Прескочи до съдържание

Войната в Украйна


Препоръчани мнения

Не виждам нищо притеснително да има подобна тема, в която да се постват коментари визиращи апокалиптичната обстановка . Не Е политическа тема, а от  елементарно тесногръдие никой няма полза. Естествено, ако добрият тон не се запази , темата би могла да се заключи. Но не може и да си заравяме очите в пясъка покрай най-големият военен конфликт от десетилетия насам , да се крием удобно под повърхностното извинение за противоречие с правило на форума и да се преструваме , че не ни вълнува особено ….


 

 

 

 

https://www.heraldscotland.com/news/19950717.anotov-an-225-mriya-reports-worlds-largest-plane-destroyed-hostomel-airport/
 

Вече трети ден няма потвърждение на спекулациите, че единственият в света Антонов 225 ( най-големият самолет в света ) е унищожен при бомбардировка на хамбара, където е бил съхраняван на летището в Хостомел. Според мнения по блогове е бил преместен в началото на военните действия , но за това също няма потвърждение. Ще е много много жалко, ако накрая се окаже, че е унищожен …

 

61A23B56-CD4E-41E5-B13A-A0E3AF231BE9.jpeg.d395d8c6e86968f685cb41d5fe946cdd.jpeg

 

  • Харесвам 17
  • Шок 1
Връзка към мнение


Два скрийншота , които показват огромната разлика в маршрутите на самолетите , вече по-голямата част от  трафика в региона идващ от Азия , преминава  над българското въздушно пространство :

 

FC36993C-424F-4AE0-9416-D91266FF441A.jpeg.42542dfa50fbf442a4580dbaaf3d1782.jpeg
 

 

8388776B-00F6-4393-944C-4BC6622F6D14.jpeg.aecd2e1959bdd44f42509e8a544892a5.jpeg

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към мнение

Японският милиардер Хироши Микитани , СЕО на Ракутен ( най-големият кешбек портал в света и собственик на Вайбър) дарява 1 милиард йени на Украйна:

 

https://www.japantimes.co.jp/news/2022/02/27/national/hiroshi-mikitani-ukraine-donation/

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Не знам как ще помогне темата. Всъщност не знам да има нещо, което да помага в случая. Аз скърбя, че народите на две европейски страни нямат никаква свобода и право на избор, освен да загубят животите си. 

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Какво се случва с руската авиация в момента? Отговорите със сигурност са много, един от тях:

https://www.kommersant.ru/amp/5236969?fbclid=IwAR2GwIvk6nVMdbq52aRV_T7sMDBKrgthya-DRh7xKXBiY9lzeQZCal1AJ08&stamp=637815561661476105

Връзка към мнение

@stanislavpp, абсолютно съм съгласен с теб приятелю. Тази война ни засяга, няма как да е иначе. Аз лично имам и роднини и приятели там и всеки ден съм във връзка с тях. Надявам се да останат живи и здрави, както и всички украинци! И плановете ни за пътуване засяга. Ето и аз се канех да ходя в Лвив през юни, дори финансиране ми дадоха да се ровя из архивите на Лвив, но вече само се надявам, че изобщо Украйна ще оцелее като държава. При първа възможност, ако не стане руска територия ще я посетя разбира се.

Според Дневник: "Видеоклипове, разпространявани в социалните мрежи, сочат, че петролен терминал извън Киев (във Василкив, на 18 км от града) гори, властите в района предупреждават за риск от токсични облаци, които да се разпространят над столицата."

https://www.dnevnik.bg/sviat/2022/02/27/4317249_voinata_den_chetvurti_ruski_chasti_sa_v_centura_na/?ref=rss

  • Харесвам 7
Връзка към мнение


Не е имало нищо по-политическо на света от темата за конфликта в Украйна през последните 8 години, ако изключим онова, което коментирахме в онази заключената тема. Аз не пледирам да се затвори темата, както и не пледирах за онази другата да се затваря. Забелязвам, че някои модератори (визирам директно @chandni) трият постове избирателно и само тези, които на нея лично не й харесват, някои от другите се оставят. Ако не може да предложи обективна модерация, да остави темата на някой друг модератор. Иначе се играе по двойни стандарти, което си е пак право на собственика на сайта, просто да се знае.

По мое скромно мнение, тук трябва да се упомене много точно какво е разрешено и какво не е разрешено да се пише, но да бъде еднакво и за двете страни в конфликта. Никога няма един виновен, никой не може да ръкопляска с една ръка. Примерно да се коментират промените в полетите, отражението на санкциите върху различни аспекти на живота, тактическата обстановка на бойните действия (доколкото е възможно факти), как се отразява конфликта на нас в България.

