Прескочи до съдържание

Как решавате коя да е следващата дестинация?


Препоръчани мнения

И това в годините се променя, развива - с натрупване на опита. И с отварянето на следващ "прозорец към широкия свят" 🌏

Напоследък решавам "в крачка". Зная вече кои места ме вълнуват, кои (и колко) интересуват.

Едва преди 4 г. осъзнах, че ако към Коледа не съм взела решение за "сериозното" пътешествие през следващата година, може и да си остана (пак) тук, в умуване и подбиране.. Така в "свободното" време между Коледа и Нова година '18 избрах и реших организираната разходка Непал-Бутан-Индия; буквално отворих офиса на туроператора в ранен час на първия работен ден на новата година и през март '19, с помощта на Бутан, "открих" Хималаите и Тибет - вече знам, че Моят Тибет е отколешен и само е дремел в мен, и е завинаги. 

 

Между по-големите пътешествия бях започнала да вмъквам по-близки, обикновено някой ме сръчкваше и тръгвах: Мароко седмица преди Тайланд с Камбоджа '16, Португалия месец преди Перу '17...

От Намибия през август т.г. вече вмъквах Исландия преди Ло Мантанг, Горен Мустанг, и Бахрейн преди ЮАР '22.

 

Явно междувременно съм се научила и бързо да взимам решение. За Сокотра ми стигнаха 20 минути - известието дойде, докато бях член на СИК миналия ноември, за Намибия и Виктория 3 седмици преди тръгването ми трябваха точно 3 минути, но удържах импулса до следващата сутрин - да спазя правилото: да преспиш, преди да отсечеш, и за себе си.

 

Едва сега се оформи (нескончаема? - а дано!) поредица от магеланщини - зная къде и как съм приблизително до ... август 2023 г. вкл. Като винаги съм готова да вмъкна нещо по-близко от Япония, Галапагос, Северно Перу и Патагония, и от три дни вече проектирам как ще прекарам на Американския континент между 1 март и 2 април, между Мексико и Еквадор, без да се прибирам... Да му мислят учениците ми, но мисля, че ще се справят, като ги готвя подобаващо в останалото време.

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Anna Kalinovska каза:

И това в годините се променя, развива - с натрупване на опита. И с отварянето на следващ "прозорец към широкия свят" 🌏

Напоследък решавам "в крачка". Зная вече кои места ме вълнуват, кои (и колко) интересуват.

Едва преди 4 г. осъзнах, че ако към Коледа не съм взела решение за "сериозното" пътешествие през следващата година, може и да си остана (пак) тук, в умуване и подбиране.. Така в "свободното" време между Коледа и Нова година '18 избрах и реших организираната разходка Непал-Бутан-Индия; буквално отворих офиса на туроператора в ранен час на първия работен ден на новата година и през март '19, с помощта на Бутан, "открих" Хималаите и Тибет - вече знам, че е завинаги. 

Между по-големите пътешествия бях започнала да вмъквам по-близки: Мароко седмица преди Тайланд с Камбоджа '16, Португалия месец преди Перу '17...

От Намибия през август т.г. вече вмъквах Исландия преди Ло Мантанг, Горен Мустанг, и Бахрейн преди ЮАР '22.

Едва сега се оформи (нескончаема) поредица - зная къде съм до ... август 2023 г. Като винаги съм готова да вмъкна нещо по-близко от Япония, Северно Перу и Патагония.

Това ми звучи като сбъдната приказка...:) надявам се и аз един ден да мога да го напиша тук. И да напълно съгласна съм, че както човек се променя през годините, така и дестинациите и начина му на пътуване 🙂 Благодаря ти, че сподели 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , Madonna каза:

Това ми звучи като сбъдната приказка...:) надявам се и аз един ден да мога да го напиша тук. И да напълно съгласна съм, че както човек се променя през годините, така и дестинациите и начина му на пътуване 🙂 Благодаря ти, че сподели 🙂

Не съвсем - още може 🙃  Приказките са без край, повече от 1001 нощ...

Пожелавам ти го от душа! Нещата стават, както и когато трябва да станат - само ние мислим, че сами ги правим.. Прозрях го и формулирах за себе си преди месец. Също знам, че и малко трябва да им помогнем, да дадем шанс на шанса. Вълшебни пътешествия и занапред!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 1.10.2022 г. в 21:50, Milos каза:

Мога ли и аз да попитам за препоръка? Искаме с мъжа ми да отидем на екзотично място през януари- началото до към 12-ти. Хем искаме нещо по-тропическо в хубав резорт и опция за дневни трипчета, гмуркане, но не искаме Малдиви или Занзибар... Ще съм благодарна да ни насочите 🙂 

Извинявам се, че сега виждам въпроса. Бих препоръчал Мексико с остров Козумел, може да комбинирате със синята дупка в Белиз, защото и двете места са страхотни за гмуркане. В Юкатан може да направите различни екскурзии до Мерида, Чичен Ица, различни сенотета, Коба, Тулум или Valladolid. За Белиз трябва да влезете сухопътно с автобус през Четумал до Белиз сити и оттам да отидете с ферибот до синята дупка. Друг вариант е Тайланд, там също има интересни възможности, погледнете полетите на Катарците, влиза се свободно. Може да направите комбинирана екскурзия от почивка по островите и екскурзии в Чианг Май и Банкок, може да разнообразите с близките Лаос, Камбоджа или Малайзия. Мисля, че Phu Quoc във Виетнам също има доста добри възможности за гмуркане. Може да кацнете в Сайгон, да разгледате града + Меконг и да летите с вътрешен полет за острова. Може да комбинирате с Камбоджа - Пном Пен, Анкор Ват и Кох Ронг също са много впечатляващи места. Ако искате нещо по-близко, насочете се към Шарм Ел Шейх в Египет, доста по-популярна дестинация, но си заслужава. Може да направите екскурзии из полуостров Синай. Ако дадете още малко подробности, мога да ви предложа нещо по-подробно като идея 😀

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...
На 23.05.2022 г. в 13:08, Madonna каза:

Гледам ви и се дивя на пътуванията ви 🙂 много от местата даже не би ми хрумнало да посетя, но гледайки снимките ви осъзнавам колко е приказно.

