Прескочи до съдържание

дневник По следите на Йети и снежните леопарди


stanimir

Препоръчани мнения

Тези дни имаше скандал с представящата за американски фотограф Kittiya Pawlowski.

 

Преди няколко седмици продава сензационни снимки на снежен леопард на водещи световни медии, но хората от Alpinemag се усъмняват в "късмета" на напълно непознатата в професионалните среди млада фотографка и детайлно разкриват  измамата :

 

https://alpinemag.com/fake-snow-leopard-photomontage-spread-around-world-kittiya-pawlowski/?fbclid=PAAaZSg5T16osUV7yT5ukwN5K3o8KKg6DFKO3CIELM3-28bT4um4HAivXip94

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Шок 2
Връзка към мнение
преди 18 минути , stanimir каза:

Преди няколко седмици успешно продава сензационните снимки на снежен леопард

Направи ми впечатление, че доста катерачи споделиха по едно и също време снимка на снежен леопард, завидях на снимащия за късмета, а то каква била работата.

Благодаря, че сподели.

 

ПП Сега потърсих да сравня снимките и ... нито една не открих, а буквално от поне десетина човека беше споделена.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@stanimir, благодаря за изчерпателната информация. За съжаление единственият ми възможен времеви прозорец за подобен трек в Непал отмина тази пролет и друг такъв няма да имам, вероятно до пенсия.  Затова се радвам като малко дете на всеки, който отива там и споделя информация и снимки 🙂

Благодаря ти! 

 

А за леопарда, и аз споделих снимките в социалните мрежи, като опитах да търся повече инфо, защото за мене едната снимки изглеждаше с прекалено странна светлина. От няколко дни фейсбукът ми предлага само разни неща, свързани със световното и с това, как снимките със снежния леопард са фалшиви 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Браво, Стан !  Страхотен разказ.  Дано и други магеланци се запалят от твоя опит и посетят Хималаите.  Лично аз се стягам в близките 2-3 години за района на Анапурна...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
59 minutes ago, ruwenzogy said:

Браво, Стан !  Страхотен разказ.  Дано и други магеланци се запалят от твоя опит и посетят Хималаите.  Лично аз се стягам в близките 2-3 години за района на Анапурна...

За пръв път видях това място точно в твои снимки преди няколко години.Доста сериозни планини си обиколил😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Уникални снимки и чуден разказ! Благодаря много за споделеното. 

Бих искала да попитам - за водата таблетки ли си носеше или си купуваше вода? Къде си направи застраховка, каква беше цената?

 

Благодаря предварително. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
33 minutes ago, Eva eva said:

Уникални снимки и чуден разказ! Благодаря много за споделеното. 

Бих искала да попитам - за водата таблетки ли си носеше или си купуваше вода? Къде си направи застраховка, каква беше цената?

 

Благодаря предварително. 

Носех таблетки ,но вкусът им е отвратителен и не съм ги ползвал. Имам и минифилтър Sawyer , но през повечето време си купувах бутилирана.

 

Застраховката за височинна евакуация с хеликоптер е по линия на членството към австрийския алпийски клуб и тя не покрива медицински разноски , освен самата евакуация.Членството е отворено за всеки желаещ и застраховката е валидна за целия срок за целия свят :

 

https://www.alpenverein.at/portal/service/mitgliedschaft/membership-benefits.php

 

 

За медицински разноски имам застраховка към премиум плана на Revolut ( тя покрива инциденти мисля само до 4000 метра н.в.) 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравей..Благодаря за полезната инфромация, която си споделил!...  'ослушвам' се за комбинация между Gokyo и EBC, и се чудя в коя посока е по-удачно да се направи, Чо ла пас ... от EBC към Gokyo, или - обратно? Евентуално в началото на Октомври, ако има значение. Изкажи мнение, моля те!

Връзка към мнение

Според мен от EBC към Gokyo е по-удачния вариант , в обратна посока проходът е по-стръмен.

Същото важи и за Renjo La Pass ,  ако ще минаваш и през него от Gokyo към Namche Bazaar.

 

Ако не се минава през Renjo La Pass , трекът от Namche към Gokyo е доста скучен , Machermo и Dole където се нощува не са истински селища,  а просто клъстери с по няколко хижи. По този маршрут много бързо се набира височина и преходите трябва да са по-кратки за да имаш добра аклиматизация. 

При варианта с EBC в началото доста по-плавно набираш височина и минаваш през истински селца , които са и доста по-интересни.

 

Мисля че след средата на октомври времето е по-стабилно , макар агенциите да подмамват клиенти дори още от септември.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, stanimir каза:

Според мен от EBC към Gokyo е по-удачния вариант , в обратна посока проходът е по-стръмен.

Същото важи и за Renjo La Pass ,  ако ще минаваш и през него от Gokyo към Namche Bazaar.

 

Ако не се минава през Renjo La Pass , трекът от Namche към Gokyo е доста скучен , Machermo и Dole където се нощува не са истински селища,  а просто клъстери с по няколко хижи. По този маршрут много бързо се набира височина и преходите трябва да са по-кратки за да имаш добра аклиматизация. 

