пускат да слезем. от самолета, докато полицията не изведе определено лице:(

Така че, ако човек има някакво провинение, в държавата, в която отива / неплатени данъци, глоби или нещо друго/, като нищо си го прибират , директно от летището, което, според мен,  значи, че получават информация, че това лице пътува за там.

Живеем в такива времена, че всичко е на показ:(

 

Връзка към коментар
преди 12 минути , AlexandraKo каза:

Аз винаги съм смятала, че всичко се знае, за всеки. Особено, за задграничните пътувания.

Няколко пъти ставаме свидетели, как на кацане в Италия/Испания/Франция, не ни пускат да слезем. от самолета, докато полицията не изведе определено лице:(

Така че, ако човек има някакво провинение, в държавата, в която отива / неплатени данъци, глоби или нещо друго/, като нищо си го прибират , директно от летището, което, според мен,  значи, че получават информация, че това лице пътува за там.

Живеем в такива времена, че всичко е на показ:(

 

А защо изобщо ги пускат да излетят?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , bad kid каза:

А защо изобщо ги пускат да излетят?


Миже би, те за у нас, са си изрядни и нашите нямат причина да ги спрат.

Връзка към коментар
преди 3 минути , Branko каза:

Така зададен въпроса май няма общо с Ковид.Ако си на машинки и не те издирват няма проблем.На гишета се виждат скорошните полети от няколко поредни дни.Но могат да върнат хистори колкото си искат.

И граничните власти ,както и митническите могат да гледат свободно всички движения за всеки пътник,това им е работата

Благодаря за отговора.

Това лично предположение ли е или идва от опит с граничните системи? Струва ми се крайно нереалистично англичаните да могат да виждат къде и кога съм пътувал из ЕС. Разбира се, както други са писали - при издирване по заповед е нормално да те спрат.

 

Относно ковид - България е считана за зелена зона, а аз минах преди седмица през Италия, която е считана за оранжева и заради това ще искат да се карантинирам независимо от тестовете. Целта е да им се спести тази подробност за Италия 🙂

Връзка към коментар
преди 37 минути , AlexandraKo каза:

Аз винаги съм смятала, че всичко се знае, за всеки. Особено, за задграничните пътувания.

Няколко пъти ставаме свидетели, как на кацане в Италия/Испания/Франция, не ни пускат да слезем. от самолета, докато полицията не изведе определено лице:(

Така че, ако човек има някакво провинение, в държавата, в която отива / неплатени данъци, глоби или нещо друго/, като нищо си го прибират , директно от летището, което, според мен,  значи, че получават информация, че това лице пътува за там.

Живеем в такива времена, че всичко е на показ:(

 

Това е така и не е така.

Ето един реален пример.

Летях от София за Амстердам. Стоях там няколко дена. През това време прескочихме до Белгия и Германия (с кола)

След това ходихме до Португалия (полет Амстердам-Лисабон-Амстердам). На тези полети нищо не са ни проверявали (сканирали) освен бордните карти.

Ако не съм си включил българска мобилна карта и не съм плащал с карта нещо, а само в борй как точно БГ властите (няма значение кои и колко и каква интеграция имат помежду си) знаят че съм бил в Белгия, Германия и Португалия.

Най-много да знаят че съм бил в Нидерлания.

За полетите до/от Лисабон Transavia знаеха само името ми (например Иван Иванов, които са около 30 000 ) Ако българските власти се докопат до данни от Transavia ( дълбоко се съмнявам, че е възможно) най-много да разберат, че някои си Иван Иванов е летял). 

Е, разбира се, и ако МВР не чете форума дето се фукам с португалската "ни" вила. "Ни" е в кавички, да не се объркат пък четящите от НАП.

😃

 

преди 4 минути , vimar каза:

...Целта е да им се спести тази подробност за Италия 🙂

Спестена им е ... най-малкото защото РЗИ и гранична полиция "не си говорят" т.е. не са интегрирани никак си.

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар

@AlexandraKo, спомням си, че ти имаше един "агент" (пациент) на високо ниво в МВР. 

Следващия път, като го приклещиш на стола да му вадиш всичките зъби питай го (докато още може да говори) това-онова по въпроса. :wink:

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 13 минути , ven62 каза:

Спестена им е ... най-малкото защото РЗИ и гранична полиция "не си говорят" т.е. не са интегрирани никак си.

Не те разбрах напълно. Въпросът е дали английският граничен полицай по лична карта или паспорт на място ще види автоматично на екрана, че съм бил в Италия преди по-малко от 10 дни, където съм си сканирал паспорта на летище. Разбира се, нямам провинения или заповеди от Интерпол, а просто се чудя какво виждат на екрана 🙂

Връзка към коментар
преди 14 минути , ven62 каза:

Това е така и не е така.

Ето един реален пример.

Летях от София за Амстердам. Стоях там няколко дена. През това време прескочихме до Белгия и Германия (с кола)

След това ходихме до Португалия (полет Амстердам-Лисабон-Амстердам). На тези полети нищо не са ни проверявали (сканирали) освен бордните карти.

