Прескочи до съдържание

Зимни олимпийски игри Пекин 2022


jungfraujoch

Препоръчани мнения

Tая сутрин си бях навил будилника на 4:55 да гледам спускането.

Звъни. Будя се. Отложили го с един час заради вятър. Навивам си го за 5:55. Лягам си.

Звъни. Будя се. Отложили го с един час заради вятър. Навивам си го за 6:55. Лягам си.

Звъни. Будя се. Отложили го с един час заради вятър. Навивам си го за 7:55. Лягам си.

Звъни. Будя се. Чак сега се сетили да го отложат с цял ден! Чудя се дали утре метеоролигичните им прогнози ще се простират на повече от 1 час.

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

По-късно през деня стана интересно! Нидерландецът (бивш холандец) Патрик Рьост спечели златен медал за изражение при потъване на гемии! Направи олимпийски рекорд в една от първите серии на финала на 5000 м кънки обаче шведът Нилс ван дер Пьол (нидерландец по дядо) му го би в последната серия. Хем се движеше с осмо контролно време до две обиколки преди финала. На шведа му се подигравали в училище, че вместо хокей, избрал кънки бягане. Холандецът се чуди, дали не е трябвало той да избере хокея. Но му остава шанс за злато на друга дистанция. 

 

Владимир Зографски завърши някъде около 20-то място на малка шанца. Казва, че не е доволен. Не мога да преценя. За съжаление спортът му ми е скучен за гледане, а два от три канала, с които разполагам, предаваха точно него. Акробатичните номера на сноубордистките по полигон с препятствия, проектирани като китайски къщи със закривени нагоре стрехи са ми много по-интересни. Обаче за тях е трябвало да си навия будилника за още по-рано.

 

Вечер по първа програма има обзорно предаване за съответния ден на игрите със специални гости. От време на време превключвам на него да чуя за какво си говорят. Вчера говореха за карате, а днес - за гребане.

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 22 минути , домосед каза:

 

 

Вечер по първа програма има обзорно предаване за съответния ден на игрите със специални гости. От време на време превключвам на него да чуя за какво си говорят. Вчера говореха за карате, а днес - за гребане.

 

БНТ са толкова назад в развитието си, че още са в Токио? 

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , stormbringer каза:

че още са в Токио? 

Не само! И в Рио, Лондон, Пекин и Атина са 😉 

Връзка към мнение
На 5.02.2022 г. в 14:27, дядо Пепи каза:

Само бих помолил да бъдем малко по-благосклонни и добронамерени към нашите представители. С тези кинти за подготовка и това ниво на химията, и нейното приложение във "високото спортно майсторство" толкоз. Да са ни живи и здрави!   

Първоначално реших да не отговарям, но сърце, мъжко юнашко не трае... 😛 

 

Лично аз винаги съм бил добронамерен към нашите представители и отчитам условията (или по-скоро липсата на условия), в които се подготвят. В същото време не съм съгласен, че "високото спортно майсторство" е правопропорционално на държавната помощ. Очевидно държавата абдикира от ролята си на катализатор на "високо спортно майсторство" през последните тридесет и кусур години. В същото време съм убеден, че държавната помощ за спорта в сравними страни като нашата не е кой знае колко по-голяма. И въпреки всичко в тези страни продължава не само да се говори за "високо спортно майсторство", но и да се постигат завидни резултати. Обективните причини у нас, а именно шуробаджанащина при разпределение на частта от държавния бюджет предназначена за спорт и директното отклоняване на средства в друга посока са само върха на айсберга. Липсата на държавна политика в спорта би следвало да доведе до преосмисляне на спортните приоритети на нацията. Защото за всички е ясно, че Сеул '88 никога няма да се върне, а в същото време продължаваме да живеем в страната на илюзиите. В крайна сметка, аз като съвестен данъкоплатец, не съм ОК държавата да симулира спортна ангажираност като налива средства в пробита каца, вместо да приоритизира спортовете от национално значение и да финансира само тях. Така, както е във футбола. Сега веднага някой ще каже, че футбола е несравним тъй като там е концентриран обществения интерес, а покрай него рекламодатели и различни "благодетели", но в крайна сметка това е част от "пазарната икономика" към която се стремим. И ако за шортрек, държавата отделя някакви средства въпреки клонящите към нула шансове отново да произведем нова Жени Раданова, защо същата тази държава буквално пречи на футболните грандове да се развиват при положение, че както стана ясно тях кучета ги яли от гледна точка на държавно финансиране. Защо спокойния зимен сън катеричките в Борисовата градина е по-важен от строителството на нов стадион на ЦСКА? Пазейки катеричките замисляме ли се какво ще се случи с "Армията" след още 10-15-20 години когато съоръжението буквално ще се саморазруши? Същото или почти същото е положението и при другите футболни грандове - Левски го държат в будна кома, а сектор "А" на Герена вече е компрометиран след по-малко от 10 години от завършване на строителството. Пловдивските Ботев и Локо са на същото дередже, а държавата се заиграва периодично с търпението на техните привърженици и уж дава едни пари, ама едните още играят на тренировъчната си база, а стадиона на другите е в трагично състояние. Така че този дисбаланс между държавна помощ под формата на подаяния за неперспективни спортове и държавната пречка към футбола, който единствено генерира стабилен интерес от страна на публика, рекламодатели и бизнес е неприемлив за мен и е крайно време за преосмисляне на държавната политика в спорта. Искрено се надявам Руди, който познавам покрай различни професионални дискусии около производството по несъстоятелност и последвало търговско преобразуване на ЦСКА да получи подкрепа и реализира плановете си за реорганизация в спортното министерство, но дали "правоимащите" ще му позволят това? 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 3
Връзка към мнение

