Прескочи до съдържание

Войната в Украйна


Препоръчани мнения

Дани Магелани

Няма смисъл да се спори. Едни слабо разбират руски, други слабо разбират английски. Всеки се справя както може. С Гугъл преводач или с помощ от приятел. Аз лично съм благодарна на тези, които си прават труда да преведат от английски  в кратка форма ползата от даден постнат линк. А като видя, че ме интересува, превеждам с помощ на Гугъл.

Бих превела от руски, когато някой има нужда. Нали за това е този сайт - да си помагаме? 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Някои хора май не разбират изобщо проблема.

Не е проблем да има линкове към статии на руски, но след кратко резюме на български за какво иде реч - пък после който иска да си го превежда както иска.

Шеги изцяло на руски, мнения изцяло на руски и теми изцяло на руски (или на какъвто и да е друг различен от български език) са против правилата на форума, освен ако нещо не се е променило.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Не знам как ще помогне темата. Всъщност не знам да има нещо, което да помага в случая. Аз скърбя, че народите на две европейски страни нямат никаква свобода и право на избор, освен да загубят животите си. 

 

Бойкот и тотална изолация на всичко Руско и Беларуско, няма друг начин всеки лично заклеймява и премахва де що има за да си останат изолирани и сами.

Войната се води навсякъде, дори и пред клавиатурите.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , vinidj каза:

Бойкот и тотална изолация на всичко Руско и Беларуско, няма друг начин всеки лично заклеймява и премахва де що има за да си останат изолирани и сами.

Войната се води навсякъде, дори и пред клавиатурите.

 


Точно така, може да спреш да използваш горива и енергия, на първо време. Ама то май гориво е нужно и за разноса на стоките по магазините, за пътуване с каквото и да било, ще се наложи да минеш на фотосинтеза и фотоволтаици и да не ходиш никъде, ако държиш да дадеш личен пример за бойкота. 🙂  Или по бензиностанциите и от енергото ще искаш обяснение за произхода на горивото и тока? 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 минута , vinidj каза:

Бойкот и тотална изолация на всичко Руско и Беларуско, няма друг начин всеки лично заклеймява и премахва де що има за да си останат изолирани и сами.

Войната се води навсякъде, дори и пред клавиатурите.

 

А не мислиш ли, че обикновеният руснак страда  също толкова от политиката на Путин? И те дават безмислени жертви.

Имам познати руснаци и украинци. Прекрасни хора, широки души! Страдам еднакво и за едните и за другите!

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Прави ми впечатление как военния конфликт се пренася като отношение към гражданите на държавите живеещи там.

Мое мнение, но не мисля че руските граждани или украинските имат каквато и да е вина или право на избор за случващото се. Не съм видяла референдум да е проведен в Русия за или против да се нападне Украина за да пренасяме нагативите върху граждани, език или каквото и да било различно от политици.

 

Това че някой с някойто си мери .... работите , не е нищо друго освен политика на големите и това се отразява пряко върху гражданите на воюващите държави, без изобщо те да имат право на мнение, камо ли да им се вменява вина или да ги натоварваме с негативно отношение.

 

  • Харесвам 21
  • Браво 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, FlyTraveler каза:

ложете някакви правила, които да важат еднакво за всички страни в конлфикта и обяснете къде свършва информацията и започва пропагандата. Поради чувствителноста на въпроса, ще е много трудно да не се прекрачва тази граница.

Подкрепям с две ръце !!! 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 8 минути , vinidj каза:

Бойкот и тотална изолация на всичко Руско и Беларуско, няма друг начин всеки лично заклеймява и премахва де що има за да си останат изолирани и сами.

Войната се води навсякъде, дори и пред клавиатурите.

 

Аз смятам руския народ за жертва на откачен диктатор и макар да нямам никакви възражения да има санкции, ми е тъжно за тях и че са изоставени, изолирани и сами. Защото те пък даже не знаят защо се бият и никой не им събира помощи. 

А проблеми с езика им нямам, само че пропагандата и цензурата им никога не е спирала и да търсиш нещо достоверно е като игла в купа сено.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Станислав я започна добре темата, по информативен начин и поне от моята камбанария - безпристрастно. Обаче модераторите да се ослушват яко, понеже тая тема има повече потенциал за ескалация и от ОНАЯ тема.

