Прескочи до съдържание

Етикет и неписани правила при летене със самолет


Препоръчани мнения

38 minutes ago, Duke said:

Понеже забелязвам, че се надига вълна от мнения в посока толерантност, а това измества същността на темата в коренно различна посока, предлагам всеки от нас да си даде ясна сметка, че самолетът е обществено превозно средство. Това означава, че писаните и неписани правила и норми за поведение, които са в сила по отношение на всяко останало обществено място, са в сила и по време на пътуване със самолет...

 

В този смисъл не смятам, че е признак на нетолерантност изискването ми към останалите 180 човека на борда да спазват елементарни хигиенни навици, да не говорят на висок тон, когато останалите се опитват да дремнат по време на ранни или късни полети и да бъдат облечени по подходящ начин...

 

Съжалявам, но намирам принципа "всеки сам си преценя", скрит зад призиви за повече толерантност към малцинството, за крайно непродуктивен...

И аз не мисля, че като се качихме на самолет изведнъж за 10-15 години станахме виенчани, парижани , лондончани, както се самонадъхваме тук.Мисля че по-скоро там тече деградация и в това е шансът ни да се срещнем с тях някъде по средата!

Тези наблюдения за мен не са национален нихилизъм, а чиста проба реализъм.

Навсякъде има какви ли не типажи, въпросът е кои точно взимат превес и правят общото впечатление.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Прочетох само първото мнение. Категорично бих добавила да не се гледат клипове, играят игри или слуша музика без слушалки. Ужасно ми е неприятно да слушам пиукане от играта на нечие дете в самолета и най-любезно го моля да си сложи слушалките. Ако каже, че няма, му казвам да спре звука. Ако на родителите не им пречи, не виждам защо трябва да натрапват този гаден шум на останалите пътници.

 

Същото важи разбира се и за градския транспорт, където не само децата гледат клипчета без слушалки и озвучават целия автобус.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
11 minutes ago, dimitrov6 said:

Септември като се качвах на полета Стокхолм-Ниш точно пред мен семейство млади роми с дете си говореха на български.Аз ги поздравих.После самолета закъсня ужасно и щях да изпусна последния автобус Ниш-София та ги питах те с какво ще пътуват до България.Казаха,че щели да ги вземат с кола и място нямало.

Извинявай , това не го схванах ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , stanimir каза:

Извинявай , това не го схванах ?

Направи ми добро впечатление, че говореха на български.  Аз в България  не съм чувал  роми да си говорят така. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
33 minutes ago, Marisha said:

Пляскане и облеклото не ми пречи, стига да не миришат на пот, крака, манджа или силен парфюм и да не вдигат шум.

Е ти току-що описа 80-90% от населението на БГ. Как да стане на твоето?

В тая връзка в рейса към самолета в София един дедик така смърдеше,че ми залютя на очите. 

Казах на жената, че смърди на гюбре от тоя, а той ме чу. Това и беше целта де.

 

Къпането само в неделя не е измислено в Германия, САЩ или Англия. 

 

 

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 2 минути , era123 каза:

Е ти току-що описа 80-90% от населението на БГ. Как да стане на твоето?

В тая връзка в рейса към самолета в София един дедик така смърдеше,че ми залютя на очите. 

Казах на жената, че смърди на гюбре от тоя, а той ме чу. Това и беше целта де.

 

Къпането само в неделя не е измислено в Германия, САЩ или Англия. 

 

 

Всички това изобщо не е приоритет на население в БГ. Има ги по всички страни по света. Имам пресен пример на вътрешни полети в Аржентина. Група френски граждани така вонеше, че и на мен ми залютя на очите.

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

предлагам всеки от нас да си даде ясна сметка, че самолетът е обществено превозно средство. Това означава, че писаните и неписани правила и норми за поведение, които са в сила по отношение на всяко останало обществено място, са в сила и по време на пътуване със самолет...

