Прескочи до съдържание

Пътуване до Белград - няколко въпроса


maialearrosto

Препоръчани мнения

Всъщност молът вдясно от международния път (Ушче център) е на много удобно изходно място - както за бързо връщане на пътя, така и за атакуване на Калемегдана. И мисля, че става за няколкочасово безплатно паркиране - не е пробвано лично, но май съм чел подобна информация из сръбските пътешественически форуми. Ние при такива транзитни спирания винаги сме ползвали безплатния паркинг пред хотел Интерконтинентал. Ама минаха вече 2-3 години от последния път и може да са се променили нещата. Иначе и от Ушче-то, и от Интерконтинентал са ти около 20-30 минути пеш до Калемегдана в приятна разходка покрай Сава - много по-добър вариант, отколкото да се пъхате по задръстванията и да се чудите къде да паркирате, а после и как да се измъквате пак от задръстванията.  

Връзка към мнение

В какъв смисъл е задължително - минаването през центъра не забавя ли допълнително!? -  А идеята за мола ми беше само като безплатен паркинг! :)

 

Задължително през центъра,а не през тъй нареченото околовръстно на Белград.

Връзка към мнение

В какъв смисъл е задължително - минаването през центъра не забавя ли допълнително!? -  А идеята за мола ми беше само като безплатен паркинг! :)

Е,зависи къде отивате.Дали за Западна Европа и транзит за 4-5 часа искате да разгледате Белград или просто до самия град..И в двата случая карайте към центъра!!Околовръстното е отвратително.Хем е доста далеч от забележителностите,хем се минава 2 пъти по -бавно.Иначе в Нови Белград е по -спокойно за паркиране.Има големи междублокови пространства,т.е има място за безплатен паркинг.Има един МОЛ до хотел ХАЯТ и около него може да се паркира.Но си е доста далеч от там пеша да се стигне до стари Белград.А що се отнася до покритият ,многоетажен паркинг до срутеното от бомбардировките през 1999г военно министерство,то той е в самия център.Намира се точно до големият им магазин "Родна куча",но улицата не е знам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето каква песен се чуваше в една кафана пълна с местни пияници-ерудити.Кафаната се намира съвсем близо до старта централна гара на Белград-емблематичен район:-)http://magelanci.com/topic/1707-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B4%D0%BE-%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B0/page-2#entry34750

Връзка към мнение

Е,зависи къде отивате.Дали за Западна Европа и транзит за 4-5 часа искате да разгледате Белград или просто до самия град..И в двата случая карайте към центъра!!Околовръстното е отвратително

Ето точно това искаме да направим :), само че на връщане от Европата, ама май си мисля, че хората трябва да ми четат мислите и не го описах подробно! :blush:

 

Но отговора ти ме устройва идеално - защото другата част от групата още се чуди дали да спираме за разходка в Белград и колко щяло да увеличи това времето за път(освен самата разходка). Сега с чисто сърце ще им кажа, че другия път просто не става и разходката е задължителна! :P

Връзка към мнение

Аз бих го направил на отиване, защото на връщане натрупаната умора от пътешествието е доста голяма и само ще те омрънкат, че са скапани за разходки и искат да се прибират час по-скоро... Личен опит  :)

Редактирано от Meidj
Връзка към мнение

Аз бих го направил на отиване, защото на връщане натрупаната умора от пътешествието е доста голяма и само ще те омрънкат, че са скапани за разходки и искат да се прибират час по-скоро... Личен опит  :)

Надявам се, че няма - имаме нощувка в Нови Сад и сутринта със свежи сили се отправяме към Белград. Дилемата е да се спира ли или не! Ама аз вече си я реших де! ;)

 

Тази идея с Ушчето много ми хареса - паркираме там и се отправяме на разходка!

Редактирано от Сирена
Връзка към мнение

Надявам се, че няма - имаме нощувка в Нови Сад и сутринта със свежи сили се отправяме към Белград. Дилемата е да се спира ли или не! Ама аз вече си я реших де! ;)

 

Тази идея с Ушчето много ми хареса - паркираме там и се отправяме на разходка!