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

Аз пък ще си позволя да Ви постна тази статистика, за да подскажа къде е заровено кучето. Защото смятам, че в момента Украйна ( определени групировки  и властта, не жителите на страната ) играят ролята на Ван дер Любе. А го отнася обикновения човечец, принуден да денува в мазето, да се жени в метрото и ражда там. И тайничко си пожелавам почеко хора, четящи форума да видят моето мнение преди някои от т.н. модератори го изтрие, както направи вчера. Може би, защото моето мнение не съвпада с неговото. 

  • Харесвам 14
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , vinidj каза:

Бойкот и тотална изолация на всичко Руско и Беларуско, няма друг начин всеки лично заклеймява и премахва де що има за да си останат изолирани и сами.

Войната се води навсякъде, дори и пред клавиатурите.

 

Oсобено България е буквално бомбардирана от руска пропаганда. Войната се води и онлайн, разбира се. Аз от 2014 г. насам, дори сувенири, които са ми подарявали руски отиват на боклука, директно. Съгласен съм, че не можем да бъдем враждебни към всички руски граждани, но като знам колко са облъчени от пропаганда, при едун референдум не съм толкова убеден, че няма да има поне 60% в подкрепа на войната. А, иначе, да, трябва да третираме руснаците на индивидуален принцип. Дали подкрепят Путин и войната или не, поне аз така правя. Това не означава, разбира се, че бих стъпил отново в Русия, за Беларус да не говорим.

 

@дядо Пепи, с такива списъчета може да се замеряме до утре. Аз да почна ли да изреждам руските агресии само през миналия век?! Говорил ли си с финландци, грузинци, поляци, чехи, унгарци? Те помнят. А, през този век? Но, какво доказва това? Фактът, че американците правили инвазии тук и там с нищо не може да оправдае руската инвазия на Украйна. Русия е агресор и ако не бъде спряна може и България един ден да стане руска губерния или май някои уж българи това искат?!

  • Харесвам 19
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 29 минути , stanimir каза:

Постоянно пускаме линкове на английски не разбирам какъв е проблема с руските ?

Аз лично не допускам да форум за пътувания да има човек, който да обича да пътува и да не говори английски.

 

Относно позволените теми и модерацията: може би няма да е зле наистина да има конкретни правила, на база на които да се прецени кое става за форума и кое не.

Връзка към мнение

Айде едно неутрално мнение, то даже е по-скоро въпрос. Чета сега, че Германия ще праща някакви стари гаубици на Украйна. Тях горе-долу знам от къде ще ги прекарат - през Полша. Ама и Естония щяла да дари 9 гаубици D-30. Изключвам, че звучи като виц направо, понеже това са някакви съветски оръдия от 60-те години, ама как точно ще ги прекарат от Естония до Украйна или се казва просто: "Даряваме ви ги, елате да си ги вземете"?

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Политическите теми са забранени във форума, за да не се караме помежду си.

И мен тази тема, както и другата тема, която изпуснах защо са я затворили, ме интересуват много повече от това кой къде е в момента и къде смята да ходи. Но това е форум за пътувания и е нереалистично, а и нечестно, да очаквам да модерират политически мнения, съответно да налагат правила, колкото и да ми е интересно да чуя мненията на някои от вас по въпроса.

Затова се опитайте да пишете по-безпристрастно и с факти, а не с лозунги.

 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев

 Връщам темата към началната и идея.

 

Тъй, като имам доста познати и приятели там, има страшно много и бесарабски българи, които учат в България, а техните семейства са в Украйна.

 

Нека, който има някакви връзки или знае начин (имейл/телефони) по-който да може да се организира зелен коридор (вероятно с автобуси) от Украйна към България, да помогне.

 

Веднага мога да предоставя телефонния номер на момиче, което ще разпространи новината между останалите украинци.

 

Малко от социалните мрежи на познатите в България

 

Screenshot_20220227-105340_Instagram.jpg.d70f5fc2341d2148ad14e991b1820635.jpg

 

Има възможност да се поиска от българското правителството да се създаде зелен коридор и да се помогне за изтеглянето на етническите българи и техните роднини от следните региони..