Понеже вече се споменаха предпочитания към определени спортове от зимната олимпиада, да споделя и аз моите - най-интересни са ми биатлон, алпийските ски, шорттрек и хокей (с пристрастия към Чехия, САЩ и Канада). Следват бързите кънки. Останалите дисциплини поглеждам по изключение, като най-скучни  са ми  ски бягане (особено дългите дистанции), шейни и скелетон - ако пуснат един куфар в улея, няма да ми изглежда много по-различно :grin:.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не съм видял Liverpool да чакат от Борис Джонсън пари, за да направят новата трибуна, може и да съм пропуснал нещо. ОК, ще се съглася, че West Ham удариха един джакпот, ама и там нещата не са точно като "държавата да ми даде пари" 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И тук ще повтора моята теза, която съм изразявал и по други поводи (а и за други области на живота) - парите за спорта трябват да ги дават зрителите (като си купуват билети/абонаменти за гледане на живо или през различни видове медии), а не политиците. Още повече и най-вече защото първите дават свои пари, а вторите раздават чужди пари. 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, stormbringer каза:

Не съм видял Liverpool да чакат от Борис Джонсън пари, за да направят новата трибуна, може и да съм пропуснал нещо. ОК, ще се съглася, че West Ham удариха един джакпот, ама и там нещата не са точно като "държавата да ми даде пари" 

Само че "Анфийлд" никога не е бил държавна собственост. При нас съществува следният парадокс. Всички или почти всички стадиони са държавна или общинска собственост. В същото време с изключение на няколко общини, които подпомагат футболните си отбори, държавата не си мърда и малкия пръст, за да стопанисва стадионите. Успоредно с това, частните инвеститори практически не разполагат с опции да инвестират законно в чужда собственост. И за капак, когато се появи някой, който желае да инвестира се намират защитници на катеричките...

 

П.П.: Обърни внимание, че никъде не съм написал, че държавата трябва да дава пари. Единственото, което се иска от държавата е да подпомага частните инвестиции в спортните съоръжения, защото вчера завърши "европейското на Африка", както вика Пената и се оказа, че в Камерун има поне шест нови стадиона за които само можем да мечтаем... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Duke каза:

Само че "Анфийлд" никога не е бил държавна собственост. При нас съществува следният парадокс. Всички или почти всички стадиони са държавна или общинска собственост. В същото време с изключение на няколко общини, които подпомагат футболните си отбори, държавата не си мърда и малкия пръст, за да стопанисва стадионите. Успоредно с това, частните инвеститори практически не разполагат с опции да инвестират законно в чужда собственост. И за капак, когато се появи някой, който желае да инвестира се намират защитници на катеричките...

 

П.П.: Обърни внимание, че никъде не съм написал, че държавата трябва да дава пари. Единственото, което се иска от държавата е да подпомага частните инвестиции в спортните съоръжения, защото вчера завърши "европейското на Африка", както вика Пената и се оказа, че в Камерун има поне шест нови стадиона за които само можем да мечтаем... 