Сложете някакви правила, които да важат еднакво за всички страни в конлфикта и обяснете къде свършва информацията и започва пропагандата. Поради чувствителноста на въпроса, ще е много трудно да не се прекрачва тази граница.


 

  • Харесвам 16
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 49 минути , Roje каза:

Какво се случва с руската авиация в момента? Отговорите със сигурност са много, един от тях:

https://www.kommersant.ru/amp/5236969?fbclid=IwAR2GwIvk6nVMdbq52aRV_T7sMDBKrgthya-DRh7xKXBiY9lzeQZCal1AJ08&stamp=637815561661476105

А някакво резюме на български, както го прави @stanislavpp ще има ли?

Забелязал съм, че поне няколко човека от форума си мислят че 100% от четящите тук знаят руски и няма нужда да казват нищо повече освен линк или пък смешка на руски език.

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение

На мен тъкмо започна да ми става интересно, правейки паралел между мненията на някои съфорумци по тази тема и ковид темата. Би било интересно да се анализира посоката на коментарите и в двете теми на някои хора 🙂

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , cybersimo каза:

А някакво резюме на български, както го прави @stanislavpp ще има ли?

Забелязал съм, че поне няколко човека от форума си мислят че 100% от четящите тук знаят руски и няма нужда да казват нищо повече освен линк или пък смешка на руски език.

Предлагам да си направим група, неговореща никакъв руски и да отидем да обикаляме Стан-овете. То в този район всъщност изразяват ли някакво мнение по въпроса с военната операция? 

 

 

преди 2 минути , Zlia каза:

На мен тъкмо започна да ми става интересно, правейки паралел между мненията на някои съфорумци по тази тема и ковид темата. Би било интересно да се анализира посоката на коментарите и в двете теми на някои хора 🙂

По-добре да не се анализира!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , cybersimo каза:

А някакво резюме на български, както го прави @stanislavpp ще има ли?

Забелязал съм, че поне няколко човека от форума си мислят че 100% от четящите тук знаят руски и няма нужда да казват нищо повече освен линк или пък смешка на руски език.

Аз бих ти помогнал с удоволствие, защото се занимавам тези дни основно с превод и неутрализиране на руска пропаганда, но горният линк не се отваря.

@Lindt, зависи за кой стан питаш, но за Казахстан и Киргизстан мога да ти кажа, че поне официалните медии са силно проруски, особено в Казахстан, тъй като наскоро руснаците помогнаха Токаев да си запази властта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 10 часа, Lindt каза:

Предлагам да си направим група, неговореща никакъв руски и да отидем да обикаляме Стан-овете.

Е, защо сега така отрязваш някой, който говори някакъв руски. 😉 Все ще съм в помощ. 😜 Ако ли не, обещавам да си мълча на български. 🤗

 

****************************

 

Добавям и един проверен линк, как можете да помогнете:

 

https://how-to-help-ukraine-now.super.site/?fbclid=IwAR3u4IbqAyuIrRoeTvpe066O_mBcNZqAtAniY6LUQxqLhdYdy70EOfqUnUQ

  • Смея се 13
Връзка към мнение
преди 1 минута , Crazy Horse каза:

Аз бих ти помогнал с удоволствие, защото се занимавам тези дни основно с превод и неутрализиране на руска пропаганда, но горният линк не се отваря.

@Lindt, зависи за кой стан питаш, но за Казахстан и Киргизстан мога да ти кажа, че поне официалните медии са силно проруски, особено в Казахстан, тъй като наскоро руснаците помогнаха Токаев да си запази властта.

Аз мога да намеря кой да ми го преведе, просто не ми харесва презумцията, че всички тук разбират/говорят руски. По едно време дори и теми на руски език се пускаха...

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , Zlia каза:

На мен тъкмо започна да ми става интересно, правейки паралел между мненията на някои съфорумци по тази тема и ковид темата. Би било интересно да се анализира посоката на коментарите и в двете теми на някои хора 🙂


Още няма правила на темата, та не знам какво е разрешено да се пише. Много опростен и общ отговор - някои хора се поддават по-малко на масова психоза и пропаганда. Тези неща звучат зле, но работят, иначе нямаше да ги използват.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 3 минути , DaBo каза:

Е, защо сега така отрязваш някой, който говори някакъв руски. 😉 Все ще съм в помощ. 😜 Ако ли не, обещавам да си мълча на български. 🤗

Не! Ще се развали приключението сами да разберем, че за да пием мляко, трябва да издоим..онзи кон там на съседната поляна. 

