Прескочи до съдържание

Истанбул през пролетта на 2022


magyyy

Препоръчани мнения

Здравейте! Честит празник на всички съфорумки! Бъдете здрави, обичани, щастливи и ценени! Много пътешествия и незабравими преживявания!

Вече резервирах хотел за нашето самостоятелно пътуване до Истанбул: https://www.aganhotel.com/en/

Ще пътуваме с автобус на Метро или Нишикли. Ще помоля за съвети как да стигнем от автогарата до хотела, както и относно програмата за 4 дни. Местата и мероприятията, които плануваме са:

-Света София, Синята джамия, водохранилище (Теодосий или Йеребатан), Топкапъ

-Долмабахче

-Принцови острови (възнамеряваме да прекараме максимум 2 часа там)

-разходка с корабче по Босфора

-кафенето на Пиер Лоти

-един от двата аквариума

-Сапфир

-евентуално, ако остане време Миниатюрк

Приемам предложения за други места. Ходила съм на повечето, но останалите от групата не са. Ще има и 2 деца с нас - на 10 и 12. Общо 6 души сме.

 

Връзка към коментар
преди 40 минути , magyyy каза:

 

Вече резервирах хотел за нашето самостоятелно пътуване до Истанбул: https://www.aganhotel.com/en/

Ще пътуваме с автобус на Метро или Нишикли. Ще помоля за съвети как да стигнем от автогарата до хотела.

Според мен по-лесният вариант е с:

1. Метро от Otogar до Yenikapi (последна спирка).

2. На Yenikapi търсите входа за Marmaray  и правите прекачване за една спирка. Слизате на Sirkeci.

На Sirkeci долу до самите релси ще видите много табели за различни изходи, които са много. Ако имате късмет, ще попаднете на табела Hodjapasa. Потърсете асансьор! Ако успеете да се качите на асансьора за Hodjapasa, ще излезете на метри от хотела ви, ето тук. Ако тръгнете по ескалаторите, неминуемо ще излезете на главния изход на Мармарай-Сиркеджи ето тук. Освен това, ако сте с куфари, е неудобно да се носите по ескалатори, които са поне четири отделни серии. Асансьорът май беше към 9 етажа.

На излизане от Мармарай не забравяйте да си лепнете истанбулкартите на оранжевите машинки за refund.

Има друг вариант:

1. Метро от Otogar до Aksaray (предпоследна спирка).

2. И по-сложното, на Аксарай трябва да потърсите трамвая на спирка Yusufpaşa  и да го хванете до спирка Gulhane. Които са едни ненужни 600 метра в непозната среда.
Така че твърдо съм за вариант 1.

 

За програмата... ако ходите до Принцови острови за два часа, да знаете, че имате по час и половина път на посока и ще ви отиде почти цял ден.

 

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , magyyy каза:

Здравейте! Честит празник на всички съфорумки! Бъдете здрави, обичани, щастливи и ценени! Много пътешествия и незабравими преживявания!

Вече резервирах хотел за нашето самостоятелно пътуване до Истанбул: https://www.aganhotel.com/en/

Ще пътуваме с автобус на Метро или Нишикли. Ще помоля за съвети как да стигнем от автогарата до хотела, както и относно програмата за 4 дни. Местата и мероприятията, които плануваме са:

-Света София, Синята джамия, водохранилище (Теодосий или Йеребатан), Топкапъ

-Долмабахче

-Принцови острови (възнамеряваме да прекараме максимум 2 часа там)

-разходка с корабче по Босфора

-кафенето на Пиер Лоти

-един от двата аквариума

-Сапфир

-евентуално, ако остане време Миниатюрк

Приемам предложения за други места. Ходила съм на повечето, но останалите от групата не са. Ще има и 2 деца с нас - на 10 и 12. Общо 6 души сме.

 

Аквариумите са повече от 2. На мен ми беше най-интересно в Sea Life Akvaryum, а в Istanbul Akvaryum ми харесаха супер много пингвините. А пък в Emaar Akvaryum има огромен крокодил.

Щом ще сте с деца задължително Миниатюрк и бих добавил Музея на Рахми коч.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, magyyy каза:

Ще помоля за съвети

Отделих въпроса в отделна тема, където ще си задаваш колкото си искаш въпроси и ще получиш отговори.

За придвижването от автогарата вече са казали, има и още поне два варианта, но няма да те обърквам повече. :smile:

 

Колко дни планирате да е пътуването?

Връзка към коментар
преди 5 минути , Mary каза:

Отделих въпроса в отделна тема, където ще си задаваш колкото си искаш въпроси и ще получиш отговори.

За придвижването от автогарата вече са казали, има и още поне два варианта, но няма да те обърквам повече. :smile:

 

Колко дни планирате да е пътуването?

Благодаря, @Mary!