Ако питаш мен Нови Сад е много по -интересен от Белград.Повечко време бих му отделил,но всеки сам си решава.

Връзка към мнение

Ако питаш мен Нови Сад е много по -интересен от Белград.Повечко време бих му отделил,но всеки сам си решава.

Айде сега пак ме връщаш от начало! :rolleyes:

Хаха  Ще пристигнем към :lol: 17.30 -18.00 в Нови сад - мислехме една вечерна разходка да направим и това е! Ако наистина е много по-интересно - да прекараме и следващия ден до обяд там !? Чудя се..........................

Връзка към мнение

Айде сега пак ме връщаш от начало! :rolleyes:

Хаха  Ще пристигнем към :lol: 17.30 -18.00 в Нови сад - мислехме една вечерна разходка да направим и това е! Ако наистина е много по-интересно - да прекараме и следващия ден до обяд там !? Чудя се..........................

:-))Аз няма да реша вместо вас!!казвам ти моето мнение.За Нови Сад ви трябва един ден.Много приятен град е.По-скоро е с австроунгарска архитектура.Хубава крепост (Петроварадин) над синият бял Дунав.Стара част на града под крепостта.Стегнато ларго,стегнати сгради,парк.И всичко ти е на 'една ръка разстояние".В Белград сме били и зиме и лете,но смело мога да кажа ,че е един от най-безличните градове на бивша Югославия.Но за 4-5 часа може да се потопите в него-просто за да се знае ,че сте били там:-))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Завръщат се моите приятели от дълго странстване, вече прошарени и развълнувани като деца. Водят жените си, изтънчени чужденки, на които по цели нощи са обяснявали колко хубав е Белград, как той е единственото място на света, където може да се живее, а те мълчат и гледат, и не виждат нищо особено. Как да им отворят очите? Как да преведат на чуждия език духа на Белград?

 

 

Белград не обича да се снима.

Мрази да позира. Мърда. Не излиза добре на снимките и винаги прилича на някакво друго място. 

Не е Париж, който умее да се умилква на художниците.

Нито Лондон, който знае как да се хареса на фотографите.

Нито Рим, който се кичи със сувенири.

Нито Виена, така удобна за гравиране върху пепелник.

Нито Москва, която изглежда прекрасна, ако се постави в стъклена топка със снежинки.

Нито Берлин - мечка като ключосъдържател.

Нито Будапеща, която обожава да се излежава, нарисувана върху шарените чинии под топлия рибен паприкаш.

Нито Истанбул със зъби от злато.

Нито Атина, каменна тежест за притискане на ръкописи...

Малко са нещата в него, които да не съм видял някъде. Може би само три: неговите реки, небе и хора. От тези три прастари елемента се е родил неповторимият дух на Белград.

 

 

 

Момо Капор, "Магията на Белград"

 

Цялата книжка е култова и все едно е описала българската реалност по един доста интересен начин - хем с неспестена самоирония, хем с някакво дълбоко преклонение :) 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря Ви! Ще го мислим още малко!

 

А Петроварадинската крепост(правилно ли го написах) има ли работно време - нещо не можах да се ориентирам в нета!? :)

Връзка към мнение

Благодаря Ви! Ще го мислим още малко!

 

А Петроварадинската крепост(правилно ли го написах) има ли работно време - нещо не можах да се ориентирам в нета!? :)

Май  няма вход!!!Поне на нас не ни взеха пари ,а и никой не ни е спирал.Преспахме в Нови Сад и на сутринта се запътихме към крепостта.Ако има значение беше неделя сутрин...ма знам ли как са го решили сърбите проблема с входа:-)).А иначе улучихме дните на самодейната култура в Нови Сад.То бяха рок изпълнения,бяха кафански изпълнения,магьосници,акробати,сръбски цигани тип" Черна котка,бял котарак"...грабна ни града.

