Прескочи до съдържание

Трябва ли ми зелена карта за Сърбия


Препоръчани мнения

Четих, четох...и четох и стигнах до следното заключение:

 

Вече не се изисква ЗК за Сърбия по закон.

Иначе застрахователите дават отстъпка, ако им декларираш, че ще караш само в БГ и трябва да ги уведомиш ако променяш това и тогава да си доплатиш тази отстъпка.

НО тук врътката е, че никъде не се изисква по закон да ти я проверят, доказателството било регистрационният номер.

А ако направиш ПТП и тогава застрахователя естествено ще разбере, всичко което има право е да ти поиска да си доплатиш отстъпката.

 

Дали е вярно това нямам идея.

Първо разни информации в сайто на застрахователи си противоречат със закона.

Второ има хора, на които са им искали сръбските митничари и това ходи им обяснявай, че не трябва.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Или си много смел и рисков играч или си много пестелив:-))

Най-добре е да додадеш 30-40 лева за зелената карта ,а не да даваш същите пари за 1 бутилка ракия"Dunja"+1 пакет кори за баница(много добри)+2 пакета"Маслац"....не си заслужава риска..

1.Като знам как обичат да плащат родните застрахователи и

2.Като знам ,как сръбските катаджии те карат да плащаш наместо(а не да гледат тъпо и неразбиращо в написаната на БГ език полица ГО)...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За застраховки на Булстрад не се изисква. Имат преведена инструкция на различни езици.

Връзка към мнение

Всяка година от доста време насам минавам с кола през Сърбия. През последните две-три години сърбите спряха да искат да представя на границата "зелена карта". Преди беше задължително, дори преди проверка на паспортите. Това последното ме подсети, че по същото време спряха да искат и паспорти, а започнаха да приемат лични карти. Това се случи някъде около кризата с исландския вулкан. Въпреки всичко, всякога изисквам от застрахователя да ми представи "зелена карта", която държа постоянно в колата. За мен е недопустимо да изляза от страната без "зелена карта", медицинска застраховка за всички пътници и червени паспорти наред с личните карти. Може и да се презастраховам, но някак обичам да ми е по-спокойно на път...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Всяка година от доста време насам минавам с кола през Сърбия. През последните две-три години сърбите спряха да искат да представя на границата "зелена карта". Преди беше задължително, дори преди проверка на паспортите. Това последното ме подсети, че по същото време спряха да искат и паспорти, а започнаха да приемат лични карти. Това се случи някъде около кризата с исландския вулкан. Въпреки всичко, всякога изисквам от застрахователя да ми представи "зелена карта", която държа постоянно в колата. За мен е недопустимо да изляза от страната без "зелена карта", медицинска застраховка за всички пътници и червени паспорти наред с личните карти. Може и да се презастраховам, но някак обичам да ми е по-спокойно на път...

 

Аз нося и резервен ключ за колата  :)

 

Веднъж съм губил ключ в планината на 31 декември следобед и беше много, ама много интересно прибиране  -_-

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А ако направиш ПТП и тогава застрахователя естествено ще разбере, всичко което има право е да ти поиска да си доплатиш отстъпката.

Eй в това много силно се съмнявам че е така, просто е абсурдно. Няма да ти я искат да я показваш, но трябва да си я платил

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Eй в това много силно се съмнявам че е така, просто е абсурдно. Няма да ти я искат да я показваш, но трябва да си я платил

Идеята на това е, че щом имаш кола с регистрационен номер от БГ, която е член на ЕУ, това само по себе си е доказателство, че имаш ГО и следователно не се изисква да го показваш при проверка.

Това е теоритичната част.

Другото е, че застрахователите дават отстъпки на база на въпросник, като например на колко години си, пътуваш ли в чужбина и т.н., за да си пресметнат риска, тук също по закон тази отстъпка не може да промени териториалното покритие на застраховката. Обаче щом си взел отстъпка на база, че няма да караш колата в чужбина е редно да се обадиш на застрахователите и да им кажеш, че вече ще я караш и да си им 'върнеш' тази отстъпка.

Всъщност изобщо не ми е за тези 20-30лв, при мен казусът е личен и няма да ви го казвам, да не ми се смеете :)

Връзка към мнение

http://www.nbbaz.bg/GreenCard/About.aspx

Ние не ползваме ЗК за Сърбия, т.к. мисля, че сме в правото си, а пътуваме достатъчно често. Не е до парите, а до правото според мен.

