Прескочи до съдържание

Неапол за 7 дни


Petya

Препоръчани мнения

Здравейте! Планирам посещение на Неапол за 7 дни от 28.09 до 05.10. Купувал ли е някой арте карт скоро, верно ли е,че вече може да се вземе единствено онлайн?  Все още ли важи правилото за безплатно посещение на музеите всяка първанеделя от месеца? Моля за съвети и предложения за Неапол и околностите.

Връзка към мнение

Ако не възразяваш, се присъединявам към темата ти, да не пускам нова. Отговори на въпросите ти нямам, но също имам въпроси - ние ще сме в края на октомври.

Доколкото схващам, най-първо трябва да се вземат билети за Подземията /има билети за английските турове/ и за Везувий - тук се чудя защо има дати само до 20 октомври 🤔 Пускат ги в по-късно според времето или? 

Връзка към мнение
преди 5 часа, jul каза:

Ако не възразяваш, се присъединявам към темата ти, да не пускам нова. Отговори на въпросите ти нямам, но също имам въпроси - ние ще сме в края на октомври.

Доколкото схващам, най-първо трябва да се вземат билети за Подземията /има билети за английските турове/ и за Везувий - тук се чудя защо има дати само до 20 октомври 🤔 Пускат ги в по-късно според времето или? 

 

Задължително ли е да се направи предварителна резервация за музеите?

Връзка към мнение
На 19.09.2022 г. в 22:38, Petya каза:

Kупувал ли е някой арте карт скоро, верно ли е,че вече може да се вземе единствено онлайн? 

Untitled.png

от тук: https://www.campaniartecard.it/how-it-works/?lang=en

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Понеже това е най-новата тема за Неапол, отелязвам няколко неща.

Вярно, че бяхме за кратко, но Неапол се оказа ПО- от представите ми и не остана време да обикаляме извън него. То и само за Неапол не стигна времето. 

Никъде не съм виждала такива опашки за храна - за сядане, за взимане, за всичко. Всъщност не очаквах и толкова много хора в този сезон.

За Cappella Sansevero така и не успях да купя предварително билети, а схемата беше малко странна. На сайта пише, че продават на място a few free tickets, което изобщо не е вярно - стотици билети продават. Но продават само за същия ден и трябва да се наредиш пред офиса около 8 часа /отваря в 9/. Ние отидохме към 8,10 и бяхме към стотния номер. След нас опашката беше поне още 400 човека, не знам колко от тях са купили. Предишния ден отидохме малко след 11ч. и бяха свършили.

Sorbillo на крайбрежната. Наистина много хубави пици, но ни изненадаха със сметката. Че пиците са над 2 пъти по-скъпи от други места се вижда в менюто, както и копертото 2,50. Изненадата дойде със сметката, където над копертото имаше и 12% сервиз върху цялата сметка, което никъде го няма /освен в коментарите в трип-а/. Ако трябва да съм честна, на другите места пиците изобщо не бяха по-лоши. В две от траториите стана ясно, че е cash only чак след като бяхме консумирали. А бяха в историческия център, доста оборотни. Та си трябва кеш. 

Другото, което се размина с представите ми, е че е много мръсно и пълно с отрепки. Вярно, че ползвахме трансфери и не сме припарвали до гарите, но нищо кой знае колко шокиращо не видях, изобщо даже. Мръсотията по центъра се дължи на навалицата, която мята по улиците. Поради простата причина, че кошовете са или заключени, или преливащи /ако са отключени/. Но такава наслоена мръсотия и боклук, кой знае от кога трупана, като в Катания - не видях. 

Неапол мирише на пране 🙂 Отвсякъде висят прани гащи и чорапи, но явно с хубави препарати перат и мирише на чисто и хубаво. Не на канал, както мога други доста да изброя. 

Завършвам с това, че не мога да си представя някой да харесва Италия и да не хареса Неапол. Искрено се учудвам на хората, които само кацат и излитат тук, а после отпрашват по крайбрежието. Доста съвети четох и тук във форума да се прави точно така.

