Прескочи до съдържание

Как решавате коя да е следващата дестинация?


Препоръчани мнения

Гледам ви и се дивя на пътуванията ви 🙂 много от местата даже не би ми хрумнало да посетя, но гледайки снимките ви осъзнавам колко е приказно.

Популярните дестинации е ясно, те са популярни. От къде вземате идеи къде да отидете? Кое ви надъхва и дава посока на мечтите ви?

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

За себе си мога да кажа, че макар да съм посетила почти 50 държави (а тук има хора с много повече държави), вече има малко неща, които ме впечатляват. В смисъл вече съвсем спокойно пропускам музеите или катедралите в големите градове и гледам да се отдам повече на някакъв вид преживяване там - сърф, курс по готварство, трекинг, полет с балон, адреналинови преживявание и т.н. И от тази гледна точка си наумявам някаква дестинация. Ето например сега ми се върти в главата някакъв преход и веднага се сещам за пътя Камино т.е. Испания или Португалия.

 

Имам си списък с държави и места, които искам да посетя задължително. Но понякога се случва да посетя държави, които никога не съм искала чак толкова и не са били в този списък - наприпер Непал или Малдиви. Да, Малдивите никога не са ми били мечта, но тъй като миналата зима вариантите бяха общо взето 2-3 за дестинации и решихме, че искаме, не искаме отиваме на Малдивите. 😂

 

Друго, което може би ще се стори на някои хора глупаво, но някак почти винаги се стремя да ходя в нови, непосещавани от мен държави. Бройката трябва да се увеличава... Дори понякога гледам някои от дългите полети да имат по-дълъг транзит в някоя държава, за да може да я отметна и нея 😂 Просто така придобивам някаква бегла представа относно страната и вече знам дали ще искам да върна отново за по-дълго посещение или я отписвам завинаги...

 

Със сигурност има държави, които веднага бих повторила, но много ме е страх да не си разваля прекрасното впечаление от първото ми посещение, затова и избягвам повторения (с изключение на Гърция и Италия).

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , Madonna каза:

Гледам ви и се дивя на пътуванията ви 🙂 много от местата даже не би ми хрумнало да посетя, но гледайки снимките ви осъзнавам колко е приказно.

Популярните дестинации е ясно, те са популярни. От къде вземате идеи къде да отидете? Кое ви надъхва и дава посока на мечтите ви?

Постоянно чета и се интересувам за различни дестинации. Така си имам списък с желани цели. Имам поне 10-тина, като добавям още, когато нещо ме вдъхнови. 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

Пътувам и във връзка с някакво събитие. Примерно, бяхме поканени в София на едно тържество. И първото, което ми хрумна, толкова път, от Варна,  за една вечеря не си струва. И за да е по-интересно, пътувахме със самолет Варна-Виена с три дни престой и Виена-София. После с биомета......., цяла нощ, като май-беше по-добре, отново да се върнем във Виена, и така да се приберем до Варна. А сега след седмица Лондон, във връзка с празненствата там между 2-5 юни.

  • Харесвам 6
  • Браво 5
  • Смея се 3
Връзка към коментар

И аз, подобно на @Pantelej Putnik, чета и се интересувам. Обикновено си харесвам някоя страна и започвам да я проучвам детайлно, като си избирам места, които биха ми харесали да посетя. Чета страшно много блогове, които също ме вдъхновяват да посетя различни места. Разбира се, не пропускам и прекрасните дневници, и пътеписи тук 🙂. Правя си много списъци, като си записвам страната и местата, които искам да посетя в нея. Всичко е до вдъхновение, желание за пътуване и мотивация. 

  • Харесвам 14
  • Браво 3
Връзка към коментар

Аз си имам "to go" списък 🙂 В момента е с 45 точки. Постоянно го коригирам и допълвам с нови места и държави 🙂 Проучвам още няколко дестинации, които скоро може и да влязат в списъка 🙂 Чета статии, пътеписи... Нямам желание да повторя дестинация, но ако се появи нещо изгодно съботно-неделно може и да го направя. Така се чудих тези дни за Ханя с 1 нощувка, че нямам хич отпуска 🙂 

Когато изкочи нещо интересно като билети за място от списъка, не го мисля много-много 🙂 Така стана тези дни с Виетнам 🙂 Други дестинации твърдо си ги планирам в началото на годината и им следя цените на билетите.  Когато ми се струва изгодно - взимам билети. Например - ПортуКалия, планирана от може би 5-6 години 🙂

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , Kristian Desev каза:

 Чета страшно много блогове, които също ме вдъхновяват да посетя различни места. Разбира се, не пропускам и прекрасните дневници, и пътеписи тук 🙂. Правя си много списъци, като си записвам страната и местата, които искам да посетя в нея. Всичко е до вдъхновение, желание за пътуване и мотивация. 