Невинаги е така. Ако самолетът е твой, може да си създадеш собствени правила. Например стюардесите да могат и да танцуват. Това, естествено, е частен случай, но не трябва да го изключваме от дискусията само поради тази причина!

 

 

Връзка към мнение
25 minutes ago, Marisha said:

Всички това изобщо не е приоритет на население в БГ. Има ги по всички страни по света. Имам пресен пример на вътрешни полети в Аржентина. Група френски граждани така вонеше, че и на мен ми залютя на очите.

Неприятно е ,но съм сигурен че след дълъг ден в прекачвания по пътища и летища и аз мириша на животно , или поне така си внушавам.

При подобна логистика гледам винаги да имам изпрани дрехи ,които да облека непосредствено преди полет.

Примерно, ако пътувам цяла нощ от Варна към София да гоня полет на сутринта ,  разбира се че ще сменя тениска и чорапи преди качването.

Много малко са летищните салони които предлагат и душ ,но едно измиване колкото може , или мокри кърпички са добро временно решение в подобни ситуации.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Писаните и неписаните правила важат на всички обществени места.

Тя,толерантността,също важи навсякъде. И няма възраст,пол,образование,националност и т.н.

Щом пътникът си е купил билет и е в състояние да мисли,би следвало да спазва правилата за поведение на обществени места. А това зависи само и единствено от него.

Пожелавам на всички магеланци много хубави пътешествия,изпълнени с красиви моменти и удовлетворение! 

 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Темата за миризмата ми е болна.Тъй като  спя по летищата, си нося мокри кърпички  за мишниците,мостри от парфюми .Даже съм си бърсал изпотеното тяло с тоалетна хартия и чиста вода пусната в тоалетната чиния. Или пък в тоалетната  за инвалиди се събличам и от чешмата си мия тялото. Но веднъж  в Катания не се заключванше и охраната отвори ,да ме види гол.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, achieva каза:

Ако на родителите не им пречи, не виждам защо трябва да натрапват този гаден шум на останалите пътници.

И аз. Освен това страшно много се дразня на родители, които не правят абсолютно нищо, за да успокоят ревящите си бебета. Направо ми се е искало да стана и да ги тресна с нещо твърдо по тъпите кратуни. Разбирам, че бебето сигурно си има причина да плаче за нещо, ама като почне да се дере, а тоя дето го държи и би трябвало да се занимава с него, просто седи безучастен и изключил отвсякъде, направо побеснявам! И също, когато си оставят 3-5-6 годишните дребосъци да щъкат напред-назад по пътеката сами (!!!), да търчат дори или да се спъват из краката на стюардесите и никой нищо не им казва! Абе, тия стюардеси нямат ли права, не могат ли да изискват хората да си контролират децата? Никой не е длъжен да търпи подобен неколкочасов терор. Има деца, които не мрънкат, седят си кротко, подремват, разгръщат книжка или държат някаква играчица в ръчички - да ти е драго, ама има и едни малки дзверове - да ти се отще дете.  И аз имам деца, но никога никое от тях не е създавало проблем при пътуване в обществен транспорт, в заведение или в магазин, например.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

@era123 като си говорим за етикет на поведение на обществени места и в частност самолети, някак дали може да вместим и форума в тези обществени места?

Хигиената на общуване ( в случая писане) е не по-малко важна от другата.

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
1 hour ago, funny said:

@era123 като си говорим за етикет на поведение на обществени места и в частност самолети, някак дали може да вместим и форума в тези обществени места?

Хигиената на общуване ( в случая писане) е не по-малко важна от другата.

Не знам дали може. Изтриха ми мнението. Питай админа дали може. 