 Ще прекараме 4 дни (може и половина). На 03.05 пристигаме, а на 07.05 тръгваме обратно (ако решим да видим още нещо, може да тръгнем с нощния автобус)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, magyyy каза:

Света София, Синята джамия, водохранилище (Теодосий или Йеребатан), Топкапъ

Тези можете да ги видите още пъвия ден - всичко е на пешеходно разстояние от хотела ви.

През май уж ще го отворят Йеребатан, но дали ще е още в началото на май не знам, по-скоро не.

Синята джамия е в ремонт, който дали ще е сършил не знам, но тя и не е забележителна с нещо, та можете да я пропуснете, а да посетите някоя друга.

 

Втория ден си починете от дворци и се разходете до островите или направете обиколка по Босфора. Тук ще добавите каквото ви се иска - Сапфир, Миниатюрк или нещо друго - ваш избор.

 

преди 1 час, magyyy каза:

разходка с корабче по Босфора

Разходката може да бъде пътуване с ферибот до някоя отдалечена точка и връщане или специално корабче, което отива до втория мост и се връща - тук има два официални варианта и много неофициални. В пътеводителя сигурно съм ги написала.

 

Трети ден - започнете с Долмабахче, после може да продължите с разходка по Истиклял, кула Галата и надолу към моста Галата. От там хващате корабче по Златния рог и отивате в Пиер Лоти, като преди това можете да видите Рахми Коч музей, ако ви е интересно, но там отиват поне два часа.

 

Четвърти ден - аквариум + азиатска част - поне до Девичата кула можете да се разходите, а може да включите и кулата Чамлъджа.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Argentique каза:

За програмата... ако ходите до Принцови острови за два часа, да знаете, че имате по час и половина път на посока и ще ви отиде почти цял ден.

Благодаря, изпревари ме с тази важна подробност. Тъй като е всеизвестно, че лично аз имам огромен сантимент към Принцовите острови, бих препоръчал същите да бъдат оставени за следващо посещение на Константинопол. Това в случай, че за няколко дни при първо посещение се търси ефектът "опознаване на града и посещение на основните забележителности". Принцовите острови изискват друга нагласа и поне един ден за Буюк Ада с изкачване до параклиса на върха...

 

От друга страна при първо посещение на мегаполиса, задължително препоръчвам разходка с градските фериботи на Sehir до устието на Босфора на Черно море, обяд в местен ресторант с панорамна гледка и връщане обратно, което отново изисква цял пълен ден, но като за първо посещение изживяването е незабравимо...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз също съм със сантимент към островите и като цяло към гледките към море от баир, дори да трябва да го катеря пеша.

Отидохме до Буюкада при първото ни посещение на града, защото видях снимки на острова в нета и казах „искам“. 🙂 Доколкото знам, файтоните вече са заменени с електромобили, но ние винаги сме ходили пеша там. Само параклисът все е затворен горе. Има страхотни гори от средиземноморски бор на Буюкада. 

 

20181224_123749.jpg.9d62ea3823ef5dedc4d3d140ffd79160.jpg

 

Тези кадри са от една Коледа, улучихме време.

 

20181224_132235.jpg.97c0edc61f3fd05e66964ed6692d2751.jpg

 

20181224_132653.jpg.e068c595c1744526c3240df4f165d104.jpg

 

Който иска да види природа близо до града – това е мястото. С нотка романтика, като от някоя отминала епоха. 

DSC_0238.JPG.7f7df61b7e1ccb59c43cb5b36c31959b.JPG

 

Дългият тур по Босфора (с кораб от Еминьоню малко след 10 всяка сутрин), препоръчан от @Duke, е чудесна идея за спокоен ден. Стига се до селцето Анадолу Каваъ и се връщате със същия кораб. Престоят е два часа и нещо и на нас са ни били напълно достатъчни да се качим пеша до крепостта Йорос (към километър, но наклонче) и после да обядваме в ресторант до водата. И така два пъти. Горе също има заведения, че и с гледка, но някак исках да ми мирише на море повече. 🙂

 

20181105_143531.jpg.ba855a4f6ff242acfc5d27221b82bf8d.jpg

 

Ето тук, ноември, 20 градуса, чайки, море, не знам защо сиртаки от „Зорба“ за фон, лодчици се поклащат, а ние се радваме на пресен паламуд баш в сезона му. 🙂

 

20181105_140348.jpg.40b209ba3a1d26197ed65fbd7d13d1de.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Да споделя малко информация след 2 направени запитвания по мейл:

Йеребатан ще отвори през втората половина на 2022, но не знаят точно кога. Няма да е през май, както някой беше писал.

Isfanbul/Vialand отваря на 23 април. Дано съм била полезна.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
Преди 1 час, magyyy каза:

Да споделя малко информация след 2 направени запитвания по мейл:

Йеребатан ще отвори през втората половина на 2022, но не знаят точно кога. Няма да е през май, както някой беше писал.

Isfanbul/Vialand отваря на 23 април. Дано съм била полезна.

Аз го писах. Четох интервю на кмета на Истанбул и там ясно казва, че Йеребатан ще отвори през май. Разбира се, винаги има възможност да не е така.