А какви туристически блогове бихте препоръчали?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Madonna каза:

А какви туристически блогове бихте препоръчали?

Много зависи от интересите и дестинацията, но ще препоръчам любимите ми 🙂

https://www.mywanderlust.pl/ - блог на полякиня с акцент на Балканите, Източна и Централна Европа, и Кавказ. Изключително редовно се обновява, на мен лично ми е най-любимият от всички

https://www.journalofnomads.com/ - блог на пътуваща двойка. Има много полезни материали за Грузия, Азербайджан и Централна Азия. 

https://absolutearmenia.com/ - както вече знаете, съм изключително голям фен на Армения 🙂. Ето най-добрият блог за там, страшно много забележителности, описани по региони. В най-скоро време ще го пусна в арменската тема.

https://www.bucketlistly.blog/ - блог на пътуващ номад от Тайланд, има материали за страни на 5 континента. 

https://againstthecompass.com/en/ - блог на испанец, който пътува до доста непопулярни дестинации, основно Централна Азия, Източна Европа, Северна Африка и Близкият Изток

https://maptheworldwithme.com/bg/ - блогът на Галя Радева, който мисля, че е доста познат на хората тук. 

Разбира се, списъкът не се изчерпва и аз лично, когато започна да проучвам, винаги намирам нови и нови интересни страници с полезна информация 😊.

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

При нас в годините този въпрос намери свой естествен отговор. За Европа не планирам нищо предварително. Като цяло почти изцяло сме изръчкали континента и сега допълваме главно с автомобилни пътешествия за допълнително опознаване на страните, като по правило това е свързано с посещение на конкретно музикално събитие. Иначе, пак поради концерти, много често посещаваме едни и същи европейски градове. Ето, през септември ни предстои пореден Милано или по-скоро поредно Assago (предградие на Милано) в което се намира и зала Mediolanum Forum. Там нещата са оттренирани в годините многократно. Кацане в Бергамо, придвижване до Милано Чентрале, метро до Асажо, настаняване в местния NH, гледане на концерт и на следващата сутрин по обратния път. Тоест, въобще дори не помирисваме центъра на Милано, който така или иначе познаваме отлично. Друга подобна концертна дестинация за нас е Лондон, но там си имаме база и обикновено намираме време и желание за допълнителни разходки в мегаполиса. Извън Европа вече е друго и всяко пътуване се планира много внимателно и обикновено отлежава във времето докато се намери идеалния баланс между време и цена при които нещата да се случат. С радост мога да кажа, че почти не ми останаха непосетени мечтани дестинации в този списък и вече съм спокоен, че ще успеем да го изпълним в този живот. Ей го една Австралия и Нова Зеландия (изцяло планирани, но за жалост провалени покрай COVID-19), Япония (също детайлно планирана, но провалена преди години), отделни части от Южна Америка и задължителния Routе 66 с едномесечна автомобилна обиколка на САЩ останаха за този живот...

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

При мен планирането е малко спонтанно в началото на годината или по-скоро в края на предишната. Докато се усетя и вече съм разпределила цялото възможно време в следващи пътувания. За мен увеличаването на бройката на посетени държави отдавна не ми е приоритет. Имам привичката да разделям на региони държави като Бразилия например и да ги посещавам по няколко пъти, опознавайки по-детайлно региона и хората в него. Много мразя набегом да се отмятат държави и градове като посетени, ако не става разбира се въпрос за кратки пътувания, но и тогава избирам 1 град или място и толкова.  

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , Madonna каза:

Хващам се за споменатото Route 66 . Как разбирате за такъв вид пътуване? Това не са неща от обща култура 🙂 аз за първи път го срещам 🙂

Route 66 е мечта на доста любители на автомобилния /кемперджийски / туризъм. 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 28 минути , Madonna каза:

Хващам се за споменатото Route 66 . Как разбирате за такъв вид пътуване? Това не са неща от обща култура 🙂 аз за първи път го срещам 🙂

точно това е от обща култура

сума американски филми, книги...

 

иначе като се замисля, от книгите най-много дестинации съм си харесал и то предимно книгите на Джералд Даръл

от Шетландските острови до амазонската джунгла и пампасите, попътно Гърция, Камарг и зоологическата градина в Джърси, че и преживявания като пътуване с парен влак и балон... Ама него не мога да го стигна по никакъв начин

 

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Madonna каза:

Хващам се за споменатото Route 66 . Как разбирате за такъв вид пътуване? Това не са неща от обща култура 🙂 аз за първи път го срещам 🙂

Ха, конкретно Route 66 е част от общата култура. Като юноша четох "По пътя" на Джак Керуак и още тогава се влюбих в този маршрут...