А кой знае какво на крепостта няма какво да се гледа,т.е няма музей!!.Има хотел,има поликлиника и много заведения.Крепостната стена си стои и има чудна гледка.Има и една забележителност-кула с часовник на който стрелките му се въртят на обратно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

+1 за Нови Сад. За Петроварадинската крепост няма вход и работно време. Достъпът е свободен. Може да е било и поради късния час, но е малко вероятно. Много ни хареса изгледът към града и река Дунав, ателиетата на художниците, парка, тунелът под крепостните стени. Особено вечер и заради осветлението, там е много приятно и романтично. Чудесно място за снимки.

 

 

gallery_735_231_22992.jpg

 

Нови Сад има красив площад с катедрала, малки улички, приятна архитектура. За съжаление и аз не бях предвидил много време и минахме доста набързо. Пак ще се връщаме там, при първа възможност. 

 

gallery_735_231_80243.jpg

 

Снимки в галерията >>> Нови Сад

 

 

 

 

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Няма вход, но не съм сигурен дали не затварят крепостта за посетители след определен час. 

 

Иначе има музеи, ателиета и други подобни забележителности. Приятно място. И самият Петроварадин (сега май се води квартал на Нови Сад, едно време си е бил отделен град) е доста забележителен с типичната си архитектура, обаче като цяло западнало и олюпено всичко, но все още носи своя неповторим дух :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

И пак за Петроварадинската крепост - входа на крепостта близо ли е до моста!? В Смисъл - може ли пеша да се отиде от центъра до там или трябва задължително с кола!?

Връзка към мнение

И пак за Петроварадинската крепост - входа на крепостта близо ли е до моста!? В Смисъл - може ли пеша да се отиде от центъра до там или трябва задължително с кола!?

 

Ние ходихме с кола дотам, тъй като хотелът ни беше в другия край на града.

Можеш да се ориентираш по картата по-долу:

 

https://www.google.com/maps/dir/%D0%9C%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0+%D0%9B%D0%BE%D0%B7%D0%B0,+%D0%A1%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%8F/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD,+%D0%A1%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%8F/@45.2523723,19.8541161,16z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x475b10613de93455:0xb6f7d683724fe28!2m2!1d19.85!2d45.25!1m5!1m1!1s0x475b1a81791dc7cb:0xe8425f8e240b2bd6!2m2!1d19.8666667!2d45.25

 

Гугъл мапс го дава около 2 км, но от определена от системата точка в града. Ако пробваш да я преместиш, може да изчислиш разстоянието до твоя хотел.

Връзка към мнение

Гугъл мапс го дава около 2 км, но от определена от системата точка в града. Ако пробваш да я преместиш, може да изчислиш разстоянието до твоя хотел.

 

Благодаря много, но всъщност мен ме интересува какво е разстоянието от моста до самия вход на крепоста!? На картата гъгул го изчислява до точка вътре в крепоста, а моя въпрос е дали самия вход е от страната на моста или трябва после и покрай стените на самата крепост да обикалям за да вляза!? :)

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Когато човек говори за хапване и пийване, автобусните шофьори, тез кулинарни Дантевци, добре знаят къде и как.

 

На 40 км. от Белград по главния път за БГ е Motel Jerina http://moteljerina.com/kontakt.php

Ресторантът е чист, рощилиадата е епична. Пред Аросто има "мешено месо", мамка му, още се возригвам...

 

Вчера хапнахме добре, пробвайте и вие. Дебело подчертавам, че не съм му рекламен агент, но и споделям, че над 40 българи останаха доволни. Ако има и най-малката нередност, щяха да "писнат".

 

Йебига-а-а-а! :lol:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

да доложа и аз за Белград.