Ако не съм си включил българска мобилна карта и не съм плащал с карта нещо, а само в борй как точно БГ властите (няма значение кои и колко и каква интеграция имат помежду си) знаят че съм бил в Белгия, Германия и Португалия.

Най-много да знаят че съм бил в Нидерлания.

За полетите до/от Лисабон Transavia знаеха само името ми (например Иван Иванов, които са около 30 000 ) Ако българските власти се докопат до данни от Transavia ( дълбоко се съмнявам, че е възможно) най-много да разберат, че някои си Иван Иванов е летял). 

Е, разбира се, и ако МВР не чете форума дето се фукам с португалската "ни" вила. "Ни" е в кавички, да не се объркат пък четящите от НАП.

😃

 

Спестена им е ... най-малкото защото РЗИ и гранична полиция "не си говорят" т.е. не са интегрирани никак си.

Напълно нормално е на полети между Шенген да не те проверяват.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , vimar каза:

Благодаря за отговора.

Това лично предположение ли е или идва от опит с граничните системи? Струва ми се крайно нереалистично англичаните да могат да виждат къде и кога съм пътувал из ЕС. Разбира се, както други са писали - при издирване по заповед е нормално да те спрат.

 

Относно ковид - България е считана за зелена зона, а аз минах преди седмица през Италия, която е считана за оранжева и заради това ще искат да се карантинирам независимо от тестовете. Целта е да им се спести тази подробност за Италия 🙂

На ниво ЕС няма интегрирана система, през която да могат да се следят влизанията/излизанията на лицата от другите държави от Съюза (а UK дори не е в ЕС). Тепърва в момента се изготвя обща интегрирана система, чрез която ще се следи престоя на гражданите от трети страни. 

Разбира се има Шенгенска информационна система, но за да влезеш в нея е нужно някоя от държавите да пусне сигнал с твоите данни. После при проверка се получава съвпадение и те хващат.

Имай предвид обаче, че през февруари англичаните се похвалиха, че са заловили няколко човека, които бяха укрили посещение в червена зона. Затвориха ги в карантирана и ги одрусаха по 10 хил. паунда. Не стана ясно обаче как точно ги бяха хванали - аз подозирам, че те директно са идвали от червена зона, укрили са този факт, но са ги хванали по бордните карти. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , vimar каза:

Не те разбрах напълно. Въпросът е дали английският граничен полицай по лична карта или паспорт на място ще види автоматично на екрана, че съм бил в Италия преди по-малко от 10 дни, където съм си сканирал паспорта на летище. Разбира се, нямам провинения или заповеди от Интерпол, а просто се чудя какво виждат на екрана 🙂

Е, ти пък сега. Как да знам какво виждат английски гранични служители. Верятно са по-развити от нашите, но чак пък толова.

(Само @Брани може да те осветли по въпроса. така или иначе всички системи са под негов контрол :wink: )

преди 2 минути , tch каза:

Напълно нормално е на полети между Шенген да не те проверяват.

Това и аз се опитах да кажа. 😃

Връзка към коментар
преди 8 минути , ven62 каза:

@AlexandraKo, спомням си, че ти имаше един "агент" (пациент) на високо ниво в МВР. 

Следващия път, като го приклещиш на стола да му вадиш всичките зъби питай го (докато още може да говори) това-онова по въпроса. :wink:

Хахахах 🙂

преди 20 минути , ven62 каза:

Това е така и не е така.

Ето един реален пример.

Летях от София за Амстердам. Стоях там няколко дена. През това време прескочихме до Белгия и Германия (с кола)

След това ходихме до Португалия (полет Амстердам-Лисабон-Амстердам). На тези полети нищо не са ни проверявали (сканирали) освен бордните карти.

Ако не съм си включил българска мобилна карта и не съм плащал с карта нещо, а само в борй как точно БГ властите (няма значение кои и колко и каква интеграция имат помежду си) знаят че съм бил в Белгия, Германия и Португалия.

Най-много да знаят че съм бил в Нидерлания.

За полетите до/от Лисабон Transavia знаеха само името ми (например Иван Иванов, които са около 30 000 ) Ако българските власти се докопат до данни от Transavia ( дълбоко се съмнявам, че е възможно) най-много да разберат, че някои си Иван Иванов е летял). 

Е, разбира се, и ако МВР не чете форума дето се фукам с португалската "ни" вила. "Ни" е в кавички, да не се объркат пък четящите от НАП.

😃

 

Спестена им е ... най-малкото защото РЗИ и гранична полиция "не си говорят" т.е. не са интегрирани никак си.

Истината е,че ако си достатъчно "интересен" ще знаят ,че и на трамвая в Лисабон си се качил.

Всъщност няма как само Иван Иванов да остава ,като следа и няма и как само с името да се чекираш.

Минеш ли обаче през граничен контрол,където ти чекват паспорта или л.карта всичко това си остава в системата,естествено не е единна такава и ако се окажеш в последствие "интересен" това може да се провери,не знам колко назад във времето може,но мога да питам 😉

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Branko каза:

...

