Прескочи до съдържание

Истанбул през пролетта на 2022


magyyy

Препоръчани мнения

преди 4 минути , magyyy каза:

Един бърз въпрос: в колко часа най&рано можем да посетим Света София и Синята джамия? Искаме да избегнем навалицата, която беше днес.

Синята джамия спокойно можете да я пропуснете. Принципно не е нещо wow, но сега била и в ремонт.

 

Джамиите нямат работно време, та явно е въпрос на организация на влизането в Света София, ако все още ги има пропусквателните режими пред нея.

Аз бих погледнала кога е първата молитва и да се съобразя с това.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Джамиите сме ги оставили за последния ден, т.е. събота. Ще отидем рано сутринта.

За утре съм планирала да сме в 9ч на Долмабахче сарай, после от Кабаташ с корабче до Принцовите острови. Връщаме се и отиваме до Ортакьой. Добре ли е съчетана програмата? Къде в Ортакьой са кумпирите? Искам да отидем до джамията (отвън), но и да пробваме пълнени картофи. 

Освен около моста Галата, къде на друго място има вкусна улична храна? Някъде бях чела за миди, но...така и не видях.

Връзка към коментар
преди 25 минути , magyyy каза:

Къде в Ортакьой са кумпирите?

Mecidiye Köprüsü Sk.

 

преди 26 минути , magyyy каза:

Някъде бях чела за миди, но...така и не видях.

Навсякъде има миди. На Каракьой доста продават, на Юскюдар, на Кадъкьой.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, magyyy каза:

Благодаря @Mary!

Още един въпрос: къде ще ни препоръчате да купим локум, пишмание и баклава за близките си? Цените са доста сериозни около нас.

Tatbak имат/ха сравнително добра цена/качество.

Връзка към коментар

Здравейте! Нашето пътуване приключи. Само да се добера до компютъра и ще разкажа подробности. Благодаря на всички вас за споделената информация и ценни съвети! Благодарение на вас се справих и успешно водих нашата малка група по места, които бяхме набелязали. 

За съжаление забравих важен личен документ + Истанбул кард в хотела. Ако някой скоро е в района на Сиркеджи, може ли само свърши услуга и да вземе документа и картата, която може спокойно да ползва?

Връзка към коментар
преди 4 часа, magyyy каза:

Здравейте! Нашето пътуване приключи. Само да се добера до компютъра и ще разкажа подробности. Благодаря на всички вас за споделената информация и ценни съвети! Благодарение на вас се справих и успешно водих нашата малка група по места, които бяхме набелязали. 

За съжаление забравих важен личен документ + Истанбул кард в хотела. Ако някой скоро е в района на Сиркеджи, може ли само свърши услуга и да вземе документа и картата, която може спокойно да ползва?

От петък вероятно ще съм там и ще ти ги взема.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 Бяхме отседнали в хотел Agan. Близки до него са Seher, Flower palace.

Пазят ги на рецепция. Спокойно ползвай картата, ако ти или някой от компанията ви няма. Благодаря предварително!

Ще споделя ден по ден впечатления. Първият ден пристигнахме рано. Бяхме убити след 11 - часово пътуване с не особено удобния автобус на Метро. Благодарение на указанията, които получих тук от @Argentique и @Mary за половин час бяхме на 100 м от хотела. Бързо открих асансьора и се качихме точно на метри от хотела. Аз исках да тръгнем веднага на обиколка, но другите искаха да подремнат и реших да не ги моря от първия ден още. 

В 7ч бяхме в хотела и ни настаниха веднага и дори закуска ни предложиха. Отидохме до площад Султан Ахмед, имаше доста народ. Синята джамия и вътре е в ремонт и е опакована, не се вижда нищо,влязохме и излязохме в рамките на една минута. Пред Света София се виеше опашка около километър. Оставихме я за друга сутрин в по-ранен час. Оказа се,че след 10ч пускат и то с пропускателен режим, полиция, сканиране на чанти и т.н.

След Света София се отправихме към Аквариум Florya. Имаше ужасно много хора, но все пак ни хареса. Таксите са доста високи, но на дъщеря ми много ѝ хареса.

Върнахме се в хотела (ако зависеше от мен щеше да има нощна разходка). Вечеряхме в ресторанта към хотела - ресторант Salute. Останахме доволни.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Карти си имаме, благодаря. Харесвам съвпаденията – запазеният от мен хотел е на 48 метра пеш от вашия по карта. Вече предпочитам квартала на Галата, но с оглед сегашните цени, ще ходя в Галата след есента. 🙂
Досега с автобус съм пътувала само с Метро, да се надяваме да няма издънки. За всеки случай стискайте палци, че ще съм там в петък, на 13-ти. Но да се надяваме, че там е друга юрисдикция и няма да важи това за петъка. 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Продължавам с обещания разказ.

Вторият ден бяхме готови да тръгнем по-рано, за да избегнем навалицата по улиците. От Еминьоню хванахме автобус до музей Рахми коч. Слязохме до музея. За деца и студенти имаше отстъпка. Прекарахме там над 2 часа, определено беше главозамайващо. На всички много ни хареса. Аз бях най-впечатлена от макетите на къщи и магазинчета. Пихме кафенце там-цените бяха съвсем нормални.