 

Впрочем, макар и за кратко съм посещавал част от Route 66 на път за Лас Вегас от Лос Анджелис, дори имаме бръндж в характерен сребрист фургон на този път, но въпреки всичко искам да мина по цялата дължина на маршрута или поне частта, която все още е останала от него...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ами явно ми е тясна общата култура 🙂 филмите не са моето нещо, гледам много рядко и то препоръчани филми. Явно книгите, които чета не засягат тази тематика, или просто не ми е важна и за това не съм и обърнала внимание.  А четенето ми е страст 🙂

 

Връзка към коментар

Някои дестинации са/бяха мои детски мечти. Учейки/четейки за тях, мислено съм си представяла как някой ден крачето ми стъпва там.  Много често се зарибявам по дестинации от видени в Интернет снимки. За мое голямо щастие с половинката сме с много сходно светоусещане и бързо постигаме консенсус, когато се обсъжда за къде да стягаме куфарите през следващия отпуск.:girl_crazy:

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Много ми е интересно това, което споделяте. 

Аз най-много се "паля" когато чета пътеписите ви, гледам снимки и най-вече от разкази за преживявания на познати и приятели.

А когато пътувате вземате ли децата си? Това ми е от трудните решения, хем искаме да дадем възожност  на децата ни (8, 11, 14 г)  да видят света, хем ни е много неприятно мрънкането им по време на пътуване. Повечето от нещата, които ние харесваме на тях са им скучни.

Връзка към коментар

Аз моя син го водя от много малък по света. Той много обича и никога не е мрънкал. Винаги гледам да включвам забележителности и посещения на места, които и на него ще са му интересни - например в Рим посетихме най-голямата джелатерия, бях му обещала да му купя колкото може сладолед да изяде; в Берлин - Tropical Islands, намира под най-големия в света свободно стоящ купол; в Малта - селцето на Попай Моряка и така 🙂 Съчетавам забележителности и за възрастни и за него, всички да са доволни 🙂 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

В началото бе Европа. С кола, основно. След това пак Европа, докъдето излязат евтини билети. И тогава се появи форумът, който дава много. Освен оферти, информация, а вече и приятелства. Забелязала съм, че първите самоорганизорани пътешествия на много съфорумци извън Европа са в Азия. Нашето - също. Малайзия и Сингапур. След първото, вече  следяхме за билети. Следваха по две на година. За толкова имахме време. Междувременно се запознахме с много магеланци, в разговори и бири, списъкът все повече набъбваше. Ако нямаме билети, чета и гледам филми в youtube. Но 2019 си направих списък само с 10 държави и реших, че ще купувам билети само за тях. Дори посетихме 2 -Филипини преди да ни затворят и Малдиви. Според интересите, но трябва и компромис заради спътника. Колкото повече пътувам, толкова повече ми се пътува. Но и при нас вече са изживяванията - подводен свят, плажове, планини, вулкани, добра храна и вино... И някъде между тях винаги са Италия и Гърция. 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 18 минути , Madonna каза:

Повечето от нещата, които ние харесваме на тях са им скучни.

Значи завъртате програмата, така че да предизвикате интерес. Например,  в Атина освен безспорната историческа част, можете да опитате някоя escape стая:

 

Ако пък обичаг Лего - Леголанд в Германия или Дубай?

 

Ето тук бистрим подробно как е подходящо за деца:

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, neuromancer каза:

иначе като се замисля, от книгите най-много дестинации съм си харесал и то предимно книгите на Джералд Даръл

от Шетландските острови до амазонската джунгла и пампасите, попътно Гърция, Камарг и зоологическата градина в Джърси, че и преживявания като пътуване с парен влак и балон... Ама него не мога да го стигна по никакъв начин

 

И за мен той е истински каталог на мечтани дестинации :-)))

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз покрай книгите на Джералд Даръл се вдигнах до остров Джърси с най-добрия ми приятел. 

Иначе причините за избор на дестинациите при нас са къде книги (така преди 4 години си направих самостоятелен роуд трип по местата, свързани с живота и книгите на Джейн Остин), къде филми, къде някоя стара мечта (Стоунхендж), къде интерес (Прованс), къде стечение на обстоятелствата (сватба на приятели в Индия или в долината на Сома, приятел в Ротердам). Броят на държави не ни е цел, с удоволствие се връщаме на места, които харесваме.

Водим щерката с нас, откакто навърши 3 години (в момента е почти пълнолетна 😉 ), понякога поради липса на алтернатива, понякога по наше желание. 