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , jul каза:

Другото, което се размина с представите ми, е че е много мръсно и пълно с отрепки. Вярно, че ползвахме трансфери и не сме припарвали до гарите, но нищо кой знае колко шокиращо не видях, изобщо даже. Мръсотията по центъра се дължи на навалицата, която мята по улиците. Поради простата причина, че кошовете са или заключени, или преливащи /ако са отключени/. Но такава наслоена мръсотия и боклук, кой знае от кога трупана, като в Катания - не видях. 

Неапол мирише на пране 🙂 Отвсякъде висят прани гащи и чорапи, но явно с хубави препарати перат и мирише на чисто и хубаво. Не на канал, както мога други доста да изброя. 

Завършвам с това, че не мога да си представя някой да харесва Италия и да не хареса Неапол. Искрено се учудвам на хората, които само кацат и излитат тук, а после отпрашват по крайбрежието. Доста съвети четох и тук във форума да се прави точно така.

Еее, @jul, как може да не се размотаете около гарите? 😀Че то там е най-интересното. 😂 Пък колко отрепки има... Посред бял ден попаднахме на някакво арабско стрийт пазарче в уличките до Порта Нолана, пълно беше с жрици на либофта в десет сутринта. Отделно съмнителни субекти. Това не значи, че съм се шокирала или нещо такова – не, даже се върнах да покажа на други и да се порадваме на цялото това великолепие заедно. 😀 В Европа другаде такова нещо не бях виждала. Вероятно сте били отседнали някъде към замъка „Нуово“, там е по-цивилизовано.
Аз упорито се настанявам в района на гарите по́ към виа Трибунале. Ако трябва, пак бих се настанила там.

Планина от боклук в събота вечер. В неделя сутрин я нямаше. В неделя вечер беше същата.

20211120_194305.jpg.bea4908e2231a9a51bb30be7f8e1062c.jpg

 

20211120_201540.jpg.490a3dc07b73bcfcadee4385572f0f16.jpg

Стая с гледка. 🙂 Все съм нощувала на места с оценка над 9. Нямам оплаквания. Сутрин наблизо се проведе рибен пазар. Не миришеше на пране. 🙂 

20220327_170822.jpg.8702b5312ee46ad96771f138541464db.jpg

Превантивни мерки... Доста от колите са със заключени волани.

20220328_125011.jpg.438ddc4086a455de7467009392c98bd4.jpg

И страдат в трафика. Почти нямаше неударена кола по улиците. Никъде в Европа не съм се чувствала така несигурна като пешеходец. Какво предимство на пешеходна пътека? Мираж...

20220328_130013.jpg.9e6337ee7b08af8d2070641dd54d7436.jpg

Дали ми харесва там обаче – да, защото е интересно и колоритно. Не е особено приятно от естетическа гледна точка, но пък по някои нарочени за красиви туристически места прекаляват с лустрото и ми идват твърде изкуствени, макар и да са визуално издържани. 

 



 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Argentique ще му дадем втори шанс със сигурност 😂

За колите за воланите съм съгласна, така си бяха, но не и че всички са очукани. След Катания, дето всички са без огледала и брони, трудно някой ще се мери 😁 Иначе за трафика и пресичането съм съгласна, голяма кушия си е.

Този рибния пазар - можеш ли да възстановиш като локация? 

Иначе ние бяхме в този район https://www.google.com/maps/place/40°50'46.5"N+14°15'40.0"E/@40.8462549,14.2566173,17z/data=!3m1!4b1!4m14!1m7!3m6!1s0x133b084f6a6c7e99:0x3df52cc13b78191d!2sNaples,+Metropolitan+City+of+Naples,+Italy!3b1!8m2!3d40.8517983!4d14.26812!3m5!1s0x0:0x55acd87bc2d0db15!7e2!8m2!3d40.8462551!4d14.261102 и затова написах, че само цивилизация видях наоколо 🙂

Връзка към мнение

Бях в Неапол след като изгледах сериала Gomorrah и постоянно се оглеждах 🙂 На моменти никак не ми беше чаровно.