А лично на никой не преча като самолетя. Както и тук. 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
1 hour ago, iaia_mama said:

И аз. Освен това страшно много се дразня на родители, които не правят абсолютно нищо, за да успокоят ревящите си бебета. Направо ми се е искало да стана и да ги тресна с нещо твърдо по тъпите кратуни. Разбирам, че бебето сигурно си има причина да плаче за нещо, ама като почне да се дере, а тоя дето го държи и би трябвало да се занимава с него, просто седи безучастен и изключил отвсякъде, направо побеснявам! И също, когато си оставят 3-5-6 годишните дребосъци да щъкат напред-назад по пътеката сами (!!!), да търчат дори или да се спъват из краката на стюардесите и никой нищо не им казва! Абе, тия стюардеси нямат ли права, не могат ли да изискват хората да си контролират децата? Никой не е длъжен да търпи подобен неколкочасов терор. Има деца, които не мрънкат, седят си кротко, подремват, разгръщат книжка или държат някаква играчица в ръчички - да ти е драго, ама има и едни малки дзверове - да ти се отще дете.  И аз имам деца, но никога никое от тях не е създавало проблем при пътуване в обществен транспорт, в заведение или в магазин, например.

Това не е ли някакъв по-съвременен подход в отглеждането на деца, защото по мои наблюдения вече е по-скоро масова практика децата да се оставят свободно да се налудуват, докато сами решат да се кротнат ? Не само в самолета ,но и в паркове , по улицата и т.н.

Не помня дали винаги е било така или с годините просто ми прави по-силно впечатление , но навсякъде е пълно с крещящи дечица без родителите много много да се впрягат.Не говоря като пенсионер за шамари , дърпане на уши и други несъвместими с либералната демокрация похвати , а просто да им се обърне някакво внимание  😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Модерните мами са така. Нек'ва простотия. Трябва си баланс. При мен детето като гледа таблет в самолета, се старая да е доста тихо. Ако аз до нея го чувам, значи не е. И намаляме. 

Слушалки няма как да сложи защото: няма за толкова малки уши, и това е вредно за слуха. 

 

Сега, че на бай Магелан това му пречи е без значение ако съм направил всичко възможно да не му. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, iaia_mama каза:

И аз. Освен това страшно много се дразня на родители, които не правят абсолютно нищо, за да успокоят ревящите си бебета. Направо ми се е искало да стана и да ги тресна с нещо твърдо по тъпите кратуни. Разбирам, че бебето сигурно си има причина да плаче за нещо, ама като почне да се дере, а тоя дето го държи и би трябвало да се занимава с него, просто седи безучастен и изключил отвсякъде, направо побеснявам! И също, когато си оставят 3-5-6 годишните дребосъци да щъкат напред-назад по пътеката сами (!!!), да търчат дори или да се спъват из краката на стюардесите и никой нищо не им казва! Абе, тия стюардеси нямат ли права, не могат ли да изискват хората да си контролират децата? Никой не е длъжен да търпи подобен неколкочасов терор. Има деца, които не мрънкат, седят си кротко, подремват, разгръщат книжка или държат някаква играчица в ръчички - да ти е драго, ама има и едни малки дзверове - да ти се отще дете.  И аз имам деца, но никога никое от тях не е създавало проблем при пътуване в обществен транспорт, в заведение или в магазин, например.

Едвам изтраях една бразилка зад нас с бебе на 5-6 медеца от Истанбул до Сао Пауло. 
Дадоха й бебешко пюре, този млад бразилец  ни спря да мрънка за кърма. 
за 16 часа майката не му даде биберон, вода или храната от бурканчето, което любезно й предоставиха. 
 

 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Duke каза:

Понеже забелязвам, че се надига вълна от мнения в посока толерантност, а това измества същността на темата в коренно различна посока

За мен пък темата започна да се измества от култура на летене към анцузи и ръкопляскане, което не е едно и също, затова призовах към малко повече разбиране. А спазването на елементарен етикет, когато си на път, върви заедно с толерантността към останалите хора. Споменах, че и мен ме дразнят кофти миризми и шумове, но ми е все едно кой с какво е облечен. Не вярвам нито един възпитан пътник да се качи на самолета без да се изкъпал или изпрал дрехите, освен ако не е имал екстремно прикачване, природен катаклизъм или нещо извън неговия контрол. Най-малкото ще се сети да използва мивките на летището или мокри кърпички. Аз лично винаги имам пакет с мокри кърпички и четка и паста за зъби под ръка, когато съм на дълъг полет, и съм облечена в дълга и широка рокля, с която ми е много удобно и не се изпотявам.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, iaia_mama каза:

Има деца, които не мрънкат, седят си кротко, подремват, разгръщат книжка или държат някаква играчица в ръчички - да ти е драго, ама има и едни малки дзверове - да ти се отще дете.  И аз имам деца, но никога никое от тях не е създавало проблем при пътуване в обществен транспорт, в заведение или в магазин, например.