1. от варна до белград - около 10 часа - 1660 км. общо. 2те граници и в двете посоки ги минахме за по-малко от 5 мин. след границата сърбите много здраво и усърдно строят магистралата, с тези темпове до края на годината може и да са готови, мисля. в сърбия не се наложи да зареждаме, но цената на нафтата е като е БГ. патарините платихме в евро, рестото също беше в евро!. бензиностанциите по магистралата са точно през 10 км. - най-много са "ниш", "газпром" има и две на "ОМВ".

2.спахме на "пъпа" на Белград на ул. француска / 7 възрастни, 2 големи деца на 14 год. и 2 малки - 4,5 и 7/ в 3 апартамента. 2та се намираха в една и съща сграда и етаж, третия в кооперация отстреща. препоръчвам ги и трите, ако някой се интересува ще дам линк.

3. две думи за обмяната на динари. не сменяйте пари в БГ. навсякъде из белград курса е по-добър от което и да е чейнч бюро в софия, варна и т.н.. сменяхме на центъра, в пресечка на главната цар михаил, 1 евро = 120,50 динара.

4. малко за града. за съжалаение напълно се отчаях и обезверих по отношение на бъдещето на нашата си България. как за пет дни един фас, хартийка, джип, мутра, бездомни кучета на глутници, просяци не видях по улиците. навсякъде ред, безупречна чистота, равни тротоари без счупени плочки с прорастнали троскоти между тях, перфектна настилка без дупки и кръпки, паркоместа - очертани и номерирани, открити и закрити паркинги, охраняеми и с видео наблюдение - колкото искаш, на един такъв и ние пакирахме в близост, напълно ремонтирани фасади на сградите, няма да виси мазилка, боята да е на юфка - блестят! нови автобуси и трамваи, някои от тях "дарение от японския народ", както разбираме от надписите. ред, чистота, спокойствие, красота...все едно не бях в страна, била във война допреди 15 години...жал ми стана за нас си...

5. какво да се види - твърде много е писано - и за църквите, и за музеите, галериите, книжарниците, парковете, крепостта и т.н.

6. това, което аз искам да препоръчам е една разходка до земун, по-специално стария град на хълма с кулата гардош. ние взехме таксита като изрично аз поисках да ни закарат до самата кула, щото нали баир е, та да се разходим слизайки надолу. получи ни се - 750 динара за такси по апарата отчете. влязохме и в 2те църкви, св. николай има богато изрисуван иконостас, на центъра на гардош, на площада, имаше открит неделен пазар - най-вече плодове, зарзават, цветя и т.н., и така стигнахме до брега на дунав. булевард " кей освобождения" върви покрай реката, а успоредно на него в ниското към брега е пешеходната променада дълга около 7-8 км., покрай която има кафенета, ресторанти, барове и дискотеки на понтони. след като повървяхме, респективно и огладняхме/ожадняхме, седнахме да обядваме в един от многото ресторанти - "Код Капетана" на Kej Oslobodjenja 43. изядохме и изпихме света, то салати, рибени чорби, 4 вида риби, много дуни, сливи и лози, точено и вино...че и десерти....очаквахме да ни гилотинират със сметката здраво....ми накрая 15 500 динара /128 евро/...продължихме бавно и славно, с почивки за кафе и сладолед, и стигнахме до хотел "югославия", където на кея срещу яхт-клуб "gabbiano" си пазарихме една малка яхта, щото се оказа че за туристическите корабчета е рано, за 50 евро - час и половина по сава и дунав, с уговорката да ни остави на "нашия бряг" - откъм калемегдан, до бранков мост. беше перфектния ден.

7. за пекарите си знаете, те са задължителни!  понеже нашите апартаменти бяка на 100 м. от скардарля, та там има една пекара "спас", в частта по към бул. деспота стефана. по-вкусен бюрек не бях яла. мъжете сутрин отиваха и купуваха 2 тави за закуска, и все не стигаха, цената е на грамаж, около 450-500 динара излизаше една тава.

