Прескочи до съдържание

Оман за седмица през Април


ivan69

Препоръчани мнения

@ivan69 извинявай, че нахлувам в темата ти.

Сдобихме се с билети за Оман през Абу Даби за 5 нощи, 6 дни. Ще сме в Оман 05.03-10.03.23. Маршрутът е полуясен. Мисля два дни за вътрешността вкл. Низва, ден за Daymaniyat islands, заливът на костенурките, въпреки че не е сезон, Сур с и съм набелязала 3-4 плажа за шнорхелинг в този район. Иска ни се на Daymaniyat islands да останем на палатка за една нощ, но това на място ще видим дали ще стане възможно.

@Еминко може ли да наемем кола, която не е 4х4? В пустинята няма да ходим. Masirah island, както и районът около Salalah остават за друг път. Ако някой е по това време и има желание за магеланска среща, да пише.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 47 минути , lesy каза:

@ivan69 извинявай, че нахлувам в темата ти.

Сдобихме се с билети за Оман през Абу Даби за 5 нощи, 6 дни. Ще сме в Оман 05.03-10.03.23. Маршрутът е полуясен. Мисля два дни за вътрешността вкл. Низва, ден за Daymaniyat islands, заливът на костенурките, въпреки че не е сезон, Сур с и съм набелязала 3-4 плажа за шнорхелинг в този район. Иска ни се на Daymaniyat islands да останем на палатка за една нощ, но това на място ще видим дали ще стане възможно.

@Еминко може ли да наемем кола, която не е 4х4? В пустинята няма да ходим. Masirah island, както и районът около Salalah остават за друг път. Ако някой е по това време и има желание за магеланска среща, да пише.

@lesy Добре си дошла в темата.Аз към Салалах съм се насочил,но не съм решил окончателно.Ще се радвам да публикуваш каквато и да е информация преди,по време и след пътуването.Весело да си изкарате!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 16.02.2023 г. в 14:58, lesy каза:

@ivan69 извинявай, че нахлувам в темата ти.

Сдобихме се с билети за Оман през Абу Даби за 5 нощи, 6 дни. Ще сме в Оман 05.03-10.03.23. Маршрутът е полуясен. Мисля два дни за вътрешността вкл. Низва, ден за Daymaniyat islands, заливът на костенурките, въпреки че не е сезон, Сур с и съм набелязала 3-4 плажа за шнорхелинг в този район. Иска ни се на Daymaniyat islands да останем на палатка за една нощ, но това на място ще видим дали ще стане възможно.

@Еминко може ли да наемем кола, която не е 4х4? В пустинята няма да ходим. Masirah island, както и районът около Salalah остават за друг път. Ако някой е по това време и има желание за магеланска среща, да пише.

Може да наемете кола каквато си пожелаете. Лично аз не съм търсил 4х4 и си избрах по-голяма кола /бяхме 4 човека/ . Колата я взехме от Юръпкар , Нисан Алтима 2.5L. Изрично си пишеше, че не може да се ползва  по неасфалтирани пътища. И имаше такса /глоба/ , ако е върнеш мръсна - разбирай с пясък. И специално гледаха за пясък по стелките и седалките. Офертата беше за безлимитни километри, но имаше и предложения с лимит от 800 км, Лично за 5 пълни денонощия направих 1200км,  До Низва и Бахла един ден, До Уади Ал Шааб и Сур един ден, един ден до Бимма Синкхол и два дена в Маскат.  При гледане на офертите за коли, установих че ако човек иска да наеме кола с ръчни скорости , трябва специално да пита, да поръчва. На практика всички коли които се предалагаха бяха с автоматични скорости / включително и Дачия Дъстар/. Писах го и се повтарям, прекрасни пътища, но и много камери, трябва да се внимава.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

 Към тези, които са ходили в Оман: Искам да спя на палатков лагер в пустинята, но не съм наясно как да се свържа с някой такъв предварително, за да резервирам място или това може да стане на момента. Ще отида сама в Оман, само за една седмица, без да наемам кола. Може ли да ми предложите някой лагер и как да се свържа?

Връзка към мнение

Здравей. Ние се надявам да сме там другата седмица, но се отказахме от палатки. В тези FB групи има доста информация за Оман. Проверявала ли си там?  Задавахме въпроси на лични и всички върнаха отговор, като дори ни съветваха как да отидем на място, което ни интересува.

image.png.0490c1382e5f25e2a95a8a4195f2312d.png

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да се похваля , букнах 7 нощувки в Remas Hotels Suite . Директно от сайта на хотела ми дадоха по-добра цена от Букинг и Агода, плащане на място. Освен това безплатен летищен трансфер и ще ни настанят след като кацнем около 5 сутринта , ще освободим и хотела около 1 през нощта преди обратния полет. Изпратиха ми даже контактите на шофьора който ще ни чака на летището в 4 сутринта и това 40 дни преди полета. Меко казано съм възхитен. Сега остава и програма да сглобя. Мисля да отделя 2-3 дни на Мускат и след това да взема кола под наем .Някой да е ползвал обществен транспорт в Мускат?