Но сериала го препоръчвам. Ама след ходене в Неапол.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Тъкмо се прибирам днес. Имах една нощувка в Неапол. Движението е като Малка Индия, но има ред в хаоса. Всеки подсвирква, за да заяви присъствие, но не нападателно. Може да се пресича навсякъде (или поне аз), просто се следят колите и се мушкаш. Не дават газ да те блъснат де 🙂

Аз си хванах 182 като истински магеланец. Одрусаха ме 1.7Е на посока за електронен билет.

Спах точно в центъра на старият град. На 10м се пресичаха 2те основни пешеходни улици. Много народ, едвам се движи колоната. Може би заради неделята:

IMG_20221030_164335_1.jpg.f08d06baefd7f0a4a72f085bb9ac9b94.jpg

Стая с гледка:

IMG_20221030_192227.jpg.29e087798809255fe19e5695326bb53c.jpg

 

IMG_20221030_192239.jpg.37341a9224af471390295b0584c02125.jpg

 

Не мирише на гадно, но много цапат:

IMG_20221030_164135_1.jpg.be976e1c55d22edb74c4710cdc4eaa83.jpg

 

IMG_20221031_073914.jpg.8f5f8dac437fc6f706eb284006a96312.jpg

Сутрин се чисти от рано:

IMG_20221031_071940.jpg.ed19cb16aad50f13441f7abab2d63257.jpg

Но просто трябва да се цапа по-малко ...

 

Неапол вечер мирише на 🍕, а сутрин на кафе:

IMG_20221031_073043.jpg.6019e41049c1053c19f9e965bf1211c0.jpg

Гледката от хълма е супер:

IMG_20221030_202547.jpg.89027a1b50bb20069827f30f1568117a.jpg

Застрашен не съм се чувствал. Не съм се врял де. Момченцата от малки зализани и с мустачки като мафиоти. Децата вечер обикалят сами. На 10-12 вече са яхнали скутерчета.

Различно е, интересно, но определено не за всеки ...

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , Брани каза:

Бях в Неапол след като изгледах сериала Gomorrah и постоянно се оглеждах 🙂 На моменти никак не ми беше чаровно.

Но сериала го препоръчвам. Ама след ходене в Неапол.

ние точно заради Гомора много искаме да отидем в Неапол, мисля че сме видяли възможно най-отвратителните квартали, даже и с google street  ги бяхме разглеждали подробно, но все пак в един сезон имаше и банда от центъра, така че  се оплаква окото от готини улички 🙂 а и след това, което видяхме в Палермо, слабо вероятно да се смаем вече от свърталища и миризми

 

но все пак ми се иска да е напролет, колкото и да е южно късна есен или зима не ми звучат привлекателни за там, или бъркам?

Връзка към мнение
Преди 1 час, antea каза:

ние точно заради Гомора много искаме да отидем в Неапол, мисля че сме видяли възможно най-отвратителните квартали, даже и с google street  ги бяхме разглеждали подробно, но все пак в един сезон имаше и банда от центъра, така че  се оплаква окото от готини улички 🙂 а и след това, което видяхме в Палермо, слабо вероятно да се смаем вече от свърталища и миризми

 

но все пак ми се иска да е напролет, колкото и да е южно късна есен или зима не ми звучат привлекателни за там, или бъркам?

В Secondigliano не бих влезнал. Не, че кой знаех какъв страх, ама тая мизерия какво да я гледам 🙂 Но всеки хвърчащ по уличките мотопед ме караше да се замисля дали не е някой пласьор 🙂

 

Преди 1 час, jul каза:

Ами не знам. Беше си за плаж тези дни 😏

Сега - да гледам ли вече сериала или не 😁

А, гледай гледай - много е добър. Ей в тоя ред:

 

Сезон 1

Сезон 2

Сезон 3

Сезон 4

L'immortale (филм)

Сезон 5

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@jul, рибният пазар е по-скоро пазарче и е далеч от този в Катания или Сиракуза. Май са няколко магазина, но и други вадеха продукция, бяхме баш до него в блока. 