 

Специално за Борисовата градина, определено катеричките са доста по-полезни от тези "инвеститори"... Националния стадион там е напълно достатъчен и поне има някаква достъпност и паркинг. А на частните "инвеститори" никой не им пречи да си построят собствен стадион ако искат, свободни терени в софийското поле колкото искаш. Таман ще могат да строят по-евтинко, а и ще имат възможност да реализират икономии от мащаба, примерно МОЛ в стадиона 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, logist13 каза:

Специално за Борисовата градина, определено катеричките са доста по-полезни от тези "инвеститори"...

Не е точно така. Простото правило на палеца е, че от трите опции:

а/ празно място;

б/ неподдържано спортно съоръжение;

в/ поддържано спортно съоръжение

опция б/ е най-вредната.

За да има някаква полза, включително за катеричките, са нужни инвестиции или във в/: ремонт на стадиона, или в а/: изравняване на стадиона от лицето на земята.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, Фил каза:

най-интересни са ми биатлон, алпийските ски, шорттрек и хокей (с пристрастия към Чехия, САЩ и Канада). Следват бързите кънки.

Шорттрека, за съжаление, съдиите успяха да го опорочат. Със замах! На 1000 м мъже. И на полуфиналите, и на финала. 

 

Следа като вече преглътнах наличието на женски хокей, днес направих ново откритие: има смесени двойки в ски скоковете. Това още не мога да си го преведа. Но видях четирима канадци да скачат от радост за бронз.

 

Днес се забавлявах със сноуборд и ски акробатика по заснежени покриви на пагоди и сред комини на ТЕЦ-ове. По покривите се пускат смелчаците в стил Стръмен Наклон. А за дисциплина Голям Въздух е пригодена среда на Чист Въздух. Китайците са построили шанцата сред зрял индустриален пейзаж, доминиран от тухлени стени, ръждясали дограми и комини на въглищни централи. В средата - водна площ, в която не би посмял да си потопиш и лявото кутре, преди да си я прокарал през лабораторен анализ (за умрели пирани). До хоризонта бяло има само на полигона на скиорите. Небесно синьо няма изобщо, макар и комините да не пушат. Предполагам, че е вид олимпийски еко мораториум. Или демо как Китай е лоялен абонат на Парижката, Хавайската, Гренландската, (ти я назови) зелени сделки.

 

Тия спортове са все още толкова млади и необременени от рутина, политика и предразсъдъци, че съдиите не само, че не смеят да подарят нещо на китайчето, ами не смеят да направят даже устна забележка на състезателите, които след фантасмагоричните изпълнения (понякога съчетани със зрелищни падания и/или лигавения), се прегръщат (ако са момичета - гушкат) и събират на седянка без маски да аплодират следващия.

 

За пейзажно сравнение, алпийските стартове са в истинска планина със синьо небе и без индустриален шум. Обаче! И сред планинския пейзаж сняг има само по пистата. Изкуствен до последната снежинка. Като в ски курортите на Южна Африка и Лесото през юли. 

- Сигнахме ги африканците! - зарадва се другарят Си.

 

  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, logist13 каза:

 

Специално за Борисовата градина, определено катеричките са доста по-полезни от тези "инвеститори"... Националния стадион там е напълно достатъчен и поне има някаква достъпност и паркинг. А на частните "инвеститори" никой не им пречи да си построят собствен стадион ако искат, свободни терени в софийското поле колкото искаш. Таман ще могат да строят по-евтинко, а и ще имат възможност да реализират икономии от мащаба, примерно МОЛ в стадиона 🙂

По-горе писах. ОК, катеричките са по-важни. Какво правим с полусрутения стадион на ЦСКА в такъв случай? Оставяме го на произвола на съдбата по подобие на къпалнята над него? Уникален народ сме! Приказката за Нане и Вуте е все по-жива...

Връзка към мнение
преди 15 минути , домосед каза:

Следа като вече преглътнах наличието на женски хокей

Не разбрах дали все пак следиш женския хокей, но днес и този спорт е влязъл в рубриката "Да счупим тъпомера със замах!" 

 

https://dsport.bg/testove-za-covid-pabaviha-mach-ot-hokeinia-turnir-dvata-otbora-igraha-s-maski.html

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 16 минути , домосед каза:

Шорттрека, за съжаление, съдиите успяха да го опорочат. Със замах! На 1000 м мъже. И на полуфиналите, и на финала. 

:huh: Ще погледна довечера репортажите  :grin:... 
Че все пак през деня  и некви кинти тряа се изкарват за пътувания и за (бъдещи) посещения на олимпиади. :grin:

Връзка към мнение
преди 15 минути , Duke каза:

По-горе писах. ОК, катеричките са по-важни. Какво правим с полусрутения стадион на ЦСКА в такъв случай? Оставяме го на произвола на съдбата по подобие на къпалнята над него? Уникален народ сме! Приказката за Нане и Вуте е все по-жива...