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

@Mary,@lesy  Може ли да споделите впечатления от пътуването до Оман, тук или в отделна тема. Рентакар, маршрут,дрескод,Таксита(приложения). Всичко каквото се сетите ще е от полза за мен и останалите които ще посетят Оман.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Колата наехме от Europcar през посредник. На място платихме 37 реала пълна застраховка за 6 дни. 150 реала депозит, освободен веднага. Бях букнала най-евтината кола, дадоха ни Пежо 2008. Пътищата са много добри, но има нелогични ограничения на скоростта и много камери. Също и легнали полицаи. Бевзин 0,229 реала

Маршрут: Маскат - Сур- Пустинята- Низва- Ал Хамра- Маскат. Препоръка : Ходенето до Jabal Al Akhdar e безсмислено, скъпо и необогатяващо с нищо. В никакъв случай не оставайте в Ал Хамра за нощувка. Посетете повече wadi -та и отидете на шнорхелинг на Диминятските острови. Дрес код - може по бермуди, рокля до средата на прасеца, къси ръкави. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Янко Велков

Моята оманска програма се оказа твърде оптимистична, предвид че разписанието на полетите на Уиз се мени през ден:) Приятните 6 пълни дни в Оман, които щяха да са достатъчни да стигна до Салала и да летя от там обратно, след като първо отмениха полета от Салала, вчера смениха датата и на този до Мускат, като единственият който ме устройваше беше ден по-късно. В резултат се оказвам с... 3 пълни дни. Какво пък, колкото толкова:)

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 32 минути , Цвете каза:

Колата наехме от Europcar през посредник. На място платихме 37 реала пълна застраховка за 6 дни. 150 реала депозит, освободен веднага. Бях букнала най-евтината кола, дадоха ни Пежо 2008. Пътищата са много добри, но има нелогични ограничения на скоростта и много камери. Също и легнали полицаи. Бевзин 0,229 реала

Маршрут: Маскат - Сур- Пустинята- Низва- Ал Хамра- Маскат. Препоръка : Ходенето до Jabal Al Akhdar e безсмислено, скъпо и необогатяващо с нищо. В никакъв случай не оставайте в Ал Хамра за нощувка. Посетете повече wadi -та и отидете на шнорхелинг на Диминятските острови. Дрес код - може по бермуди, рокля до средата на прасеца, къси ръкави. 

През кой посредник резервирахте колата? "Пустинята" - може ли малко повече инфо 

Връзка към мнение

През Rentalcars=Същата е цената и през сайта на компанията. 

Wahiba sand - спи се в камп в пустинята, нищо по- особено от други пустини. 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Цвете каза:

През Rentalcars=Същата е цената и през сайта на компанията. 

Wahiba sand - спи се в камп в пустинята, нищо по- особено от други пустини. 

Благодаря, как стои въпросът с паркирането в градовете, свободно ли е, платено, забранено?

Връзка към мнение

Днес приключваме и ние. Тази сутрин направихме отличен шнорхелинг тур на Bandar al Khairan с местен рибар. 3 точки с много риба и живи корали. Водата е малко мътна, но в този сезон била такава . Цената е на лодка и е по-ниска от туристическите турове. Ако някой се интересува, да ми пише. 

За Залива на костенурките в момента излизат в Ras AL Jinz Turtle Reserve.  Задава се Ras Al Jinz Luxury Eco Tents. Има голям хотел, който е затворен. Паркира се отзад и има 2 неасфалирани пътя. По единия в едната посока, по другия - обратно. По 20 мин. в посока. Това е най-красивият плаж, който видяхме в този район / около Маскат/. Трябва си автомобил за там.

Крайбрежието около Wadi al Shab не е пясъчно. Там е Индийският океан и водата е по-прозрачна. Гъмжи от костенурки и риба, корали - тук там.

Влизаме от брега.

Който търси пясъчен плаж, около Мускат - Al Safah. Диво и красиво.

Ходихме на 2 вадита -  Wadi Shab и Wadi Bani Khalid. И двете си заслужават. Първото отнема около 3 часа. Върви се 40-50 мин.в посока, 20 мин.плуване и се стига до пещера с водопад. На второто не се върви. Има изкачване по пътека с камъни и басейни с бистра течаща вода. На 1 км нагоре им пещера с водопад, но ние не стигнахме до там.

Нашето пътуване беше с приоритет природа и проучване. Ходихме до Низва. Заслужава си. 

Направи ми впечатление,  че местните не дават много информация къде и как може да се отиде свободно.

Дали ми хареса? Да. Мисля, че ще се върнем преди да са разбрали, че крайбрежието им може да се застрои и да предлагат скъпи турове.

 

 

И да допълня: Март и април са месеците, когато се ядат крабове. Препоръчвам  Aroos Al Bahar restaurant до рибната борса на пристанището в Маскат. Непретенциозно, по-скоро като закусвалня. Избор на пресни морски дарове и риба.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
На 28.02.2023 г. в 22:32, ivan69 каза:

Някой да е ползвал обществен транспорт в Мускат?