https://www.google.com/maps/place/Pescheria+Pizzi+Pizzi+di+D'Anna+Vincenzo/@40.8486774,14.2677936,18.75z/data=!4m17!1m7!3m6!1s0x133b084f6a6c7e99:0x3df52cc13b78191d!2z0J3QtdCw0L_QvtC7LCDQmNGC0LDQu9C40Y8!3b1!8m2!3d40.8517983!4d14.26812!3m8!1s0x133b083e7eb27cdd:0x475b234288b82d82!5m3!1s2023-01-12!4m1!1i2!8m2!3d40.8484885!4d14.2682667

 

Тук по близките улички е тотален пазар и има доста мигранти от Индия/Бангладеш, някъде наоколо бяха и жриците, но това е само в района преди Corso Umberto I: https://www.google.com/maps/place/Fontanella+Cosimo/@40.8495705,14.2668137,20z/data=!4m17!1m7!3m6!1s0x133b084f6a6c7e99:0x3df52cc13b78191d!2z0J3QtdCw0L_QvtC7LCDQmNGC0LDQu9C40Y8!3b1!8m2!3d40.8517983!4d14.26812!3m8!1s0x133b083e3a836395:0xdad67b79df7a6a49!5m3!1s2023-01-12!4m1!1i2!8m2!3d40.8494581!4d14.2667855
До Porta Nolana (сградата, не гарата) и зад нея са братята африканци на тълпи. Алъш-веришът върви. Очите на четири.

 

Освен пиците, има едни десерти за закуска – sfogliatelle. Пробвах с пълнеж с шамфъстък, не е зле, но не съм по италианската закуска нещо. На заден план малката гъбка е babá, сиропирана щедро с ром. За позитивен старт на деня и непукизъм към местните недостатъци явно. 

278163331_10160047042752148_971311548180225566_n.jpg.5b5eb52be2e1a14b4deef6031f65b0bb.jpg  

@antea, била съм в края на ноември и в края на март. Все беше +18 денем, но през март малко валя, затова съвсем логично му слагам минус. 🙂

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

другият готин сериал, посветен на Неапол, е My Brilliant Friend, по книгите на Елена Феранте (сериалът буквално дословно следва книгите), много неща се научават покрай такива неща -за историята, културата, местния диалект... това е някакъв тотално различен език от италианския, по звучене доста прилича на румънски, там на място дали се чува често в тълпите?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , antea каза:

другият готин сериал, посветен на Неапол, е My Brilliant Friend, по книгите на Елена Феранте (сериалът буквално дословно следва книгите), много неща се научават покрай такива неща -за историята, културата, местния диалект... това е някакъв тотално различен език от италианския, по звучене доста прилича на румънски, там на място дали се чува често в тълпите?

Да, чувах тук-там. Иначе в Гомора бях много впречатлен как например някакъв полицай спира някой от нашите герои и си им говори на книжовен италиански, а те си плямпат на диалекта. И се разбират 🙂

 

В Соренто харесахме един ресторант на външен вид и влезнахме в него (и толкова ни хареса, че втората вече отидохме пак и се видяхме там случайно и с магеланци :). Казва се Zi Ntonio и първата вечер нещо се заприказвах с единия сервитьор и той взе да ми обяснява нещо за името. И аз му викам "Знам бе - сигурно идва от Zio (чичо) Antonio" и той се зарадва: "си, сиии", "на неаполитански е това" и много мило му стана от скромните италиански регионални познания на балкански субект като мен 🙂

Връзка към мнение

Ехеее, тук са игри за напреднали, щом си говорите със сервитьорите и диалекти хващате 😃 Аз бях доволна, че хостът говореше добър английски ✌️

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , jul каза:

Ехеее, тук са игри за напреднали, щом си говорите със сервитьорите и диалекти хващате 😃 Аз бях доволна, че хостът говореше добър английски ✌️