 

Стадиона не е със съдбата на къпалнята (или витошките лифтове примерно) само защото още не е прилапан и не е частен. Обаче падне ли в ръцете на "инвеститорите" ще се изпари така, както се изпари една захар на времето. Толкова време мина, а още не научихме елементарния урок, че на местна почва "партньорството" между държавата и частния "инвеститор" е само и изцяло за пълнене на джоба на този "инвеститор" с държавни пари... С други думи, или държавата ще плаща каквото и когато иска "инвеститора", или следва разруха.

Връзка към мнение
В момента, logist13 каза:

 

Стадиона не е със съдбата на къпалнята (или витошките лифтове примерно) само защото още не е прилапан и не е частен. Обаче падне ли в ръцете на "инвеститорите" ще се изпари така, както се изпари една захар на времето. Толкова време мина, а още не научихме елементарния урок, че на местна почва "партньорството" между държавата и частния "инвеститор" е само и изцяло за пълнене на джоба на този "инвеститор" с държавни пари... Или с други думи, или държавата ще плаща каквото и когато иска "инвеститора", или следва разруха.

Така и не получих отговор на елементарен въпрос. Иначе, другото ми е до болка познато и директно препраща към цитираните по-горе национални типажи...

 

Както и да е, нека спрем дотук! Темата е различна...

Връзка към мнение
преди 16 минути , Duke каза:

Не разбрах дали все пак следиш женския хокей, но днес и този спорт е влязъл в рубриката "Да счупим тъпомера със замах!" 

 

https://dsport.bg/testove-za-covid-pabaviha-mach-ot-hokeinia-turnir-dvata-otbora-igraha-s-maski.html

Да, това го чух 😀😀😀

Връзка към мнение

Спортът е много хубаво нещо.Всички имаме различни предпочитания и мнения.Предлагам да  дискутираме ето в тази хубава тема.която @Radnev е създал.

Иначе по темата-и аз нямам много време да гледам,но вечер вкъщи ми дават подробна справка за всичко,което ме интересува.Плюс допълнителна информация-еди кой си, през еди коя си година ,спечели еди какво си.Много е готино!

Нека да е зима и да има много емоции покрай олимпийските игри!

Връзка към мнение

За съжаление нямаше как да гледам Канада-руски олимпийски комитет, женски хокей. Но, се радвам, че нашите са отнесли комитета с 6:1. Мач с намордници, това наистина е прекалено и аз отказвам да гледам подобни гаври.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Покрай пътуването ни в Тенерифе изтървах почти половината от зимната олимпиада и днес наваксвам ударно 🙂

 

Зимните олимпийски ги гледам много повече, отколкото летните. Обичайно не гледам много зимните спортове, но като дойде олимпиада, си наваксвъм за 4 години. На летните олимпийски са твърде много спортоне, за да следя всичко. На зимните игри всичко ми е тъмън като време, прекарано пред телевизора.

 

Най-обичам бобслей. И, колкото и странно да звучи, с еднакъв кеф гредам и кърлинг, и хокей на лед. 

И, може би също толкова странно, еднакво умерено подкрепям в хокея и Чехия, и Русия... и Канада, че и Финландия. Само шведи и американци така и не успяваха през годините да ме вдъхновят от големите отбори. Но някак не разбирам да се подкрепя или ненавижда сляпо чужд национален отбор в какъв да е спорт, камо ли пък това да се обвързва с някакви политически пристрастия. Спортът не трябва да е обвързан с политика, а просто да доставя удоволствие.

 

И тука му е времето да ви представя част от отдавнашните спортни подвизи на най-великия олимпиец в историята, а именно - император Клъвдий I Бух 😀🦉🏒🍾

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Трудно върви на този етап хокейния турнир за чехите. Преди малко победиха във втория мач Швейцария с дузпи, което след изненадващата загуба от Дания в първия кръг означава само две точки и сигурно първо място на РОК в групата. Това пък последното поставя чехите в позиция да играят мач повече преди четвъртфиналите в плейофната фаза. Ясно, че без играчите от НХЛ нещата стават по-трудни, но май и тази година ще остана с големите очаквания. Все пак утре е "вечното дерби" между Чехия и РОК, в което чехите трябва да играят за своята чест...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.