Прескочи до съдържание

Дългосрочно паркиране в Истанбул....


Спас.

Препоръчани мнения

Здравейте, след като следя форума от известно време, дойде време да пусна първото си въпросче...  Възползвах се от последната катарска промоция и ще летя от Истанбул до Куала Лампур на 21-ви април и ще се връщам в Истанбул този път от Банкок на 05.май. Това обстоятелство поражда въпроса за транспортирането от София /където съм локализиран/ до Истанбул.

Като цяло вариантите са следните:

 

Вариант 1 - със самолет 

Вариант 2 - с автомобил

Вараинт 3 - с автобус

 

Предпочитам варианта с автомобила който ще ми позволи на отиване и връщане да спра тук и там... пък е и най изгоден като цена... разбира се ако си намеря безплатен паркинг за тези 15 дена. Та след това дълго въведение ето го и въпроса - някой има ли опит с паркиране за дълго време в покрайнините на летище Ататюрк в Истанбул, например някой МОЛ или просто квартал наоколо. Летището предлага паркинг за месец/няма цена за две седмици например/, който струва 177 лири което се равнява на около 110 лева, което от една страна не е много, но ако има по евтина, /пък и сигурна/ алтернатива, бих се възползвал.

 

Ами това е благодаря предварително   :)

 

p.s.  В последствие ще добавя някой и друг Индокитайски въпрос... но всичко с времето си 

Редактирано от Спас.
Връзка към мнение

За вариант 2:

Ако ще спазваш стриктно правилата в Турция, трябва да оставиш автомобила не точно на този паркинг на летище Ататюрк, а малко по-далеч на специализиран паркинг (заради чуждия номер) - той е под митнически надзор, но от самото летище ще те препратят там. Принципно влизането с автомобил в Турция се отбелязва на паспорта ти, пък той все пак се гледа от граничните власти на летището. Хвърли поглед и на застрахователната си полица - дали покрива Турция. Ако си с чужд автомобил, ти трябва и пълномощно (на турски).

Не че няма и други паркинги, просто такава е официалната процедура (Януари, 2014)

 

Магистралата O3 (от Одрин) е платена. Новата система е HGS, като се закупува винетка с чип (важи за километри и стига за няколко отивания до Истанбул и обратно до Одрин). За съжаление на входа на магистралата има мистериозна будка, която аз не открих, въпреки внимателното търсене. Та закупуването на винетката може да направиш преди излизане от магистралата в самия Истанбул.

 

За вариант 3:

Виж темата тук,

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За вариант 2:

Ако си с чужд автомобил, ти трябва и пълномощно (на турски).

Нашето е на английски и няма никакъв проблем. Доста често минаваме границата при Одрин като се въртим в кръг през България и Гърция. И на двата турски КПП пълномощно на английски е ок. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Автомобилът /съответно и талона/ са на мое име, така че няма да има проблем с това, по скоро ми е чудно дали няма някакъв изпробван безплатен паркинг. 

Връзка към мнение

И аз да кажа от миналогодишния ни опит, че покрай летището безплатни паркинги не видяхме.

Цените варираха между 7-10 турски лири и си имаше транспорт до летището.

Това, което cck е казал за платената магистрала също е важно. Ако неуспееш да си купиш карта от "мистериозната будка" (която на нас ни казаха, че не работи в момента) варианта е да го направиш от пощата в Истанбул. Имай предвид, че в събота работят до обед и всичко се плаща само в турски лири.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това, което cck е казал за платената магистрала също е важно. Ако неуспееш да си купиш карта от "мистериозната будка" (която на нас ни казаха, че не работи в момента) варианта е да го направиш от пощата в Истанбул. Имай предвид, че в събота работят до обед и всичко се плаща само в турски лири.

Или пък въобще не работят през почивните дни(събота-неделя).

Връзка към мнение

Добре де, за да стигнеш до пощата нали трябва да слезеш от магистралата?

Когато купуването на HGS е възпрепятствано от странични фактори(затворени мобилни пунктове,липса на стикери,проблеми в системата) няма проблем да се слезе от магистралата.Бариерите се вдигат въпреки,че нямаш нужният стикер.Проблем ще имаш на връщане,или на моста за азиатската част.Иначе най-сигурното място за закупуване на стикера си остава пощата,но само в централните такива на съответните региони(квартали).Има стикери и точно преди да се влезе в Истанбул(последната бариера преди града) в един мобилен пункт със светещи неонови реклами HGS-HGS(микробус).

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Все пак помисли и за вариант 3. Автобусите на турските фирми до там са удобни и модерни, спират те на автогарата, от там с метрото си директно на летището. Дори и да намериш безплатен паркинг в Истанбул сигурно постоянно ще я мислиш колата дали ще я намериш цяла като се прибереш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това пък сега ме накара да се замисля кога са им почивните дни. Не почиват ли в петък?

Не знам дали петък им е почивен ден,но тогава пощата работеше.В събота не работеше(знам от опит,бях първият и единствен чакащ :lol: )

Връзка към мнение

И за да сме изцяло изчерпателни с вариантите, да отбележим и че все още е активна промоцията на Turkish за 97 евро двупосочен полет до Истанбул, което също е вариант. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В събота пощата работеше до обяд в Истанбул, ние поне хванахме последните 30 минути заедно с още едни объркани младежи като нас :).

Ето нещо, което може да ви е полезно: http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Car/pay_toll.html  http://istanbulupscale.com/getting-around-istanbul/toll-in-turkey-ogs-hg/

 

ПС. Безплатни паркинги невидях да има, иначе щяхме да ги ползваме със сигурност.

