Прескочи до съдържание

Оман за седмица през Април


ivan69

Препоръчани мнения

Здравейте

Импулсивно купихме билети от Пегасус - Истанбул-Мускат за 08,04-16,04, 7пълни денонощия. Полетите са нощни, кацаме на 09,04 в 3,30, а излитаме на 16,04 в 4,30,Информацията за Оман във форума е изключително оскъдна, въпреки че 105 магеланци са посетили страната. Впечатленията ми от Арабския полуостров са от 2 едноседмични новогодишни почивки в Дубай през далечните вече 2009 и 2010.Тогава се отдадохме на плажен туризъм, вероятно и сега това ще направим . 

Единият вариант който обмислям е да хванем полет сутринта на 09,04 за Салалах  и да се отдадем на плаж, като отделим накрая 1 ден на Мускат . От друга страна едва ли ще се върнем пак в Оман  (освен ако не ме очарова), та ми се ще да разгледаме повече неща. Вторият вариант е да вземем кола под наем и да се насочим към Низва . После обаче накъде? Гледам и остров има - Masirah Island, има ли ферита до там? Ще съм благодарен да споделите вашите програми в Оман, какво трябва да се види . Интересите са ни, плаж, природа, не ни интересуват молове .

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 2 минути , Mary каза:

Ние ще пътуваме през март и след това ще дам отзив.

С кола под наем ще бъдем.

Може ли някаква предварителна програма(ако имате такава).

Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ако имате време може да отскочите до Хасаб, откъдето да вземете корабче из фиордите. Понякога ята делфини следват корабчетата и гледката е доста вълнуваща. А в Мускат влезте в операта, има турове с гид, доста внушителна сграда е.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , ivan69 каза:

Може ли някаква предварителна програма(ако имате такава).

Имаме но понеже нямаме представа колко и как ще я осъществим не ми се ще да те заблудя с нея предварително.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , Mary каза:

Имаме но понеже нямаме представа колко и как ще я осъществим не ми се ще да те заблудя с нея предварително.

Няма да ме заблудиш, а ще ме улесниш!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз планувам Оман в средата на март, но без предварителна програма - бях си взел промоционални билети на Уиз за без пари от Абу Даби до Мускат и връщане от Салала шест дни по-късно... Но ми отмениха полета от Салала и сега най-вероятно ще си остана само в източната част. После ще споделям впечатления:))

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Предвид, че ни отмениха полетите Абу Даби - Шри Ланка - Абу Даби, в момента имаме билети за полетите София - Абу Даби - София за 22.04-02.05.2023 и се чудим как да уплътним дните. Гледах евтините билети до Мускат, така че и аз ще се радвам да прочета мнения и впечатления.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Оман отдавна е в графа, наблюдавани държави от мен и в списъка за посещение в бъдеще. Седем дни определено стигат за маршрута на картата, които го дават като класически тур в Оман. 

Другия вариант е плажуване и  разглеждане в района на Салала. 

Аз лично ако летя до Мускат, бих избрал маршрута от картата по долу.

elso_2019.gif

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Само да вметна, че и ние ще ходим до Оман (Салала) с Уиз, но нарочно не запазихме билети за края на Март или Април тъй-като тогава е Рамазан, а там е доста строго по това време - не може се храниш навън, не може да пиеш вода навън. Запазихме за началото на Май. Така, че да го имате в предвид:

https://www.muslimaid.org/what-we-do/religious-dues/when-is-ramadan/

https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/oman/local-laws-and-customs

 

During Ramadan, Muslims fast from dawn to sunset. Eating, drinking, smoking, playing loud music and dancing in public places during daylight hours of Ramadan is strictly forbidden and punishable by law, including for non-Muslims.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В момента вися в Бахрейн и чакам полета до Маскат в 15.30ч.  Температурата е около 25С. За 6 дена ще пообиколя и ще споделя впечатления. Взел съм кола под наем /около два пъти е по-евтино наемането на кола в Оман от Европа./ До Салала няма да ходим, далеч е , а и препоръчват да се посещава след март месец. Но тази година Рамазана е от средата на март до средата на април, така че който има намерение да посети страната в този период трябва да си прави сметката. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Това с Рамадана изобщо не го съобразих. Значи ли това, че няма да има отворени ресторанти, кафета и т.н през деня? Супермаркетите и фастфуд също ли са затворени?

Връзка към мнение
преди 4 часа, ivan69 каза:

Това с Рамадана изобщо не го съобразих. Значи ли това, че няма да има отворени ресторанти, кафета и т.н през деня? Супермаркетите и фастфуд също ли са затворени?

Четох, че ресторантите на хотелите работят за туристи през деня, но все пак е добре да се попита в тези, в които сте запазили. За супермаркетите се порових, но не откривам информация.  Все пак има опция да си напазарувате вечерта, с удължено време са, за следващия ден.  След залез работят ресторанти и кафенета, а барове (с много малки изключения) - не. Всъщност то и да не е по Рамазан - алкохол не се продава в магазините, в случай че пиете. Ние ще пътуваме в началото на май месец, за да избегнем Рамазана. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, ivan69 каза:

Това с Рамадана изобщо не го съобразих. Значи ли това, че няма да има отворени ресторанти, кафета и т.н през деня? Супермаркетите и фастфуд също ли са затворени?