  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 28 минути , Crazy Horse каза:

Аз бих ти помогнал с удоволствие, защото се занимавам тези дни основно с превод и неутрализиране на руска пропаганда, но горният линк не се отваря.

@Lindt, зависи за кой стан питаш, но за Казахстан и Киргизстан мога да ти кажа, че поне официалните медии са силно проруски, особено в Казахстан, тъй като наскоро руснаците помогнаха Токаев да си запази властта.

А техният съюз, който не го знам на български как се казва ( The Moscow-led CSTO military bloc groups Russia, Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan ) длъжен ли е както Нато да защити всяка своя членка при заплаха? 

Връзка към мнение

Постоянно пускаме линкове на английски не разбирам какъв е проблема с руските ? Гугъл преводачът върши чудеса.

Средната възраст във форума предполага че значителна част поне от най-активните съфорумци едва ли имат голям проблем с разбирането.

Тия дни изведнъж се оказа че украинските ръководители също го говорят.

  • Харесвам 12
  • Шок 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , stanimir каза:

Постоянно пускаме линкове на английски не разбирам какъв е проблема с руските ? Гугъл преводачът върши чудеса.

Средната възраст във форума предполага че значителна част поне от най-активните съфорумци едва ли имат голям проблем с разбирането.

Същото важи и за английския. Според мен повече хора във форума знаят английски отколкото руски, но както се вижда мненията на @stanislavppимат резюме на БЪЛГАРСКИ (каквито са и правилата на форума).

Категорично не съм съгласен с презумцията, че ВСИЧКИ знаят руски и заради това няма нужда от нито една дума на български в мнението.

Ако искаш дай директно само на руски да пишем, щото имало Goog(LENA) преводач?

 

пс. Ако имаш актуална статистика на възрастта на всички четящи тук (и то не само регистрираните), моля да я споделиш

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Трябва ли само да си чешем клавиатурата , много добре си знаем най-общо възрастовия профил на повечето хора които пишем тук от години.

За нерегистрираните и неродените нямам представа наистина.

Нямам никаква драма с какъвто и да е език тук и не виждам смисъл да прехвърляме политиката  върху езика.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 37 минути , Crazy Horse каза:

Аз бих ти помогнал с удоволствие, защото се занимавам тези дни основно с превод и неутрализиране на руска пропаганда, но горният линк не се отваря.

На мен линкът ми се отваря и мога да сложа текста тук, но статията е дълга... Да я публикувам ли?

Връзка към мнение

@stanimir, не мисля, че точно в тази тема трябва да си правим бъзици кой украински ръководител какъв език говори. Аз лично отказвам да говоря с руснаци на руски език от 24 февруари. Освен това, в български форум сме и е редно да ползваме български език. Има достатъчно руски форуми да си практикуваш руския като толкова ти е мил.

Смятам в най-скоро време да достигна поне В2 на украински език.

В Мадрид се събират помощи за Украйна. Скоро тръгват превозни средства за Украйна. С жена ми мислим да се включим като прдадем материали за първа медицинска помощ, както и консервирана храна. Украинската армия и народ имат нужда от нашата помощ.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Аз съм от тези, които не са учили руски (септември 89-та тръгнах на училище, та не го учихме), ама горе-долу смисълът схващам винаги. И в Узбекистан ме питаха откъде знам руски, в България на руски ли се говорило. Казах им, че малкото, което знам, го знам от нелегалните руски стриймове на футболните мачове, ама другото, което им говоря е български, а не руски. Сега сериозно ли това не го разбира някой  примерно: "ЕС принял беспрецедентные санкции против российской авиаотрасли, которые на практике лишают российские авиакомпании возможности использовать европейские самолеты."  Примерно "страхования" идея си нямам какво е, ама общия смисъл го схванах на статията.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , stanimir каза:

Трябва ли само да си чешем клавиатурата , много добре знаем най-общо възрастовия профил на хората които пишат от години тук.

За нерегистрираните и неродените нямам представа наистина.

 

Честно да си кажа мен ме дразнят вицовете на руски и препратките към техни сайтове, защото не ми се занимава да си нося телефона и да сканирам с транслейтър картинките, за да разбера шега, която по произход така или иначе не е руска. Но си знам, че възприемам всяка информация на руски като тотално недостоверна и не се чувствам ощетена, че не знам какво пишат, просто отношението ми за цитиращия леко охладнява, което може и да е несправедливо, но е факт... 

И.. около нас май никой не говори руски, а не смятам, че не сме активни магеланци. 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.