8. за подарък, а и не само, от белград освен ракия купувайте бисквити!! сърбия произвежда и изнася едни от най-вкусните бисквити в европа, дори по време на войната, въпреки ембаргото, това е било едно от нещата които е продължавала да изнася без прекъсване. невероятно вкусни, в който и супермаркет да влезете, изобилието и разнообразието са големи и няма да сбъркате.

9. малко за кръчмите /за една писах вече /

- улицата преимуществено с барове /с музика на живо или без/ за питие, коктейли и т.н. се казва Strahinjića Bana. ние всяка вечер преди лягане сядахме в 4-5 различни бара, за да обходим максимален брай, но винаги завършвахме в 

http://www.mammasbiscuit.rs/ оказа се, че е най-известното с десертите си място в града, и по мое скромно мнение, от 15 - тината бара през които минахме, там правиха най-доброто мохито! и "nachos" препоръчвам, "insomnia" обаче не толкова.

- по скадарля ядохме в "шешир мой", "3 шешира", "златни бокал", "два бели голуба" и в още една, ама ще проверя допълнително коя беше, че забравих. всичките ги препоръчвам. освен това на ул. краля петра, преди съборната църква, горещо препоръчвам "манифактура" и "стара херцеговина" на ул. цариградска - прекрасни и двете! 

- алкохола /ракия и подобни високо алкохолни/ са по 30 гр. дуня, слива и лоза са м/у 190-210 динара. ние поръчвахме дупли. сръбската салата е с нарязана люта, ама върло люта чушка, който не носи на люто да си знае, а който е ОК с лютото - пукана люта паприка с белим луком /чесън/......мммм, също караджорджева шницла, телеша чорба, ребра, мешано месо и всичката останала скара дето видите - нямат равни съседите сърби, белградска крем пита също не е за изпускане. хляба им е уникален, мислих че никой не може да конкурира италианците, но сърбите определено го правят. навсякъде ви носят по 1-2 панера /зависи от броя хапващи/ с поне 4-5 различни вида хляб, кой от кой по-вкусен. хубавото им вино е от 1900-2000 дианра нагоре, ама наистина е много добро, за точеното пиво няма да говоря....ами това е май...

живели, магеланци!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

10. и малко за реда, чистота, и уважението към закон и институции.

- няма да видите около парламент или министерство заграждения, табели за забрана от какъвто и да е вид, паркирани лимузини, или малка рота полицаи дето да обхождат и пазят периметъра.

- високо на всеки осветителен стълб има по две конусовидни саксии с цветя...как поливат ли, ми не с маркуча :) вървят по двойки - мъже изрядни, в чисти зелени унифирми - с нещо си компактно на колелца компресор и резервоар с вода. единия отговаря за машината, другия за "маркуча" - тънка метална тръбичката с формата на бастун, дълга около 2 метра, вдига я нависоко и полива цветята.

- метачките с оранжеви престилки, там са мъже, млади с униформи, не носят проскубани метли с дървени сопи за дръжки, ала баба яга, а метли с твърд косъм от някаква пластмаса, като четка, а лопатата е едно контейнерче с капак. горе на дръжката копче, моля ви се, като изсипе боклука да затвори капака за да не се разхвърчи от вятъра във всички посоки.

- видях и как се окопава пръстта около стволовете на дърветата....с малка мотика се оформяше от пръстта кратер, за да може като поливат или вали, настрани да не става кално и да не се разтича водата по плочките на тротоара.....

- и последно за тарикатите - и такива има, но малко, защо ли - вечер по улицата с баровете, дето писах по-горе, гледам спират с пуснати аварийни на платното, говоря ви за време 02-03 часа сутринта, откъде изскочиха идея нямам, двама вървят по двойки, единия полицай с кочан за глоби, другия със зелена униформа, явно общински някакъв служител въоръжен с фотоапарат. снима колата отвсякъде, полицая закача "честитката" на предното стъкло, и така към следващия изтарикатил се.

 

снимах кадри и видеа, цъках с език, и само си мислих, боже, и те ни изпревариха вече...

Редактирано от palia4i
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.