Да, точно това означава!! 90% от заведенията ще са затворени/ поне по светло/. По принцип Оман е доста по-консервативна държава от Бахрейн или ОАЕ. За сведение в цял Оман има само един магазин за алкохол, а в малък Бахрейн са 6. Не, че това е определящо. Провери си дали ще работи музея в Маскат, Операта дали ще е отворена за туристи / горещо препоръчвам да  се види/. За  Голямата джамия "Султан Кабуз" съм 99% сигурен, че в този период няма да допуска туристи, но пък знае ли човек. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Еминко каза:

Да, точно това означава!! 90% от заведенията ще са затворени/ поне по светло/. По принцип Оман е доста по-консервативна държава от Бахрейн или ОАЕ. За сведение в цял Оман има само един магазин за алкохол, а в малък Бахрейн са 6. Не, че това е определящо. Провери си дали ще работи музея в Маскат, Операта дали ще е отворена за туристи / горещо препоръчвам да  се види/. За  Голямата джамия "Султан Кабуз" съм 99% сигурен, че в този период няма да допуска туристи, но пък знае ли човек. 

Значи ще се отдадем на плажен туризъм. Четох някъде, е може да се купи алкохол от фришопа в Мускат? Трябва ли международна шофьорска книжка за Оман?

Връзка към мнение
Преди 1 час, ivan69 каза:

Значи ще се отдадем на плажен туризъм. Четох някъде, е може да се купи алкохол от фришопа в Мускат? Трябва ли международна шофьорска книжка за Оман?

Фришопът няма да работи, носете си /2 бутилки концентрат или вино или 24 кенчета бира, но не виждам да е уточнено по колко мл/. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 30.01.2023 г. в 19:58, ivan69 каза:

Значи ще се отдадем на плажен туризъм. Четох някъде, е може да се купи алкохол от фришопа в Мускат? Трябва ли международна шофьорска книжка за Оман?

Кола се наема с българска шофьорска книжка. И нея си караш безгрижно по пътищата на Оман.  Алкохол има на фришопа, но не съм купувал и внасял в страната. Пази си  бордната карта, защото ще ти я поискат на паспортния контрол. Иначе сме безвизови, но ти искат бордна карта, може да попитат в кой хотел ще отседнете, за колко дни и ще вземат пръстови отпечатъци.

Пътищата са идеални, и в Маскат и до Низва и Бахва. Където имат път /асфалтов/ има осветление!!! Има доста камери за скорост, трябва да се внимава. Има и камери на кръстовищата. Но общо взето самото им поведение на пътя е нормално, даже неестествено нормално. Толератни шофьори са и спазват правилата. 

Другото нещо което се набива на очи е, че когато плащаш, където и да е било, подават пост терминал и не взимат кеш!! Оманският риал е вързан за долара, нещо като валутен борд и където и да сменяш пари курса е приблизтелно един и същ.

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Как стои въпросът с визата - за български граждани има ли виза при влизане в Оман и ако да - каква е цената и на място или предварително се вади?

Връзка към мнение
На 28.01.2023 г. в 22:58, Янко Велков каза:

И аз планувам Оман в средата на март, но без предварителна програма - бях си взел промоционални билети на Уиз за без пари от Абу Даби до Мускат и връщане от Салала шест дни по-късно... Но ми отмениха полета от Салала и сега най-вероятно ще си остана само в източната част. После ще споделям впечатления:))

 

На 28.01.2023 г. в 21:07, ivan69 каза:

Здравейте

Импулсивно купихме билети от Пегасус - Истанбул-Мускат за 08,04-16,04, 7пълни денонощия. Полетите са нощни, кацаме на 09,04 в 3,30, а излитаме на 16,04 в 4,30,Информацията за Оман във форума е изключително оскъдна, въпреки че 105 магеланци са посетили страната. Впечатленията ми от Арабския полуостров са от 2 едноседмични новогодишни почивки в Дубай през далечните вече 2009 и 2010.Тогава се отдадохме на плажен туризъм, вероятно и сега това ще направим . 

Единият вариант който обмислям е да хванем полет сутринта на 09,04 за Салалах  и да се отдадем на плаж, като отделим накрая 1 ден на Мускат . От друга страна едва ли ще се върнем пак в Оман  (освен ако не ме очарова), та ми се ще да разгледаме повече неща. Вторият вариант е да вземем кола под наем и да се насочим към Низва . После обаче накъде? Гледам и остров има - Masirah Island, има ли ферита до там? Ще съм благодарен да споделите вашите програми в Оман, какво трябва да се види . Интересите са ни, плаж, природа, не ни интересуват молове .