Връзка към мнение

Аз нося и резервен ключ за колата  :)

 

Веднъж съм губил ключ в планината на 31 декември следобед и беше много, ама много интересно прибиране  -_-

 

О, да, аз също нося резервен ключ, но това вече са неща извън документите... ;)

Връзка към мнение

Аз нося и резервен ключ за колата  :)

 

Веднъж съм губил ключ в планината на 31 декември следобед и беше много, ама много интересно прибиране  -_-

Харесах мнението ти, защото и аз нося резервен ключ, а не защото се радвам, че си губил ключ в планината :)

Редактирано от Nine
Връзка към мнение

По темата - и ние сме винаги със зелена карта. Откакто една ГО вървеше с 2*14 дни (колкото да видим колко е удобно - зарибиха ни, но в хубавия смисъл), купуваме за цялата година. Разликата не е голяма, нещо от рода на 20 лв. Тази есен (ноември) застрахователите се избиваха да свалят цените.

Връзка към мнение

И аз си правя задължително и на двете МПС-та. Предпочитам да ме яд, че съм дал пари излишно отколкото да ме е яд, че съм ги спестил. А и все пак си говорим за 20- 30 лв. на година.

 

Иначе наблюденията са ми, че по сръбско нито полицай нито граничари искат зелена карта. Ако е за някаква близка разходка и има причина да не си вземеш зелената карта не ми звучи толкова рисково.

Връзка към мнение

Аз явно съм изостанал, защото едно време не питаха пътуваш ли в чужбина и т.н., за да си пресметнат риска, а дали ще пътуваш, за да ти важи в чужбина (и струваше повече).

А и това 

щом имаш кола с регистрационен номер от БГ, която е член на ЕУ, това само по себе си е доказателство, че имаш ГО

все пак ми се вижда съмнително, не бяхме ли по едно време една от страните с най-голям процент каращи без задължителната ГО?

Връзка към мнение

Ние последно пътувахме в Сърбия през октомври 2013. Питахме тоз, оня, казаха разноцветно, може, не трябва, задължително трябва..

Моят опит - на границата, българската, имахме мнооооого по-големи проблеми, отколкото на сръбската. Сърбите искаха лични карти, паспорти на непълнолетните, документи на колата и нищо друго. В Сърбия ни спряха полицаи, явно бяхме съмнителни, две жени с деца на задната седалка. Документи на шофьора и колата, къде сме тръгнали и тъй нататък. Показаха ни пътя и по живо, по здраво. Виж ако има ПТП, тогава може нещата да стоят другояче. Да не се налага.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Днес говорих с моите застрахователи- ДЗИ. Обясниха ми, че имат нови правила от Април и не ми трябва Зелена карта.

Това пак не е нещо черно на бяло. Надявам се с времето да се утвърди и все по-рядко хората да имат проблеми.

Връзка към мнение

Аз пак пробвах, вече трети път никой не ми търси зелена карта. Така че явно няма нужда. :)

 

По КПП не искат, но ако стане ПТП и да видиш чудо. Всеки сам си преценява/рискува.

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Става дума за явно неразбиране на проблематиката. Изискването за наличие на "Зелена карта" не е изискване на гранична полиция. От тази гледна точка съм напълно съгласен, че някъде от 2009 г. насам, сръбските гранични власти престанаха да изискват наличието на "Зелена карта" при преминаване на граничните пунктове. Този сертификат е част от застрахователна полица "Гражданска отговорност" и е необходим в случай на възникване на застрахователно събитие. На този етап не съм имал подобен случай на сръбска територията и се надявам никога да не ми се случи подобно нещо, но винаги, абсолютно винаги, нося "Зелена карта" при пътуване в чужбина, включително Сърбия...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Оказа се, че моята застраховка не е към ДЗИ, а Булстрад, така че се наложи и тях да ги питам.

И те, както и ДЗИ, потвърдиха, че такова нещо не ми трябва за Сърбия, сигурни са, по сигурно от това, не знам.

Обаче аз- упорит, викам им, абе я дайте една карта за всеки случай и ми написаха срещу 0лв.

Малко под ваше влияние и аз реших да се презастраховам, но май е малко прекалено, не вярвам някой да има проблем в Сърбия вече, новината е имала достатъчно време да 'улегне'.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Обаче аз- упорит, викам им, абе я дайте една карта за всеки случай и ми написаха срещу 0лв.

 

Според мен едно "упорство" срещу 0 лв. е за предпочитане пред неизвестното... ;)

Връзка към мнение

Хм.. И аз съм в чуденка. Преди една седмица ми казаха и ме уверяваха, че Зелена карта не била задължителна, дори и за Сърбия. Това били нови промени, отпреди 3-4 месеца. Казаха ми, само ако пътувате в Русия, иначе другаде не е нужно. Аз също не смятам да рискувам, но ми стана любопитно, коя е истината. И честно казано не бях чувала за каквито и да е промени относно изискванията за тези зелени карти...

Връзка към мнение

Истината е, че не ни трябва!

Остава само въпросът как да убедим в нашата истина някой незапознат сръбски катаджия. :angry:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.