При варианта с EBC в началото доста по-плавно набираш височина и минаваш през истински селца , които са и доста по-интересни.

 

Мисля че след средата на октомври времето е по-стабилно , макар агенциите да подмамват клиенти дори още от септември.

Вече имаме сам, билети, за ноември се страхувах, че са твърде ниски температурите... 4-16 октомври ни е трека... в началото мислех да правим само - EBC... после реших за Гокио, и Чо ла, /засега смятам да избегна Ренио ла, за да не ни шамароса -височинната/... в този вариант са ми малко дните... разглеждам възможности за връщане с вертолет, съответно най-евтин е - Дингбоче към Лукла, поне на рекламата е - 300 дол... от Гокио е по-скъп - 500 дол.... още ще го мисля... за сега, с вертолет - съм ги наместила и в двете посоки. Благодаря за включването ! Може пак да питам 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, gini каза:

/засега смятам да избегна Ренио ла, за да не ни шамароса -височинната/... в този вариант са ми малко дните... разглеждам възможности за връщане с вертолет, съответно най-евтин е - Дингбоче към Лукла, поне на рекламата е - 300 дол... от Гокио е по-скъп - 500 дол.... още ще го мисля... за сега, с вертолет - съм ги наместила и в двете посоки. Благодаря за включването ! Може пак да питам 🙂

Объркала съм названието: Вместо Ренио ла- визирах Конгма ла пас.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Пак съм аз, имам още няколко чуденки:

- къде е най-изгодно да се обмени тяхна валута и от каква валута /предполагам долари да нося/?

- в Катманду с какво е най-удобно/изгодно да се придвижваме по забележителностите?

 

Благодаря предварително. 

Връзка към мнение
Светославов

Да, препоръчително е долари. Аз бях обменил малко пари на летището, а основната сума при препоръчан от моя гид сараф в Тамел - "туристическото гето" според местните 🙂 

За Катманду най-удобно е с такси, че са пръснати нещата, но остави твоя гид /гидка да се пазарят. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 30.01.2023 г. в 15:17, Eva eva каза:

Уникални снимки и чуден разказ! Благодаря много за споделеното. 

Бих искала да попитам - за водата таблетки ли си носеше или си купуваше вода? Къде си направи застраховка, каква беше цената?

 

Благодаря предварително. 

За Сокотра си купих вълшебна бутилка. Тя дотам не стигна, понеже и групата артиса, но я разходих в Сирия, Ливан, Непал, Исландия и май навсякъде е повече от полезна https://campingrocks.bg/butilka-za-voda-s-filtar-lifestraw-go-2-stage-filtration-green

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов

И да допълня  - във форума на трипадвайзора в темите за Катманду, Непал и Хималаите има актуална информация. 

Връзка към мнение
преди 54 минути , Eva eva каза:

Пак съм аз, имам още няколко чуденки:

- къде е най-изгодно да се обмени тяхна валута и от каква валута /предполагам долари да нося/?

- в Катманду с какво е най-удобно/изгодно да се придвижваме по забележителностите?

 

Благодаря предварително. 

И аз носех долари, т.к. плащането ми към непалеца беше договорено в щ.д. и те тях предпочитат. Понеже в 4-те дни през 2019 г. индийски рупии вървяха и в трити посетени тогава държави, бях си купила в София от тях. Непалецът ми ме заведе при негов приятел сараф в Тамел да ги обърна при по-изгоден курс в непалси рупии.

 

За придвижване първия път, групово, не ми се наложи да ползвам друг транспорт - хотелът беше досами ступата https://en.wikipedia.org/wiki/Boudhanath, а всички трасфери бяха включени. Втория път, през октомври се изкушавах да ползвам градски автобус от Тамел до района на ступата (25 min), местен щеше да ме води напът за дома си, но оставих за после и не се състоя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже евентуални неразположения в резултат на т.н. височинна болест са важни за цялостното преживяване на пътешествието, ще споделя в отделен пост моята лаконична максима: "Яж малко, ходи бавно, спи сам!"

 

Срещнах я в този вид в немски блог, когато се стягах за Перу и сериозно се подготвях по темата, като разпитвах кого ли не  - от лекари кардиолози/пулмолози и планинари до вече разхождали се из Андите и другаде на 5000+ м н.в.  

 

Основното е: Максимална постепенност в набирането на височина, оставяне повече време на място. При неразположение - удължаване на времето на едно място, при нужда и леко слизане с изчакване.

 

Същината е: максимално пестене на физическа енергия, равномерен ход; ненапрягане с носене на багаж, забързване, качване на един дъх по стълби и с товар в мястото за настаняване, итн.; добро наспиване за възстановяване на силите... Изобщо след всяко натоварване, респ. умора трябва да следва адекватна нему почивка.

 

Хидратирането си е общовалидно важно и не е необходимо да е прекалено под лупа. За приемане на алкохол и дума не може да става..