 

Утре/вдругиден ще свикаме журналисти и ще представим нашите условия пред българското правителство.  (Извинявам се, ако са допуснати грешки в превода)

 

Screenshot_20220227-105845_Instagram.jpg.84b4ed1c81728f89ef6aaf029edf4d39.jpg

 

В същото време в Полша и по специално в Краков, положението около централната гара е доста неприятно. Доста автобуси с майки и малки деца пристигат от Лвив, много организации правят транспорт от границата до града. Има едно/две места където можеш да дариш дрехи/храна/продукти от първа необходимост. 

 

Положението е отвратително, но съм сигурен че украинците ще преминат и през това.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 16 минути , Crazy Horse каза:

Oсобено България е буквално бомбардирана от руска пропаганда.


Това е някаква шега сигурно. Виж основните телевизионни канали в България. Булсатком е спрял руските канали (приятел от София ми каза). Пропагандата е очеизвадно в полза на тези, които въоражиха украинците и ги използват сега за пушечно месо. 

  • Харесвам 9
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , ivailo_radev каза:

Тях горе-долу знам от къде ще ги прекарат - през Полша. Ама и Естония щяла да дари 9 гаубици D-30. Изключвам, че звучи като виц направо, понеже това са някакви съветски оръдия от 60-те години, ама как точно ще ги прекарат от Естония до Украйна или се казва просто: "Даряваме ви ги, елате да си ги вземете"?

 


Тежката (и леката) военна техника, откъдето и да идва, я карат до полско-украинската граница, където я предават и вече вътре в Украйна е украинска собственост и с украински персонал. Всички украински летища са или под руски контрол или разрушени. Няма и как да влязат във въздушното пространство, та по въздуха не става. По море също. Не знам дали тези доставки, които текат в момента са важни за Русия. По-скоро бих предположил, че не, тъй като иначе щяха да ги стрелят от въздуха още като минат границата (небето над Украйна е тотално под руски контрол). От друга страна вчера свалиха въздушен десант в Лвовска област (на изток от Лвов), което показва, че нещо ги притеснява и в тази част на страната. В Лвов първоначално беше евакуирано американското посолство (май и други). Сега не знам дали не са и във Варшава.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 11 минути , FlyTraveler каза:


Това е някаква шега сигурно. Виж основните телевизионни канали в България. Булсатком е спрял руските канали (приятел от София ми каза). Пропагандата е очеизвадно в полза на тези, които въоражиха украинците и ги използват сега за пушечно месо. 

Не, не е. Руска пропаганда има включително в парламента.

 

преди 43 минути , Дани Магелани каза:

А не мислиш ли, че обикновеният руснак страда  също толкова от политиката на Путин? И те дават безмислени жертви.

Имам познати руснаци и украинци. Прекрасни хора, широки души! Страдам еднакво и за едните и за другите!

 

преди 41 минути , funny каза:

Прави ми впечатление как военния конфликт се пренася като отношение към гражданите на държавите живеещи там.

Мое мнение, но не мисля че руските граждани или украинските имат каквато и да е вина или право на избор за случващото се. Не съм видяла референдум да е проведен в Русия за или против да се нападне Украина за да пренасяме нагативите върху граждани, език или каквото и да било различно от политици.

 

Това че някой с някойто си мери .... работите , не е нищо друго освен политика на големите и това се отразява пряко върху гражданите на воюващите държави, без изобщо те да имат право на мнение, камо ли да им се вменява вина или да ги натоварваме с негативно отношение.

 

Руснаците от над 20 години си гласуват за този лидер. Така че са точно толкова жертви колкото и германците 39-та - 0.0%

  • Харесвам 4
  • Шок 1
  • Браво 6
Връзка към мнение
преди 54 минути , FlyTraveler каза:


Точно така, може да спреш да използваш горива и енергия, на първо време. Ама то май гориво е нужно и за разноса на стоките по магазините, за пътуване с каквото и да било, ще се наложи да минеш на фотосинтеза и фотоволтаици и да не ходиш никъде, ако държиш да дадеш личен пример за бойкота. 🙂  Или по бензиностанциите и от енергото ще искаш обяснение за произхода на горивото и тока? 