 

На 28.01.2023 г. в 21:07, ivan69 каза:

Здравейте

Импулсивно купихме билети от Пегасус - Истанбул-Мускат за 08,04-16,04, 7пълни денонощия. Полетите са нощни, кацаме на 09,04 в 3,30, а излитаме на 16,04 в 4,30,Информацията за Оман във форума е изключително оскъдна, въпреки че 105 магеланци са посетили страната. Впечатленията ми от Арабския полуостров са от 2 едноседмични новогодишни почивки в Дубай през далечните вече 2009 и 2010.Тогава се отдадохме на плажен туризъм, вероятно и сега това ще направим . 

Единият вариант който обмислям е да хванем полет сутринта на 09,04 за Салалах  и да се отдадем на плаж, като отделим накрая 1 ден на Мускат . От друга страна едва ли ще се върнем пак в Оман  (освен ако не ме очарова), та ми се ще да разгледаме повече неща. Вторият вариант е да вземем кола под наем и да се насочим към Низва . После обаче накъде? Гледам и остров има - Masirah Island, има ли ферита до там? Ще съм благодарен да споделите вашите програми в Оман, какво трябва да се види . Интересите са ни, плаж, природа, не ни интересуват молове .

Средата на март за девет дни съм там. Мисля да си взема и палатката, че там, в пустинята, изгревите са хубави. Ако мога да отида на онзи плаж с костенурките ще е страхотно и в планината по екопътеки. Толкова места искам да видя, че времето ми изобщо няма да стигне, ама нейсе.....

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, r_nikolov1 каза:

Здравейте! Как стои въпросът с визата - за български граждани има ли виза при влизане в Оман и ако да - каква е цената и на място или предварително се вади?

има цял раздел с информация за визи, даже и тема:

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, r_nikolov1 каза:

Здравейте! Как стои въпросът с визата - за български граждани има ли виза при влизане в Оман и ако да - каква е цената и на място или предварително се вади

Не е необходима виза ако сте за по-малко от 15 дни. На летището се случва всичко. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, r_nikolov1 каза:

Здравейте! Как стои въпросът с визата - за български граждани има ли виза при влизане в Оман и ако да - каква е цената и на място или предварително се вади?

Без визи за престой до 15 дни. Проверено в периода 29.01 - 04.02. 2023. Нищо не се плаща, само ти взимат отпечатъци на пръстите и може да те питат за колко дни ще си в Оман и в кой хотел ще остседнеш.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Еминко каза:

Без визи за престой до 15 дни. Проверено в периода 29.01 - 04.02. 2023. Нищо не се плаща, само ти взимат отпечатъци на пръстите и може да те питат за колко дни ще си в Оман и в кой хотел ще остседнеш.

Може ли малко инфо за дрескода. На летището ясно,че ще трябва дълъг панталон, може ли спокойно да се разхождам по къси гащи и чехли на останалите места(без джамиите естествено)?

Връзка към мнение
преди 1 минута , ivan69 каза:

Може ли малко инфо за дрескода. На летището ясно,че ще трябва дълъг панталон, може ли спокойно да се разхождам по къси гащи и чехли на останалите места(без джамиите естествено)?

Няма нищо особено. Аз лично си ходех по бермуди и къс ръкав. Жена ми и двете ми дъщери /на 18 и 14/ по дънки и блузи с къс ръкав или ризи. Но винаги с едно наум. В Оман единствената джамия в която може да влезе немюсюлманин е Голямата джамия "Султан Кабуз", всеки делничен ден от 8.30 до 11 ч, без петък. Има огромен безплатен паркинг, има доброволци които да ви разведат, да ви разкажат.  За джамията бях с дънки и риза, жените с дънки, риза и шал за главата. Който няма шал , трябва да си купи от магазинчето за сувенири и струва  5 OR; около 23-24 лева. Имайте предвид , че Маскат е много дълъг град  /около 50км/ , разстоянията са големи, ще е необходима кола или такси.  Такситата не са особено евтини, въпреки, че бензина е около 1.05 лева/литър. Друго особено за което се сещам е, че в хотела имаше басейна само за жени и смесен басейн. В ресторантите / не в хотела, а в стария град/ има отделни помещения за  семейства. В Моловете паркинга е безплатен, както и почти навсякъде в страната. Има само два платени паркинга в  стария град / квартал Mutrah/ . Там се намира стария СУК, португалската крепост, националния музей и един от 4те дворци на Султана. Та трябва да се внимава и пита там как и къде да се паркира. Има увеселител парк, плаж, / на който няма никой с бански/  в квартал Qurm. В квартал  Al Seeb  пък се намира фабриката и  представителния магазин на парфюмите Amouage. Спред мен човек задължително трябва и да посети Националната Опера. Цената на билетите за чужденци за всички музеи в Оман е 5 ОR и плащаш само с карта, не приемат кеш!!!

Оман е изключително сигурна държава, няма от какво да се притеснява човек. Просто трябва да спазва правилата, които няма да ти натежат за 6-7 дена. И като куриоз в подкрепа на сигурността в държавата . По обед, след 13 ч в гр. Низва съвсем изненадващо за нас магазините и сергиите на пазара затвориха и продавачите се прибраха да си почиват, нооо...стоката им остана така, неприбрана -сребърни украшения, плодове, пакети, туристически стоки., 

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.