Прескочи до съдържание

Коледа в Колумбия - планиране и въпроси


Lindt

Препоръчани мнения

Аз също ще рискувам с едни 3-4 дни в Амазонската джунгла през Януари. На много места пишеше, че тогава е най-доброто време за наблюдение на животни и именно тогава  "джунглата се доближава максимално до теб и оживява ". Важното е човек да е подготвен, екипиран и готов за приключение. А и честно казано, няколко дни блокиран в джунглата, не мисля че звучи толкова зле.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 23 минути , Mario Chipev каза:

Аз също ще рискувам с едни 3-4 дни в Амазонската джунгла през Януари. На много места пишеше, че тогава е най-доброто време за наблюдение на животни и именно тогава  "джунглата се доближава максимално до теб и оживява ". Важното е човек да е подготвен, екипиран и готов за приключение. А и честно казано, няколко дни блокиран в джунглата, не мисля че звучи толкова зле.

Възможно е да е вярно. но със сигурност не е вярно в часта за наблюдаване на животни. За това - колкото по-късен сух сезон, толкова повече животни. Особено ягуари, оцелоти, леопардови котки и ягуарунди. Но иначе сигурно ще е интересно, а и ще е доста по-икономически рентабилен вариант.

Връзка към коментар
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Топ сезона за Колумбийска Амазония е нашата зима, описано в много блогове на самостоятелни пътешественици...

 

 

Явно има разлика между пътуващи самостоятелно блогъри и официалните сайтове. Защото в официалната информация пише същото , каквото и за Бразилската част. Топ сезон юни-октомври. Ще ми е интересен вашия опит. Успех!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , Роми каза:

Явно има разлика между пътуващи самостоятелно блогъри и официалните сайтове. Защото в официалната информация пише същото , каквото и за Бразилската част. Топ сезон юни-октомври. Ще ми е интересен вашия опит. Успех!

Зависи за какво се ходи. 🙂

Аз не мисля, че котките са основното, за което бих отишъл в Амазония. Вече ме е яд, че не се реших да взема билети за Колумбия, като гледам как се закучиха нещата с останалите ми зимни планирани дестинации...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Специално котки мисля, че е много трудно да се видят, в Амазония. Надали си струва да се тръгва с тая кошница...

В случая става въпрос дали ще вали много или по-малко.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , master_of_germs каза:

Зависи за какво се ходи. 🙂

Аз не мисля, че котките са основното, за което бих отишъл в Амазония. Вече ме е яд, че не се реших да взема билети за Колумбия, като гледам как се закучиха нещата с останалите ми зимни планирани дестинации...

A да, на нас не ни трябват никакви причинители на закучване на дестинацията, прекалено много време я мислих и гласих. Едва противодействаме на @Alexander 😄

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Според мен топ сезон не е задължително да означава сухо и топло време! Все пак отиваме в джунглата, а не на почивка в Карибско море! За мен лично, колкото по-трудно, толкова по-хубаво! Строго индивидуално е, според това, какво търси човек.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз като се сетя за Борнео и потръпвам ужасено от тази джунгла при Баку, температурата и преходите в нея. Около Кинабатанган обаче всичко беше наводнено и не ставаше за ходене, но за лодки беше супер. Мисля, че Стан ще си настрои апарата и при люлееща се лодка и малко светлина, но простосмъртните да снимат животни в тези условия ми се вижда доста съмнителна дейност. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Преди време си бяхме говорили с @master_of_germs за един кален вулкан в Карибския район. Не ме привлече идеята, но все пак Totumo Mud Volcano изглежда осигурява възможност за много готини снимки, а е много близо до Картахена: 

 

IMG_8571.jpeg

 

https://kelliepaxian.com/blog/cartagena-colombia-travel

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , ruwenzogy каза:

Това не е ли същото, като това -  Volcan de Lodo del Mingo,  което го има в моята програма. Леко разминаване в имената....

Предполагам, че е същото място, аз го копирах от блоговете, които разглеждам в момента и го представят атрактивно. 

Връзка към коментар
преди 9 минути , Lindt каза:

Преди време си бяхме говорили с @master_of_germs за един кален вулкан в Карибския район. Не ме привлече идеята, но все пак Totumo Mud Volcano изглежда осигурява възможност за много готини снимки, а е много близо до Картахена: 

 

IMG_8571.jpeg

 

https://kelliepaxian.com/blog/cartagena-colombia-travel

Оги, същото е, за което говорихме. Но това с височкия кратер е Тотумо. Явно има и доста други кални изворчета в района, просто Тотумо е оформен като конус. Въпросът е дали има коледната група с какво да го комбинират? Солниците в Галерасамба не е много сигурно, по празниците колко ще са розови или червени. То и от днес за утре може да има голяма разлика в цвета. А червени солници и у нас може да си се гледат. То не че у нас няма и сума ти места, където безплатно да се омажеш с лечебна кал и да се снимаш 😄 

Четох и някакви коментари, че солниците били затворени заради пандемията. Не ми се вярва да са верни, а и това е доста голям район, все ще има откъде да се наблюдават, мисля.