Сериозно ли ги пишете тези работи? Има деца и деца и за жалост родителите нищо не може да направят понякога.

Помня първият полет с дъщерята на почти 3г. Рев, не ще колан. Тичане напред-назад. Срещахме хора другият ден в Кьолн, които я поздравяваха по име. Дали съм викал малко след нея ...

Помня и когато беше на 5. Седи вече спокойно и си рисува. Зад нас едно малко момченце. Тропа, вика, блъска 3ч. Много се засрамиха родителите му и не спират да се извиняват. Но ние си знаем вече, че с някои деца е така и не сме се сърдили ...

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 1 час, stanimir каза:

Това не е ли някакъв по-съвременен подход в отглеждането на деца, защото по мои наблюдения вече е по-скоро масова практика децата да се оставят свободно да се налудуват, докато сами решат да се кротнат ? Не само в самолета ,но и в паркове , по улицата и т.н.

Не помня дали винаги е било така или с годините просто ми прави по-силно впечатление , но навсякъде е пълно с крещящи дечица без родителите много много да се впрягат.Не говоря като пенсионер за шамари , дърпане на уши и други несъвместими с либералната демокрация похвати , а просто да им се обърне някакво внимание  😄

Точно. Иначе децата се били "форматирали" - това е модерният термин. Какво има да се форматира след Format C:\ не знам.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
24 minutes ago, jorocontrola said:

Сериозно ли ги пишете тези работи? Има деца и деца и за жалост родителите нищо не може да направят понякога.

Помня първият полет с дъщерята на почти 3г. Рев, не ще колан. Тичане напред-назад. Срещахме хора другият ден в Кьолн, които я поздравяваха по име. Дали съм викал малко след нея ...

Помня и когато беше на 5. Седи вече спокойно и си рисува. Зад нас едно малко момченце. Тропа, вика, блъска 3ч. Много се засрамиха и не спират да се извиняват. Но ние си знаем вече, че д някои деца е така и не сме се сърдили ...

Няма лоши деца, има смотани родители. 

Ако 8-9 кила парче месо не можеш да го озаптиш в самолета, кво ще го правиш като стане тийн? 

Т.е. пк е до възпитание на родителите. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, stanimir каза:

Това не е ли някакъв по-съвременен подход в отглеждането на деца, защото по мои наблюдения вече е по-скоро масова практика децата да се оставят свободно да се налудуват, докато сами решат да се кротнат ? Не само в самолета ,но и в паркове , по улицата и т.н.

Не помня дали винаги е било така или с годините просто ми прави по-силно впечатление , но навсякъде е пълно с крещящи дечица без родителите много много да се впрягат.Не говоря като пенсионер за шамари , дърпане на уши и други несъвместими с либералната демокрация похвати , а просто да им се обърне някакво внимание  😄

В парковете и детските площадки да лудуват колкото искат, те са за това. Но в случая говорим за пътуване със самолет, където пространството е крайно ограничено за всички. Освен това не намирам нито за безопасно, нито за приятно за другите пътници, хлапетата да препускат с бойни крясъци из самолета - той не е "плейграунд", а родителите /придружителите/ са тези, които трябва да си научат чедата на социално поведение. Светът е на всички и, за да има разбирателство, всички трябва да съобразяват едни с други. Моята максима е "Дръж се с другите така, както искаш те да се отнасят с теб". По-ясно от това не мога да го кажа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.