Имам електрическо колело, енергията вкъщи е от ядрена Българска електроцентрала, оказва се натиск над Опек, доставят и произвеждат повече от там и така има начини. Няма никакъв смисъл от осмиване и подигравки, много бързо може да постигнем децентрализация от окупатора.

преди 54 минути , Дани Магелани каза:

А не мислиш ли, че обикновеният руснак страда  също толкова от политиката на Путин? И те дават безмислени жертви.

Имам познати руснаци и украинци. Прекрасни хора, широки души! Страдам еднакво и за едните и за другите!

Не съм карал обикновения Руснак да пресича чуждестранна граница и да убива чужди граждани. След като са невинни да си вземат вожда и да го озаптят, да не изпълняват нарежданията му. Докато го правят са едни обикновени окупатори и военно престъпници.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , tch каза:

Не, не е. Руска пропаганда има включително в парламента.

 


Мненията, ако изобщо може да се смятат за про-руски (според мен са про-български) в парламента са от 13 народни представители срещу 200+ в полза на друга чужда държава.

  • Харесвам 6
  • Шок 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Радвам се, че администраторите във форума най-после осъзнаха, че "политиката" (събирателна дума, с която често се оправдава ненужна модераторска намеса) е част от нашето ежедневие и няма как вечно да стоим със заровени глави в пясъка...

 

Относно темата, бих искал да апелирам единствено към това да си служим с факти и да се въздържаме от политически коментари и анализи...

 

Факт е, че ставаме свидетели на вероломно нападение на суверенна европейска държава от самозабравил се диктатор. Изхождайки от този факт няма как държава член на НАТО и ЕС, каквато е България, да остане безучастна и неутрална. Защото днес агресията е насочена към Украйна, но утре целта може да бъде Грузия (отново) и Армения...

 

Затова нека ограничим употребата на основната опорна точка - какво ще правим без руските енергийни ресурси и да се съсредоточим върху фактите...

 

Докато пиша това, хора умират в Украйна и вината за това е само в един самозабравил се диктатор!

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , vinidj каза:

Имам електрическо колело, енергията вкъщи е от ядрена Българска електроцентрала, оказва се натиск над Опек, доставят и произвеждат повече от там и така има начини. Няма никакъв смисъл от осмиване и подигравки, много бързо може да постигнем децентрализация от окупатора.
 

Не съм карал обикновения Руснак да пресича чуждестранна граница и да убива чужди граждани. След като са невинни да си вземат вожда и да го озаптят, да не изпълняват нарежданията му. Докато го правят са едни обикновени окупатори и военно престъпници.
 


Откъде знаеш откъде ти е ел. енергията у вас? Ако е от АЕЦ Козлодуй, той работи с руско ядрено гориво и съвсем скоро ще му е нужна профилактика на реактор, с руски резервни части. Колкото и да произвеждат ОПЕК, повечето петрол в България идва от Русия. Ние нищо не можем да постигнем, освен да обсъждаме положението.

Ако става въпрос за военнопрестъпници, мога да ти постна снимки на елитния отряд "Азов" от украинската национална гвардия, съставен от националисти и нео-нацисти. С вдигнати за нацистки поздрав ръце и зад тях знамената на НАТО, Украйна с емблемата на отряда и едно със схвастика. На съвеста им ( както и на други подразделения на украинската армия) тежат животите на хиляди цивилни техни съграждани в Донбас, геноцид, провеждан 8 години. Точно те се бият с армиите на ДНР и ЛНР в момента.

 

274860251_10227384510695540_1820864150621488460_n.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, stanislavpp каза:

155967372_Screenshot_20220227-125219_SamsungInternet.jpg.e47765c2a698600487ad18b39fd13676.jpg

Благодаря ти за споделянето. БЧК на "Джеймс Баучер" днес работи до 17 ч. Нека сега забравим споровете и ако можем, да помогнем по някакъв начин. Ние отиваме да купим каквото можем, за да успеем до края на работното време на БЧК да го оставим.

  • Харесвам 8
  • Браво 3
Връзка към мнение

Боже, @FlyTraveler, надявам се да си се договорил да ти плащат в някаква нормална валута, че като гледам рублата как се срина ...

  • Харесвам 8
  • Браво 8
  • Смея се 5
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.