При нас, обаче, нещата са малко усложнени не само от баланса на бюджет и време за отпуска, но и от две различни държави с роднини, които редуваме като място за ваканция 😂 Не е лесно 😉 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 11 часа, Madonna каза:

Гледам ви и се дивя на пътуванията ви 🙂 много от местата даже не би ми хрумнало да посетя, но гледайки снимките ви осъзнавам колко е приказно.

Популярните дестинации е ясно, те са популярни. От къде вземате идеи къде да отидете? Кое ви надъхва и дава посока на мечтите ви?

В последните години се вслушвам във вътрешния си глас. Преди години черпех вдъхновение от роднини, приятели, колеги или от снимки в социалните мрежи, като все пак дестинацията трябва ми е интересна. 
 

Гледам да ни е сравнително наблизо, да е топло, цената да е прилична, да се чувствам развълнувана за мястото и понякога да имам някаква лична причина да го посетя. И аз не обичам да повтарям места, но ако едно място/район ни е харесало, винаги може да се посетят съседни градчета, острови, щати. 

 

В последните години преди 2020 стана едно пренасищане със снимки в социалните мрежи мрежи - това лично много ме разсейваше и губех фокус, гледайки снимки и четейки разкази за места, към които нямах никакъв интерес, и които знаех, че никога няма да посетя. 
 

Да, децата ни пътуват с нас от много малки. Имали сме и кошмарни пътувания и добри пътувания. Не е лесно, просто родителите трябва да си с нагласата, че ще има мрънкане и недоволстване, и да не позволят това да провали пътуването. 
 

Засега имам три мечтани дестинации, които си остават в сферата на мечтите все още. 
 

Напоследък ми се иска да наемем кола и да обикаляме из Англия и Италия, но колкото и примамливо да звучи, не мисля че ще стане скоро. Искам фокуса да е на мечтаните дестинации и предпочитам тях да осъществя. 
 

Също така тази година стават 20 години от както посетих Ню Йорк за първи път и искам пак да отидем там с децата ни и да направим роуд трип в един от щатите на Източния бряг, където живяхме и работихме няколко години. Мъжът ми е супер навит и иска да обикаляме целия щат + съседния и по местата, където ходят местните, не големите градове и супер популярни туристически места. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 20 часа, Madonna каза:

Гледам ви и се дивя на пътуванията ви 🙂 много от местата даже не би ми хрумнало да посетя, но гледайки снимките ви осъзнавам колко е приказно.

Популярните дестинации е ясно, те са популярни. От къде вземате идеи къде да отидете? Кое ви надъхва и дава посока на мечтите ви?

Не се диви, а стягай куфарите... Въпросът не е в парите, работата, а в нагласата, трябваха ми 35години за да се освободя от глупавия стереотип, че пътуванията в чужбина са скъпо удоволствие. Понякога наистина мога да излязат по-скъпо, но си струва. Трябваше ми 1година,за да се престрашя да си организирам сама семейна екскурзия в чужбина и за това съм благодарна на Магеланци, защото техните форуми ми дадоха кураж, щом други могат- защо не и аз. Преди това ползвах само туристически фирми за групови екскурзии. А кое точно ме кара да пътувам, ами туризъм крастата ми, кротувам, кротувам и в един момент си казвам "искам другаде" и така почвам: 1. проверявам Wizzair I Ryanair за евтини билети  2. booking за хотели и така...накрая летя и събирам спомени!

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Избирам си дестинации според цената на билета .

Пътувала съм толкова малко , а имам толкова много интереси и мечти, че няма начин поредната промоция да не ми се върже с тях. 

Извън Европа няма проблем да повтарям, потретвам , почетвъртвам , която и да е страна, защото не мога да отделям достатъчно време, за която и да е от тях .

Една от най - личните ми мечти е да съм пенсионерка.:grin:

Децата са хора като възрастните , просто са малки на ръст, килограми , знания и умения . Как очаквате да скокне радостно в самолета / колата човек, който трябва да взема специални мерки, за да остане здрав по време на пътя ? Мислите, че е забравил последното изпращане на закуската в найлоново пликче или загубването на почва под краката от загуба на равновесие ? Просто изчакайте стомахчето да порастне и вестибуларният апарат да се стабилизира и ще му покажете целия свят . Мрънкането на поотрасналите човечета ясно показва, че  май пътуванията не са им цел в живота .  Щом се съобразяваме с интересите на възрастните, значи ще се съобразим и с интересите на децата си .

Синът ми нямаше проблеми със здравето и беше мъкнат, това го осъзнах след години , из цяла България . От момента, в който започна да дава собствени пари за пътуване ходи само на почивка или в командировка. Нищо от моите преживявания не му лиспва. Гордея се , че има живот, в който сбъдва собствените си мечти.

 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.