Редактирано от Polina
Връзка към мнение

Нашето е на английски и няма никакъв проблем. Доста често минаваме границата при Одрин като се въртим в кръг през България и Гърция. И на двата турски КПП пълномощно на английски е ок. 

Но през Малко Търново с пълномощно на английски няма да минеш. А относно "врътките" през Гърция, веднъж решихме да се приберем през граничен пункт Ipsala (Александруполис) и пак на Малко Търново ни поискаха визи за транзитно преминаване през Турция :O . По петдесетарка на калпак! Естествено, не им мина номера, но колко ли народ е изгорял?!

Връзка към мнение

граничен пункт Ipsala (Александруполис) и пак на Малко Търново ни поискаха визи за транзитно преминаване през Турция :O . По петдесетарка на калпак! Естествено, не им мина номера, но колко ли народ е изгорял?!

И на Ipsala сме минавали неведнъж границата пак с пълномощно на английски. Носим си ксерокопия, защото на всеки пункт си задържат по едно. Ако нямаш, те размотават по разни техни будки да търсиш ксерокс, луд да станеш.

A тези транзитни визи какви са? За първи път чувам.

A вие минавали ли сте Малко Търново с пълномощно за чужда кола или само предполагаш, че могат да се заядат?

Връзка към мнение

Май месец и аз мисля да посетя Турция с кола и въпроса ми е: Колата е регисрирана на фирмата ми(ЕООД) и съответно в талона има само името на фирмата, не и моето.Трябва ли да имам пълномощно от фирмата ми, че имам право да управлявам автомобила? :( Ако е така ще изглежда малко абсурдно.Досега не съм имал проблем за това по границите.

Връзка към мнение

Принципно трябва да имаш пълномощно, и то преведено на турски (тук казват, че може и на английски, не знам). Дали фирмата е лично твоя личи ли от името ѝ? Ако не личи, не виждам нищо абсурдно

Връзка към мнение

И на Ipsala сме минавали неведнъж границата пак с пълномощно на английски. Носим си ксерокопия, защото на всеки пункт си задържат по едно. Ако нямаш, те размотават по разни техни будки да търсиш ксерокс, луд да станеш.

A тези транзитни визи какви са? За първи път чувам.

A вие минавали ли сте Малко Търново с пълномощно за чужда кола или само предполагаш, че могат да се заядат?

Няма такова нещо като транзитни визи. Просто се пробват да измъкнат някой лев от някой неориентиран "турист", ако могат. Няма проблем да минеш през Малко Търново с каквато и да е кола - на друг член от семейството, служебна собственост (макар и да си собственик на фирмата), или чужда, стига да имаш заверено пълномощно на турски. На английски не минават. Поне там.

Връзка към мнение

Май месец и аз мисля да посетя Турция с кола и въпроса ми е: Колата е регисрирана на фирмата ми(ЕООД) и съответно в талона има само името на фирмата, не и моето.Трябва ли да имам пълномощно от фирмата ми, че имам право да управлявам автомобила? :( Ако е така ще изглежда малко абсурдно.Досега не съм имал проблем за това по границите.

Да, трябва. Самоупълномощяваш се, заверяваш при нотариус, правиш легализиран превод на турски и..... приятен път ;)

Връзка към мнение

Да, трябва. Самоупълномощяваш се, заверяваш при нотариус, правиш легализиран превод на турски и..... приятен път ;)

Мерси за инфото. :)

Връзка към мнение

Споменах за превода на английски с идеята да се спестят пари за излишна бумащина. Не можете да ме убедите, че сме минавали турската граница 20-ина пъти с пълномощно на английски, само защото сме страхотни късметлии.  

Приемам, че на затънтеното КПП Малко Търново може и да е по-различно, но основният поток минава все пак през Капитан Андреево.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, вече се завърнах ползвах автобус на Метро до и от Истанбул, и съм довлен от услугата. Все пак ще споделя това което разбрах по отношение на паркиране на летище Ататюрк в Истанбул. 

- Съгласно турското законодателство за да оставиш колата си (с български регистрацинонни номера), в Турция и да летиш някъде извън Турция, задължително трябва да си паркирал на паркинг под митнически надзор - като този на летището - незнам дали засичат по някакъв начин, че си влязъл с кола а излизаш със самолет(в случай, че си паркирал при познати да речем), но честно казано не ми се рискува.

- Цената варира от това дали си с кола с турска регистрация (около 7 турски лири на ден без ДДС) при дългосрочно паркиране  или си с кола с бг регистрация (30 турски лири без ДДС на ден). Говорих с няколко човека, които ми казваха различни цени, нямащи общо с тези които са на сайта на летището, но това което бяха сигурни, е че тарифите за дългосрочно паркиране важат само за местни коли.

- Естествено, по турски винаги може да има и изключение - ако човека знае турски език, независимо каква е колата, може да ползва краткосрочна тарифа (изпробвано от познати) - въпрос на пазарлък :)

Връзка към мнение

- не знам дали засичат по някакъв начин, че си влязъл с кола а излизаш със самолет (в случай, че си паркирал при познати да речем), но честно казано не ми се рискува.

Засичат, когато влизаш с кола ти се пише в паспорта, съответно като излизаш без кола си личи. Това най-вероятно е направено за да не можеш да продадеш колата, без да платиш данъци или нещо подобно. За летящите е определен този специален паркинг, за да се знае, че всичко е под контрол.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.