Популярните дестинации е ясно, те са популярни. От къде вземате идеи къде да отидете? Кое ви надъхва и дава посока на мечтите ви?

Привет! Аз разчитам на много фактори, но ще споделя основните. През годините се запознавам с различни дестинации и опитът, който имам до момента, ми помага да преценя времето, приблизителните средства и период, който да отделя. Опитвам се да купувам максимално евтини билети и гледам за нормална цена за нощувка. После правя плана си и в детайли. Например преди нямаше директни полети до Дубай, до Ереван, Саудитска Арабия беше мираж и цените бяха изключително високи. Затова при планирането добавям нови и нови дестинации спрямо и предлаганите полети главно на нискотарифните компании. Разчитам и на постоянство, гледам всяка година да добавям по поне 2-3 нови дестинации. Не са много, но не са и малко, предвид че вече минах 50, а близки до България вече почти не останаха. Засега съм бил в почти цяла Европа, част от Азия и в само една африканска страна, но вярвам, че много от пътешествията тепърва предстоят.

Кое ме надъхва, естествено любопитството, както и да изправям себе си пред нови и нови предизвикателства. Сега стои на дневен ред първо голямо пътуване в разширения ни семеен състав -4ма 🙂     

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Не съм се замисляла, но странно, някак през годините местата са били много разнообразни. 

За екзотичните много често не съм решавала аз, а някоя промоция. Така или иначе ми се ходи почти навсякъде.

Перу го направих в приятна магеланска компания, защото беше излязла error fare за 250 € от Мадрид и взех решение за няколко минути. Иначе никога не го бях обмисляла. Нова Зеландия не ми е била мечта, но и тогава беше излязла грешка на АК, а в тази страна се влюбих. За Австралия също беше промо и след като купихме билетите, случайно си открих стар коментар под постинг на друга магеланка как искам и аз да отида. Даже бях забелязала, че съм го писала  :)

Хаваите обаче отдавна ги бленувах и като излезе промо, веднага му скочихме.

Явно съдбата е благосклонна към луди глави, които много не му мислят  :)

За някои дестинации са ме вдъхновявали магеланци - през годините това общество ми стана много близко и взаимно "преписваме" един от друг.

За Европа, като пуснат някоя нова линия, не можеш да останеш безучастен :)

Решенията ги взимам често за минути. По някога с риск да ми откажат отпуска, но пак намирам начин.

Със съпруга ми пък имаме много сходен стил на пътуване и си намираме добри оферти.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ние с мъжа ми решихме сега да пътуваме на по-далечни дестинации, които динамично да разглеждаме без дъщеря ни докато е малка. Така хем не се сърди, че не идва с нас, хем и ние се разнообразяваме и откъсваме за повече време. Така например посетихме Мавриций, планираме пролетта Сейшели, а евентуално за декември оставаме Малдиви, защото там пък може да отидем с нея, тъй като ще бъде вече на 2.5 год. През останалото време дледим за промоции на нискотарифните в Европа и правим дълги уикенди отново без нея засега. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И при нас фокусът се смени сега и гледаме дестинациите да са подходящи за човече на 1,5-2 години. Подходящи от наша гледна точка, разбира се. В близкото ни обкръжение (изключвам магеланците) малко хора приемат дестинациите ни като подходящи за дете 😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте Магеланци! Имам една дилема и се нуждая от съвет. Отдавна в семейството сме превърнали предметните подаръци в самолетни билети, та се нуждая от вашия опит. Януари момчетата ми ще станат на 18г и по този повод искам да ги заведа някъде. Те са истински магеланци и пътуването им доставя истинса радост  , независимо на планина ли сме ,море ли, на върха на някоя катедрала ли или пък в някой музей. Та пътуване ще има и то в края на януари. Колебая се между Лондон, Париж и Виена. И трите дестинации са с удобен за нас час и пълни три дни с 2 нощувки. За тези дни искам да видим най- емблематичните за всеки град забележителности. Въпросите  ми са:

1. В края на януари кой град бихте избрали? 

2 . Естествено ценово като избор на хотел, билети за музеи и т.н кое е по изгодно?

3 . И не на последно място придвижване както от летището към града, така и градския транспорт/като цени.../ защото преди 5 дни бях в Белгия и самолетния билет ми беше по евтин от този от летището до града. Или накратко , къде бихте отишли  за 3 дни през зимата?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нито един от трите града за януари по принцип. 

Лондон е скъпо място за транспорт и хотели, но пък има поне няколко безплатни музея, които си заслужават много и балансират бюджета евентуално. На нас ни е любим Science museum и мисля, че има с какво да впечатли всеки на всяка възраст.

Може пък и да не е толкова зле времето. 

Лондон май бих избрала между тези.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.