От там с корабче се прехвърлихме на отсрещния бряг и посетихме Желязната църква. Хванахме Т5 след това до лифта за Пиер Лоти. Като видяхме, обаче, колко много хора има горе и на опшка за лифта, се отказахме. С автобус се върнахме към Ортакьой, после с трамвая до Гюлхане. Дадох 2 часа почивка на останалите и поехме към азиатската част. В Мармарая беше адска тъпканица. Наложи се да изчакаме няколко влака, за да може да се вредим да влезем заедно (4ма възрастни + 2 деца). После с метрото няколко спирки и от там пеша до кулата Чамладжъ. Платихме по 200 лири вход на човек и се качихме. Нмяаше прекалено много хора, гледката беше много добра. Видахме добре района наоколо и ми направи впечатление как почти всики къщи са с басейни там. След това се върнахме към хотела, решихме да пропуснем фонтаните.  Вечеряхме на крак и после по едно питие в стаята.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

На третия ден рано сутринта се отправихме към Пиер Лоти с автобуса. Качихме се с лифта след това, пихме кафенце, поснимахме се, полюбувахме се на гледката. 

От там се замотахме в едни улички, из едни баири, но накрая открихме автобусната спирка, от която стигнахме до площад Таксим, лъгаха ни със сладолед на Истиклял, децата много се радваха. Открихме и музея на илюзиите, позабавлявахме се доста.

След това се отправихме към Еминьоню и хванахме кораб на Turyol за разходка по Босфора. Много духаше за съжаление и се скри слънцето, но пак успяхме да се насладим на разходката, показах и всички обекти, които знаех от преди или благодарение на форума и други групи. Като слязохме от корабчето решихме да ядем балък екмек под моста Галата, влязохме в първия ресторант - голямо разочарование, много работа имаха и претупваха всичко. Само 2 полумесеца лук, малко маруля и риба, която не беше добре изчестена, пълна с кости. Заведението е първото от лявата страна на моста, като сте с лице към кулата.

После през египетския пазар и в хотела. В единия дюкен имаше мишка и буквално бях атракция с моето пищене 🤣🤣. Прибрахме се в хотела, взехме душ и една част от нас излязохме с децата на разходка из уличките в нашия район. Понапазарувахме -куфари, маратонки, пазарихме се, беше забавно за децата най-вече (нали те намазаха).

279964484_1362649504207372_4323741979663369903_n.jpg

280033883_2464329880370067_6677869196371647810_n.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Рано сутринта на чертвъртия ден се отправихме към Долмабахче. 300 лири на възрастен и по 60 лири за децата. Градините и портата към Босфора са без достъп. Виждат се от стъпалата на двореца, но около тях има багери и насипи с пръст. В цената бе включена и обиколка на харема и уж музей на човниците, който беше в реставрация. След прекарани 2 часа в двореца, хванахме корабче на Sehir Tahliri за Принцовите острови. Мъжът ми и детето се насладиха на разходката. За съжаление другите от групата не се съгласиха да си вземем велосипеди или такси и да се качим на най-горната точка и да се насладим на гледката.  Разходихме се из острова, нагледахме се на къщички (можеше и още). Беше претъпкано с народ.

Върнахме се до Кабаташ и от там с автобус до Ортакьой. Хапнахме кумпири и гофрети. Пътуването с автобуса си беше преживяване, в час пик 😆.

280190473_1363505584121764_3022629695104466975_n.jpg

280073911_1363505777455078_2428633399407407745_n.jpg

280180730_1363505227455133_9011405283072316306_n.jpg

280177761_1363680450770944_6635629719475311301_n.jpg

280115429_1363680420770947_356987054882422775_n.jpg

280104730_1363680364104286_5104979682332869644_n.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В последния ден закусахме, оставихме куфарите в хотела, отидохме до Света София, пунсха ни чак след 10ч. Наистина не е същото...дори не ми се коментира. Синята джамия е изцяло опакована и отвътре. Изобщо се чудя защо водят групи там. След Света София отидохме в археологическия музей-наистина си струва. И на децата им беше много интересно.

Хапнахме, взехме багажа и се отправихме към автогарата. Заради останалите (които изпитваха ужас как ще се придвижим с толкова много куфари и 2 деца, тръгнахме 4ч преди автобуса). Нито мармарай, нито метрото бяха претъпкани в нашата посока. Съжалих стотици пъти, че не оставих за автогарата  купуването на баклави, локуми и пишмание за приятели и роднини. Всичко беше на половин цена. Уви..не знаех, че има такива магазини там, а и мислех, че ще е по-скъпо. Така приключи нашето Истанбулско приключение 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Само да допълня...използвах само приоложението Moovit. Изключително точно беше по отношение на транспорта. Само при ходене често се объркваше и ми даваше на обратно картата 9примерно ако морето или някое паркче ми е от дясно, то ми го дава отляво).

Бяхме помолили приятели от Турция да ни вземат предплатена карта на Turkcell. Валидна 1 месец с 15 гб интернет, 195 лири. Нямах поне никакви притеснения. Другата жена от групата си беше активирала пакет на А1 (въпреки, че им споделях от моя интернет на всички) и я бяха таксували за смсите, които ѝ пращаха за активация.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте, магеланци моля да ми препоръчате хотел в Истанбул който сте посетили и сте останали доволни. Ще бъдем за първи път и бих желала да отседнем  близо до забележителностите

на града ще се нуждаем и паркинг. 

 

 

Връзка към коментар

През 2018 ми се наложи да отседна в близост до циганията на султанахмет и отседнах в този хотел. По кенеди си има светофар за към него, с паркинг, комуникативен. Има не лоши кръчми в близост.

Screenshot_20220509-205426.jpg

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.