Преди няколко години ходихме до Оман ,ползвахме градският транспорт да отидем до летището имаше график и си беше навреме.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Янко Велков
На 10.03.2023 г. в 22:45, Nevena каза:

Преди няколко години ходихме до Оман ,ползвахме градският транспорт да отидем до летището имаше график и си беше навреме.

 

В момента го ползвам, има няколко неща, които е добре да се знаят:

- плаща се само в брой (в риали) на шофьора; на летището две полякини нямаха кеш в себе си и аз - като никога подготвен - ги финансирах, но не разчитайте да съм там всеки път когато някой има нужда:) 

- Маскат е доста "дълъг" и е разделен на зони, като заплащането би трябвало да е според зоната, до която пътувате. Максималният билет е 0.5 риала. От моят хотел (на 10 Мин от летището) до старият град са час и нещо с два автобуса (сменя се в Руви). 

- част от спирките са стандартни, с пейка и навес за сянка, но други са само табела, понякога скрита между паркирали коли - там трябва да махате на шофьора, за да ви спре. Също натискането на бутона "стоп" преди спирката ви е добра идея.

- в автобусите се влиза през предна врата, като предната част на автобуса е приоритетно за жени и деца. Индийците, които ще пътуват с вас не изглежда да се интересуват особено.

- в автобусите има уи-фи, и са хладен оазис в жегата:)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

@Еминко, @Mary, @lesy Имали рент а кар компания която да позволява колата да влиза в ОАЕ? Идеята ми е за 1 ден да отида от Мускат до Мусандам.

Връзка към мнение
преди 2 часа, ivan69 каза:

@Еминко, @Mary, @lesy Имали рент а кар компания която да позволява колата да влиза в ОАЕ? Идеята ми е за 1 ден да отида от Мускат до Мусандам.

Сигуно има, но ние не сме търсили. Мусандам отпадна от програмата ни, понеже логистиката до там от Мускат отнема доста време.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, ivan69 каза:

@Еминко, @Mary, @lesy Имали рент а кар компания която да позволява колата да влиза в ОАЕ? Идеята ми е за 1 ден да отида от Мускат до Мусандам.

И аз не знам, но във FB групите попаднах на мнение, че сухоземните преминаване на границите е по-дълго. А и ние не разполагахме с време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ако нямате време няма да ви интересува, ама там можете да си организирате маршрут с 4 (или беше 6) пресичания на границата за да минете от едната част на Оман в другата.

има хора, които влизат в държави само заради бройката, та може и  да се заинтересувате от такъв  куриоз...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Попадна ми информация за лошо време пр з последната седмица  - дъждове, вятър,  засипани с пясък пътища, наводнения -  който пътува скоро да го има предвид. 

 

https://timesofoman.com/article/128766-weather-update-oman-meteorology-issues-latest-bulletin

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Букнах едни полети импулсивно до Маскат началото на януари не знам дали ще е ок тогава и има ли туризъм, но ще сме 4 нощувки реших на едно място и от там ще видим до къде ще се ходи. А къде е хубаво да се отседне, че каквото и да харесам ми го дава на 15-18км от център. Къде се води този център? Харесал съм Park Inn by Radisson Muscat и дали е ок локацията?

 

Набережная Корниш

 

Това не мога да разбера, къде се намира водят го Корниш на брега изглежда яко.

Връзка към мнение
преди 6 минути , Ivko каза:

Букнах едни полети импулсивно до Маскат началото на януари не знам дали ще е ок тогава и има ли туризъм, но ще сме 4 нощувки реших на едно място и от там ще видим до къде ще се ходи. А къде е хубаво да се отседне, че каквото и да харесам ми го дава на 15-18км от център. Къде се води този център? Харесал съм Park Inn by Radisson Muscat и дали е ок локацията?

 

Набережная Корниш

 

Това не мога да разбера, къде се намира водят го Корниш на брега изглежда яко.

Маскат е над 50 км дълъг, без кола под наем няма да се оправите. Аз бях за седмица в Remas Hotel Suites. Води се в Сийб, но има магистрала през цял Маскат където ограничението е 120(100) км. От хотела си взех рентакар за 10 местни пари на ден, без депозит и договор, просто от човека който ни чакаше на летището. При интерес, мога да се разровя за Контакти. Януари е перфектният месец за Оман.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Ivko каза:

Букнах едни полети импулсивно до Маскат началото на януари не знам дали ще е ок тогава и има ли туризъм, но ще сме 4 нощувки реших на едно място и от там ще видим до къде ще се ходи. А къде е хубаво да се отседне, че каквото и да харесам ми го дава на 15-18км от център. Къде се води този център? Харесал съм Park Inn by Radisson Muscat и дали е ок локацията?

 

Набережная Корниш

 

Това не мога да разбера, къде се намира водят го Корниш на брега изглежда яко.

Ние бяхме в Naseem Hotel - това е мястото до Корниш, пазара и т.н., много ни хареса района и хотела беше ок.

  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.