А може би на място в Картахена е най-добре да се реши, какъв точно тур да се направи. Попадах на доста разнообразни еднодневни турове с различна насоченост, като заглеждах да се ориентирам в района. 🙂 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Дани, коледна група няма в карибски район, защото не сме с еднакъв престой в Колумбия и там се разминаваме. Аз и не съм заделяла излишен ден в Картахена, още повече, че в градския парк има ленивци и два вида маймуни. Никакъв шанс да ги зарежем, за да се мажем с кал или да променям в lightroom цвета на солниците, докато ми харесат:sun_bespectacled:

Но слагам снимката, че може на някой след нас да му се прииска подобна фотосесия 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Някой бил ли е в Casanare? Намирам го за място, което предлага много, но в същото време не е супер популярно.
https://lulocolombia.travel/destinations/casanare/

А ето тук намерих, доста приятни трипчета, с доста положителни отзиви в tripadvisor. Свързах се с тях, но за жалост могат да организират трипа след 04 Февруари.
http://www.wildllanos.com

 

Със сигурност ще търся някаква алтернатива и ще направя 3-4 дневен трип.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От многото четене в последно време за Колумбия, оставам с впечатлението, че там без поне базисен испански , комуникацията ще е доста затруднена. Бил съм в доста латиноамерикански страни и никога не съм имал проблеми с английския, но тук изглежда не е точно така....

И другото - кешовицата е предпочитана навсякъде почти, а на някои места си е просто задължително да си плащаш само в брой.

Такива ли са и вашите наблюдения, или аз нещо съм в грешка ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , ruwenzogy каза:

От многото четене в последно време за Колумбия, оставам с впечатлението, че там без поне базисен испански , комуникацията ще е доста затруднена. Бил съм в доста латиноамерикански страни и никога не съм имал проблеми с английския, но тук изглежда не е точно така....

И другото - кешовицата е предпочитана навсякъде почти, а на някои места си е просто задължително да си плащаш само в брой.

Такива ли са и вашите наблюдения, или аз нещо съм в грешка ?

Вероятно зависи и от това колко задълбочени контакти с местните са ти необходими, за да направиш пътуването, което искаш. Мен засега изобщо не ме тревожи липсата на испански. В Саленто всичките ни хостове отговарят на английски, около Тайрона и Минка също си общуваме доста успешно. Ако беше френски и не можехме да предположим как се произнася града или спирката ни и да се придвижим до правилното място, щеше да е много  по-лошо. 

Пари в брой са необходими и дори задължителни при няколко от нашите настанявания, но това не е изненадващо предвид местоположението им. По-добре от тези, които искат банков трансфер. Но тук на Гладстон ни дават добър курс, а ти нали по принцип не ползваш карти? 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като живяла там, ще кажа, че без испански е много, много трудно да се оправиш. Това е проблем в големите градове, а какво остава по малките селца и из джунглите. Ако не знаете испански, най-добре е да си купите местна сим карта с интернет и да използвате онлайн преводачи. Може и да има някое офлайн приложение, проверете! 
Относно плащането - кредитни карти се приемат в големите градове без проблем, но повечето от вас, ще обикалят из провинцията и там не е същото, като в Богота, например. Пари в брой е задължително! Дори и да може да се плаща с карта, първо проверете какви са условията и таксите на банката ви при такива плащания, че накрая една кока-кола да не излезе, колкото бутилка малцово уиски. Пари от банкомат също може да се теглят, но тук отново важи правилото за условията на банката, издала картата. Също гледайте на самия банкомат какво пише. Има банкомати, които работят с чуждестранни банкови карти, но имат такса, която е % от теглената сума. Пускайте си меню на английски, за да сте наясно какво пише.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Хотелът ни в Хардин проведе дълга битка с всякакви знайни и незнайни финансови инструменти и сега вече пораженски се отказа да получи капаро за резервацията. Безценно прекарани поне 2 часа за всички замесени. Бие ги само безполезното разследване на курса на кърв и подмяната ми  за 11 резервации една по една на картата с бъг, имейл и ръчно въвеждане на валидността й :shok:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , ruwenzogy каза:

Кой е този хотел в Хардин, че и на мен от там ми искат предплата, която не смятам да им давам.....

Cabañas Filo de Oro, предвид неудобното разположение над града и многото места, едва ли имаме съвпадение. 

 

Аз съм свикнала през airbnb и booking да теглят пари и го предпочитам, за да не се занимаваме с такси на място или пари в брой, но колумбийското отношение към плащанията с карта явно е доста лошо и като не си гарантират резервациите през платформата, искат капаро по банков път.

 

Връзка към коментар

@Lindt за теб съм убедена, че си ваксинирана, но не знам за другите от вашата компания . От днес има нови правила за влизане - само ваксинирани! Ако не са с пълен цикъл ваксинация - и с тест. Ако не са изобщо ваксинирани- не се допускат. 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.