 

Завинаги е пред очите ми примерът с дама от групата в Перу, която на фолклорна вечер в Чивай https://en.wikipedia.org/wiki/Chivay не устиска и реши да покаже на танцьорите от програмата и публиката чара и динамиката на хорáта ни. На другия ден не беше в състояние да слезе от автобуса, за да се порадва на извиращите кондори при Cruz del condor, 4910 м, Едва 2 дни по-късно вече беше във форма.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е , хайде сега.Една биричка едва ли е гътнала някого. 

 

За придвижване - таксита , те са малки Сузуки - Марути , но за да не се налага пазарлък има приложения от сорта на Uber ,които вършат идеална работа за Катманду. 

На практика всички основни валути имат добър курс и ако примерно си германка е безумно да обменяш еврата си в долари , та после да ги сменяш в рупии.Ако имаш под ръка евро , паунди , австралийски долари  или сингапурски долари ще си ок също както със щатски долари.В Тамел има обменни бюра на всеки 50-100 метра , курсът варира в незанчителни граници.За по-голяма сума може и съвсем лек пазарлък,

Тъй като някой неща в хижите не са включени в пакета , примерно ...биричка или някой сникърс и т.н. ще си ги доплащаш в рупии , но щом си с агенция няма да ти трябва много за харчене.

Беше забавно, как клиентите дори не си дават труда да пообщуват поне в чайната с местните , а гидът ходи да им поръчва всяко нещо , гидът събира пари на масата и отива да им плати допълнителните неща и т.н.

Непал е много по-лесен за трекинг от мнозина други държави , не се притеснявай.До Тенгбоче няма да имаш никакви проблеми след аклиматизационния ден в Намче.

Повечето бюджетни хотели са наистина в Тамел , въпреки че има и някой от висок клас.Всъщност е чудесно и живописно място с много храмове , автентични стари улички и т.н. 

Почти всички читави агенции искат минимално предварително предплащане в рамките на 100-150$ ,но не повече.Останалата сума плащаш на място в Катманду.

"Туристическо гето" , доколкото там са концентрирани туристите , иначе съвсем не е гето 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, stanimir каза:

Е , хайде сега.Една биричка едва ли е гътнала някого. 

🙃 Сигурна съм, ама горчиии..

 

Преди 1 час, stanimir каза:

Повечето бюджетни хотели са наистина в Тамел , въпреки че има и някой от висок клас.Всъщност е чудесно и живописно място с много храмове , автентични стари улички и т.н. 

И моят през октомври и ноември беше там. Намерих го случайно, по-скоро те ме намериха ден-два преди тръгване в една международна група за трекинги в Непал, и се договорихме в месънджъра. Останах доволна и навръщане от Калопани пак отседнах там. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов
преди 34 минути , stanimir каза:

Беше забавно, как клиентите дори не си дават труда да пообщуват поне в чайната с местните , а гидът ходи да им поръчва всяко нещо , гидът събира пари на масата и отива да им плати допълнителните неща и т.н.

Ей това не го разбирах и аз, отишъл си там от кой знае колко хиляди километри и хич да не се опиташ да установиш контакт с местните. А мнозинството от тях са положително настроени спрямо туристите, усмихнати и с чувство за хумор са. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 16 минути , Светославов каза:

Ей това не го разбирах и аз, отишъл си там от кой знае колко хиляди километри и хич да не се опиташ да установиш контакт с местните. А мнозинството от тях са положително настроени спрямо туристите, усмихнати и с чувство за хумор са. 

Представители на типологията сухари и темерути има във всяка националност 🤓 А някои може да са просто срамежливи или да мислят, че са си платили.., с което стигаме до културните различия..

А пълноценното общуване като да не е за всеки 😎

В крайна сметка всичко е нормално и човешко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами някои хора са така. Може да прелетиш 10000км да Карибите и да не излезеш от ол-инклузива. А на него отвътре много не му личи къде е. Като пътуваш организирано с група може и така, ако си сам по-трудно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз продължавам с чуденките и въпросите към тези, които са били в Непал 🙂 Дали успяхте да видите кумари? Четох, че се показва на площада в Катманду в определени часове. Също така в Патан е възможно да се влезе при нея.

 

Връзка към мнение
преди 43 минути , Eva eva каза:

Аз продължавам с чуденките и въпросите към тези, които са били в Непал 🙂 Дали успяхте да видите кумари? Четох, че се показва на площада в Катманду в определени часове. Също така в Патан е възможно да се влезе при нея.

 

Ние я видяхме през март 2019 г. Тя, т.е. "свитата" от роднини, почти винаги възнаграждава любопитните посетители, като се показва, когато в двора има туристи - но само на прозорчето в двора на къщата. Снимането е абсолютно забранено и водачите стриктно предупреждаваха, а роднини от всички страни и прозорчета много зорко следяха да не се снима детето. При съмнение, че някой ще се опита да я снима, нямало да се покаже - така ни казаха.

 

Показа се за няколко минути сама на лявото прозорче.

Подпорите като на много места и сега в Непал подпират разклатените зидове вследствие земетресението от 2015 г.

 

На площада може би може да бъде видяна в деня на коронясването, когато шествието минава през града.

 

P1110219.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Аз пак с едно бързо въпросче - по улиците в Катманду дали има плъхове и мишки? Чудя се дали да се мотая със сандали или затворени обувки 🙂 

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.