Еее, италиански ретро песни не сте ли слушали? Там се съдържа половината необходима за туриста лексика.  😂 Само да се престраши човек. 
Шегата настрана, но при нулево разбиране на английски от отсрещната страна включвам каквото знам на испански (малко) плюс каквото се сетя на италиански (съвсем нюню), плюс за по-весело някоя фраза на латински (него учех в уни-то криво-ляво). Специално за страната научих важната за мен реплика в ресторантска среда 'io non mangio carne' и още по-важната дума 'bicchiere' (чаша за вино 😉 ). Като добавя задължителните мимики и жестове, няма как да остана неразбрана. 🙂 Философски и прочие теми с непознати събеседници предпочитам да обсъждам на други езици. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Привет!

Ще използвам тази тема да попитам. "Аз само да попитам нещо" 😅

Та, ще вървим с мъжа ми и другари да си празнувам рд там след две седмици. Имам план да отидем още с кацането в Соренто, да хвърлим раниците в хотела или някъде, и да отидем до Позитано. От малкото нормални сайтове, които намерих, автобус има в 9 от летището. Да преспим в Соренто и на другия ден да отидем за нощувка в Неапол. Не можах да се ориентирам дневната карта от къде се купува и какъв транспорт влиза в нея. На третия ден следобяд се прибираме. Нощувки по 65-70€ намирам само в района на гарата, и то в някакви леко мизерни хотелчета. Толкова ли пък да е неприятен този район? Дано случим на добро време, нямаме амбиции да разглеждаме кой знае какво, отиваме на разходка. То и денят е къс. Може ли някой сайт за транспорт да дадете. По карта ми изглежда не особено голям центърът, можем да ходим много пеша. Някой ако има полезен съвет, ще бъда благодарна.

Кацаме рано, в 7:20, да ходим ли до Неапол и от там да вземем влак за Соренто, или да пием кафета до автобуса в 9 от летището? Ако въпросната дневна карта покрива и този влак, може би да си купим такива. И всъщност толкова рано сутринта от къде се купуват?

 

Връзка към мнение

Защо не останете първата вечер Неапол, до където може да стигнете с градския автобус 182 за евро и нещо? На другия ден може да хванете влака до Соренто, който е крайна гара след което може да отидете до Позитано. Спането в Соренто ми се струва излишно защото е и значително по скъпо отколкото в Неапол. Ако целта е Позитано останете да спите там за да не биете път с автобуси. Преди да тръгнете може да разгледате Соренто, за което е достатъчен един следобед. От централната гара в Неапол до Соренто се стига с два вида влак на една и съща цена - единия е почти два пъти по бърз от другия, просто трябва да се види разписанието и да се избере бързия. Билет може да се купи от гарата или от метростанция, който важи от точката на купуване до Соренто. 

Лично аз не виждам смисъл да се купуват карти за транспорт - единични билети вършат идеална работа защото всичко е в рамките на един час ходене и така просто транспорта става излишен. На ден да се ползва един до три пъти най много, ако отседнете в рамките на центъра или широкия център, а може и изобщо да не се ползва. 

За настаняване по човешки район е около Ботаническата градина, който е на около 15-20 минути пеш от гарата. Препоръчвам това място, където спахме през юли 2021-ва. Наоколо има много добър морски ресторант, както и тази пицария, където ядох най - добрата Неаполитана в живота ми 🙂 Е не е ресторант, а място за поръчване, но имат една две маси на тротоара, където може да се консумира и изпие една бира ако времето позволява във вашия случай. 

Района около гарата е пълен с тъмнокожи, които се събират на големи групи за това изглеждат малко плашещо, но на мен чак не ми се струват толкова лоши. Дъщеря ми игра там по площадките по цял час надвечер преди да се приберем заедно с всички други тъмни и не толкова тъмни деца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Четох някъде, че дневната карта покривала и влака до Соренто. Но пък от друга страна откъде накъде 🙂 Цена за дневна карта 4.50, влак до Соренто 10€.