А ти кого запита?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

А ти кого запита?

Писах мейл директно до този, който беше посочен в сайта на Йеребатан. Ето отговора:

Цитат

 

Hello,

The Basilica Cistern was closed to visitors due to the ongoing restoration work. The Basilica Cistern is planned to be opened in the second half of 2022.

 

Would you consider visiting the Şerefiye Cistern?

Although the Şerefiye Cistern, one of the oldest water structures in the Historic Peninsula of Istanbul with a history dating back almost to 1,600 years ago, does not have a construction epitaph, it is predicted based on the architectural features that it was built during the reign of Theodosius II (408 - 450).

 

https://www.serefiyesarnici.istanbul/en

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Моят младеж при първото си посещение, тогава може би около 12 годишен не се впечатли от нищо.....ще видим сега при повторно ходене и вече малко по-голям. Добре, че беше музеят на Рахми Коч. Препоръчвам с две ръце. На мен също много ми хареса. А какво чуха ушите ми при посещението на кафето с възглавничките...... а аз толкова исках да отида и да го видя.:)/ в една друга тема видях симки от там и се сетих, но вече май е разрушино/.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, rumbich каза:

Моят младеж при първото си посещение, тогава може би около 12 годишен не се впечатли от нищо.....ще видим сега при повторно ходене и вече малко по-голям. Добре, че беше музеят на Рахми Коч. Препоръчвам с две ръце. На мен също много ми хареса. А какво чуха ушите ми при посещението на кафето с възглавничките...... а аз толкова исках да отида и да го видя.:)/ в една друга тема видях симки от там и се сетих, но вече май е разрушино/.

За детето на 12 (моя племеница) съм сигурна, че ще се впечатлли най-малкото от факта,че е  в друга държава, тъй като не е била извън България, но Истанбул няма да предизвика ефекта WOW за нея. Детето, което е на 10 г. ще се радва на всичко. Тя е много запален турист.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 14 минути , magyyy каза:

Къде на автогарата можем да си закупим и заредим Истанбулкарт? Дали ще се ориентираме лесно към метрото?

От метростанцията.

Тя се намира в средата на автогарата. Като ви спре автобусът, минавате през офисите и излизате в средата, където е и метрото.

За ориентация можете да погледнете картата.

Отстрани, под формата на шестограм са офиси на десетки автобусни превозвачи, но всички автобуси спират от външната страна, както се вижда и на показаната от мен карта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , magyyy каза:

@Mary Благодаря! А случайно да знаеш нещо за "дигитална" Истанбулкарт с приложение на телефона?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.belbim.istanbulkart&hl=bg&gl=TR

Не мисля, че става с наш номер, но пробвай.

Дигиталната я рекламират доста при тях, че става не само за транспорт, но и за плащане в разни магазини.

Връзка към коментар

Ако няма карти към метрото, защото е възможно, продават и по сергиите. Важното е да ползвате ключовата дума „истанбулкарт“ с въпросителна интонация, ще ви насочат.

Обаче с някои международни думи трябва да се внимава. След произнасяне на думата „алкохол“ в един убит хранителен магазин в Кападокия, без да искам се сдобих с бутилка вино в черна торба (да не се вижда), с винтова капачка (да пием веднага) и две пластмасови чаши (пак за веднага). Бога ми, в този миг нямахме желание да пием, но така бързо ни го връчиха, че се предадохме. 🤣

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
На 31.03.2022 г. в 10:18, Mary каза:

Не мисля, че става с наш номер, но пробвай.

Дигиталната я рекламират доста при тях, че става не само за транспорт, но и за плащане в разни магазини.

Може да се ползва само, ако имате турски номер, за съжаление 

преди 1 час, Semi_ каза:

Колко човека може да ползват една Истанбулкарт?

До 5 души могат да използват една пластика на Истанбулкарт, но намаление при прикачване от едно на друго превозно средство  дава само за първия човек. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 31 минути , Semi_ каза:

Откъде може да се хване корабче за разходка по Босфора? Самостоятелно, а не с фирмите, които предлагат?

До моста Галата на Еминьоню. Тук.

Разписание и цени.

Но те пак са фирма. 🙂

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Ето, че най-сетне дойде и нашия така чакам ден. Вече сме в автобуса. Пътуваме от Добрич с Метро. Не съм очарована. Пришпорваха ни да тръгнем 20 минути преди посочения час на тръгване. 10 минути обяснявах,че още един човек чакаме и няма да се качим докато не дойде. Спряхме на изхода на града и в един момент дойде една девойка с крясъци и викове на турски. Оказа се,че те са дошли за 19.30ч, но уви...ние потеглихме в 19.13ч. Такъв скандал направи...и с право.

Нямам търпение да пристигнем. Надявам се,че ще се оправим лесно на автогарата за изхода на метростанцията.

Утре го дават да вали и най-вероятно ще сме по музеи и аквариума.

Ще споделя скоро впечатления и информация.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.