Всъщност няма как само Иван Иванов да остава ,като следа и няма и как само с името да се чекираш.

...

Идеята е че не съм се чекирал с ЕГН. А в България, където има и ако има някаква интеграция е на ниво ЕГН и по нищо друго.

И да, ако някои е "интересен" - мърдане няма.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, iMari каза:

Напоследък ми се случва да питат "От къде идвате?". Това някакъв контролен въпрос ли е или не им работи програмата в този момент? 🙂

 

 

На този въпрос (или на къде отивате) винаги съм отговарял с междинната точка по маршрута от която идвам (или отивам). Досега засечка не е ставала, та май не е ясно доколко граничните полицаи всъщност имат цялата информация за полетите ти. В крайна сметка полицаите те проверяват по ЕГН, а А/К не ползват никъде ЕГН. Може да се прави евентуална засечка по документ за самоличност, но теоретично не е невъзможно примерно на А/К да дадеш паспорт, а на гранична полиция л.к.

Връзка към коментар
преди 19 минути , vimar каза:

Не те разбрах напълно. Въпросът е дали английският граничен полицай по лична карта или паспорт на място ще види автоматично на екрана, че съм бил в Италия преди по-малко от 10 дни, където съм си сканирал паспорта на летище. Разбира се, нямам провинения или заповеди от Интерпол, а просто се чудя какво виждат на екрана 🙂

По-скоро на екрана може да светне, ако лицето е издирвано по някаква причина. Едва ли някой се интересува къде си летял, ако всичко ти е наред.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Явно излиза и някаква друга информация, защото веднъж полицаят на паспортен контрол ми каза "Ти май доста често си губиш документите", а аз имам преиздавана лична карта 3 пъти и паспорт 2 пъти в рамките на 3 години.

  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Pepi Popova каза:

Явно излиза и някаква друга информация, защото веднъж полицаят на паспортен контрол ми каза "Ти май доста често си губиш документите", а аз имам преиздавана лична карта 3 пъти и паспорт 2 пъти в рамките на 3 години.

Значи си в списъка на подозрителните :crazy:

  • Шок 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар

От скромния ми опит имам 2 случая:

 

1. През 2002 година бяхме в Турция и оттам за ден ходихме до остров Самос - преминаване с международен парпорт. През 2006 г. отново сме в Турция и за ден отиваме до остров Родос - с друг международен паспорт, предният е изтекъл. През 2006 г. ми откраднаха всички лични документи, банкови карти и каквото се сетите. Ходила съм не само да деклалирам кражби в съответното районно в София - по място на кражбата, а и в друго софийско районно, за да си блокирам личната карта (по постоянен адрес). Вторият път, след 4 години, гръцкият митничар в Родос на влизане ми каза, че през 2002 г. съм била в Самос. 

 

2. През 2009 година (вече сме в ЕС), влизам по въздух в Германия и при сканиране на личната карта. Полицаят ми казва, че преди 3 години имам открадната лична карта. Потвърждавам, че е така.

 

Изводът ми е, че данни се обменят още от преди години и то сравнително на къси периоди. Поне с данъчната информация е помесечно и то не само на ниво ЕС, а и между страните членки на ОИСР. Списъците на полетите се обменят по силата на акт между ЕС и САЩ още след терористичните атаки в САЩ и то не само име, паспортни данни, а и номер на кредитна/дебитна карта, с която е платен самолетният билет. Так че тади информация се вижда, колко се отчита и каква тежест има предвид Ковид-ситуацията е отделен въпрос.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Правих си справка преди 3 години в МВР. Появиха ми се 95% от влизанията / излизанията от страната, много малко липсваха. Говорим за подробен списък от няколкостотин реда. Информация се черпи не само от сканирането на личен документ на границата, а и от (задължително) подаваната от авиокомпаниите информация за пътниците.

 

Друг случай от декември. Приятели летят София-Мадрид-Истанбул // Истанбул-Канкун - на отделни билети и с различни авиокомпании. В Канкун импровизирано решават да скокнат за 2 дни до Маями. На летището в Канкун обаче им отказват бординг, тъй като е светнало автоматично, че са преминавали наскоро през ЕС (Мадрид), което е забранено за влизане в САЩ.

 

Та според мен е крайно наивно някой да вярва, че в днешно време нещо не може да бъде проследено. Биг брадър дебне и не спи.

 

@vimar основно трябва да разчиташ, че никой няма да обърне специално внимание на травъл хисторито ти. Което всъщност е доста вероятно да стане, освен ако случайно не изтеглиш късата клечка с прекалено вживяващ се граничар.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Георги Матеев каза:

На летището в Канкун обаче им отказват бординг, тъй като е светнало автоматично, че са преминавали наскоро през ЕС (Мадрид), което е забранено за влизане в САЩ.

Интересно, това значи, че има интеграция на граничния контрол даже с частни компании (авиокомпанията), което не съм очаквал и си е плашещо...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.