Вероятно няма да има туристи през януари, но вторият ни ден е събота и реших, че ще има повече трафик по пътищата. По моята логика бързаме за Позитано заради късия ден. А пътуването както и да го смятам, отива на към 3 часа до там. След това в събота и да има трафик, ние ще се прибираме към Неапол и нямаме бърза работа. 

Нощувки намерих в Соренто по 50€, в Неапол над 60. Две двойни стаи ми трябват. Апартамент в еърбнб почти няма за една нощувка. И там две спални и две бани ще се търсят и то отива на много пари.

Някак искам да го направя да не се трошим от път до Позитано. Имаме много ранен полет. От пет ще сме на летището, после рейсове, влак, пак рейс. Та затова мислех да спим в Соренто, да спестим поне последното час и нещо пътуване на обратно към Неапол.

И всъщност това не мога да преценя, дали да е тази програма, или да си спим и двете нощи в Неапол и да отидем в събота до Позитано. 

 

Пицарията не се вижда, пак е линк за морския ресторант.

Също от къде се купува билет за градски транспорт в 7:30 сабахлян? Автомати ли има или някакво място на летището?

Видях спирката на 182, много удобно за центъра.

Връзка към мнение

Аз бих изчакала автобуса в 9ч., ако продължителността на пътуването е съпоставимо с това на влака. Бих останала в Соренто този ден, приятно градче е. На другия ден сутринта идете до Позитано и до Амалфи дори и спете пак в Соренто. В неделя-влакчето до Неапол, обиколка на центъра и към летището. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Час и 15 мин по график е. Както и да го смятам, не знам колко се пътува от летището до града, гарата, влак от там, отива на повече време. Сега другият въпрос, да не се окаже, че Соренто е някакво курортно градче и да е тотално мъртвило.

Около три часа биха ни останали за Неапол.

Връзка към мнение
преди 43 минути , Bellaero каза:

Четох някъде, че дневната карта покривала и влака до Соренто. Но пък от друга страна откъде накъде 🙂 Цена за дневна карта 4.50, влак до Соренто 10€.

Вероятно няма да има туристи през януари, но вторият ни ден е събота и реших, че ще има повече трафик по пътищата. По моята логика бързаме за Позитано заради късия ден. А пътуването както и да го смятам, отива на към 3 часа до там. След това в събота и да има трафик, ние ще се прибираме към Неапол и нямаме бърза работа. 

Нощувки намерих в Соренто по 50€, в Неапол над 60. Две двойни стаи ми трябват. Апартамент в еърбнб почти няма за една нощувка. И там две спални и две бани ще се търсят и то отива на много пари.

Някак искам да го направя да не се трошим от път до Позитано. Имаме много ранен полет. От пет ще сме на летището, после рейсове, влак, пак рейс. Та затова мислех да спим в Соренто, да спестим поне последното час и нещо пътуване на обратно към Неапол.

И всъщност това не мога да преценя, дали да е тази програма, или да си спим и двете нощи в Неапол и да отидем в събота до Позитано. 

 

Пицарията не се вижда, пак е линк за морския ресторант.

Също от къде се купува билет за градски транспорт в 7:30 сабахлян? Автомати ли има или някакво място на летището?

Видях спирката на 182, много удобно за центъра.

Не съм копирал правилния линк за Pizzeria Hermanos.

Билет впрочем не знам от къде се купува защото на това първо пътуване се возихме гратис заради това, че не се ориентирахме от къде да купим билет и незнайно защо реших, че от спирката или от автобуса може да стане. На самата спирка се запознахме с една жена, която беше от България, но живеела от време на време в Неапол, която ми даде билет иначе твърдо щяхме да се возим на аванта ако не беше тя. Дъщеря ми мина без, защото тогава беше на 6. Жената каза, че се купували от машина или от гише на летището, но аз като питах на информацията говореха само за летищния автобус, който не беше целта. Ако имах по рано тази информация вероятно щях да се огледам по сериозно. Пътуването до града е не повече от 15 минути, но с ходенето до спирката и чакането на автобуса, плюс дежурното лутане си става почти час до мястото за настаняване, което беше това, което посочих по горе.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.